1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сваровски кристали

Дискусија во 'Мода и стил' започната од annnni, 13 мај 2010.

  1. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    За едно обично привезоче никогаш не би дала 100 евра па и повеќе,со тие пари ќе си купам бело злато со дијамант(таа комбинација ја обожавам) а не за обична бижутерија..
     
  2. CupCake

    CupCake Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    165
    Имам само едно ланченце.Многу е нежно и често го носам.
     
  3. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Имам неколку парчиња сваровски - поклон ми се, и стварно се прекрасни, како светкаат....за мерак. Инаку сама не би дала толку пари за накит, можеби некогаш ако заработувам подобро :lol:
     
  4. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Имам две ланчиња со приверзоци од Swarovski,подарок за матура ми се. Ги обожавам и многу често ги носам. Еве некои работи кои ми се допаѓаат

    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
    На sonce777 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. aNy-to

    aNy-to Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    394
  6. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Има убавки работи,ама јас сум љубител на Bvlgari
     
  7. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    имам само еден пар обетки од сваровски и преубави се :inlove: инаку многу е скапо така нешто поубаво да земеш е изгор :(
    и да,на дечко ми му реков -без СВАРОВСКИ немој да ме просиш :D :D
     
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Темава у срце ме гаѓа :D
    Одсекогаш сум сакала како светкаат, и се многу добра замена за дијаманти, и да не се лажеме, некој ќе каже подобро да дадам пари за дијамант отколку за Сваровски (демек повредно и ќе трае, мада и кристалот трае), а добро знаеме дека цената на овие кристали е далеку поприступачна отколку дијамантот а изгледаат скоро идентично. Исто така неможеме да споредиме стакло и Сваровски кристал...апсолутно се разликуваат, барем јас ги препознавам!

    Целата работа во нивниот добар изглед и "папрената" цена, е добрата обработка. Си имаат уникатен систем и начин на брусење на кристалот, со многу страни и агли за подобро прекршување на светлината. Не ми се свиѓа само што како подлога го користат родиумот бидејќи потемнува, а незнам дали има начин за негово чистење како што може кај среброто на пр. Но има вистина во тоа дека родиумот го користат баш поради тоа што така кристалите доаѓаат во израз...сум имала прилика да видам како изгледаат Сваровски кристали на жолто или бело злато...дефинитивно не е исто.

    Јас си ги сакам и посакувам во иднина накитот да ми биде само Сваровски. Не ми треба злато :)
    Имам неколку парчиња добиени на полон, а јас сама имам купувано само ситни со долна рамна подлога кои се користат како апликации за облека (се лепат).
    Исто и јас на дечко ми му викам, без Сваровски не ми доаѓај да ме бараш за жена :P
     
  9. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Не сум некој љубител на скапоцености ама никогаш не би одбила Сваровски :$ Всушност и не сум купила туку она што имам сум добила на подарок. Имам ланченце со привезок срце целото со кристалчиња од брат ми и комплет ланче со обетки од зелен кристал подарок за роденден од дечко ми. Е сега дека им разлика има. Пред да го добијам подарокот од дечко ми си купив обетки - бижутерија, исто со зелени како кристали. После ги споредив и двете и всушност нема споредба. Колку само прекрасно светкаат Сваровски-те, ммммм. дизајните им се прекрасни и рачно се брусени, па затоа и се скапи. Од друга страна воопшто не ми се допаѓа тоа претерување со фрижидерите и лаптопите ама тоа ти е - бизнис.
     
  10. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ги обожавам сваровски кристалите. Имам неколку парчиња и знам дека се оригинали бидејќи не се од МК туку од др. држава и се со сертификат и гаранција. Многу тешко е да препознаеш оригинал и фалсификат. Ги носам во одредени ситуации и кога ми одговараат со гардеробата,
     
  11. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Може ќе делувам снобовски - но јас сум на`мкната на кристали. Ретко што може да ме направи по-среќна од едно обично камче што светка. Ме фасцинира убавината на кристалот, исто како и убавината на ледот на сонце...
    Блиските го знаат тоа и скоро во секоја поважна пригода ми купуваат кристални дрангулии -најчесто накит - и најчесто сваровски.
    Бтв. незнам како ќе бидам сфатена, но јас бев изненадена од ниската цена на сваровски кристалите. Бев да си купам едно ланче(привезок), мислев којзнае колку скапо ќе е, (морска звезда кристал, големкичок и прекрасен) ајде викам од првиот хонорар ќе си го дозволам. Можеби на попуст го начекав незнам, но цената му беше 2500 денари, што мислам дека воопшто не е скапо за ланче од таков бренд.
    Имам неколку ланчиња, една терезија, и неколку пара обетки од сваровски и ги обожавам.
     
  12. femina.sk

    femina.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2010
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    144
    Имам неколку парчиња,Dolce&Gabbana часовник со кристали на Swarovski,една нараквица,еден пар обетки и срцето како на Ирена само моето е розево :inlove: ,и кујната наша е на Swarovski..
    Вака изгледа отприлика
     

    Прикачени фајлови:

    • swarovski.jpg
      swarovski.jpg
      Големина на фајлот:
      45,9 KB
      Прегледи:
      462
  13. sweetheart10

    sweetheart10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    159
    Сега скоро за роденден мајка ми и татко ми ми купија (да си се пофалам нели :D :$ ) вакво, само ѕвезда и много ми се допадна.Сега го чувам како црнката во очите што се вели :rofl:
     

    Прикачени фајлови:

    • 1054608W240.jpg
      1054608W240.jpg
      Големина на фајлот:
      29,4 KB
      Прегледи:
      428
  14. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Имам две ланчиња, три пара обетки и нешто како брош. И искрено не ми прават мерак.
    Да, убави се за гледање, така префинето и елегантно делуваат, ама јас не ги носам. Мајка ми и сестра ми повеќе ги препочитаат, додека јас попрво си носам бижутерија, и евентуално сребро.
    Ептен ми се некако испопуларизирани, да не кажам снобовски.

    Башка... веќе клише станаа ланчињата што дечковците им ги купуваат на девојките за годишнини, празници итн. Колку некреативно, трк до Сваровски и работата е завршена , зошто нели сите жени сакаат дијаманти. |(
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Мене многу ми се допаѓаат, не поседувам, но би сакала да имам дома сваровски кристал. :inlove:
    Се надевам дека некој ке ми подари наскоро. :D
     
  16. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Jaс имам обетки сваровски кои ги добив на наградна игра пред 2 години каде требаше да напишеме некоја творба за сваровски и најдобрите 10 добија обетки :rofl:
    Никад ги немам ставено, не ми се убави, ми изгледаат како евтин акцесорис од пазарче :D
    [​IMG] Само бел си е кристалот.

    Сваровски во глобала ништо посебно не е обични изработени ефтини кристали со супер реклама.
    Не ме привлекуваат. Јас може да влезам во продавница и да речам леле што се убави, ама нема да купам ништо.
    Дедо ми ми има дадено пари за дипломска да си изберам сама накит од сваровски. И 2 години ми стојат парите зашто не знам што да купам.
    Едноставно не ме привлекува тој накит да го носам и точка! :^)
    Може само да го гледам :lol:
     
  17. OzzyAngel

    OzzyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2010
    Пораки:
    1.884
    Допаѓања:
    1.223
    хммм... Кога бев во Италија погледнав неколку.. ама беа премногу скапи, ако не добро се сеќавам едно малечко, најмалечкото кристалче беше околу 150 евра. Ама прекрасни се!
     
  18. budala.sum-pa.sto

    budala.sum-pa.sto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    199
    Иако имам неколку според мене не вредат за парите :!: Немаат трајна вредност, убави се дур не им помине модата и после се за во ѓубре! Скапа бижутерија што би рекол татко ми. Тие што ги имам ми се поклон од мајка ми некој, некој од дечко ми :$
     

    Прикачени фајлови:

    • 665159W240.jpg
      665159W240.jpg
      Големина на фајлот:
      20,9 KB
      Прегледи:
      388
    • 877254W240.jpg
      877254W240.jpg
      Големина на фајлот:
      24,5 KB
      Прегледи:
      387
    • thing.15871070.l.jpg
      thing.15871070.l.jpg
      Големина на фајлот:
      11,4 KB
      Прегледи:
      387
    • thing.388383.l.jpg
      thing.388383.l.jpg
      Големина на фајлот:
      4,8 KB
      Прегледи:
      387
  19. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    пред 2 години си купив едно малечко срценце на врвка-како герданче од Swarovsky и многу си го сакам, а скапо го платив околу 50 евра ама еднаш се живее, :rofl: :lol:

    како што велат во филмот Moulen Rouge дијамантите им се најдобри пријатели на жените, а јас би додала и Swarovsky кристалите :$ :lol: :rofl:
     
  20. ehrgeizig123

    ehrgeizig123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    157
    Обожавам се што светка :) Па така и Сваровски. Имам неколку работи од таму коишто со задоволство си ги носам. Исто така имам зимано и од АВОН кога ќе видам дека е со сваровски кристали. Ама ми кажаа пред некое време дека била бижутерија,поскапа некоја, и се разочарав.