Св. Трифун или Св. Валентин?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lacrymosa, 20 јануари 2010.

?

Кој празник го празнувате?

 1. Св. Трифун

  55 глас(а)
  37,9%
 2. Св. Валентин

  26 глас(а)
  17,9%
 3. И двата

  64 глас(а)
  44,1%
 1. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  623
  RAINBOW mislam deka ne edo cvrsto stoenje na zemja...fala mu na BOGA i jas cvrsto stojam na zemja ,ama mnoooogu sakam koga se zanesuvam romanticno :lol: :lol: :lol:
  A za opustanje ...p aopusti se malku i dozvoli mu na decko ti da te razmazi ;)
   
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.479
  Допаѓања:
  44.598
  pa bas taka mislev, na zanesuvanjeto i na romanticnosta :) Vo posledno vreme samo mu se zalam nesto i stvarno mislam deka mora mnogu da me saka stom me trpi non stop, a se obiduva da me raspolozi i tuka e sekogas koga mi treba. AJ moze da go iznenadam so nekoja vecericka za Sv. Trifun i so nekoe ubavo vince :)
   
 3. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  623
  RAINBOW dali jas toa vidov romanticni zborovi vo tvojot post :lol: :lol: :lol:
  Ma na se sto velis ,dodaj i nekoj "jak" dolen ves i posle ke mi pracas privatna poraka za "FALA" i normalno da mi se pofalis :lol: :lol:
   
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.479
  Допаѓања:
  44.598
  Hahahaha da da moze i toa da se vkluci mislam zasluzil stvarno :) eee ke ima edno fala Babyketi :D
   
 5. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  623
  DAJ BOZE RAINBOW ...cekam privatna poraka na 15.02 .2010 god :)
   
 6. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  547
  Пол:
  Женски
  hi hi hi ama me nasmea babyketi svaka ti cast! fakt e deka 90-95 posto od zenite obozavame romantika i srcinja i mecinja i sigurno ne bi mu gi plesnala na deckomi u lice koga i da mi gi pokloni.ne e biten datumot ili praznikot ili povodot,bitno e vnimanieto!jas mnogu sakam da podaruvam i da mi podaruvaat samo nazalost standardot na ziveenje ni e mnogu nizok pa nemozis da si dozvolis da se luksuziras,taka da pokloni se kupuvaat samo za rodendeni za valentin i eventualno 8 mart ili nova godina ;(
   
 7. Lacrymosa

  Lacrymosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  83
  е добро, романтика, мечиња, срциња, дрн дрн јариња...

  тоа треба само на 14ти февруари да биде... љубовта треба да се слави секој ден, а не само на дотичниот датум...
  смао тогаш дечкото треба да ме изненади или да направи нешто романтично за мене? ако е така, не фала, не ми треба ни тогаш... немора да има повод или причина да направи нешто романтично за мене, а најмалку ми треба тоа да го прави само затоа што бил валентин...
   
 8. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  623
  Se slozuvam deka ljubovta treba da se slavi sekoj den ,a ne samo eden den vo godinata i da se bide romanticen...ama treba za se covek da si ima "teralo' ako ne mu idi od vnatre ,dzabe mi valentini i 30-ti septemvri.......
  Sekako ,kako sto rece Tanja6 ovde i sega e tolku golema mizerij asto nemame za leb ,.a kamo li za mecki i srcinja.....
  Za zal taka e :(
  Medjutoa smetam deka ljubovta treba da se slavi,p asto e vazno na koj datum :)
   
 9. GlamGirl

  GlamGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  3
  Не сум заљубена па затоа Св.Трифун :D :D :D
   
 10. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  623
  GlamGirl ti posakuvam do godina da slavis Sv.Valentin...more da se otepas od slavenje :lol: :lol: :lol:
   
 11. GlamGirl

  GlamGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  3
  мислев ќе ми посакаш да се заљубам до тогаш,ама ова година :roll: :lol: :lol: :lol:
   
 12. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  903
  Допаѓања:
  518
  Пол:
  Женски
  E dobro de aj jas eve ti posakuvam najmnogu da se zaljubis za 14 dena i na 14 na cekas valentin, i posle sekoj den da ti bide valentin. ;) :D Biva taka? ;)
   
 13. GlamGirl

  GlamGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  3
  Оооо може може 8) :D :D фала пеперуткаа :P
   
 14. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  623
  Ti da se zaljubis ovaa godina ,a dogodina da se otepas od slavenje :lol: :lol: :lol:
   
 15. Amore

  Amore Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  69
  Точно така... се согласувам :D
   
 16. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  54
  Хмм Најпрвин ќе го славам свети трифун.. Ќе станам наутро една чаша вино црвено.. А навечер свети валентајн со дечко ми
   
 17. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  623
  MOZE od nas-clenkite na forumov ,so konsenzus donesuvame odobrenie !!!! :lol: :lol: :lol:
   
 18. BlueEye

  BlueEye Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  29
  jas ke si go slavam mojot rodenden :)))
  i duri definicija si naprajv za eden majtap "site mene me sakaat i mi kupuvaat podaroci a jas za vozvrat ke gi pocastam so vino i seto toa e mojot rodenden " :)))
   
 19. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  623
  Epa BlueEye i sin mi e roden na ist datum kako tebe ,am atoj e 2008 god.
  I toj koga ke porasne devojkite ke mu kupuvaat dav poklona i za rodenden i za Sv.Valentin :lol: :lol: :lol:
   
 20. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.481
  Дефинитивно Св. Трифун. Навистина е погрдно овој светец да се нарекува Пијаница.

  Значи роден е во Фригија. Надарен од бога со необични исцелителни сили кои зрачеле од него.
  Лекувал посебно душевно заболени.
  Откако ја излекувал душевно растроената ќерка (опседната од нечестивиот) на царот Гордијан во Рим,бидува богато награден, но Свети Трифун веднаш богатството го разделил на сиромашните, а самиот продолжил да живее скромно во своето родно село. Кога на власт дошол крволочниот цар Декиј кој ги прогонувал христијаните,Свети Трифун бил ѕверски мачен и пред да му ја пресечат главата Господ ја зел душата на маченикот кај себе. Погубен е во Никеја.
  Еден дел од светите мошти денес се наоѓаат во Москва во храмот посветен на Светиот маченик Трифун.
  Toj бил заштитник на градинарите и лозарите.