1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свадбени случки

Дискусија во 'Свадба' започната од Snow-Queen, 10 ноември 2011.

  1. kin

    kin Активен член

    Се зачлени на:
    12 август 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    4
    Јас немам присуствувано на некоја свадба каде имало некоја посебна случка, но мајка ми како мала била на свадба и со децата таму се заиграле нешто, но на мајка ми не и било нешто по кејф и со нешто замавнала по едно девојче, па почнало крв да и тече па сите испаничиле, кога дознала баба ми почнала да ја брка мајка ми, таа пак бегала.. За среќа не било ништо сериозно, ама мајка ми на крај си изела голем ќотек од баба. :D :D
     
    На Lolo5 и CrazyGirl15 им се допаѓа ова.
  2. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Еднаш една од што се наведна да го фати(да не речам зграпчи) бидермаерот и пукна фустанот од позади. На крај се покри со него и си избега :lol:
     
    На edna_malecka, buba4e89, Lolo5 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Хехехе :lol: :rofl: Јас кога бев на свадба кај една другарка, една девојка за да го фати бидермаерот се сопна и си ја скрши штиклата и падна. Добро, падот не беше многу лош поблаг беше ама битно таа го фати. :lol:
     
    На edna_malecka, Lolo5 и CrazyGirl15 им се допаѓа ова.
  4. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Присуствував на свадба каде што невестата беше англичанка а зетот по татко англичанец а по мајка (тетка ми ) македонец, и покрај се свадбата е правеа во македонија,,,,, идеме во ресторанот се англичани (младите беа сите дебели, а старците високи и слаби пребледени ) чуден народ многу.... лелеее кога се разиграа оро, кога се раскокаа тоа беше смеи живи санки со по две леви нозе ,,,, и да се фатиш до нив да играш ке те испогазат ,,,, цела свадба помина во смеа
     
    На Lolo5 и CrazyGirl15 им се допаѓа ова.
  5. Imparkt

    Imparkt Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2017
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Па ајде да ви ја казам и јас мојата случка од свадба на масата кај младоженциве имало свеќи запалено ама кој да ги види се створи гужва сите разиграни разиграна и јас играјки така покрај масата осекам некој чуден мирис ама ништо не се вртам си играм и одеднаш сите околу мене ме гасат ми се запалила косата од свеките се вртам одеднаш пламен горам узбуна ке си умрев од срам потоа си седев цела свадба така шута а цела сала мирисаше
     
    На Lolo5, kristii, CrazyGirl15 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Кај другар на мм на свадба летово . Младоженецов е од Тетово од маало другар на мм , а невестава од Битола , ама од порано живеат во Америка цело семејство . И сега си тече свадбата се нормално , кога наеднаш се свират и пеат никој друг туку Рибља Чорба :D татково на младоженецов е таков секогаш насмеан и се му е заебанција , па во списокот на песни ги ставил и Рибља Чорба :rofl: игра , скока , човекот се весели , гостиве уште повесели , младоженецов малку се поцрвене ама знае не му замеруваме , го знаеме татко му и нема потреба да се устручава :D . Се на се , свадбата испадна одлична иако се вметнаа рок песните на Боро :D
     
    На buba4e89, edna_malecka и Lolo5 им се допаѓа ова.
  7. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Ќе се самоцитирам .

    Кај друг другар од маало на маж ми , пред две години , истиов човек на свадба . Почнува песна ( не се сеќавам која ) со потивка мелодија на почетокот , гостиве се стишуваат на минутка ( песнава од Балкан беше , а на свадбава 90% Кинези и Американци ) и туку го слушам чичко Тони : " ЈАОООООООО !!!! " , и станува од маса почнува да скока и да пее :D абе легенда е :D . Може човек да умре од смеење со него :rofl: .
     
    На buba4e89 и edna_malecka им се допаѓа ова.
  8. Sakura

    Sakura Активен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2021
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    77
    Пол:
    Женски
    На една свадба невестата кога го фрлаше букетот младоженецот го фати :D
    Невестата кога виде ваква :@ мислам чуреше од нервоза, а младоженецот пијан се радува си честитува со другарите.
     
    На kolovoz, Amelia, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. wendy2

    wendy2 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    618
    Допаѓања:
    11.224
    Канета сум на свадба кај колега од работа. Не очекував покана, бидејќи не сме баш блиски, ама кога веќе ме поканил ќе одам. Колку е отприлика културно да се однесе поклон во плик со оглед дека се е поскапено (а платите исти) ?
     
  10. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.041
    Допаѓања:
    10.631
    Пол:
    Женски
    50€ е сосем доволно, во просек по 20€ е порција јадење од човек, и 30€ ќе останат како подарок за нив.. Ние секогаш така рачунаме, нашите порции да си ги платиме со
    дел од подарокот, и плус колку ќе им остане, не бива да однесеш пари само за порциите да си ги платиш според мене..
     
  11. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    2.000 денари.
     
  12. wendy2

    wendy2 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    618
    Допаѓања:
    11.224
    Па не се должни гостите да им го плаќаат трошокот, па и плус пари да им останат...
    Ако одлучиле свадба да прават, валјда веќе ги имаат парите за трошоците, не треба да очекуваат дека секој пари ќе им однесе или сума со која ќе бидат во ќар.
    Не знам што да речам, свадбите се претворија во бизнис за заработка а не веселба да се прослави љубовта на младите.

    Порано кога се носеа сервиси, тањири и чаши, кој им ги плаќал порциите па и плус да им остане?

    Ја мислев сума меѓу 25 и 30 евра.
    Не ми е близок, башка сама сум канета.
     
    На nevermet18, Dust, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. hristin4e

    hristin4e Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Колку можиш толку ке ставиш... Кај мене имаше 4ца со 1500ден да не им дадев да јадат оти порцијата не си ја платиа. Битно ми беше да присуствуваат па и да, не носеа ништо сепак сега кога гледам видео мило ми е што дојдоа парите и така се трошат ништо нема да остани... (искрено повеке сакав и поклони бидејки млади сакавме да си земаме наша куќа и кога се вселивме и тие неколку поклони што беа ми беа најкорисни)
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  14. wendy2

    wendy2 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    618
    Допаѓања:
    11.224
    Според финансиската состојба на гостите, толкав и поклон.
    Има луѓе што се ептен сиромашни ама блиски, 4ца. Секако нема младите да очекуваат од нив сума, штом ги поканиле и со 1500 да дојдат, ќе им биде мило што присуствувале.
     
    На nevermet18, cresa-jagoda и hristin4e им се допаѓа ова.
  15. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Колку можеш. И маж ми се води по оваа филозофија да се покрие порција, па да им останат пари, мене тоа не ми е ок
    50е реално не би дала за некој кој не ми е близок.
    1500-2000 максимално би издвоила.
     
    На cresa-jagoda, Glowy и wendy2 им се допаѓа ова.
  16. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.613
    Допаѓања:
    18.180
    Пол:
    Женски
    Барем порцијата да ја покриеш. 30 евра или 1500-2000 денари.
    Ако не сте многу колеги и ги канел останатите глупо е да те дели тебе, или да покани 10 а да изостави 2.
     
  17. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Така е, кога веќе одлучиле да прават свадба сигурно веќе имале финансии и не очекуваат гостите да им ја платат.
    Треба да им биде мило што ќе присуствувате колеги и роднини па кој колку има толку ќе дава.

    Искрено 50€ за сама мене ми се многу. Да си со сопруг или дечко ок. ама вака, плус рече не сте блиски, реално и јас да сум нема да дадам повеќе од 2000 ден.
     
    На Dust и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  18. Glowy

    Glowy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2019
    Пораки:
    2.807
    Допаѓања:
    6.313
    Пол:
    Женски
    20 евра, 1500 денари или 2000 денари, зависи колкави ти се можностите.
    Според мене апсолутно доволно, порцијата ја покриваш, штом како што кажа не си блиска нема потреба да му даваш повеќе и за да му остане.
     
    На nevermet18 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.