1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Светот на Софија (Јустејн Гордер)

Дискусија во 'Книги' започната од honorthyself, 23 август 2012.

 1. honorthyself

  honorthyself Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.273
  Интересна приказна која низ целиот свој тек го става под прашалник прашањето за нашата егзистенција, а паралелно не носи на патување од корените на античката мисла, па се до денес.
  Според мене, оваа книга би требало да биде прирачник за професорите по филозофија од каде можат да црпат интересни прашања и идеи како да ги водат нивните часови за поголем дел ученици да се заинтересираат за материјалот.
  Од приказната која на крај отвара едно големо и квалитетно прашање за размислување, до самата содржина - се е извонредно. Авторов буквално ме воодушеви.

  Ја имате ли вие прочитано книгата? Каков впечаток ви остави вам? :)
   
  На Cka и Padre им се допаѓа ова.
 2. zence

  zence Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2012
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  189
  Јас ја имам прочитано одамна и ми беше многу убава за читање и се потсетив на часовите по марксизам во средно, каде што учевме уствари основи на филозофија.
   
 3. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.364
  Допаѓања:
  2.470
  Пол:
  Женски
  Јас ја читам моментално, и искрено сум импресионирана од начинот на кој е вметнато целото човечко битие и вечно неодговорените прашања...сепак е книга која те тера навистина да се задлабочиш и да се преиспиташ "Која сум јас?", "Како настанал светот" итн.
  На секому би му ја препорачала..па доста беше со тинејџерскине љубовни романчиња, па после се чудите зашто сте во депресија ако дечкото ве оставил и сл. Со книгава ќе се вратите во реалноста.. Ова не е Дизни и Америка ;(
  И за крај..
  "- Единствената работа што ни треба за да станеме добри филозофи е способноста да се чудиме! ".
   
 4. Padre

  Padre Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2012
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  36
  Ја читав неодамна. Забавна приказна која може слободно да послужи како учебник по филозофија.
   
 5. NewYorker

  NewYorker Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  95
  Јас ја немам прочитано,но многу луѓе кои што ја прочитале ја пофалиле,мислам дека нема еден од нив кој ја прочитал,а не му оставила добар впечаток. :)
   
 6. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.807
  Допаѓања:
  10.921
  Пол:
  Женски
  а за шо се раскажува
   
 7. Elena69221

  Elena69221 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2011
  Пораки:
  2.352
  Допаѓања:
  3.519
  Пол:
  Женски
  Дечки, дали некој ја продава книгава или пак да не знаете каде може да ја најдам? Во издавачки центар Три ја немале веќе година дена, исто и кај овие што продаваат стари книги ја нема. Друга опција?
   
 8. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  5.168
  Допаѓања:
  105.753
  Пол:
  Женски
  Многу убава книга, како вљубеник во филозофијата ја обожавам!
   
 9. Secret22

  Secret22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2013
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  Може ли да ве замолам ако некој можеби ја има прераскажано да ми ја испрати? Потребна ми е за на факултет.Благодарам однапред.