1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свекрвите и снаите – проблеми

Дискусија во 'Брак' започната од zdravkova, 1 декември 2009.

  1. zdravkova

    zdravkova Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    65
    Ajde malce da progovorime i na ovaa tema.Statitikata govori deka vo Makedonija 95% od brakovite se raspadnale poradi
    roditelite.
    Sto mislite vie dragi prijateli dali ova drzi mesto...
     
    На Ursi, TB., Ellyy и 15 други им се допаѓа ова.
  2. Mistik

    Mistik Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    40
    OOOO ma kako ovaaa tema ne bese prva.
    Pa nemora da znaci no koga vece pocnavme .....DA...
    No dokolku mazot ne e mamina maza...TOA NE PALI..MAMA mozi kolku saka da se mesa ama treba cvrsti noze od dvete strani
     
    На tajniot angel, Cinderfakinrella, AnastasiA. и 11 други им се допаѓа ова.
  3. Mistik

    Mistik Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    40
    Mazot e toj koj treba da si gi resi site raboti
    SOVET ZA DEVOJKITE:DOKOLKU POSTOJANO VI JA SPOMENUVA DEKA TAA E KOJ ZNAJ KOLKU OVA ONA(mama) pa taa e najdobrata na svetot...ili se taa najdobro znae...ili najdobro pravi.......BEGAJTE!!!!!!!!!
     
    На TB., Mala_plava, Osamena devojka и 15 други им се допаѓа ова.
  4. malecka15

    malecka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    166
    super mi e idnata svekrva , tolku ja sakam sto davam se od sebe koga ke bidime vo brak taa da ostane so nas , kako majka mi e :)
     
    На s.a.m.a, minne992, Maleckajas и 9 други им се допаѓа ова.
  5. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    117
    daj bo\e da si vo pravo male;ka ama jas bi rekla PRVO RIPNI PA KA|I OP
    :lol:
     
    На leni_794, meckicka, new mammy и 7 други им се допаѓа ова.
  6. alice

    alice Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    62
    МА КАКВА МАЈКА? МАЈКАТА Е СВЕТ ПОИМ, И НЕ МОЖЕ НИКОЈ ДА ТИ БИДЕ КАКО МАЈКА, ПОСЕБНО НЕ СВЕКРВАТА. ОМАЖИ СЕ ПА ЌЕ ЈА СВАТИШ РАЗЛИКАТА МЕЃУ МАЈКА ТИ И СВЕКРВАТА.
     
    На Orhideja7593, ElenaElenka, bibiiii и 44 други им се допаѓа ова.
  7. Sanci

    Sanci Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    16
    super e temava , nema sansi svekrvata da ti e kako majka , skraja da e :worried:hock:
    omazise pa ke vidis dali ke ti bide kako majka ili ke se pretvori vo nekoe zombi.
     
    На ElenaElenka, bibiiii, Pjovanovska и 13 други им се допаѓа ова.
  8. EVA

    EVA Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    26
    leleeeeeeeeeee malecka15 nikogas svekravata nema da go zavzeme mestoto na majkati mozebi deka si mlada i nemazena pa taka razmisluvas , aj koga ke zivees so nea pa ke vidis dali ke ti bide kako majka ili ke se pretvori vo nekoe cudoviste :lol:


    pozdrav :)
     
    На bibiiii, Osamena devojka, Ellyy и 4 други им се допаѓа ова.
  9. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    te poddrzuvam kikiriki zatoa so i mojata svekrva mi bese "kako majka " no stom pocnavme so podgotovkite na svadbata pocna da si go pokazuva pravoto lice do toj stepen so poradi nea i svekor mi se odselivme od tamu
     
    На behappy111, bibiiii, Maleckajas и 5 други им се допаѓа ова.
  10. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    670
    Svekrvata NIKOGAS NE aj sakala ,nitu KE JA SAKA snaata!
    Ova e fakt i nemoze da bide poinaku.
    Za razlika od svekrvite ,snaite ,po mene,vleguvaat vo familijata so nadez deka ke imaat zaednicki jazik,sloga i razbiranje so svekrvata i so ostanatite clenovi.Barem taka bese so mene.
    Naidov na svekrva koja e uzas Bozji(se taa znae,se taa saka da znae i site ostanati se za nikade,a naprotiv e neobrazovana i zlobna)
    Pominav golgota.Preku selenja ,kirii,karanja so soprugot i td.
    Sega ja imam staveno na distancaaaaaaa od mene i samo taka moze.
    Nemozam da ja varam ,bidejki mi go zagorca zivotot.
    Nikogas vo zivotot nema da ja sakam ,nitu pak pocituvam kako sto treba,bidejki ne zasluzila.
    Zal mi e sto e taka ,ama taka e .
    Samo edno me plasi...sto imam sin i jas ke bidam svekrva eden den,pa go molam Boga da mi drzi pamet za togas! ;)
     
    На Stancence, crazylady, Ivanchela и 26 други им се допаѓа ова.
  11. 18082008

    18082008 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    26
    jas za mojata svekrva mislev deka e super,bar taka bese dodeka bevme vo vrska so maz mi (8 godini),ne se pokaza sosema sprotivnoto mi kaza raboti za koi mislev deka ne e mozno da gi slusnam od nea .strasno!Trebase da se trgnam odma koga se zemavme a ne da cekam 3 godini koi zaludno gi potrosiv.Sreka sto mazot mi bese svesen pa relno gledase na situacijata!isto mislam deka ovoj odnos e uste po zagrozen ako imas i zolva koja e mn bliska so majkata kako sto bese mojot slucaj.pozz sega sme sami i super ni e!
     
    На crazylady, bibiiii, Osamena devojka и 6 други им се допаѓа ова.
  12. zkjb

    zkjb Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    53
    nemozes da bides dobra so nekoja so koja sakate ista rabota ,ne se zalazuvaj deka e tolku dobra pred da stanat im tece med i mleko a posleeeeeeeeeeeeeeeeeeee kuku lele,daj boze da vi bide taka,ama jas od moe iskustvo nemislam voopsto taka,toa ti e kako VOLK VO OVCJA KOZA.POZDRAV
     
    На kika2205, Maleckajas, Anacid и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Jovanka27

    Jovanka27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Taka e...zalosno no taka e....gi baraat i si dodavaat nesdostatoci kako nisto da ne cini a nikako da gi sogledaat tolku ubavite raboti, za na krajot posle se ke se da pravis deka nisto ne bilo.....zalosno navistina
     
  14. malecka15

    malecka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    166
    ok vo pravo ste ama vo sekoj slucaj ima isklucoci jas ja poznavam poveke vreme , stvarno ja sakam i me saka , NIKOGAS nema da ja zameni majka mi , ama stvarno ja sakam i mnogu mi znaci , neznam sto bi pravela bez nea , stvarno neznam :(
     
    На candy.cane и Maleckajas им се допаѓа ова.
  15. Vefa

    Vefa Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    10
    Mozebi ste vo pravo za postarite generacii povece, no i testite (babite) znaat da se mesaat vo se i sesto. Zboruvam od iskustvo, svekrva sum i imame idealen odnos so snaata,posebno ziveeme, dojde na 18 god ne znaese nisto da raboti,prvata god ziveeja vo zaednica so majka mi (babata koja sto se rabotese)potoa im se zema stance da ziveat sami.E , tuka pocnuvaat problemite.Majkata nejzina bidejki e komadant parade doma pa sakase i kaj mladite. Odnos so cerkata ne izgradila svoevremo, i sega ako snaata se javi na tel, mene da me prasa nesto kako s e raboti ili gotvi ovaa histerizira.Bez pokana nikogas ne sum otisla kaj niv nitu ce otidam da im smetam.Oni sami treba da si go gradat patot po koj sto trgnaa.
    Inaku sum i testa,kade sto cerkami zivee vo zaednica so svekrva i ne se mesam zanisto.Duri i bez pokana ne odam kaj cerkami i zet mi ne sakam da im smetam na mladite a cerka mi isto ima idealen odnos so svekrvata , ne mozam zbor da kazam koga svekrvata ja prifati kako svoe cedo.
    Ete tolku od mene ,od edna mlada svekrva i testa
     
    На butterflysky, Leo girl, candy.cane и 7 други им се допаѓа ова.
  16. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    670
    VEFA ludjeto kako Vas se mnogu RETKIIIIII ZA ZAL!
    Ne veruvam deka nekoja snaa ima dobar odnos so svekrvata,a sprotivnoto mozete da go tvrdite kolku sto sakate .
    Diskutabilno e sto e dobar odnos i od koja strana.
    Sigurna sum deka ste iskreni koga velite deka ne se mesate ni na ednite ni na drugite (kerkata i sinot) vo nivnite brakovi i taka treba,medjutoa deka nema nisto sto so snaata si go nemate "na noz" i toa ne veruvam.
    Se zavisi do covekot.
    Ako se pogodat tolerantni ludje ke si ziveat dolgo vreme slozno,pa moze i cel zivot,ama dokolku edniot "gi minira" odnosite postepeno i saka da dominira i togas nema sansi nisto da se postigne.
    Naveduvate deka snaa vi se mazila na 18 godini i nisto neznaela da raboti,a ne kazuvate za kerka vi ,dali taa znaela da raboti ,koga otisla i kolku znaela domasni raboti!
    E toa e razlikate.Bidejki profesionalna deformacija mi e da citam medju redovi :) odma uvidev deka ste sepak svekrva.
    Kako sto ima svekrvi za nikade (ne mislam na Vas),taka ima i majki.I jas imam majka i mozam da kazam deka ne e sovrsena,ama pak JAS ne dozvoluvam da se mesa nikade i za nisto.
    Sekoj( i majka mi i svekrva mi) imaat pravo da go kazat svoeto mislanje ,ama sepak JAS sum taa sto odlucuva i se razbira MOJOT SOPRUG.
    Ne me svacajte pogresno,medjutoa sepak ne e isto na nekoj da ste mu majka ,a na nekoj svekrva,NELI? :D
     
    На Anacid, Maleckajas и eleni23 им се допаѓа ова.
  17. kiki-riki

    kiki-riki Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    117
    i mojata svekrva vo nisto ne se mesa taa samo go kazuva (citaj nametnuva) svoeto mislenje :twisted:
     
    На Mama to be, bertold, Imperatorka5 и 6 други им се допаѓа ова.
  18. zdravkova

    zdravkova Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    65
    E dragi moi bas mi e milo sto vi ja pogodiv temata.Mnogu e dobro sto na forumot mozeme da si spodelime licni iskustva i toa nikoj da ne go zaboli.
    Mojot soprug ima edna izreka za odnosot megu svekrvite i snaite"Beljata od gospod se snaite i svekrvite"...Jas licno imam odnos na distanca i posle 12 godini brak svativ deka taka e najdobro.Imam mir
     
    На Pjovanovska му/ѝ се допаѓа ова.
  19. zdravkova

    zdravkova Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    65

    Site nie ili poveketo od nas sme posakuvale takov odnos no koga ke zazvonat svadbenite svona niv gi faka nekakva panika deka go gubat sinot.Jas isto taka mnogu ja sakav mojata segasna svekrva ,na majka mi i vikav"Mamo jas poveke od tebe ke ja sakam tolku mnogu e dobra"ama se izlagav" Samo mnogu ja povrediv majka mi i toa se uste me jade.Svativ mnogu raboti ama trebase da pomine mnogu vreme...Se nadevam deka kaj tebe nema da e taka
     
    На Maleckajas и ILoveBaby им се допаѓа ова.
  20. malecka15

    malecka15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    166
    i jas se nadevam
     
    На Maleckajas му/ѝ се допаѓа ова.