1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свадба од соништата

Дискусија во 'Свадба' започната од yawn, 13 мај 2011.

  1. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Свадба е денот од вашиот живот кога ќе се чувствувате и ќе изгледате како кралица.
    За кака свадба мечтаете вие? Опишете ми го луксузот кој го сакате во најубавиот ден од вашиот живот. :inlove:
    На какво место сакате да прославите,каква невеста сакате да бидете,совршенство по ваша мерка до најмал детал... Сликата вреди илјада зборови :)
    ... Како сакам да изгледам тој ден -
    Сакам букет од ружи и кали :inlove:
    Дента,церемонијата сакам да биде на плажа :l: -

    Сакам ваква торта -
     

    Прикачени фајлови:

    На Lovely93, elcezelce и love23 им се допаѓа ова.
  2. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    yawn ајде ти си спремна, уште зетот да го најдеме :lol: , мала шала.
    Инаку да добро е изрежирана твојата свадба , точно да ваква од соништата, дај боже да си пружиш ваква свадба.
    Јас нема да коментирам повеќе, бидејќи мојата свадба (за мене Најубава )помина, ќе им препуштам на младите девојки :*
     
  3. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    ^па баш би било интересно и веќе мажените да ја опишат својата свадба со слики (не мора вистински, туку вака слични од интернет) и текст :)
     
    На yawn му/ѝ се допаѓа ова.
  4. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Продолжение ...
    Вечерта да биде во некој прекрасен хотел со 5 ѕвездички-

    Декорот на масата,и храна -
     

    Прикачени фајлови:

  5. unique123

    unique123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    373

    Леле :inlove: :inlove: :inlove: феноменално, сакам и јас најубаво :)
     
  6. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Yawn, не заборавај и слика од младоженецот, без него ништо :D
     
  7. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Mали "ситници" - :lol: :inlove:


    Лимузина,суши и кавијар без тие никаде :D
    И да беее,младоженец ха 8) аа МОРА ли ? :wasntme: :lol:
    Eте ги беее сите се тука,уште да не се само сликички :doh: :D
     

    Прикачени фајлови:

    На LUNA.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    [​IMG]


    [​IMG]

    [​IMG]


    [​IMG]


    [​IMG]


    [​IMG]
     

    Прикачени фајлови:

    На love23 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Мојата свадба беше во Охрид изнајмивме брод и само со наинтимните пријатели ја направивме свадбата. Мојата свадба ја направив поинтимна бидејќи бев на една свадба на една моја колешка и воопшто не ми се допадна толку многу гости викнала не се знаеше кој што прави на свадбата и кои се малдоженците и поучена од тоа несакав многу гости сакав на сите да им обрнам внимание и супер да си помина. Но, сепак можеше и подобро!
     

    Прикачени фајлови:

    • 3.jpg
      3.jpg
      Големина на фајлот:
      78,3 KB
      Прегледи:
      1.658
    • 6.jpg
      6.jpg
      Големина на фајлот:
      83,6 KB
      Прегледи:
      1.657
    • 25.jpg
      25.jpg
      Големина на фајлот:
      81,6 KB
      Прегледи:
      1.657
    • 12.jpg
      12.jpg
      Големина на фајлот:
      92,1 KB
      Прегледи:
      1.657
    • imagesCALM7DZ0.jpg
      imagesCALM7DZ0.jpg
      Големина на фајлот:
      9,4 KB
      Прегледи:
      1.650
  10. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Во однос на мојата свадба воопшто не сум скромна, ниту пак презахтевна и се ќе дадам да се изрелизираат моите замисли...
    Не сонувам за венчавка на Малдиви, Хаваи, Дубаи...туку сакам своето судбоносно „Да“ да го кажам во Охрид...
    Венчавката со матичар сакам да ми биде на некоја убава тераса покрај езеро, може и на пристаништето...[​IMG]
    Потоа сите во брод, и правец Св.Наум...
    [​IMG]
    Несакаме со Петко свадба во скопскиве цркви, да не ошурат само, кога веќе давам пари сакам да биде во убава црква/манастир а Св.Наум е совршено место.
    [​IMG]
    Но таа венчавка да биде во Петок или Сабота, и да присуствуваат само најбилските окулу 30-40 души, и после свечениот чин да останеме на Св.Наум на ручек/вечера.

    Следниот ден, патот под нозе и правец Скопје, а тука во Скопје веќе да ми биде организирана свадба на отворено, може на пример на хотел Белви...
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG][​IMG]

    Не сакам многу адети, само да дојде Петко по мене, и така ќе му биде узпат и правец во хотел, или на полјаната/ливадата ако не е во Белви...
    И тоа е тоа, ова е мојата свдаба од соништата, и се надевам дека ќе ми се оствари, ма не се надевам, мора да се оствари ;) ...

    Едит, јас ќе бидам дента во Охрид со долг, балски фустан а другиот ден ете ваков, но цел кус, без опашката
    [​IMG]
    Петко ете ваков да биде
    [​IMG]
    Колата сакам ваква
    [​IMG]
    или
    [​IMG]

    И то је то, уфф ми се присака сега свадба да правиме, ајдеее Петкооо што чекаш, ќе ти пеат „Зете мили зете...“ :rofl: :rofl: :rofl:
     
    На AngelGirl и green.eyes им се допаѓа ова.
  11. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Хмммм, свадба од соништата.......Како тргнало, којзнае дали некогаш ќе правам свадба воопшто, па не знам дали смеам да замислувам нешто вакво. :|

    Едит: Ви посакувам на сите да ви се остварат свадбите од соништата, какви и да се. :)
     
  12. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    До мојата свадба има уште едно добри 15 години (мање-више), ама јас уште од сега ја имам замислено каква ќе ми биде :rofl:
    Не сакам многу традиционална, ни многу модерна, нешто измеѓу :)
    Значи вака:
    Прво доаѓа младожењата по мене, без адети како кршење погача, брцање раце во брашно, и моментот „церешна се од корен корнеше“ |(.Од адети само може деверот кога става апри во ципелата и деверушата кога го врзува со машна.
    Венчаницата ќе ми биде ваква:
    [​IMG]
    или ваква:
    [​IMG]
    После пред зграда се вие некое колце, на тераса и надвор излегуваат женички и деца, да видат кој како е облечен, каква фризура има мислам тоа е неминовен момент од секоја свадба :D
    После за церемонијата (матично, црква, рестораУнт) идеме во Охрид :rock:
    За матично идеме на некоја плажа:
    [​IMG]
    [​IMG]
    Вака да биде украсено
    Или па на Канео.
    После негде во црква по градот некоја локална, што ќе се најде тоа.
    Еее, после битниот момент, рестораУнт ^_^
    И тоа ќе биде во Охрид, да не се влечкаме многу де по градови :D
    Таму само овие поблискиве, заедно негде околу 200-250 души највеќе, а и подалечни да викаме дека е во Охрид кај ќе се мрцварат па пола нема да дојдат :rofl:
    Идат гости, мора 3 пати шљакање, сликање со сите нАли да бидат задоволни, после валцер, (може и танго да се изигра), па нели ора, кола тоа може саат ипол 2, за атер на старите де, после следат трубачи, мешање, тресење на гзови, тоа негде саат, после забавно може и тоа пола саат - саат, следи сечење на торта:

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    Се фрла букет, завршува во слављето во рестораУнтот, е сега идеме помлади и поблиски во дискотека :rock:
    Сега го мењавам фустанот во ваков некој:
    [​IMG]
    [​IMG]
    И сега журка во дискотеката, со шампањско и све остало
    [​IMG]Ваква атмосферата по можност
    Тоа докај 3 - 4 саат насабајле.Сега си одат сите, јас и младожењата и уште 2-3 души се фрламе во езероно, 10-15 мин. да се побањаме, после си иде секој дома.
    Стигаме дома, ни прва брачна ноќ, ни броење пари, право во кревет.Сабајлето одкога ќе станеме одиме на хани мун негде 10 дена на егзотична дестинација (Кариби, Хаваи, Бахами).:sun:
     
  13. LUNA.girl

    LUNA.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    135
    Напред девојко не се разочарувај,почни да ја планираш свадбата од твоите соништа зошто никогаш не се знае кога среќата ќе ти затропа на врата
     
  14. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.028
    Пол:
    Женски
    Искрено, не знам колку сакам свадба/брак, но сепак некогаш размислувам што би сакала.
    Во една друга тема пишав, ке пишам и овде најмногу ценам едноставност.
    Не многу гости.
    Сакам да е на отворено во природа, да преовладува белата боја и сакам да е кога е малце посвежо времето, пример еве Октомври.. Овде најчесто се прават свадби на пролет или лето, Никако значи, претопло е тогаш.
    Не го сакам традиционалното земање од дома, единствен резултат од тоа е Уморна невеста.
    И нешто што ептен сакам е мојот иден маж да ме чека во црква, пред олтар, знаете и таму директно да пристигнам. Е сеа ке рече некој многу филмови гледање, ама мене таа замисла ми е ептен мила, затоа што сакам да му го запаметам изразот на лицето кога ке ме види во венчаница, свежа и одморена, без претходни глупирања..
     
    На Lovely93, Hipster, Cynthia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Секоја ја девојка, уште од мали нозе сонува каква невеста ќе биде, потоа како расте и почнува да разбира за мода и стил, веќе ги замислува поситните детали.А откако ќенавлезе во посериозна врска, комплетно во глава ја има својата свадба, и секако нејзиниот сакан покрај неа.
    Јас да многу пати сум ја замислувала, дури тоа и на дечко ми сум му кажувала.Ова сакам тоа сакам, ова ми се свиѓа тоа ми се свиѓа. Е замисли ова вака, леле колку би скаала и ние вака утре кога ќе се земе. .... Се разбира машките многу не даваат значење на сето ова, но сепак барем на мене ми е чувството прекрасно кога сонувам.
    Еве неколку деталчиња:
    Пример венчаница, нормално со некој измени мали хехе

    Бидермаер - ама чисто бели ружи и малкуцка зеленило

    Штикли и ташна

    Младоженец

    Торта (само малку поголемка 5-7 спрата)

    продолжувааа....
     

    Прикачени фајлови:

    • EB-Belgrade.jpg
      EB-Belgrade.jpg
      Големина на фајлот:
      51,2 KB
      Прегледи:
      785
    • sliki (180).jpg
      sliki (180).jpg
      Големина на фајлот:
      37,4 KB
      Прегледи:
      785
    • Planer (201).jpg
      Planer (201).jpg
      Големина на фајлот:
      15,9 KB
      Прегледи:
      785
    • sliki (133).jpg
      sliki (133).jpg
      Големина на фајлот:
      23,6 KB
      Прегледи:
      785
    • 46.jpg
      46.jpg
      Големина на фајлот:
      26,5 KB
      Прегледи:
      785
  16. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Торта


    Бурми


    Покани


    Накит


    Фризура


    Ееее има уште многу детали од бонбончиња и други 300 ѕинѕурки, хехех инаку посакувам свадба да правам во New Star
     

    Прикачени фајлови:

  17. DreamAngel

    DreamAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    353
    Иако планирањето свадба е светлосни години далеку од мене... :D сепак кога би дошол тој ден, секако би сакала да биде се совршено. Би сакала да биде нешто скромно, префинето и елегантно.
    Со оглед на тоа дека денешниве свадби се кич бес крај, се надевам дека до тогаш ке се искоренат некои глупи работи без врска додавани во славењето.. како на пример некои глупи адети, не знам можеби ке ми се наутите... ама воопшто не ми се допаѓаат тие некои адети стари од пред 300 години..
    сепак мислам дека ние како нова генерација треба да отфрлиме некои и да модернизираме повеќе, сега е такво времето.
    Искрено, ми се допаѓа стилот како католиците прават свадба.. :)
    На пример, би сакала младоженецот да ја чека невестата пред олтарот во црквата, каде ке ја носи кумот или таткото одколку да иди дома младоженецот па ајде дај ми ја не ја давам, нати толку пари.. не малку се.. па ајде триста спремања за кумовите кога ке дојдат да се испијанат... не! :x
    Сето тоа ми е многу глупо... , потоа славењето не би сакала да биде класика во некоја кафана..
    туку убаво би било да е некаде на отворено, насекаде цвеќиња, зеленило.. распеани птици.. милина :wasntme: И уште нешто... наместо на свадбата цела вечер да се вртат ора, би сакала повесела музика.. забавна да се игра, и секако некои отмени танци :D
    Можеби ова е ептен од соништата.. али кога би правела свадба би сакала да изгледа некако вака,
    ако не му се свиѓа на мадожењата.. нека не ме зема хахах :D

    Инаку еве низ слики како би изгледало.. :inlove:

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  18. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    Што туку наполнив 16, па имам уште толку години до свадба и се остало.
    Ама како што гледам, сегашниве „млади“ свадбите ги прават кичерај невиден, месец јуни па се потат сите, се дрвосуваат пред роднини..
    Јас сум по едноставните работи. Црква, до олтарот да ме однесе татко ми, журката се отвара со танго и забавата може да започне. За целата церемонија сакам венчаница, забавата да биде на отворено и да се пресоблечам во некое лесно бело фустанче. По едноставно, нежно и убаво амин. :drunk:
     
  19. awee

    awee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    117
    Место.:)[​IMG]

    Фустан:[​IMG]

    Торта:[​IMG]

    Прстените:[​IMG]

    Бидермаерот:[​IMG]


    И колку да знаете сите феминки сте поканети на мојата свадба од соништата!!. :*
     
  20. feferona

    feferona Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    94