1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Света Софија - црква, џамија или музеј?

Дискусија во 'Религија' започната од Rama, 14 ноември 2016.

  1. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Па грев е да биде џамија, бидејќи не била градена како џамија, сфаќаш? Насилно била претворена во џамија, па во музеј и ете сега пак официјално е џамија.
    Многу стари верски објекти до ден денес опстојуваат како музеи и се дел од културата и историјата на човештвото.
    Но со Аја Софија е болно тоа што се случило и во минатото и сега по втор пат, ама кај што има сила нема правдина.
    И да, подобро да останеше музеј, отколку да ја пренаменат целосно во џамија, и како верник имам право да ми смета тоа и да се чувствувам непријатно.
     
  2. t.a.m

    t.a.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    398
  3. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    И јас верувам во Бог и не сум ни малку убедена како тебе дека ова е некој грев. Да му требала на Бога Света/Аја Софија како црква, ќе останела црква, ако ме разбираш.
    Бог е секаде каде што сака да биде.
    Црквите можеби не значат повеќе од световно покажување моќ. Види на какви места се подигани цркви.

    Hagia Sophia | History, Facts, & Significance | Britannica

    www.britannica.com › topic

    The original church on the site of the Hagia Sophia is said to have been ordered to be built by Constantine I in 325 on the foundations of a pagan temple.
     
    На t.a.m му/ѝ се допаѓа ова.