1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свингери

Дискусија во 'Секс' започната од sirius, 9 септември 2010.

  1. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @Sashko1992 ама не може така кога дискутираш со мене, едно знаеш, едно не.

    Туку да пресечам на време, толку ти е капацитетот да разбереш што прашувам и да ми одговориш соодветно.
    Среќа твоја, постои гугл и википедија, инаку тешко дека би знаел за Дионис.


    П.С. Е да, само ме занима од кај знаеш дека античките Грци или Римјани не се собирале посебно за свингерај, а се собирале за оргии? :?::rofl:
     
    На elimkd и traveler им се допаѓа ова.
  2. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Епа неможе и ти кога дискутираш со мене, ништо да знаеш, и се да прашуваш.

    Инаку јас одлично те разбрав што прашуваш, и ти одговорив онолку колку што имам познавање за овие работи, како што кажав и претходно, не сум експерт за антички оргии, а и не сакам да бидам.
    А гугл и википедија за тоа постојат, да се информира народот, незнам ти од кај се информираш :^), да не имаш читано книги за антички оргии :^), во школо колку што знам не се учи за овие работи, така да интернетот е најдобро место за информации, како и за оваа работа, така и за многу други.

    Античките Грци и Римјани не се собирале посебно за свингерај, бидејќи колку што има податоци, тогаш постоеле собирања само за оргии (оттаму и потекнува овој збор), па логично е дека ако имало свингерај тој бил во склоп на тие оргии, и тој потенцијален свингерај (ако воопшто го имало) бил правен несвесно, тогаш луѓето си ги сметале тие собири за еден вид на култна церемонија, додека денешниот модерен свингерај се прави свесно и денешниве луѓе не се собираат за да прават култна, ниту пак било каква друга церемонија.
    Сепак за да се сфатат овие работи треба да се има барем малку капацитет.
     
    Последна измена: 7 јануари 2017
    На Bankarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки

    Nikogash ne vikaj Nikogash. - Tonyo San
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  4. traveler

    traveler Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2015
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    91

    Dodeka se uklucam pak na forumov, par clenovi probale da ti objasnat nekoi raboti... Big Like imaat od mene zatoa sto go delime mislenjeto. Sto i da ti kaze tebe covek veke suvisno e koga se palis na covek godine ili na 63 miliona sto glasale za nego ne gledajki gi tie 60 i kusur protiv nego,Da ne go tupam i ja pak.. nego kazi mi si klikna na temava da pises par negativni komentari ili... poso eve i ja sum masko na forumov pa ne otvaram temi za zenski ciklusi i sl.. toa sto te interesira otvaras, komentiras, citas itn.. Uste ne sum sretnal barem jas nekoj sto ne saka horori da si simne edno hororce sam da si go izglea, ili nekoj sto ne prati fudbal da otide na stadion ... taka da ne mi e jasna tvojata prisutnost na temava.

    p.s. Sekoj ima sloboda da razmisluva i fantazira za sto saka pa i da ostvari sto saka. Za nekogo odredena rabota e izopacena , za drug sosema normalna. Mene licno ova mi e ok. I za kraj sta bi reko Morgan Freeman u Bruce Almighty .. "You can't mess with free will". taka da ....
     
    На Prijatelot му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Дечко, како прво да разјасниме, јас воопшто не се палам на Трамп затоа што бил прогласен за човек на годината, или затоа што за него гласале 63 милиони Американци, ама тоа се факти кои никој неможе да ги порече. Јас него го сакам и почитувам пред се затоа што ми се допаѓаат неговите ставови во врска со многу работи, и мислам дека како претседател на една од најмоќните држави во светот може да придонесе многу за да се подобри светот во кој живееме.

    Што се однесува до темата, јас го пишувам тоа што го мислам, ако оваа работа ја сметам за негативна, нормално дека ќе пишувам негативни коментари, и мислам дека секој нормален човек, со здрав мозок би пишувал исто како мене.

    Инаку точно е дека тие што не сакаат хорор филмови дека не ги ни гледаат, и дека тие што не пратат фудбал не одат на натпревари, ама и тие што не гледаат хорор филмови и тие што не пратат фудбал, имаат апсолутно право на некој форум, или на било кое друго место, да дискутираат за овие работи и да кажат дека не им се допаѓаат. Така да, треба да сфатиш дека ова е форум каде што секој има право да си го каже своето мислење за било која тема, а јас кажав и секогаш ќе кажувам дека само луѓе со болен мозок може да поддржуваат вакви болни работи како свингерајот.
     
    Последна измена: 8 јануари 2017
    На Bankarkata, baba Rada и sjdgo им се допаѓа ова.
  6. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Факт е дека и оргии и свингери а и геј парови имало уште од многу одамна. Што се однесува до сексот и задоволството, луѓето одамна знаеле што и како треба. Можеби сето тоа било примитивно, ама за истата работа правиме муабет. Така да, скроз небитно е кој век сме, секој нека си прави како му е нему кеиф.

    Ти веројатно @Sashko1992 мене ме сметаш за "болна" иако јас никаде не реков дека јас лично би практикувала свингерај. А ниту @traveler не рече дека би практикувал.
    Јас само можам да ги разберам луѓето дека таа активност им предизвикува задоволство и што се мене тиче нека прават ама баш што сакаат.
     
    На traveler му/ѝ се допаѓа ова.
  7. traveler

    traveler Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2015
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    91
    @Rebecca_R kazav 21 vek zatoa sto e era na internet i na mnogu lesen pristap do informacii sto ete ne bile dostapni pred nekoe vreme pa se pravelo kako ke kaze crkvata itn. Ne e muabetot deka interenetot ke ti dade informacija so koja sto ke te privlece kon odredeni raboti, tuku poradi toj internet i cel pristap na informacii od bilo kakov karakter lugeto stanuvaat se poveke open minded. Da ne bea strani kako Tasty mng luge nemase u kujna da priparat so zelba za gotvenje. Taka da svingerstvoto ko sto kaza ne e nisto novo ama informaciite za nego se mng popristapni sega i normalno kaj odredeni luge da se projavi zelba za toa, sto apsolutno ne mi smeta.

    @Sashko1992
    А дете ти ме мислиш како мисла мрсна
    За да кажеш нешто раце горе со два прста
    Како да си назад во прво одд
    Ќе ти дадам еден бод за секој повторен слог

    Пушти људи нек уживају, искулирај малку :))))
     
    На Prijatelot му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @traveler јас сепак не сметам дека баш сите правеле како што ќе им кажела црквата. Се што правеле, го правеле тоа тајно, па не се зборувало на големо за тоа. Денес покрај интернетот одредени работи дури и помодарство станаа, што мене лично ми е смешно.
    Јас не би се согласила дека баш ради интернет на некого ќе му се пројави желба за било што, особено не за активности поврзани со тема - секс.
     
  9. traveler

    traveler Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2015
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    91
    Jasno deka ne pravele kako ke im kaze crkvata site, zborime za mali procenti od lugeto pa taka i za svingot, na mal procent mu se pojavila zelba od net. A internetot kako takov i zelbata mgn normalno da ne im e od tamu go koristat kako pomosno sredstvo da najdat istomislenici.
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Како да не објаснувам кога има луѓе кои до толку не можат да прочитаат убаво и неможат да сфатат некои работи. @Asparagus, абе жити се, прочитај ги уште еднаш убаво моите коментари, и кажи ми кај напишав дека јас му се дивам на личниот живот на Трамп. Неговите два неуспешни брака се најлошиот дел од неговиот живот, и за тоа воопшто не му се дивам, ама тој освен личен, има и професионален живот, јас него го гледам како бизнисмен а сега и како политичар откако стана претседател, а веќе објаснив од кои причини го сакам и почитувам, да не се повторувам.

    @Rebecca_R, тебе не те сметам за болна бидејќи ти не се изјасни дали го поддржуваш и дали би го практикувала свингерајот, додека @traveler иако не кажа дали би го практикувал, кажа дека го поддржува и дека свингерајот му е ок работа, а според мене луѓето кои ја поддржуваат оваа работа, имаат болен мозок, бидејќи не е можно на маж кој има здрав мозок, да му биде нормално жена му да се е*е со други.
     
    Последна измена: 8 јануари 2017
  11. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @Sashko1992 колку само понижувачки, демек на жената не би и сметало доколку мажот и дупи друга. (facepalm)

    Јас целосно разбирам секакви начини на задоволсто и сексуално општење и подржувам возрасни луѓе кои знаат што сакаат и го прават истото.
    Не може швалерај никогаш да биде нормална работа, бидејќи тоа е една голема лага, додека во свингерај, картите се отворени.

    Не можеш селективно да се "дивиш" на некоја личност. Истот тој човек има сомнително минато апропо сексуален живот и бракови, а во исто време е успешен бизнисмен.

    Веќе немам што да кажам на оваа тема, а уште помалку да дискутирам со тебе. Капацитетот ти е прилично ограничен, па сфаќањата ти се примитивни до немај каде. И на оваа, и на други теми кај што сум читала твои мислења. Одмори малку од сексуалниве теми, излези надвор, многу снег падна и воздухот е супер- чист.
     
    На doubleg и traveler им се допаѓа ова.
  12. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Пак мора да објаснувам :D.
    Нормално дека исто би и сметало и на жената доколку мажот и е*е друга, незнам кај напишав дека не е така :^). Ама бидејќи зборував за машка особа, нормално беше да кажам дека ова неможе да му биде нормално на маж кој има здрав мозок.

    Напишав претходно една реченица која гласи: Свингерај лумперај пред очи взаемен швалерај.
    Ова ти е еден вид на швалерај, само што и двајцата сопружници се согласуваат да си имаат швалери.

    Секако дека може селективно да се дивам на одредена личност, бидејќи јас секогаш правам разлика помеѓу личниот и професионалниот живот на една личност, и тоа треба сите да го прават.

    Што се однесува до дискутирањето со мене, јас никого не терам со сила да дискутира со мене, па така ниту тебе те терам, тоа е твој личен избор.

    Во врска со оваа тема секогаш ќе го имам ова мислење, 100% сум сигурен дека тоа е правилно мислење и никој неможе да ме убеди дека свингерајот е добра, нормална, и здрава работа.

    Јас не сум присутен во сите сексуални теми, ама во оние во кои сум присутен, ептен сум присутен :D, али за тоа се криви и останатите членки и членови, бидејќи секогаш кога ќе напишам некој коментар, се наоѓа некој/а кој/а да ми реплицира со спротиставено мислење, а јас морам да одговорам, таков сум, што да правам :D.

    За илегување надвор, и тоа како излегувам бидејќи јас за разлика од некои членки и членови на форумов повеќе сакам да живеам реално, отколку виртуелно, само што моментално надвор е смрзнувачка, а јас не сакам воопшто ладно време, така да приморан сум додека не се подобри времето повеќе време да поминувам дома :(.
     
    Последна измена: 8 јануари 2017
    На Bankarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Solo_b

    Solo_b Нов член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    7
    Sum posetil dosta swing klubovi i swing zurki kako so se vimaat. Ima razlika megi swing klub i swing zurka. Vo klubovite doadzaay sekakvi frikovi za razlima od zurkite. Vo swinhot se e dozvpleno a i nisto nemorate samo ednostavno treba da gi znaete pravilata i kodeksot na odnesuvanje. Nemojte da mislite deka toa se bolni umovi naprotiv. Mene zurkite povece mi se dopagaat zatoa so ima odredeni osobi i po nekoj poedinec so e ok na takvi zurki
    Poslednata zurka bese 4 para i dvajca solo decki i edna solo devojka i bes naj super zabava do sega sto sum bil. Na eden par mu bese prv pat da dojdat i zamisluvaaa deka ke vidat ebanje na site atrani ama ne. Zurkata startuva od 10 navecer prvi sekogas idat poedincite i novitw so ne bile. Iskusnite sekogas kasnaat po eden saat naj malku. Jas i partnerkata koja ne e od makedonija a i zurkate ne u makedonija otidovme posle 10 i 30 i bea dvajca poednici i neiskusniot par. Se pozdravivme kako sto e red i pocna razgovorot opsto so pijalok. Razgovorot bese prv pat i zosto se odlucivte da dojdete na vakov tip zabava. Odgovorot bese. Dolgo sme vo vrska pa sakame da probame nesto novo. U smisol kao necu ja tebe da varam necis ti ajde da go napravime zaedno i ok. Se ok. Hahaba. Posle nas dojde i tretiot par iskusni swingeri doata prosetani lige i pocnavme so sali i smei vicovi dojde i solo devojkata koja bese pozitivna licnost i imase samo 20 godini ali ok. I sega sedime si lravime muabet za iskustva gluposti kako sto i malata pocna da mu igra na eden od poedincite pa i drugiot nak obicen dance. Malku se otpustija i mu vika nosi me vo soba. So e tuka loso. Od koga se toa zavrsi eden od solo deckite si zamina nasite partnerki se otpuatija eden od parovite pocna da vodat ljubov pa pocna i drugiot i tretiot par bez razmena bez nisto hahaha. Po nekoj baknez razmenaaa devojkite ama toa e del od igrata dragi moj. I posto mnogu a tupam i tn tn da znaete. Ako odite na zurki kako solo ili poedinec mala e verojatnosta da imate odnos so nekoja od damite na parovite ako prabate nesto da napravite morete da pobarate dozvala pd nejzinot partner takov e redot. I ne bidete nagli ne forsirajte na nisto. Koga sum odel kako solo od 5 zurki samo 2 pati sum imal nesyo na pokana na parot i bilo opasno dobro. Ama i jas sum pokanil vo drustvo na baranje na partnerkata i dr maz i dr zena i se e ok. Vo swingot ima nekolku pravila
    Pocit
    Konekcija so dr par ili solo
    Da znaes da spodeluvas
    Prviot pat e malce neobicno i cudno no ako projdes tuka ti si cice vo toj lifestyle kako so se vika vo swingot.
    A tupev malce ali dobro ete iskustvo da spodelam interesen forum i zal mi e so nema kaj nas usvari ima ama site tia parovi odat na strana
     
    На Dentina, Корнелија, Hristov и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Privlechna

    Privlechna Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Ubavo shto spodeli iskustvo i ubavo opishano ,.......da imame podobra percepcija za site shto ne go iskusile :)
     
    На allann, Hristov и diskreten32 им се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Порано фантазиравме за свинг со маж ми.
    Дури и се имаме запознаено во живо со неколку парови, ама никогаш не отишло подалеку од едно кафе.
    Сега, искрено, еден-на еден ми е најубаво.
    Не дека и ден-денес не си фантазирам за тоа некогаш, ама местото ќе му остане таму, само во фантазија.
     
    На simonakralica му/ѝ се допаѓа ова.
  16. bjorn

    bjorn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Машки
    Баш би сакал да учествувам на ваков event :$
     
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Каков евент?
     
  18. bjorn

    bjorn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Машки
    Swinger party, ама во мк, не е секој во можност да оди до амстердам :(
     
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Има и тука свингерски забави, само што се тајни.
    За да влезеш во тој круг, можаш само како пар. Самци нема на тие забави.
     
    На Hot man и ADOKI им се допаѓа ова.
  20. bjorn

    bjorn Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    260
    Пол:
    Машки
    Изгледа ќе ми остане неостварена желба