1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свингери

Дискусија во 'Секс' започната од sirius, 9 септември 2010.

  1. ISKUSEN1

    ISKUSEN1 Нов член

    Се зачлени на:
    27 мај 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    7
    Америчка или не ама си ја прифакаме како наша,традиционална ке стане уште малце. Како што врви времето има се повеке приврзаници и кај нас. Супер е!
     
    На Divo му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SLATKA23

    SLATKA23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Јас лично познавам брачен пар кои го практикуваат ова подолг период и според нив бракот и сексот им се многу поубави откако го прават тоа, многу се поблиски еден со друг, и верувајте многу парови има во нашава земја вмешани во ваков тип на односи па сега видете....
     
    На kumanovoGoran, Paprika, Acka22 и 3 други им се допаѓа ова.
  3. mac22

    mac22 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    14
    мислам дека е нормална работа свингери нема нисто ненормално во тоа
     
    На anaja1, Desi1991k и Divo им се допаѓа ова.
  4. Carpathia

    Carpathia Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    26
    Оние што не пробале не знаат што пропуштаат. Само тоа ќе речам и идете поработете на себе си.

    Крај краева, ако веќе немате храброст (или егото више ви пробива плафон) уживајте во таа фантазија. Користете пријатели, другарки, другари и нека порасне идејата со вас. Можеби пак нема да имате храброст али нема да ви биде „грозно“, „америчко“ или шо ти ја знам.
     
    На Divo му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sextasy

    Sextasy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    46
    Нешто, нај-некреативно према мене. Ова повеќе му доаѓа секс во јавност, него ли групњак.
    Поентата на свингерите према мене излегува дека е, женава сака да добие некој пенис плус, ама мажот од пуста љубомора на тој што ќе му ја работи, сака и тој жена му негова да ја работи и тоа пред очи.Не гледам како во случајов се развива сексуалноста во овој вид на сексуални игри.
    Луѓе бе, сексуалноста е уживање на индивидуата, и не треба да се ограничува.Најбитно е дали има разбирање и љубов, љубовта е пријателство а сексот телесен нагон.Ако жената/мажот им здосадува моногамијата, по договор зашто на пример жената не си дозволи да најде партнер повремено кој ќе ја задоволи? Макар биле тоа еден два три пет души зависно од капацитетот нејзин..или обратно мажот.
    Потиснувањето на сексуалните желби најчесто води до најголеми проблеми кај луѓето. Бидете и креативни и искрени, ако жената не е задоволена во кревет или е, а сака нешто плус, дозволете и.Ако таа го има паметот ќе добие сексуално задоволство а домот и фамилијата ќе и бидат приоритет. Ова е сосем обратно од швалерајство, каде жената веќе напушта фамилија и работите идат по надолна линија, швалерството е полигамија со маска на моногамија. Ова кај нас поретко, поради патријахалните сфаќања, али чист пример е еден мој пријател од австрија, кој е женет, со деца гледаат фамилија, а повремено и тој и девојка му добиваат по некој флерт. Воопшто не им влијае пошто имаат доверба, и градат фамилија, а во полов орган доверба нема, така да ги имаат ослободено ланците од патријахалните сфаќања. Уживајте во сексот и бидете активни додека ја имате сексуалната енергија.
    Оние кои имаат нормално ниво на сексуална енергија доволен им е моногамиот брак, но оние со поголема и нескротлива, мора да се прави компромис во задоволувањето на страстите, се додека е задоволување а не расипување фамилија. Само оној со отворени и цврсти сфаќања би го направил тоа и би уживал во животот.
    Пуштете ги вашите мажи,нека флертуваат некогаш. Нека видат и нешто плус. Пуштете ги и вашите жени,било колега, шеф на работа, случајно најден партнер.Додека уживањето е телесно не би имало никаков проблем.
     
    На Acka22 и postarZAavantura им се допаѓа ова.
  6. Iceboy

    Iceboy Активен член

    Се зачлени на:
    23 април 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Звучи интересно, несекојдневно. За во врска ДА, за во брак...којзнае :rofl: :rofl:
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Liberalen79

    Liberalen79 Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Ова е сеуште мојата неостварена желба која би сакал некогаш да ми се оствари.Самата помисла на таква ситуација многу ме возбудува два брачни парови во една просторија он тебе твојата ти него неговата сите четворица уживаат. :) Најидеално е прво карактерно да си поклопуваат пред да биде нешто да има прво неколкумесечна дружба запознавање искачање заедно идење по гости пред да се опушти атмосферата и да се случи тоа.
     
    На Дугокоси Швалер и Dacja им се допаѓа ова.
  8. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Nikogas nema da se soglasam na ova, nikogas, ona sto e moe e moe I samo moe, poprvo bi se razvela otkolku da se dovedam vo situacija mm da se se'ksa so nekoja vo moe prisustvo I obratno.
    Sakam jas da go vozbudam I so mene da dozivee vrv na zadovolsvo.
    Mislam deka bi povratila I dozivotno ne bi mozela da podnesam da me dopre otkako bi bila svedok na seksanjeto na mm so druga.
    A jas iskreno ne bi ni mozela potoa da go poglednam mm vo oci I da vodam normalen zivot kako se' da si e najnormalno.
    Vodenjeto ljubov e najgolemata intimnost megju sopruznicite, nesto sto gi zblizuva I splotuva, a svingerajot spored mene samo bi ne otugjil.
    I ne, na ja doveduvam tuka vo prashanje nesigurnosta vo mojata seksipilnost. :!:
     
    На LICEN-LONDON, anaja1, Bitter-Sweet и 7 други им се допаѓа ова.
  9. Dacja

    Dacja Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    39
    Во контекст на муабетов, препорака на филм Zebra Lounge
     
    На Divo и Liberalen79 им се допаѓа ова.
  10. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Лелеееее кај отиде светов, жално... сите вредности се изместија во ова болно општество :(
     
    На iloveyou29, LICEN-LONDON, anaja1 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Alen1

    Alen1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Машки
    svingeri se samo za avanturisti a ne za zaljubeni
     
  12. BoyL

    BoyL Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    7.268
    Пол:
    Машки
    кај нас во мк мислам дека е табу тема..ама во светот надвор од мк..мислам дека нормално се практикува..:)
     
    На citiesinflames му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.054
    Допаѓања:
    76.055
    Пол:
    Женски
    Не, не, не.
     
    На LICEN-LONDON и anaja1 им се допаѓа ова.
  14. traveler

    traveler Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2015
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    91
  15. NightBreaker

    NightBreaker Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2015
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Машки
    Свингерај лумперај пред очи взаемен швалерај! :D

    Не прифаќам американски булшит, тоа само болни нации прават. Свингерство е глуп концепт за оние кои не можат да освојат туѓа жена/маж (ако имаат таков фетиш), па ја даваат својата половина за да вкусат друга половина. Класична трампа. :lol:

    Бушење туѓа жена без знаење на мажот е каде каде повозбудливо и многу повеќе калории се трошат. :D
     
    На Дугокоси Швалер му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Askopje

    Askopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2014
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    547
    Нееееееее!
    Амерички го*на (со извињавање)
     
    На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SWagger274

    SWagger274 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    508
    Пол:
    Женски
    Гласам со две полни раце : НЕЕЕЕЕЕЕЕ
    !!!!!
    images.jpeg !!!:o
     
    На Дугокоси Швалер, Bitter-Sweet и ninja35 им се допаѓа ова.
  18. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Абе ако некој сака нека си прави, ама јас ова не :|
    Не сакам да имам секс со некој си што едвај го знам, и да си размениме партнери. Си имаш некоја ти, си имам некој ја, мене лично ми изгледа многу чудно, ту мач е некако.
    И плус ако го видам дечко ми како "работи" некоја друга би ми идело очите да му ги извадам :D
     
    На anaja1, Bitter-Sweet и SWagger274 им се допаѓа ова.
  19. Blazenka.G

    Blazenka.G Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2016
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    4.886
    Пол:
    Женски
    На LICEN-LONDON му/ѝ се допаѓа ова.
  20. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.525
    Допаѓања:
    7.420
    Пол:
    Женски
    Не сакам да вреѓам,ама ова е ненормална работа(facepalm)
    Незнам тие парови како се гледаат во очи,после ќеифот што ќе си го направат:x
    Светов оди во неповрат:tmi:
    И затоа Дедо Боже не не трпи,поплави,земјотреси,терористи,сообраќајки,самоубиства,силувачи,педофили и уште што ќе не уништува;(
    Страшно(facepalm)
    Е не сме модерни,што да правиме:lol:
    Гори поред суво и сурово:hai:
     
    На EminemsGirl, LICEN-LONDON и Sashko1992 им се допаѓа ова.