Св. Трифун или Св. Валентин?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lacrymosa, 20 јануари 2010.

?

Кој празник го празнувате?

 1. Св. Трифун

  55 глас(а)
  37,9%
 2. Св. Валентин

  26 глас(а)
  17,9%
 3. И двата

  64 глас(а)
  44,1%
 1. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  993
  Допаѓања:
  496
  А бе празник како празник, без оглед чиј е и каков е убаво е да се прослави. Сепак од секогаш сум против Св. Валентин и други празници како повод за романтична вечера или пак подарок :D Подарувам без причина и повод, секогаш таквите подароци ми се поромантични и послатки и среќа имам дечко кој се согласува со мене во тој поглед ;)
  Драги мои годинава јас ќе отстапам од моите 'принципи' и еве и јавно ќе си кажам САКАМ ШЕХРАЗАД ПЕРНИЧЕ (новитет било годинава), барем така кажаа на еден ТВ канал :lol

  п.с. Ви посакувам многу љубов, здравје, вино, внимание... Среќни празници
   
 2. Buceto

  Buceto Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Јас ке го славам и валентајн и св.Трифун.Без разлика сепак нас празник е додека Валентајн е само еден католички празник кој го празнуваат лугето во странство па и кај нас стана тоа некаква мода.Немам ништо против празникот супер е да си бидеш со личноста што ја сакаш и сите оние убави моменти да си ги споеделите на тој ден НА ВЉУБЕНИТЕ :D ...но сепак не би ни шкодело ни малце да пивнеме нешто и да му дадеме значење и на СВ.Трифун. :lol:
   
 3. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  91
  Минатата година славев Св. Валентин, ама сега не сум баш вљубена :lol: па со друштвото ќе си славиме Трифун со домашно црвено вино.А за прочка, веќе имам простено :lol:
   
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.479
  Допаѓања:
  44.598
  Па испадна дека ништо нема да славам ќе си бидам на работа. Е тоа е кој како си ја нареди.
   
 5. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.160
  Пол:
  Женски
  свети Трифун е наш православен празник а пак свети Валентин е наметнат од католичката веро исповест
  и двата празника се весници на лубовта и двата се слават речиси под енакво како и да е среќно нека ви минат
  подарете во знак на нив нешто убаво што ќе ве исполни и самите вас поздар :D
   
 6. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  205
  jas ke si go slavam sv.trifun ke si izlezam so drustvoto i so decko mi vo nekoja kafana i taka :)
   
 7. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.016
  Допаѓања:
  91.295
  Сеедно,дур луѓето се среќни.
   
  На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
 8. LadyD

  LadyD Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  18
  Katolicki-pravoslaven, ispravno-neispravno bla bla... ke se soglasam samo so komentarot na devojceto sto go imase navedeno primerot za Nova Godina - ja slavime po katolicki kalendar i sto ni fali? Nema potreba od tolku fama i pristrasnost pri praznuvanje na eden novoprifaten praznik koj spored mene si e bas OK. P.S. Ke gi slavam i Sv. Valentin i Sv. Trifun kombinirano :lol:
   
 9. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  390
  Св Валентин е католички празник, а ние во православието си имаме Вера,Надеж и Љубов. А Нова година ја славиме по католички календар СИТЕ, значи и муслиманите, кај кои по нивната Света книга би требало да биде 1570 година некаде (незнам точно, но знам дека многу поназад).Значи Новата година е универзално прифатен датум за цел свет, а ние православните не ја забораваме Стара Нова година (која е по Грегоријански календар)
   
 10. emzzi

  emzzi Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Нормално дека Св.Трифун.. :) Секој по своја желба..:)
   
 11. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.089
  Допаѓања:
  450
  Не би ми сметало и двата да си ги прославам,празник си е празник
   
 12. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.764
  Кај мене чисто технички и двата празника секогаш доаѓале в предвид. А зошто да не?! Прво вино, потоа љубов, да не знаеш од што си повеќе пијан :)

  Сепак кога некој ќе ми спомне Св. Валентин ми текнува на сите кичести плишани мечиња кои и онака после фаќаат прашина или пак никој не ги ни забележува и срцлести чоколатциња |( Комерцијала да пукнеш! Од која јас секако премногу се ежам.
  А притоа толку е убава приказната за самиот Валентин кој живеел во 3 век ако не се лажам и всушност тајно венчавал заљубени парови, бидејќи во тоа време браковите биле забранети (наводно мажите биле поуспешни во битките сингл отколку женети). И потоа го казниле Валентин и го убиле :(

  Баш тажно...кутриот Валетин починал заради една ваква прекрасна работа, а ние денес ќе пукнеме од мака што нема да знаеме што да им купиме на нашите љубени, небаре е тоа толку важно.

  Демек, my love doesn't cost a thing...yeah right :)

  Годинава сепак ќе си го славам Свети Трифун, мојата љубов кон виното е неизмерна и вечна ;)
   
  На beached му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.470
  Нашето. ;)
  Не се раководам од помодарство, а и самата идеја за мечиња и срциња ме ужаснува до точка на :puke: .

  Можам единствено да ги примам чоколатцата, од проста причина што одат така добро со црно или црвено вино.
  Св. Трифун си е наш празник, дури би сакала да наминам покрај некое лозје, па да го поткастрам (од мала тоа ми е еден од најраните спомени), па уште таму да се залеам со убаво, домашно винце.
  Ммм :clap:
   
 14. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.023
  заљубена за св.Валентин ќе го славам Св.Трифун,па јас сум христијанка и само св.трифун е мој празник,вечера романтична со црвено чисто вино,по можност домашно,и може благичко од тие со шери колачињата,најубави ми се.... :o :o
   
 15. Shila89

  Shila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2010
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  202
  Не дека нешто ептен сум љубител на Св.Валентајн, ама ете секогаш овие 2 празника ми доаѓале заедно :)


  Трендафилче, немора со мечиња и слични работи. А и доволно сме возрасни за такви работи да си купуваме, ама црвено вино, чоколатца шери, по можност од оние во форма на срце ( како што кажа ти, добро одат во комбинација со виното) и добар секс после сето тоа, секогаш пали и секогаш сум го практикувала ова. Коа ќе видиш, имаш 2 во 1 :)
   
 16. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  488
  Ставам и Св. Трифун и Св. Валентајн и годишнина :lol: Се по ред...
  Православна христијанка сум, но ми се допаѓа тоа што Св. Валентајн полека почна да станува светски ден на љубовта. Па зошто да не го прославиме? На кого му е доста од љубов? Баш ми се симпатични оние мали гестови кои тогаш ги прават дечковците и тоа е убав повод да се искаже некому љубовта или да се започне врска - каков што беше случајот со мене :$
   
 17. Buttterfly

  Buttterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  728
  Св.Трифун - целото семејство на едно место,сите одиме во лојзе,си палиме оган,атмосфера - 100 :)

  Св.Валентин - ден на заљубените - пошто јас не сум заљубена,нити дечко имам ... :wasntme:

  Бирам Св.Трифун - Дефинитивно ! :)
   
 18. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  4.685
  Допаѓања:
  58.526
  Пол:
  Женски
  Ќе ги спојам во едно. Со дечко ми и другарките ќе пијам вино, а потоа со него само ќе се љубам :lol:
  Си знае тој дека не сакам глупости, подароци, мечиња со срциња, па затоа двата празника ми се совршени во едно.
   
 19. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  515
  Пол:
  Женски
  Оваа година Св. Трифун дефинитивно! Пошто сингл сум си и добро ќе ми дојде винце со другарките. 8)
   
 20. Lina24

  Lina24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  2.230
  Допаѓања:
  436
  иако ќе речам св Трифун, пак купувам подароци за дечко ми и тој за мене и на крај пак славиме св Велентин! како и повеќете од нас нели?
  иначе ние православните христијани си имаме прекрасен празник Вера Љубов и Надеж на 30 септември, баш кога ми е годишнина!
  ама нема да помине празникот без винце и без љубов (малку повеќе) секако!!!! ;)