1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Свирки

Дискусија во 'Музика' започната од WomanInRed, 29 јуни 2011.

 1. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.607
  во скопје многу ретко има свирки ама кога имам прилика и зависи нели каде и каква музика се свири ги посетувам.. Кои свирки ви се допаѓаат најмногу и колку често ги посетувате?

  п.с не видов ваква тема
   
 2. Rozevo

  Rozevo Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  32
  Зависи за какви свирки станува збор, тезгички има постојано (и тоа квалитетни).
  Свирки на бендови со авторска музика има навистина малку, низ цела Македонија.
  Пред факултет, донекаде и во прва година како студент редовно одев на метал свирки. Ништо не ми промакнуваше, но последно време малку потешко оди работава.
   
 3. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  870
  ако сакаш добар рок блуз џез има еден клуб се вика салун и се наоѓа кај мнт т.е карши европски факултет ........супер е :rock: :rock: :rock: :rock:
   
 4. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  http://www.facebook.com/event.php?eid=211611348875073

  Scar (Alternative / Concrete / Punk) Alba Italy
  Crazy Barbeque (Metal) Alba Italy
  Street Boys (Street Punk) Kocani Macedonia
  ...Defekt (Street Punk) Skopje Macedonia
  Tvrda Osnova (HardCore Rap) Radovis Macedonia
  Calimero (Street Punk) Kocani Macedonia
  The Cancel (Oi!) Stip Macedonia
  Discontent (D-beat Raw Punk) Struga Makedonija
  Necropolis (Old School Crust) Struga Makedonija
  Immortal Spirit (Metal) Radovis Macedonia
  ARTOM (Positive Vibrations Crew) (Psy-Trance) Strumica Macedonia
  ARITMIA (Positive Vibrations Crew) (Psy-Trance) Radovis Macedonia
  Frakty (Positive Vibrations Crew) (Night Psy-Trance) Strumica Macedonia
  Koker (Hard Rock Heavy) Veles Macedonia
  Dj TubaTheMaster (Trance Metal) Kavadarci Macedonia
  Artist Tvrda Postava (HardCore Rap) Skopje Macedonia
  Liricka Patrola (Underground Rap) Stip Macedonia
  Redrose (Metal) Delcevo Macedonia
  Snake (Hard Stile) Radovis Macedonia
  Dj PsyTrion (PsyTrance) Radovis Macedonia
  StalkeroT (Hip Hop) Radovis Macedonia

  На кој колку му е блиску, ама... :D

  Од свирки што посетувам? Скоро ништо.
  Свирките на другарка ми со сигурност. :) И единствено со неа можам да отидам, друштво да и правам некогаш.
  Последен пат бев јуни некаде, во Хард Рок. Ништо посебно. :)
   
 5. Estelle

  Estelle Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  154
  не сум некој редовен посетувач на свирки ама ми се свиѓаат day off, супер репертоар имаат, во Круг свират секој петок...а и Ренџов сакам да го слушам :)
   
 6. Mashnichka

  Mashnichka Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2011
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  26
  Омилена група ми е Last Act Of Defiance.Сум била на сите нивни свирки од кога си дознав и дечките се супер,али не очекувам дека ќе имаат свирка во блиска иднина ,мислам дека ѕаминаа да свират во Германија но ќе се вратат :D .Дечките се супер иначе се Македонски бенд,песните им се на англиски и се треш метал ако има некој тука што слуша  :rofl:
   
 7. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.607
  од овие новите ми се схине.... ептен се добри .. дамијан пејчиновски и јордан :)
   
 8. Hiii

  Hiii Популарен член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.563
  До пред некој месец секој петок и сабота одев на живи свирки.Не е исто чуството кога некој на CD ти пушка музика и кога слушаш во живо квалитетен бенд :) Сега летото се намалија свирки и затоа мора да одам на диџеи.Сепак останувам верен фан на рок музиката и живите свирки.А мојот омилен бенд на кој им го знам цел репертуар ке го задржам за себе :l:
   
 9. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.598
  Згадено, смачено и одвратно ми е од свирки. :puke:
  Кога го слушам зборот, автоматски ми доаѓаат метафори ко flamingo in a flock of pigeons.
  Добро, не си ласкам дотолку :D , повеќе се сметам за славејче или коковче, ама не може поинаку да се опише чувството колку само не припаѓам на такво место.
  Ко да не сум во своја кожа.
  Одам заради тоа што целото друштво ги сака, и сега не можеш да се делиш само ти ко црна овчичка.
  Некои и ми се допаднале, обично кога сум под одлична доза на алкохол.
  Тогаш се' ми е супер, пуно-рамно.

  Кога си трезен = самоубиство.

  Shine се добри.
  Свирките на Мартин Србиновски во Soul Pub на времето, исто добри.

  Не се лоши и Светле со Саут Парк, иако репертоарот е тој па тој.
  И Eye Cue на времето беа супер.

  Едни дечки мислам од Кичево дека се, имаат свирки во Пивница во чаршија. Малку тераат накај блуз, ама не се лоши.

  Другите такозвани бендчиња... omfg!
  Aко уште еднаш ја слушнам Бушава азбука или Како ли јас да пораснам во Маракана, самата ќе си пресудам со жилет!!!

  Не се за секој викенд.
  Еднаш-два пати во месецот, ајде некако.

  Успешно ги избегнувам последниве година и пол-две свирките, и сум damn happy !!! :rock:

  edit: Скоро сите ми ги пофалиле свирките на Бени. Мене ми е троа антипатичен, ама публиката од неговите настапи ми вика друго. Можеби и ќе отидам, ќе помижам малку...
   
 10. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  666
  Одам, кога можам... Еве Бернејс Пропаганда да ги пофала, многу знаат да направат атмосфера, иако певаЉката им делува како да е на кокаин, али не е битно, битно е да се дружиме.
  Фолтин и Стринг Форсес исто така...
   
 11. Grunge

  Grunge Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  625
  Одам, ретко да има свирка да ја пропуштам. Од нашиве бендови, Бернејс Пропаганда, Новиот Почеток, Фонија, Screaming for change.
   
  На Gunshine му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.860
  Допаѓања:
  132.890
  Јас сум порасната со свирките на Деј Оф, и многу пати сум одела на некое место затоа што тие имале настап. Многу ми се допаѓаат и Саут Парк, иако одамна не сум им била на свирка, а не знам ни каде настапуваат сега. Никако не можам да ги пропуштам и Брејкдаун, Дани, а порано Пилева имаше многу добри настапи во Маракана, ама тоа бее одамна, уште пред да стане „славна“ :)

  Не можам да објаснам зошто, не ми се допаѓаат свирките на Бени, а знам дека многу луѓе ги сакаат.

  Ако знае некој каде се Саут Парк за викенд, нека каже :) . Преку недела ми е комплицирано :)
   
 13. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.026
  Пол:
  Женски
  ^Саут Парк мислам дека се во Мамас секоја сабота, барем така беше до пред Нова Година.

  Јас ги сакам свирките, ништо не може да ме расположи како звукот на гитарата. Не излегувам толку често како порано, ама знам барем еднаш/два пати месечно да отидам во Маракана, Мамас, Џубокс.
  Ми недостигаат свирките во Lady blue, е таму на времето бевме инвентар. :tmi:
   
  На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
 14. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  4.460
  Пол:
  Женски
  Најчесто идам во Маракана, Мамас ,Хавана, ама во последно време и сум зафатена па не можам да си го дозволам тоа
   
 15. Ammy.Lee

  Ammy.Lee Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  1.995
  Допаѓања:
  2.279
  Пол:
  Женски
  До сега не сум пристуствувала тука во Македонија,но во Србија да!
  Бидејќи зет ми е свирач мн. често ме има носено на свирки :)
   
 16. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.860
  Допаѓања:
  132.890
  Деј оф во МКЦ звучеа супер.
  Лабава атмосфера, добро место, таман луѓе, убави песни.
   
  На Wild.Child му/ѝ се допаѓа ова.
 17. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.572
  Допаѓања:
  6.339
  Луѓе, абе има во Скопјево негде trance,psy trance, hardstyle журки? Ми здосади веќе по Парадисо и Бариста на јуниор, се игра ли на тоа, премеко е тоа за мене. :D
   
 18. Dream-Girl

  Dream-Girl ☀️

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  20.123
  Допаѓања:
  195.297
  Пол:
  Женски
  Мене другарка Van Gogh кафичот многу ми го има фалено, имало рок и метал свирки добри биле. Е сеа неам идено ама може во скоро да ги посетам, да видам што како.