1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Св. Трифун или Св. Валентин?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lacrymosa, 20 јануари 2010.

?

Кој празник го празнувате?

  1. Св. Трифун

    60 глас(а)
    39,2%
  2. Св. Валентин

    27 глас(а)
    17,6%
  3. И двата

    66 глас(а)
    43,1%
  1. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    што ќе славите??? Св Трифун како православен рпазник или овој новодојдениов Св Валентин???

    јас лично како и секоја година ќе си го славам Св Трифун затоа што сепак тоа е наш православен празник... Многу сум против овие западњачкиве увозни празници...
    што мислите вие?
     
  2. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Na 14.02.2010 ke slavam:
    1. 2-riot rodenden na sin mi !
    2. 6-ta godisnina od mojat aprosidba
    3. Sv.Trifun
    4. Sv.Valentin

    Epa imam mnogu za slavenje ,a ako ne se ispijanam ..pa stvarno nema da bide o.k :lol: :lol: :lol:
     
    На Arianator, fatamorgana123, blond и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Pla4ka

    Pla4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2009
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    160
    Se soglasuvam i jas si go slavam Sv.Trifun a i nie si imame nas den na ljubovta VERA NADEZ LJUBOV na 30 septemvri toj treba da si go slavime
     
  4. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Nisto ne mu fali i Sv.Valentin da go slavime.
    Moze da se slavi se sto sakas da slavis samo to asto e pravoslavno!
    Nova Godina site slavime ,pa toa en e nase pravoslavno.
    Mozes i Ramazan -Bajram da slavis ,vo toa nema nisto loso!
     
    На WhiteAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    хмммм не сум католик ниту лозар за да славам некој од празнициве....и немам некој познат лозар кај кој би отишла на слава бидејќи нели Св. Трифун е заштитник на лозарите и на виновата лоза па затоа не славам ништо!!!
    може да се излезе и да си се напијам некоја чашка вино како по обичај и да го славам животот :D

    е сега во однос на фамата што се крева за празнициве стварно е смешно и глупаво според мене....ги извртуваат празнициве и прават глупости невидени :evil: за католичкиов празник незнам многу и неможам да кажам, но како и да е во православната вера тој празник го нема, а бидејќи јас сум православна не чувствувам потреба да го славам. За Св. Трифун се повеќе слушам од младиве генерации "ќе славам Св. Трифун, ќе се напијам" па добро бе луѓе доста го извртувате празникот, тоа не е празник на пијаниците, туку на лозарите кои одгледуваат винова лоза.....ако веќе нешто сакате да славите прво добро информирајте се. :)
    не навлегувам во тоа кој и зошто слави некој од празнициве, само кажувам јас како гледама на овие два празника 8)
     
  6. disturbia

    disturbia Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    4
    незнам ако не е наш празник едвај чекам да дојди св валентин но секако би го славела со убаво црвено вино
     
  7. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Како православна Христијанка ќе славам Трифун и симболично ќе го обележам со една чашка вино.
    Ќе го славиме и роденденот на една моја другарка и незнам дали знаете, но на истиот ден е и Прочка годинава.
     
  8. tanja6

    tanja6 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.570
    Допаѓања:
    567
    Пол:
    Женски
    ke gi slavam i dvete vo edno,keski neka ima za slavenje samo :D
     
  9. snegulcence

    snegulcence Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    3
    Jas sekoja godina gi slavam i dvata praznika, edniot zatoa so sum ljubitel na vinoto :D ,a drugiot zatoa sto sum zalubena.
     
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    Jas sv.Valentin ne go priznavam za praznik. Toa e samo iskomercijalizirana rabota, a i ne e pravoslaven. Govinava kako i sekoja ke si slavam sv. Trifun i Procka i ke si se napijam malku poveke, bidejki na 15.02 pocnuvaat veligdenskite posti, a jas planiram kako i izminatite dve godini da si postam. Toa znaci bez alkohol :( :) e pa aj za mnogu godini:D
     
  11. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    i jas ke si slavam sv. Trifun zatoa sto nemam decko, a go obozavam crvenoto vino pa taka ke si se ispijanam hehe :D
     
  12. nica

    nica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    56
    Sekako deka Sv. Trifun. Sv. Valentin go slavat katolicite. Jas ne sum katolik i nema da go slavam na toj den Sv.Valentin. Nie pravoslavnite hristijani imame datum koga da go slavime denot na zaljubenite. 30 Septemvri: Vera, Nada, Ljubov i majka im Sofija. Si imame nie svoj datum za da ja slavime ljubovta. Zosto togas bi ja slavele na 14 fevruari?
     
  13. mjay-mjay

    mjay-mjay Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    16
    Definitivno Sv. Trifun toj e nas praznik a Ubavo kazano nie si imame naj praznik na ljubovta na 30 Septemvri i mislam deka toj praznik treba da go zaziveeme.I baska ovaa godina se paga procka taka da vinoto ke ni bide poslatko... A za Valentajn decko mi saka da go slavi ima za poklon dobiva vino :D
     
  14. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Abe sekoja cest na 30-ti septemvri i praznikot na ljubovta....ama ne veruvam deka ako pola od onie zenski sto pisat deka ne go slavat Sv.Valentin,fatat decko i imaat decko za toj den,a toj im priredi ubava atmosfera,deka ke mu plesnat cveke i bomboni u faca i ke mu kazat da dojde na 30-ti septemvri :lol: :lol: :lol:
     
  15. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    не за друго.... се мачел чоекот :lol: :lol: :lol:
     
  16. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Ma en e samo do macenjeto..tuku togas ke sme zaljubeni ,pa bilo koj praznik da ni se predlozi da go slavime ke slavime :lol: :lol: :lol:
     
  17. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    pa jas bas ne se soglasuvam...i sega imam decko, a sum imala i za minatite godini i sekogas sum kazuvala deka toj praznik ne go pocituvam i ne sakam mecinja, srcinja i drn drn... Pa taka si go slavime sv. Trifun vo kafana so dobro drustvo i po nekoja cashka :)
     
  18. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Ма се ќе славиме,што и да е,јас секој ден сакам да си славам ден на љубовта,зошто да не,ама и Св.Трифун си е убав празник,а и наш си е така да не велам не за поклон за дечко ми ама не само за 14,секогаш кога ќе имаме прилика.
    Инаку години наназад мојте дома слават Св.Трифун пошто си имам тројца тетиновци забегани,плус татко ми,и на една мала лозница си прават марифети :) :lol: и си се пијанчат :lol: .
    Значи општоприфатени се сите празници,битно е да сме среќни секој ден
     
  19. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    RAINBOW ti mozebi si isklucok,ama jas ne sum stroga tolku :D
    Si sakam i mecinja i srcinja i drn,drn SE! :lol:
    Se slozuvam so KATE21 deka e bitno da sme srecni i da gi pocituvame site veri i praznici ..
     
  20. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.514
    Пол:
    Женски
    pa dobro za pocituvanje da, koj si go slavi neka si go slavi :) i stvarno mozebi jas nekogas sum premnogu stroga... ama stvarno ne gi mozam tie mecinja i takvi raboti i ne sum bas nekoja romanticarka, sekogas sum si stoela cvrsto na zemja,ama mislam deka treba da se opustam malku