1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Светата тајна - Имот

Дискусија во 'Религија' започната од Gosh, 4 октомври 2017.

  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Тоа е мафија стара колку и поделбата на времето. Нивното постоење е базирано врз лага и измама, зошто не плаќале данок :D Што сакаат ќе прават (y)
     
    На kikkki, Abeja и Dim40 им се допаѓа ова.
  2. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Овде се расправа небаре сите секој ден одите во врква и оставате. Има и атеисти, по теми исмејувате, а овде како најголеми верници.Кога не одите, што ви е гајле за цени?
    Ние даваме за вас, уживајте.
     
    На 8463., carangigia, agios и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.421
    Пол:
    Женски
    Е има разлика од верник до верник. Некој оди во црква со радост и не му смета ништо таму, а друг е прв за критики. Штом толку имате критики, џабе и што одите. Се даваат пари со волја а не со мрчење.
     
    На 8463., Таа Сум, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
  4. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Јас реков, знам жена што е многу побожна, пости редовно, и се тоа, ама пари се случувало да немаат ни за леб. Околу Велигден беше, ми кажуваше дека го замолила попот да им дојде во куќата за половина цена (не ни без пари) и овој ја одбил.
     
    На *Amethyst* и Someonespecial им се допаѓа ова.
  5. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Се даваат пари кога ИМАШ ПАРИ, а кога немаш пари тогаш имај си колкава сакаш волја.

    Аман немој не давајте и за останатите :( многу ќе ги поткрепите поповите.
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Кое лицемерие еј :) После во друга тема баш ти и сличниве на тебе први ќе продавате бајки дека парите воопшто ништо не значат во животот, додека овде немаш трошка разбирање за луѓе што не можат „со волја“ да даваат пари бидејќи им се и повеќе од ограничени средствата, а сепак ќе ги дадат поради своите верувања и не ти пречи што свештени лица така собираат толкави примања за да си дозволат џипови и други луксузи...
    Срамота!
     
    На kikkki, Yowannty, EvAngelos и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува!!!
     
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.421
    Пол:
    Женски
    Звучиш ко да не знаеш што значи лицемерие.
     
    На Таа Сум, carangigia и Petra777 им се допаѓа ова.
  9. melnicanecot

    melnicanecot Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    787
    Пол:
    Машки
    Океј Дечки ние што сакаме да одиме во црква ќе си одиме без разлика на колку тоа да кошта, вие што не сакате не мора да стоите пред врата и да гледате што праиме внатре. (нели тоа освен по црковните и по основните правила на култура не е ОК )
    Ако сакате влезете сите сте поканети за тоа нема да Ви се наплати.
    Православна Црквата претставува Рај на земјата на еден од нејзините стлбови ја потковала молитвата за сите(без исклучок) и за се, тоа не можете да и се одземе макар и да е гонета и наместо вохрамови над земјата е притисната да биде во катакомби како што некогаш била.
     
    На Таа Сум, carangigia, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Нека пријави де.
    Има казни и за нив.
    Еве нас за крштевка денар не ни побараа.
     
    На melnicanecot му/ѝ се допаѓа ова.
  11. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Зошто ценовник и за поп да ти влезе во куќа бе Петра, зошто? Таму кај што пораснав никогаш немало ценовници за такви работи. И кој одредува колку ќе биде цената штом некој има ценовник, а некој не?
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Кај мене иде, не бара пари. Ако милуваш. Еве тврдам. Ни денар нема побарано од кога знам дека славиме.
     
    На Rama, melnicanecot и baba Rada им се допаѓа ова.
  13. melnicanecot

    melnicanecot Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    787
    Пол:
    Машки
    Со извинување ама кога ќе станеш мајка прати го едниот од твоите синови да биде поп и поставиму високи цели да биде поп за пример нека не зема ни денар.

    Сто пати мора да напоменеме има прекрасни попови кој ревносно се застапуваат за паствата ( христијаните во нивната парохија и секој што ке им приииде ) но не трчате кон нив ама застанувате да ги осудувате оние кои моментално ве соблаззнуваат и како отров прскате по нив. Но бидејки само ГОСПОД ја знае состојбата на чвекот ќе ги крене нив и ќе ги направи Свештеници за пример.
    Запомнете неме безгрешен човек. СЕКОЈ СВЕТИТЕЛ ИМА МИНАТО И СЕКОЈ ГРЕШНИК ИДНИНА
     
    На Таа Сум, carangigia, veteruska и 3 други им се допаѓа ова.
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    И кај мене нема побарано, ама има попови кои бараат. Тоа прашувам, кој им рекол да бараат?
    Не се правете дека толку едноставно прашање не разбирате.
     
  15. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    To

    Ај сега СЈО ќе го ангажираме...лелеее глупи прашања:@
    Абе нели темава е за имот, прајте моабет за тоа, прајте моабет за колку земјиште поседува црквата, дали продава идр...

    Тупење(facepalm)
     
    На veteruska, Rama и melnicanecot им се допаѓа ова.
  16. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Ти земаш плата?
     
  17. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.982
    Допаѓања:
    166.584
    Пол:
    Женски
    За имот и се праи муабет. :) За начините како е стекнат конкретно. Дај ДАнгел попросто објасни. Пошто навистина е тупење зборењево за тупење.

    Дај престанете да вадите муабети од контекст. Тоа не е понашање на верник туку на фанатик. Едно да се сака и почитува вера, сосема друго е слепо да се оди со глава во ѕид. Верникот почитува, прифаќа, сочувствува со сите, фанатикот се докажува, инати, не прифаќа друго мислење освен своето.

    Во црква секој оди од лично свои побуди. Дал за арно, дал за лошо, секој како му е на душата. Вие ако одите во црква ради поповите, ние другите ради себе. Ми се дала слобода и Господ и верата во која толку заносно верувате ми дала слобода да кажам мислење, кои сте вие тука да се наоѓате засегнати да кажувате што да се збори или не.

    Во суштина сметам дека црквата е институција која и треба да биде независна од државата. И дека и без ценовник поповите ќе имаат сосема пристоен живот и повеќе од тоа. Секој верник, та и помалку верник, знае дека се остава паричка за помалку среќните. (ова во некој совршен свет кога тие парички навистина завршуваат кај помалку среќните) Црквата е таа која треба да се грижи за своите верници кои имаат потреба од неа. Од друга страна, ценовникот е навреда за верниците. Верникот знае и чувствува потреба да остави нешто, зошто споделувањето е љубовта божја нели, тоа го имаш во себе. Зарем попот треба да ме потсетува дека треба да "платам" и колку треба? Сешто. |(
    Критиката не ве прави помалку верник, ве прави повеќе човек.
     
    Последна измена: 9 октомври 2017
    На Mishela, *Amethyst*, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
  18. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Не колку поп :yawn:
    сега ќе одговориш зошто некои попови немаат такса, а некои имаат и кој одредува кои ќе имаат, а кои ќе немаат?
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Тоа ти викам, некои одбрале за да заработуваат,ама казнети се.
    Ако има таков пријави слободно.
    Ги праќаат по села со помалку мештани и работат колку за леб.
    Сите имаат фамилии, за жал државата не ги покрива, они ги оддржуваат храмовите, без нив се би било поинаку. Еве кога ќе ти побара, речи му. И од нив има грешници. Имам во фамилија пример, пее по слави на најладно од утро до мрак и зема 100ден. Нема он свој живот? Не сака да излезе сам кафе да плати? Од што да живее ајде кажи? Најлесно е да се обвинува. Како што има разлика од човек до човек овде меѓу нас, така и меѓу нив. Во Бигорски за молитва извадив пари, монахот избега,не сакаше ни да ги погледне...
     
    На agios, melnicanecot и Rama им се допаѓа ова.
  20. DzingrlakaDzikica

    DzingrlakaDzikica Популарен член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    2.634
    Некаде прочитав дека во македонските цркви во Австралија на крајот од годината давале отчет на верниците за потрошеното. Кој сакал да чуе, одел на таа литургија. Ме интересира, @bittersweet си присуствувала на вакво нешто?

    Дали мислите дека треба ова да се имплементира и во Македонија? Веќе кога си ги давате парите барем да знаете каде ви одат...