Света вода

Дискусија во 'Религија' започната од meleh, 17 април 2013.

 1. Emma2

  Emma2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.246
  Допаѓања:
  5.561
  Пол:
  Женски
  си земам вода во шишенце на голем празник...и си се прскам со неа некое време,.. така ми останато, и мајка ми некогаш ми носи...
   
  На kuc и Orthophill им се допаѓа ова.
 2. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.057
  Пол:
  Женски
  Не сте доволно јасни. Дали водата од чешма во дворот на црквата се смета за света вода?
   
  На "Zoki" му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ninja35

  ninja35 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 декември 2011
  Пораки:
  1.744
  Допаѓања:
  83.138
  Не
   
 4. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.057
  Пол:
  Женски
  Нели црквите се дигани на чудни места, кај што се верувало дека се сконцентрирани појаки енергии... Ако е тоа така, ондак е логично и водата да ја сметаат за „поинаква“. Јас по таа аналогија одев :D
   
  На ninja35 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  1.383
  Допаѓања:
  8.923
  Пол:
  Женски
  Не.
   
 6. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  3.938
  Допаѓања:
  45.527
  Пол:
  Женски
  Обично црквите не се дигани на чудни места, така е повеќе со манастирите, бидејќи и сама знаеш дека во старо време им ги рушеле, и морале да ги градат на понепристапни и потајни места....

  Што се однесува до тоа дали водата од чешма од двор на црква е света, јас би рекла дека има нешто, иако е "различна" од светата вода која свештениците ја осветуваат за Божиќ, Велигден и за нашите куќни слави, јас сепак често знам да се измијам лице и очи со водата од двор, и некако ми е полесно и поубаво.
  Можеби се е до самата психа, ама јас верувам дека има нешто и во таа вода, сепак се наоѓа во црковниот двор, во црква ми е се убаво, и вода кога пијам и од плодовите кога ќе каснам, на пример некоја овошка :)
   
  На душленце, sjdgo и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 7. TrinityNeo

  TrinityNeo Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2013
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  605
  Пол:
  Женски
  Sveta voda od Sv.Petka kade ima vo Skopska okolija
   
 8. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.211
  Допаѓања:
  3.062
  Пол:
  Машки
  Во црквата Свети Јован Крстител во Капиштец ги имаш сите свети води.
   
  На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sjmsas

  Sjmsas Активен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2019
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Каде има манастир Св. Илија но да има петочна вода.