1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Св. Трифун или Св. Валентин?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lacrymosa, 20 јануари 2010.

?

Кој празник го празнувате?

 1. Св. Трифун

  60 глас(а)
  39,2%
 2. Св. Валентин

  27 глас(а)
  17,6%
 3. И двата

  66 глас(а)
  43,1%
 1. Lacrymosa

  Lacrymosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  90
  што ќе славите??? Св Трифун како православен рпазник или овој новодојдениов Св Валентин???

  јас лично како и секоја година ќе си го славам Св Трифун затоа што сепак тоа е наш православен празник... Многу сум против овие западњачкиве увозни празници...
  што мислите вие?
   
 2. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  671
  Na 14.02.2010 ke slavam:
  1. 2-riot rodenden na sin mi !
  2. 6-ta godisnina od mojat aprosidba
  3. Sv.Trifun
  4. Sv.Valentin

  Epa imam mnogu za slavenje ,a ako ne se ispijanam ..pa stvarno nema da bide o.k :lol: :lol: :lol:
   
  На Arianator, fatamorgana123, blond и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Pla4ka

  Pla4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  160
  Se soglasuvam i jas si go slavam Sv.Trifun a i nie si imame nas den na ljubovta VERA NADEZ LJUBOV na 30 septemvri toj treba da si go slavime
   
 4. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  671
  Nisto ne mu fali i Sv.Valentin da go slavime.
  Moze da se slavi se sto sakas da slavis samo to asto e pravoslavno!
  Nova Godina site slavime ,pa toa en e nase pravoslavno.
  Mozes i Ramazan -Bajram da slavis ,vo toa nema nisto loso!
   
  На WhiteAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.988
  хмммм не сум католик ниту лозар за да славам некој од празнициве....и немам некој познат лозар кај кој би отишла на слава бидејќи нели Св. Трифун е заштитник на лозарите и на виновата лоза па затоа не славам ништо!!!
  може да се излезе и да си се напијам некоја чашка вино како по обичај и да го славам животот :D

  е сега во однос на фамата што се крева за празнициве стварно е смешно и глупаво според мене....ги извртуваат празнициве и прават глупости невидени :evil: за католичкиов празник незнам многу и неможам да кажам, но како и да е во православната вера тој празник го нема, а бидејќи јас сум православна не чувствувам потреба да го славам. За Св. Трифун се повеќе слушам од младиве генерации "ќе славам Св. Трифун, ќе се напијам" па добро бе луѓе доста го извртувате празникот, тоа не е празник на пијаниците, туку на лозарите кои одгледуваат винова лоза.....ако веќе нешто сакате да славите прво добро информирајте се. :)
  не навлегувам во тоа кој и зошто слави некој од празнициве, само кажувам јас како гледама на овие два празника 8)
   
 6. disturbia

  disturbia Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2010
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  4
  незнам ако не е наш празник едвај чекам да дојди св валентин но секако би го славела со убаво црвено вино
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Како православна Христијанка ќе славам Трифун и симболично ќе го обележам со една чашка вино.
  Ќе го славиме и роденденот на една моја другарка и незнам дали знаете, но на истиот ден е и Прочка годинава.
   
 8. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  567
  Пол:
  Женски
  ke gi slavam i dvete vo edno,keski neka ima za slavenje samo :D
   
 9. snegulcence

  snegulcence Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  3
  Jas sekoja godina gi slavam i dvata praznika, edniot zatoa so sum ljubitel na vinoto :D ,a drugiot zatoa sto sum zalubena.
   
 10. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.893
  Допаѓања:
  65.918
  Пол:
  Женски
  Jas sv.Valentin ne go priznavam za praznik. Toa e samo iskomercijalizirana rabota, a i ne e pravoslaven. Govinava kako i sekoja ke si slavam sv. Trifun i Procka i ke si se napijam malku poveke, bidejki na 15.02 pocnuvaat veligdenskite posti, a jas planiram kako i izminatite dve godini da si postam. Toa znaci bez alkohol :( :) e pa aj za mnogu godini:D
   
 11. WomanInLove

  WomanInLove Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  267
  Пол:
  Женски
  i jas ke si slavam sv. Trifun zatoa sto nemam decko, a go obozavam crvenoto vino pa taka ke si se ispijanam hehe :D
   
 12. nica

  nica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  56
  Sekako deka Sv. Trifun. Sv. Valentin go slavat katolicite. Jas ne sum katolik i nema da go slavam na toj den Sv.Valentin. Nie pravoslavnite hristijani imame datum koga da go slavime denot na zaljubenite. 30 Septemvri: Vera, Nada, Ljubov i majka im Sofija. Si imame nie svoj datum za da ja slavime ljubovta. Zosto togas bi ja slavele na 14 fevruari?
   
 13. mjay-mjay

  mjay-mjay Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2009
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  16
  Definitivno Sv. Trifun toj e nas praznik a Ubavo kazano nie si imame naj praznik na ljubovta na 30 Septemvri i mislam deka toj praznik treba da go zaziveeme.I baska ovaa godina se paga procka taka da vinoto ke ni bide poslatko... A za Valentajn decko mi saka da go slavi ima za poklon dobiva vino :D
   
 14. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  671
  Abe sekoja cest na 30-ti septemvri i praznikot na ljubovta....ama ne veruvam deka ako pola od onie zenski sto pisat deka ne go slavat Sv.Valentin,fatat decko i imaat decko za toj den,a toj im priredi ubava atmosfera,deka ke mu plesnat cveke i bomboni u faca i ke mu kazat da dojde na 30-ti septemvri :lol: :lol: :lol:
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  не за друго.... се мачел чоекот :lol: :lol: :lol:
   
 16. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  671
  Ma en e samo do macenjeto..tuku togas ke sme zaljubeni ,pa bilo koj praznik da ni se predlozi da go slavime ke slavime :lol: :lol: :lol:
   
 17. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.893
  Допаѓања:
  65.918
  Пол:
  Женски
  pa jas bas ne se soglasuvam...i sega imam decko, a sum imala i za minatite godini i sekogas sum kazuvala deka toj praznik ne go pocituvam i ne sakam mecinja, srcinja i drn drn... Pa taka si go slavime sv. Trifun vo kafana so dobro drustvo i po nekoja cashka :)
   
 18. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Ма се ќе славиме,што и да е,јас секој ден сакам да си славам ден на љубовта,зошто да не,ама и Св.Трифун си е убав празник,а и наш си е така да не велам не за поклон за дечко ми ама не само за 14,секогаш кога ќе имаме прилика.
  Инаку години наназад мојте дома слават Св.Трифун пошто си имам тројца тетиновци забегани,плус татко ми,и на една мала лозница си прават марифети :) :lol: и си се пијанчат :lol: .
  Значи општоприфатени се сите празници,битно е да сме среќни секој ден
   
 19. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  671
  RAINBOW ti mozebi si isklucok,ama jas ne sum stroga tolku :D
  Si sakam i mecinja i srcinja i drn,drn SE! :lol:
  Se slozuvam so KATE21 deka e bitno da sme srecni i da gi pocituvame site veri i praznici ..
   
 20. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.893
  Допаѓања:
  65.918
  Пол:
  Женски
  pa dobro za pocituvanje da, koj si go slavi neka si go slavi :) i stvarno mozebi jas nekogas sum premnogu stroga... ama stvarno ne gi mozam tie mecinja i takvi raboti i ne sum bas nekoja romanticarka, sekogas sum si stoela cvrsto na zemja,ama mislam deka treba da se opustam malku