1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свечени фустани-шиење или купување?

Дискусија во 'Мода и стил' започната од Angel-Adriana, 13 октомври 2012.

  1. BadGirlIna

    BadGirlIna Активен член

    Се зачлени на:
    8 мај 2013
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    5
    Мислам најдобро е да го купиш од бутик, фабричка изработка а доколку шиеш најди си соодветна,професионална шнајдерка да не ти го утне ;)
     
  2. EMA2

    EMA2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2013
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    33
    Девојки ако има од Прилеп,ако сакате препорачајте ми некоја шнајдерка добра ??? Сакам да шијам долг свечен фустан :rofl:
     
  3. NightAir

    NightAir Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    491
    Побарај ја Ива, во Никифор бутикот кај Гурман.
     
  4. Smurfette.M

    Smurfette.M Популарен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    1.072
    Допаѓања:
    621
    јас сакам да шијам фустанче за матура :) знам дека е рано ама да почнам да се распрашувам уште од сега.....некој да ми препорача добра шнајдерка во Скопје?? и колку пари од прилика би било?? :wasntme: :D
     
  5. EMA2

    EMA2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2013
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    33
    Благодарам :) Колку шие отприлика ??
     
  6. jagodka.18

    jagodka.18 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    607
     
  7. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Ај некој нека ми предложи бутик кај што има убави свечени фустанчиња по можност да немаат астрономски цени, до кај 4 000 максимум 5
     
  8. AnaDea

    AnaDea Нов член

    Се зачлени на:
    25 септември 2014
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Mi treba dobra sivacka za fustan. Citav za nekoja vo Avtokomanda. Dali ke moze nekoj da mi dade brojce?Blagodaram
     
  9. sinorinJa

    sinorinJa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2014
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Шиење! декогаш сум билс повеќе за таа опција.ке ти го скројат точно како што сакаш
    вп елена лука сум шиела и ми го дошиле баш таков каков сум го замислувала
     
  10. Bela vista

    Bela vista Нов член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Dragi devojki bi ve zamolila za pomos me interesira dali nekogas ste imale nekakvo iskustvo so "sakam moda" imam videno na nivnata strana na fb dobro soshieni fustani megutoa se plasam da ne e seto samo foto shop inace mi treba fustan za svadba sakam da sijam ama se plasam dajte predlog sto da pravam? Vi blagodaram
     
  11. Candid

    Candid Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    489
    Пол:
    Женски
    @Bela vista ме изинтригира и ја побарав страната на фб. Нема нешто многу модели и избор, се тоа па тоа истот се врти. Сликите со убавите модели не се нивни сигурно, од нет ги ставале. Види некоја посигурна
     
  12. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Моја биска особа порача еднаш, полошо нешто немам видено, толку глупав материјал, такво нешто само за спиење можеш да облечеш, воопшто не е за свечена пригода, и не е се ни приближно убави како на сликата. На сето тоа имаше и дамки нејзиниот коа стигна. За таа цена 2500-3000 ден ке најдеш 100 пати подобар низ продавниците.
     
  13. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Има некој шиено во Атеље Талија?
     
  14. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.147
    Допаѓања:
    76.567
    Пол:
    Женски
    Јас сум повеќе за купени фустани. Некогаш може да не го најдеме моделот што го посакуваме па може е подобро во тој случај да шиеме но јас сепак би поминала цел ден во разгледување по бутици. Некогаш се случува шивачите да направат утка а вака си наоѓам, си одбирам, си пробувам и мирна глава.
     
  15. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Мене секогаш поедноставно ми е да најдам готов. Сакам да си го пробам и ако ми се допадне да си го земам веднаш а не да барам шијачки, да трчам по материјали, да одам да ми земаат мерки, па проби, па корекции...Не ми се исплати толкав труд за еден фустан што може и само еднаш-два пати да го облечам.
     
  16. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Девојки слушнав дека некоја од скопје шнајдерка преку нет и испракаш каков модел сакаш и наши димензии и за два три дена е готов и ти го прака по карго ... дали сте имале искуство со вакво нешто ?
     
  17. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    ха да.... Сакам Мода мислам се викаа. Ич не се лажи. Материјалот ти е што да ти причам, ликра и памук. На пазар има поарни. Не беа за мене туку за блиска особа, пошто не беше во моментот слободна да ги прими ги земав јас. На нет да шизнеш од моделите, у живо да скрениш од материјалот.
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Јас до сега не сум слушнала шнајдерка да погоди нешто без ниту една проба. Освен ако не е вреќа за компири па да нема компликации, фустан не може да ти го сошие туку-така.

    Подобро купи си, или порачај преку карго од некој проверен бутик. Една членка имаше постирано ептен добар фустан за 1500 денари, преку карго. Ама не ми текнува ниту името на бутикот, ниту името на членката. Ако прочита нека пише. :D
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    ок сето тоа . барам некоја проверена шнајдерка . проблемот ми е што немам многу време за чекање и за шетање по бутици а најголемата причина ми е специфичната градба песочен часовник . така да ѕатоа ми треба некоја проверна шнајдерка преку нет
     
  20. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Па не ти е воопшто специфична градбата, сигурно знаеш какви модели ти одговараат на телото, знаеш што сакаш, најди бутик како Ивери, на пример, и порачај од таму.

    П.С. Ај можеби некој ке се сети дека зборам за еден розов фустан, долг, на половината сечен, нагоре некој материјал како чипка, надолу нешто лелеаво. Прилично евтин, околу 1200-1500 денари.
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.