1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Св. Трифун или Св. Валентин?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lacrymosa, 20 јануари 2010.

?

Кој празник го празнувате?

  1. Св. Трифун

    60 глас(а)
    39,2%
  2. Св. Валентин

    27 глас(а)
    17,6%
  3. И двата

    66 глас(а)
    43,1%
  1. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    А бе празник како празник, без оглед чиј е и каков е убаво е да се прослави. Сепак од секогаш сум против Св. Валентин и други празници како повод за романтична вечера или пак подарок :D Подарувам без причина и повод, секогаш таквите подароци ми се поромантични и послатки и среќа имам дечко кој се согласува со мене во тој поглед ;)
    Драги мои годинава јас ќе отстапам од моите 'принципи' и еве и јавно ќе си кажам САКАМ ШЕХРАЗАД ПЕРНИЧЕ (новитет било годинава), барем така кажаа на еден ТВ канал :lol

    п.с. Ви посакувам многу љубов, здравје, вино, внимание... Среќни празници
     
  2. Buceto

    Buceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Јас ке го славам и валентајн и св.Трифун.Без разлика сепак нас празник е додека Валентајн е само еден католички празник кој го празнуваат лугето во странство па и кај нас стана тоа некаква мода.Немам ништо против празникот супер е да си бидеш со личноста што ја сакаш и сите оние убави моменти да си ги споеделите на тој ден НА ВЉУБЕНИТЕ :D ...но сепак не би ни шкодело ни малце да пивнеме нешто и да му дадеме значење и на СВ.Трифун. :lol:
     
  3. Braveheart

    Braveheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    94
    Минатата година славев Св. Валентин, ама сега не сум баш вљубена :lol: па со друштвото ќе си славиме Трифун со домашно црвено вино.А за прочка, веќе имам простено :lol:
     
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.791
    Допаѓања:
    65.500
    Пол:
    Женски
    Па испадна дека ништо нема да славам ќе си бидам на работа. Е тоа е кој како си ја нареди.
     
  5. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    свети Трифун е наш православен празник а пак свети Валентин е наметнат од католичката веро исповест
    и двата празника се весници на лубовта и двата се слават речиси под енакво како и да е среќно нека ви минат
    подарете во знак на нив нешто убаво што ќе ве исполни и самите вас поздар :D
     
  6. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    jas ke si go slavam sv.trifun ke si izlezam so drustvoto i so decko mi vo nekoja kafana i taka :)
     
  7. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.511
    Сеедно,дур луѓето се среќни.
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LadyD

    LadyD Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Katolicki-pravoslaven, ispravno-neispravno bla bla... ke se soglasam samo so komentarot na devojceto sto go imase navedeno primerot za Nova Godina - ja slavime po katolicki kalendar i sto ni fali? Nema potreba od tolku fama i pristrasnost pri praznuvanje na eden novoprifaten praznik koj spored mene si e bas OK. P.S. Ke gi slavam i Sv. Valentin i Sv. Trifun kombinirano :lol:
     
  9. EnnieFabulous

    EnnieFabulous Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    399
    Св Валентин е католички празник, а ние во православието си имаме Вера,Надеж и Љубов. А Нова година ја славиме по католички календар СИТЕ, значи и муслиманите, кај кои по нивната Света книга би требало да биде 1570 година некаде (незнам точно, но знам дека многу поназад).Значи Новата година е универзално прифатен датум за цел свет, а ние православните не ја забораваме Стара Нова година (која е по Грегоријански календар)
     
  10. emzzi

    emzzi Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Нормално дека Св.Трифун.. :) Секој по своја желба..:)
     
  11. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Не би ми сметало и двата да си ги прославам,празник си е празник
     
  12. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Кај мене чисто технички и двата празника секогаш доаѓале в предвид. А зошто да не?! Прво вино, потоа љубов, да не знаеш од што си повеќе пијан :)

    Сепак кога некој ќе ми спомне Св. Валентин ми текнува на сите кичести плишани мечиња кои и онака после фаќаат прашина или пак никој не ги ни забележува и срцлести чоколатциња |( Комерцијала да пукнеш! Од која јас секако премногу се ежам.
    А притоа толку е убава приказната за самиот Валентин кој живеел во 3 век ако не се лажам и всушност тајно венчавал заљубени парови, бидејќи во тоа време браковите биле забранети (наводно мажите биле поуспешни во битките сингл отколку женети). И потоа го казниле Валентин и го убиле :(

    Баш тажно...кутриот Валетин починал заради една ваква прекрасна работа, а ние денес ќе пукнеме од мака што нема да знаеме што да им купиме на нашите љубени, небаре е тоа толку важно.

    Демек, my love doesn't cost a thing...yeah right :)

    Годинава сепак ќе си го славам Свети Трифун, мојата љубов кон виното е неизмерна и вечна ;)
     
    На beached му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Нашето. ;)
    Не се раководам од помодарство, а и самата идеја за мечиња и срциња ме ужаснува до точка на :puke: .

    Можам единствено да ги примам чоколатцата, од проста причина што одат така добро со црно или црвено вино.
    Св. Трифун си е наш празник, дури би сакала да наминам покрај некое лозје, па да го поткастрам (од мала тоа ми е еден од најраните спомени), па уште таму да се залеам со убаво, домашно винце.
    Ммм :clap:
     
  14. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    заљубена за св.Валентин ќе го славам Св.Трифун,па јас сум христијанка и само св.трифун е мој празник,вечера романтична со црвено чисто вино,по можност домашно,и може благичко од тие со шери колачињата,најубави ми се.... :o :o
     
  15. Shila89

    Shila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2010
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    204
    Не дека нешто ептен сум љубител на Св.Валентајн, ама ете секогаш овие 2 празника ми доаѓале заедно :)


    Трендафилче, немора со мечиња и слични работи. А и доволно сме возрасни за такви работи да си купуваме, ама црвено вино, чоколатца шери, по можност од оние во форма на срце ( како што кажа ти, добро одат во комбинација со виното) и добар секс после сето тоа, секогаш пали и секогаш сум го практикувала ова. Коа ќе видиш, имаш 2 во 1 :)
     
  16. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Ставам и Св. Трифун и Св. Валентајн и годишнина :lol: Се по ред...
    Православна христијанка сум, но ми се допаѓа тоа што Св. Валентајн полека почна да станува светски ден на љубовта. Па зошто да не го прославиме? На кого му е доста од љубов? Баш ми се симпатични оние мали гестови кои тогаш ги прават дечковците и тоа е убав повод да се искаже некому љубовта или да се започне врска - каков што беше случајот со мене :$
     
  17. Buttterfly

    Buttterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2010
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    776
    Св.Трифун - целото семејство на едно место,сите одиме во лојзе,си палиме оган,атмосфера - 100 :)

    Св.Валентин - ден на заљубените - пошто јас не сум заљубена,нити дечко имам ... :wasntme:

    Бирам Св.Трифун - Дефинитивно ! :)
     
  18. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    88.407
    Пол:
    Женски
    Ќе ги спојам во едно. Со дечко ми и другарките ќе пијам вино, а потоа со него само ќе се љубам :lol:
    Си знае тој дека не сакам глупости, подароци, мечиња со срциња, па затоа двата празника ми се совршени во едно.
     
  19. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Оваа година Св. Трифун дефинитивно! Пошто сингл сум си и добро ќе ми дојде винце со другарките. 8)
     
  20. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    иако ќе речам св Трифун, пак купувам подароци за дечко ми и тој за мене и на крај пак славиме св Велентин! како и повеќете од нас нели?
    иначе ние православните христијани си имаме прекрасен празник Вера Љубов и Надеж на 30 септември, баш кога ми е годишнина!
    ама нема да помине празникот без винце и без љубов (малку повеќе) секако!!!! ;)