1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Светнување (мрснотија) на лицето, како се справувате?

Дискусија во 'Лице' започната од ванилала, 31 мај 2016.

 1. ванилала

  ванилала Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.234
  Пол:
  Женски
  Какви мерки превземате за да не ви светне лицето после нанесена шминка?
   
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  18.099
  Допаѓања:
  104.197
  Пол:
  Женски
  Користам мат крема за мрсно лице , и на крај камена пудра или пудра во прав
   
  На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
 3. buttercup5

  buttercup5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  1.240
  Пол:
  Женски
  На Аура прајмерот за т-зона го ставам на цело лице бидејќи се ми е мрсно не само т-зоната, после течната нанесувам камена пудра која ја мешам со бела пудра за фиксирање и на крај прскам фиксатор. Сега за сега ова ми функционира, а при рака секогаш имам марамчиња за впивање маснотија.
   
  На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
 4. ванилала

  ванилала Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.234
  Пол:
  Женски
  Која бела пудра за фиксирање и дали ти дава бел ефект при сликање :)?
  И дали под прајмерот ставаш крема?
   
 5. buttercup5

  buttercup5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  1.240
  Пол:
  Женски
  @ванилала
  Ја користам Shine Killer на Аура а како компактна за во ташна ја користам на Есенс. Подобра за baking ми е Есенсот бидејќи убаво можам да нанесам со сунѓерче, а од Аурата можам само со четка и се гушам кога ќе претерам со количината. Дали остава бело на слики немам забележано ништо бидејќи ретко кога се сликам и секогаш без блиц. Под прајмерот ставам крема, сега ја користам дневната на Алверде со камилица и хамамелис за чувствителна кожа. Се надевам дека ти помогнав :D
   
  Последна измена: 31 мај 2016
  На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Elence93

  Elence93 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  5.768
  Допаѓања:
  5.115
  Пол:
  Женски
  Покрај матирачка крема и камена пудра користам еден трик. Кога се шминкам ставам крема, па течна пудра и после продолжувам со очите. На крај земам салфетка или палома, ја разделувам и ја натапкувам на лице за да се впие мрсното. И на крај поминувам со камената пудра. Ова го имаше на јутуб кај Wayne Goss мислам.
   
  На Mishela и ванилала им се допаѓа ова.
 7. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.713
  Допаѓања:
  14.290
  Пол:
  Женски
  Може слика од пудрата на Есенс што ја користиш за бејкинг :) Фала
   
 8. buttercup5

  buttercup5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  1.240
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Еве ја :D
   
 9. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.713
  Допаѓања:
  14.290
  Пол:
  Женски
  Јас пак се израдував дека ја вратиле онаа во прав. Сепак, фала ти :*
   
  На buttercup5 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ванилала

  ванилала Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.234
  Пол:
  Женски
  Освен Аура и Есенс, други вакви shine killerѕ да не знаете? Да си разгледам рецензии по интернетов :D
   
 11. buttercup5

  buttercup5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  1.240
  Пол:
  Женски
  На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
 12. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  18.099
  Допаѓања:
  104.197
  Пол:
  Женски
  Јaс јa кoристaм нa NYX stay matte but not flat и е супер спoрo се трoши a јa имaм уште oд пред 4-5 месецa не ми е ни дo пoлa, прoбaј јa јa имaш вo Алексaндaр кoзметикс,јaс сум презaдoвoлнa oд неa
   
  На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Bridget

  Bridget Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2013
  Пораки:
  9.689
  Допаѓања:
  134.895
  И јас оваа ја користам веќе долго и презадоволна, на пола работно време нанесувам и до крај не светнувам воопшто (y) Не е ни скапа, околу 3 или 4 евра е.
   
  На Rose96, Avery и buttercup5 им се допаѓа ова.
 14. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.653
  Допаѓања:
  45.212
  Пол:
  Женски
  Mene mi svetnuva ama ne od koga kje se nasminkam.Nasabajle kaj nosot bratada i T zonata sun mrsna.Istoto se slucuva i vo tekot na denot.Go mijam go neguvam i sve i pak niso.Resenie?
  Izvinete ako sum nadvor od temata
   
 15. trixy

  trixy Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2016
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  883
  Пол:
  Женски
  Најверојатно користиш нешто што многу ти го суши лицето па самата кожа си лачи повеќе. Разгледај ги декларациите и престани да користиш производи со алкохол некое време да си видиш дали е од тоа. Исто и внимавај со што го чистиш лицето, ако содржи натриум лауреат сулфат исфрли го од секојдневна употреба. Секако мора да си користиш некоја крема како подлога пред шминка, пример bioten skinnergy break free која мене многу ми помогна со овој проблем. И пиј повеќе вода.
   
  На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.653
  Допаѓања:
  45.212
  Пол:
  Женски
  Nema nisto stetno,gi proverivme so Biodevojka prozivodite i bezbedni se.Voda pijam i poveke od potrebno.Do 4 litra nekogas i povekje.Sminka stavam molivce na ocite,maskara i sjaj.I imam na,balea vlazni maramcinja za otstranuvanje.Vaka mi e nekolku meseci.Mnogu se nerviram odsabajle koga ke go fatam nosot ili bradata i e mrsno,se gadam od sebesi.Nemam bubulici samo crnki uste ova mi falese.Fala mnogu za sovetot ako znaes uste nesto dobro bi mi doslo.Ide leto sea ke obrnam kade kade poveke vnimanie
   
 17. DamnGirl98

  DamnGirl98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2015
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  382
  Пол:
  Женски
  Леле девојки почнувам да паничам! Значи лицево почна страшно да ми се мрси, никогаш јас не сум имала мрсна кожа баш напротив стално сум имала проблем со сувата кожа а од пред 2-3 недели нон стоп почна да ми се мрси, на секој саат почнав да го мијам и цело време го осеќам како да ми е нечисто, нервоза ме фаќа. Од шо ми е толку мрсно дури мислам дека капки ке почнат да ми течат од челото.... Ништо не сум сменила во хигиената, знае ли некој која е причината и како да се справам со мрснотијава?:@:sweat::sweat::sweat:
   
 18. buttercup5

  buttercup5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  1.240
  Пол:
  Женски
  @DamnGirl98 Или си влегла во пубертет, или си почнала лошо да се храниш и да си под стрес. Не го миј лицето премногу често, доволно е два пати дневно со нежен гел.
   
 19. DamnGirl98

  DamnGirl98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2015
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  382
  Пол:
  Женски
  Излегов од пубертет, јас колку што знам хахахаха уште малку 19 ке полнам. Сум под стрес во последно, ама стресот толку на лицето да ми влијае возможно е?:^)
   
 20. gligor.33

  gligor.33 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2016
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Машки
  Ми треба крема за заштита од сонце со SPF 30 или SPF 50+ која не е скапа. Eucerin и Avene се многу скапи. Јас имам мрсна кожа и акни, затоа кремата треба да биде без масло. Знаете некој производ кој ги исполнува овие барања? Ви благодарам однапред.