1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свечени фустани-шиење или купување?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Angel-Adriana, 13 октомври 2012.

 1. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  555
  Колку што видов нема ваква тема, ама баш за ПОМОШ!
  АКО ИМА КЛУЧ :)

  Во декември сум на свадба кај најдобрата другарка и сум кума!
  ПОМОГНЕТЕ МИ дали да шијам фустан и каков, дали да купа или да порачам? Вие што ми препорачувате, ако има некој убави линкови пратете ми ве молам. БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД! :)
   
 2. Foreveryoungiwannabe

  Foreveryoungiwannabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2012
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  685
  Свечени фустани-шиење, купуване или слично?

  http://www.newyorkdress.com/
  Тука имаш огромен избор,ако ништо друго,за инспирација.
  Иначе јас ти препорачувам да си шиеш.Овие купениве,ај што се скапи туку ако шиев ќе си го напраиш баш по свој вкус.Мое мислење :)
   
 3. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.465
  Допаѓања:
  10.837
  Свечени фустани-шиење, купуване или слично?

  Јас мислам да си сошиеш некој убав екстравагантен по твој вкус,кој ќе биде оригинален.

  Поздрав,
   
 4. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  555
  Свечени фустани-шиење, купуване или слично?

  Фала многу што ми помогнавте!
  МЕ РАЗУБЕДИВТЕ ДА ШИЈАМ :)
   
 5. WeHeartIt

  WeHeartIt Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2012
  Пораки:
  270
  Допаѓања:
  130
  Свечени фустани-шиење, купуване или слично?

  Незнам каков стил имаш и овде ќе ти наведам повеќе фотографии ти избери си:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG] на последната слика се малку по кежуал. :|
   
 6. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  555
  Свечени фустани-шиење, купуване или слично?

  Фала ти многуу! Првиот ќе го шијам! :D
   
 7. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Кумови сме со дечко ми во Мај. Но бидејќи официјално што и како ќе биде и колкава свадбата ќе знаеме во недела. Од тоа и ќе зависи моделот на фустанот.
  Единствено што се имам решено е за ова смарагдна зелена боја што мислите вие?

  Па од недела натаму ќе ви пишам што како да ми помогнете за идеа за фустанот, зошто воопшто немам претстава.
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
 8. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  555
  ^Па според мене бојата е многу убава, а и убаво би ти стоела. :)
   
 9. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.192
  Пол:
  Женски
  Сноу, преубава е бојата но земи во предвид дека свадбата е во Мај, ќе биде топло, а бојава е малку зимска.
   
 10. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.918
  Пол:
  Женски
  Сноу бојата е убава ама ко што кажа Китен ова е зимска боја...

  Баш ѕирнав и кои се пролетни бои за 2013, еве можеби ова ќе ти помогне да избереш боја
  [​IMG]
   
 11. homealone

  homealone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  361
  Пол:
  Женски
  Јас досега сите мој свечени фустани сум си ги шиела бидечќи на само два чекори имам работилница за шиење. Не преферирам да купувам готови зошто незнам каков е материјалот ,дали ќе избеде бојата дали после 3 - пати облакање ќе попушти готово купен само доколку е евтино и за една употреба инаку си ги шиам.
   
 12. Aniston

  Aniston Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  234
  Купување !!!!
  Неможе една обична шивачка да сошие поубав фустан од оној професионалниот, фабрички. Неможе, се познава едноставно...
   
 13. temjanuskaaa

  temjanuskaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2013
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  773
  Јас сум за купување на свечен фустан и тоа си го кажувам од искуство...за една пригода бев одела на шивачка за 2 фустани да ми сошие и не само што ме викна 100 пати на проба туку таму едно конче штрчи ваму штрчи и згора на се излезе дека материјалот не бил нешто како што треба и буквално 2та фустани ги облеков само по еднаш бидејќи се расипаа.....е затоа од тоа искуство па натаму штом ми затреба свечен фустан убаво ќе си прошетам низ бутиците ќе си видам ќе си пробам на лице место и ќе си купам и после мака немам си ги носам фустаните уште долго долго и делуваат како да се штотуку купени.
   
 14. Tikvi4ka

  Tikvi4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2012
  Пораки:
  938
  Допаѓања:
  451
  Јас до сега имам шиено 2 пати. Првиот пат за матура и за една свадба шивачката добро си работи ама веќе ја затвори работилницата и повеќе не работи. Сега сакам да шијам фустан за апсолвентска ама незнам каде,а и незнам баш каков фустан. Некоја идеја да ми дадете за фустан и предлог шивачка што добро работи?
   
 15. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  4.486
  Допаѓања:
  11.323
  Пол:
  Женски
  Како што добра шивачка може да сошие, ниедна фабрика не може на малиот прст да и се фати :)
  Каква градба и да има девојката, кога нешто е точно за нејзе правено секогаш ќе и стои подобро. Ама ќе потенцирам, ДОБРА шивачка. До сега имам 3 фустана шиено, за матура и за 2 свадби. Тој за матура ми го шиеше шнајдерка која после тоа се прослави на велико (сега работи во некое ателје, не ми текнува како се вика). Го платив малку пари, а фустанот едно конче нема изгубено иако го имам носено повеќе пати. Другите 2 ги правев кај друга шнајдерка (зошто првата почна да се занесува и ми бараше ненормални суми) и иако излегоа точно како што ги замислував, квалитетот не може да спореди. Не се распарталиле, ама имаат попуштено на неколку места, и бидејќи се работи за свечени фустани, планирам да ги дадам на корекција пред да ги носам пак.
  Значи најбитно е да се информира каде може да се добие квалитетна изработка, и кога е по мерка правено секогаш ќе биде поубаво. :)
   
  На martinuska му/ѝ се допаѓа ова.
 16. homealone

  homealone Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  1.286
  Допаѓања:
  361
  Пол:
  Женски
  Во право си Spidy мојата тетка е шивачка и покрај тоа што шие класична женска облека за во бутици шие и свечени фустани јас и дадов слика за матура и за само една недела фустанот беше готов дури и поубав од сликата. Материјалот прекрасен се што сум купила од таму до сега ниту бојата избледела нити пукнали , ниту пак на некој друг начин се оштетил на некој друг начин.
   
 17. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  :D колку бев решена толку сега ќе ме предомислите :D
   
 18. Aniston

  Aniston Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2011
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  234
  Па реков обична :D Па никогаш неможеш да бидеш сигурна дали ке го погоди или не, бидејки незнае баш се да шие, мислам знае но не е во сите полиња исто добра... Ке видиш на некоја и сошила многу убаво фустанче, но твој модел може да опљаска... Мене не ми се ризикува, што гледам како шијат, рабови рабови конци копчиња, па како што и камењата ги избираат понекогаш без никаков стил.. :puke: Браво за тие што ги бива, но мнооогу се ретки... Версаче си е Версаче :inlove:
   
 19. martinuska

  martinuska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  3.095
  Допаѓања:
  3.748
  Немам многу пати шиено, три четири пати само. Почесто купувам, но кога сакам некој модел што тука го нема, може да го сошијам, зошто да не, познавам неколку добри шивачки кои кога ќе го сошијат фустанот изгледа супер. :)
   
 20. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Дечко ми 500 пати ми промрче за бојата, и на крај се решив да ја сменам. Ќе одам нешто на шеќер боја.
  Ама уште да имав модел не ќе беше лошо. Секоја идеа е добродојдена, еве одприлка што се ми се допаѓа.Зборам за модели
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   

  Прикачени фајлови: