1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свинска маст - млеко за тело кај бебето

Дискусија во 'Бебе' започната од Nana19, 14 октомври 2015.

 1. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.271
  И јас понекогаш користам јекодерм.

  Еве опис за неа
  Јекодерм маста содржи рибино масло, богато со витамин А неопходно за правилно формирање на епидермисот. Јекодерм го олеснува и забрзување на процесот на регенерација на кожата воспалена и оштетена. Јекодерм и ги обезбедува на кожата основните хранливи материи, дава мазност и сјај и ја зголемува еластичноста.
  Јекодерм маст се применува да се стимулира епитализацијата и негата на кожата.

  Состав: Рибино масло (Jecoris oleum) 250 mg

  Дозирање: Јекодерм маст се применува на засегнатата кожа. Во зависност од интензитет и степенот на сувост на кожата, маста Јекодерм се применува 2-4 пати на ден.

  Ајде сега поставете вака опис за својствата на свинската маст, доколку ги има.
   
  Последна измена: 14 октомври 2015
  На Bozica1980, An-na, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  21.483
  Допаѓања:
  190.920
  Пол:
  Женски
  Секој со своите убедувања. Јас лично не користам којзнае каква козметика за малиот - кога беше бебе само Јекодерм, сега само во лето го мачкам после изложеност на сонце. А после бањање некогаш го мачкам со крем на Corinne de Farme, и толку.
  Што се однесува до свинската маст - сум ја користела, кај малиот, и планирам и понатаму да ја користам, но не дај Боже да има потреба од тоа. Го мачкав на градите и грбот кога имаше почетен бронхит, исто неколку пати кога имаше така повеќе секрет во градите и јака продуктивна кашлица. Свинската маст помогна да се разблажи и исфрли секретот побрзо, а со тоа и се смири кашлицата. Не знам како, ама помогна. А за секојдневно мачкање, тоа не, бидејќи ги затнува порите и може да направи големи проблеми со кожата.
  А реално, детската козметика е еден голем маркетиншки трик - не се ништо поразлични отколку производите за нас, возрасните, само што на нив пишува дека е за деца. Реално, нема потреба од толку хемија.
   
  На SexiLy, ph.orhideja, bittersweet и 9 други им се допаѓа ова.
 3. Dreams11

  Dreams11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2014
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  776
  Пол:
  Женски
  Надвор од темата но морам да кажам, се што пишува и не е баш така....посебно од фармација и медицина тотално сум разочарана.Зборот ми беше имам бебче како сите така и моете прима д3 капки кои :!: треба да се користат две недели.....не не можело и еден месец.............а бе какво фрлање тие се користеле додека не се потрошат.....и сето тоа од еден ист педијатар . Сега некој заклучил дека тоа било маркетиншки трик , дај молим те!
  Да и верувам на медицината,фармацијата козметиката дека тоа што го пишува е баш така ......а, и зошто тогаш се што е на природна база е поскапо,а ако дома го направиш нееее тоа не чини, не сте ми јасни.....
  Инаку имаме пеленски осип и истиот педијатар ме советува да купам судо крем екстра бил во врска со оспиот...е сега јас користам скоро од самиот почеток судо крем,добар е не дека е лош но за осипот не помага т.е. пак си се исфрлаа брунчиња , е сега си користам домашна маст од кантарионово уље и восок и брунчињата се повлекоа , за мене тоа е подобра опција од колку да давам еден куп пари за нешто на хемиска база.
  Некои работи се направени за да направат лошо и после уште еден куп пари да фрлиш на тоа фармацијата за да најдеш нешто на "природна" база и да платиш колку што треба и не треба!
  Малку оф топик ама морав да дадам мое размислување!
   
 4. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.271
  Ама својствата на кантарионот се познати, исто и на пчелиниот восок.
  Никој овде не е против природни работи, еве јас напротив посебно ценам природни работи и за исхрана и за козметика, меѓутоа кога веќе фалиш нешто и советуваш да се примени врз бебе кое е кревко суштество, тогаш кажи зошто е полезно тоа нешто.
  Наместо тоа, овде веднаш се почна демек се караме, демек снобизам и фалење со цени на креми итн.
   
  На CameliaMiller и tessie им се допаѓа ова.
 5. jovanovska94

  jovanovska94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2013
  Пораки:
  1.109
  Допаѓања:
  3.804
  Од вакви домашни "проверени" третмани, јас сум слушнала за прегорен зејтин. Значи зејтинот се прегорува, бебето го мачкаш и го повиваш во пелени. :worried:

  Како што кажа Мишелка, типот и квалитетот на кожата зависи исклучиво од генетиката.

  Да, многу домашни мешавини од тревки и разно разни продукти од природата се покажале како корисни, како кантарионот, невен, мед...
  Но ајде да не претеруваме и да се враќаме години и години наназад кога жените биле неуки и го правеле она што мислеле дека е најдобро. Денес, при развиенава технологија и медицина, кога учиме за атоми и молекули, нема резон да се убедуваме во научно недокажаните благодети на свинската маст.
   
  На Eli23 и CameliaMiller им се допаѓа ова.
 6. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.745
  Јас убаво кажав дека здравје планирам да земам МУСТЕЛА што воопшто не е ефтина.
  Реков дека свинската маст се користи покрај препаратите кои ке ги купите.
  И не на секое бањање не го спомнав тоа никаде туу дека е убаво да се мачкам.
   
 7. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  18.169
  Допаѓања:
  291.112
  Пол:
  Женски
  Немаш потреба од такво затоплување на бебето.
  Во русија за јакнење на имунитет голи ги вадат на снег.
  За здраво бебе доволно е здраво семејство,доење,и свеж воздух.Се останато е од Господ.
   
  На kikkki, elena.mak, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
 8. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  2.813
  Допаѓања:
  42.142
  Пол:
  Женски
  nie koristevme svinska mast za brat mi koga bese mal,go mackavme po grbot bidejki imase bronhit, i stvarno bese efikasno .. a za drugo ne bi koristele..
   
 9. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  15.163
  Допаѓања:
  232.856
  Јас не планирам на сопствен прст да ставам или пипнам било каква свиња, а не па свинска маст, а не па бебе да мачкам со тие мрснотии.
  Еве мене не ме мачкале со маст, па да се пофалам, добро стојам и со кожа, и со плуќа.

  И да, за загревање се користат грејни тела, по избор: радијатор, печка, ќумбе, камин...
   
  На Eli23, jovanovska94 и joy1 им се допаѓа ова.
 10. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  8.641
  Точно,бебињата имаат посебно ,сопствено масно ткиво што им служи за терморегулација. :)
   
  На Eli23, tessie и joy1 им се допаѓа ова.
 11. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.429
  Допаѓања:
  92.023
  Пол:
  Женски
  Како млада мајка и јас го сакав најдоброто за моето бебе.
  Значи свинска маст ,несолена,ја премив во 9 води.Така ми кажаа.
  Е сега го мачкам детево ден,два и на третиот ден си реков чекај да си ги намачкам петиве.
  Леле,мислев дека ми се запалија нозете и одма престанав да ја користам.А онака сум ставала на гради ,ама мачкање по тело од тогаш никако.
   
  На kikkki, Bozica1980, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
 12. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.203
  Допаѓања:
  41.217
  Пол:
  Женски
  Јас од свинскава маст памтам коа бев мала мајка ми ме мачкаше на градите коа бев болна нешто као помагало за искашлување. А да ме мачкле цела или дали има некој ефект за тоа помазна или поубава да биде кожата стварно не знам. Али за кашлањето помагаше.
   
  На tessie и Nana19 им се допаѓа ова.
 13. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.883
  Za kaslanje mnogu od nas ne mackale. No reda radi ne znam nikoj sto si go macka bebeto.
   
  На tessie и joy1 им се допаѓа ова.
 14. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.542
  Па за некое чудо јас, брат ми и уште 7 братучеди ( од страна на татко ми) сме изразнати со таа свинска маст. Точно дека спречува бронхитис. Помага за испукани пети, за загревање итн. Јас и ден денес зошто имам премногу сува кожа знам да се намачкам, да облечам нешто памучно и после 1-2 часа да се избањам и кожата да ми биде супер. Паметам како деца кога одевме кај баба ми во село, по цел ден ке игравме во снег и нормално некое од нас со носе растечено, некое со температура, па баба ми ке не избањаше во корито до шпорет, па ке не премачкаше со свинска маст, ке не завиткаше во волнени партали, ке се напиевме овчо млеко и на спиење. Сабајлето ко нови - здрави деца, спремни за одново да го поминат денот во снег и вода. Не паметам да ие некогаш сме имале грип или некој вирус, освен обична настинка.
  Внук ми има 5 години, а снаа ми до 2 год ко премачкуваше со свинска маст секогаш кога ке почнеше да кашла или да крева температура и детето си е супер.
   
  На tessie, fairy88, Nana19 и 4 други им се допаѓа ова.
 15. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.745

  Чудно како сме преживеале нели ? Хахаха
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.533
  Допаѓања:
  78.666
  Пол:
  Женски
  Абе едно е да користиш свинска маст за загревање во вакви случаи или како бабински лек против бронхитис, а друго е да ја користиш како замена за лосион за тело, да речеме преку ден, или секој ден по туширање, ама ајде како сакате.
   
  На Annath, Bozica1980, jovanovska94 и 6 други им се допаѓа ова.
 17. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  3.801
  Допаѓања:
  49.197
  Пол:
  Женски
  Не знам кој би поднесил секојдневно да се мачка со него, па и кај бебе :D
  Јас го ставам на нозе, за омекнување и истата ноќ спијам со неколку чорапи да не пропушти на чаршавот затоа што ужасно мириса и остава масни траги .
  А за да биде во замена на млеко\лосион, зависи како го замислувате тоа. Ја би нешто со блага,нежна нота,а не ова.
   
 18. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.467
  Допаѓања:
  20.041
  Пол:
  Женски
  Сега ме потсетивте дека и јас имам дома една крема од невен и свинска маст ( ја добив на подарок ) не мириса, а била добра за лекување црвенило на кожа.
  Не сум ја користела никогаш, но другаркава што ми ја даде, имаше проблеми со лицето и кремава и помогна многу. Лицето навистина и се исчисти. Јас сум обично скептик на нешто што е од муабети пренесено и верувам само на тоа што ќе го видам.
  Е сега, сигурно некому му помага, а некому не, како и за било што друго.
  А со оглед дека е со свинска маст, јас на бебе не би ја ставила никогаш, па што сака нека помага.
   
 19. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.210
  Пол:
  Женски
  Значи свинската маст дејствува на многу едноставен начин. Ги затвара порите, со тоа нормално се загрева местото каде е нанесена. Ако се работи за нанесување на гради, поради загревањето се разредува секретот и полесно се искашлува. Но, нанесување на цело тело во замена на лосион? Не знам што мака ке види тоа бебче, кожата воопшто нема да може да дише. Внимавајте мајки, особено ако има и покачена температура, ќе направите поголема беља.
  Абе и свинската маст и свињите не се тоа што биле. Порано била и лек и основна храна за нашите баби, дедовци. Мене до сега не ми паднало на памет да ја користам за кожа, а со детето не сум видела некоја мака, па да пробам. Само на сарма од кисела зелка знам да фрлам некоја лажица.:)
   
  На ph.orhideja, slobodka, fairy88 и 3 други им се допаѓа ова.
 20. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.429
  Допаѓања:
  92.023
  Пол:
  Женски
  Кога се мачка на гради важно е само да е несолена.А ако се мачка по тело мора да биде премиена со студена вода.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.