1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Светско првенство во ракомет - 2019

Дискусија во 'Спорт' започната од Purplelilac, 9 јануари 2019.

 1. Purplelilac

  Purplelilac Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  2.417
  Допаѓања:
  34.774
  Пол:
  Женски
  Гледам никој не отвора тема за ова, па ајде еве јас :)

  Од утре (10.01) започнува Светското првенство во ракомет со натпреварот помеѓу Германија-Кореа во 18:15 часот. Првенството се одржува во четири градови во Германија (Минхен, Келн, Берлин и Хамбург) и два града во Данска (Копенхаген и Хернинг).

  Групите се следни:

  Untitled.png

  Па, кој е вашиот фаворит/и за ова првенство? Колку ние имаме шанси за влез во некакво финале (осмина-, четврт-, полу-) или мислите дека немаме никакви шанси? :D

  Сите спортски фанови и оние кои помалку следат, сите сте добредојдени да си кажете мислење.
  Па повелете со коментари :D
   
  На worrieddd, melnicanecot, ane.bella и 7 други им се допаѓа ова.
 2. Peperutce1115

  Peperutce1115 Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  2.488
  Допаѓања:
  22.684
  На прво место навивам за Македонија (нормално). После тоа фаворити за озбилно ми се Хрватска и Данска. Во однос на шансите за пласман, мислам дека конкуренцијата во нашата група е голема, но дека постојат реални шанси за пласман во осминафинале (со победа над Јапонија и Бахреин, а мислам дека и за Исланд постојат шанси).

  Инаку јас сум ептен страствен навивач, особено кога станува збор за европски и светски натпреварувања во ракомет и кошарка. Па едвај чекам да почне. Многу сакам спорт. :nod:
   
  На Роберт 7, Shmizla94, Purplelilac и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Pacifist

  Pacifist Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2018
  Пораки:
  656
  Допаѓања:
  2.259
  Пол:
  Машки
  Супер тема и пријатно сум изненаден од интересот на девојки кои сакаат спорт.Мислам дека имаме шанси да ја поминеме групава ама после не знам дали се прави нова група како порано или се оди веднаш на осминафинале? Ако ја минеме групава понатака се може да биде пошто апетитите растат,а имаме и голем адут покрај момциве наши,раул гонзалес со неговите стратегии...Инаку мислам дека Данска ке биде шампион.Одиграв спортска прогноза Микел Хансен од Данска да заврши како најдобар стрелец на првенството па ќе видиме.Оваа сезона е во топ форма,не би требало да ме разочара.
   
  На Purplelilac, Peperutce1115 и Alishan30 им се допаѓа ова.
 4. Alishan30

  Alishan30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  7.015
  Допаѓања:
  118.260
  Пол:
  Женски
  Поранешна ракометарка сум. Пикер позиција:inlove:
  И редовно го следам ракометот. Гласен навивач сум и на трибини и пред тв дома.
  Секогаш навивам за нашите.
  Ќе ги следам редовно натпреварите, па ако не одиме напред ќе одлучам за следниот фаворит.
  20190111_104147.jpg
   
  На Роберт 7, ane.bella, Mari* и 8 други им се допаѓа ова.
 5. Purplelilac

  Purplelilac Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  2.417
  Допаѓања:
  34.774
  Пол:
  Женски
  Ај сега јас да одговорам на прашањето што го поставив :D

  За почеток ќе кажам кои репрезентации мислам дека ќе идат во осминафинале:
  -Група А- Франција, Германија, Русија и Србија
  -Група Б- Шпанија, Хрватска, Исланд и ние (hopefully) (fingers)
  -Група Ц- Данска, Норвешка, Австрија и Тунис
  -Група Д- Шведска,Унгарија, Египет и Ангола.

  Засега навивам и за Франција да иде до финале според тоа што имам видено досега на првенства имаат покажано добра игра. Ама да видиме после првиве утакмици па ќе пишам апдејт за впечатоци :D

  Инаку мило ми е што се приклучивте да коментирате на темава, па ќе се дружиме јануаров :D
   
  На *Ench@nted*, John Snow, Alishan30 и 2 други им се допаѓа ова.
 6. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.511
  Допаѓања:
  10.357
  Пол:
  Машки
  Sranje svetsko ke bide
   
 7. Purplelilac

  Purplelilac Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 септември 2016
  Пораки:
  2.417
  Допаѓања:
  34.774
  Пол:
  Женски
  Зш ма? :P
  Јувентус не игра па сеа демек не чинело ]:) :D
   
  На Роберт 7 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.511
  Допаѓања:
  10.357
  Пол:
  Машки
  Igra , utre
   
  На Purplelilac му/ѝ се допаѓа ова.
 9. lovestoneddd

  lovestoneddd Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.245
  Допаѓања:
  39.587
  Пол:
  Женски
  Исто како бивш пикер, се пријавувам на темава. :inlove:
  Едвај чекам да почне првенствово, јер обожавам ракомет,омилен спорт од мали нозе. За нашиве за жал не мислам дека ке остварат солиден резултат, добра идеја, слаба реализација и неискористен потенцијал, како и секогаш. На Хрватите им предвидувам добар тек и место во топ 3, срцики мои (fingers)
  Нека победи најдобриот, без разлика чиј тим, само сакам добар ракомет да гледам.
   
  На Mari*, Purplelilac, Alishan30 и 4 други им се допаѓа ова.
 10. Peperutce1115

  Peperutce1115 Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  2.488
  Допаѓања:
  22.684
  За тоа кои репрезентации ќе одат во осминафинале, мое мислење:
  А група: Франција, Германија, Србија и Русија.
  Б група: Шанија, Хрватска, Македонија и Исланд.
  Ц група: Норвешка, Данска, Чешка и Австрија (или Тунис).
  Д група: Шведска, Унгарија, Египет и Ангола.

  Во поглед на понатамошното натрпеварување...најдобрите четири репрезентации од овие четири групи одат во осминафинале, при што се формираат две нови групи (секоја по осум екипи). Е сега не знам дали се вкрстуваат групиве, или играат меѓусебе во склоп на групата во која се наоѓаат. Мислам дека се вкрстуваат.
   
  На Mari*, Purplelilac и Alishan30 им се допаѓа ова.
 11. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.511
  Допаѓања:
  10.357
  Пол:
  Машки
  3 odat , bitno Makedonija da ja ima
   
  На Alishan30 и Peperutce1115 им се допаѓа ова.
 12. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.033
  Допаѓања:
  1.951
  По три од група одат понатаму.
   
  На Peperutce1115 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Peperutce1115

  Peperutce1115 Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  2.488
  Допаѓања:
  22.684
  Тогаш шансите за Македонија се тешки. Како и секогаш нервози и до последно со надежи и калкулации. Драма експерти. :lol:
  Но да не судиме уште пред почетокот, да видиме како ќе играат. (fingers)
   
  На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. темјанушка

  темјанушка Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2015
  Пораки:
  1.021
  Допаѓања:
  4.641
  само првите три од секоја група одат понатаму , и се формираат две нови групи (секоја по шест екипи), нема осминафинале, туку директно полуфинале и за пласман
   
  Последна измена: 11 јануари 2019
  На Purplelilac и Alishan30 им се допаѓа ова.
 15. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.902
  Допаѓања:
  52.942
  Пол:
  Машки
  Ракомет покрај фудбал ми е омилен спорт. Со душа го чекам овој период од годината (светско-европско). Е сеа што очекувам од нашиве, за почеток да ги збумбариме јапан и бахреин па со шпањолците и хрватите да чуваме сили за исланѓаните у задње коло. Е после у втора фаза да изгинеме. Инаку мислам данска-франција финале. НАПРЕД МАКЕДОНИЈА!!!!:party::party::party:
   
  На Purplelilac, Alishan30 и Peperutce1115 им се допаѓа ова.
 16. lovestoneddd

  lovestoneddd Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.245
  Допаѓања:
  39.587
  Пол:
  Женски
  Да пробам по групи:
  А: Франција, Германија, Русија
  Б: Хрватска, Шпанија, Исланд
  Ц: Данска, Норвешка, Австрија
  Д: Шведска, Унгарија, Аргентина

  :wasntme:
   
  На Purplelilac и Peperutce1115 им се допаѓа ова.
 17. Peperutce1115

  Peperutce1115 Форумски идол

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  2.488
  Допаѓања:
  22.684
  Изгледа двете нови групи се со 6 екипи, штом по три одат понатаму.
   
  На темјанушка му/ѝ се допаѓа ова.
 18. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.902
  Допаѓања:
  52.942
  Пол:
  Машки
  Идеме Вукса у второ коло, Исланд ни се редовни муштерии:fubar:
   
 19. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.511
  Допаѓања:
  10.357
  Пол:
  Машки
  Samo Lazarov neka vlezi denes plus, drugoto ne e bitno:D
   
  На John Snow му/ѝ се допаѓа ова.
 20. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.902
  Допаѓања:
  52.942
  Пол:
  Машки
  Колку е граница Поле?