1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Св. Трифун или Св. Валентин?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lacrymosa, 20 јануари 2010.

?

Кој празник го празнувате?

  1. Св. Трифун

    60 глас(а)
    39,2%
  2. Св. Валентин

    27 глас(а)
    17,6%
  3. И двата

    66 глас(а)
    43,1%
  1. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.943
    И двата празници ќе ги славам бидејќи и сум по пиењето ( не премногу ) и сум заљубена ..некоја комбинација ќе направиме :)
     
  2. Springy

    Springy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    522
    Трифун нормално. Ова второто не е празник, и да е католички е. Ова што ќе го кажам е веќе клише ама љубовта се слави цела година, мене не ми треба некој си посебен ден. Кај сите владее некоја си еуфорија да сакаат да направат нешто посебно за партнерот тој ден и притоа се чувствува некој притисок а се губи спонтаноста. Зошто бе тоа не се направи на некој обичен ден со повод дека ви текнало на дечкото/девојката.

    Јас на мојот пред некој ден му реков, да не очекува ништо посебно на тој ден а тој ми рече замисли и јас ќе ти го кажев истото :) Подарок ќе си добие 3 дена подоцна за роденденот :P
     
    На bocika74 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bocika74

    bocika74 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Св Трифун нормално. Ужасно ми смета копирање на нешто што не е наше. Што е следно... ќе го празнуваме ли и денот на вештерките???
    На 30 септември православните христијани го празнуваат празникот на Св. маченички Вера, Нада, Љубов и нивната мајка Софија. Зошто тоа да не биде наш празник на љубовта. Значи честит св.Валентин на сите католици и честит св. Трифун на сите православци. :inlove:
     
  4. Idiotka90

    Idiotka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    36
    Ниту сум по алкохолот ниту сум заљубена, така да нема да славам ни еден празник.
     
    На beached му/ѝ се допаѓа ова.
  5. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Јас ќе ги славам двата. Со љубов и црвено вино во огромни количини. :P
     
  6. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Исто :up:
     
  7. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Пааа може да се направи комбинација-св .трифун плус св.валентин-т.е. вино плус љубов да се спои,и се добива идеална комбинација :lol:
     
  8. Maat

    Maat Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2011
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    13
    а да славиме св. Трифун со св. Валентин? Најубаво - комбинација од љубов и вино :D :D
     
  9. Alanna

    Alanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    482
    Отсекогаш сум го славела св.Трифун (најубаво ми иде пиењето на тој ден) :) Додела последниве 3 години и Валентајн ми е уз пат.Не дека сакам, ама ептен глупо ќе биде дечко ми секогаш ми купува подарок и не би било убаво од моја страна да си останам со празни раце :$
     
  10. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Св. Трифун и Св. Валентин заедно. Зошто да не? :) И љубовта и виното опиваат...пааа кога веќе почнуваме со опивање да се опиеме од двете по малку и да ги одбележиме празниците!!
     
  11. Mini.girl

    Mini.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    12
  12. K.e.ll.y

    K.e.ll.y Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    580
    Допаѓања:
    362
    Ни едното ,ни другото. Не ми треба посебен ден за да искажам љубов или па да се начукам :lol: Добро,може ако беше викенд,ќе пивнев не викам не :$ ама Валентин не би го прославила во никој случај.
     
  13. Nightwalker

    Nightwalker Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.124
    Допаѓања:
    4.447
    Пол:
    Машки
    Мислам дека ни за едниот, ни за другиот празник не е потребен посебен повод или ден, но имајќи предвид како за денешната младина излегувањето во најголем процент значи „начукување“, би одбрал Валентин, за да „скршам“ монотонија. :)
     
  14. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Ни едниот ни другиот празник.
    Ќе го ставам на страна тоа што се христијански, и муслимани го слават, но не ми се допаѓа начинот на кој се одвиваат нештата тој ден.
    Премногу кич, клише плишани мечиња, лигави работи кои едноставно не се за мене.
    Сум за водење љубов, добро вино, кревет со рози, но никакво преувеличување на работите и чувствување обврска да се купи подарок.
     
  15. Hell0.kitty

    Hell0.kitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    40
    Ни едниот ни другиот!.. хехе ;)
     
  16. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Оваа година двете ги славев, а наредната само Св. Трифун, за жал :)
     
  17. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.119
    Пол:
    Женски
    Ако пиење вино и романтична вечер со дечко ми е славење, тогаш ги славам двете.
     
  18. viks5

    viks5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2011
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    82
    Св. Трифун ! Ако мислите дека љубовта треба да се слави само еден ден и тогаш ајде поклони и слични лигавења демек колку се сакаме е тотално погрешно
     
  19. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Се согласувам потполно дека ни за едното ни за другото не е потребен повод, не треба да постои само еден ден кога ќе се покажува љубовта на пример... Тоа ми е многу погрешно.
    Инаку, сум за симболично одбележување на овие празници, пиење убаво вино, купување нешто на партнерот, но никако не сум за преувеличување и лигавење.
     
  20. Arris

    Arris Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    22
    Се согласувам со предходните постови. Не се покажува љубов само еден ден во годината. Целата таа еуфорија за Валентајн ми е бесмислена. Што е со останатите 355дена во годината? Тогаш не се сакаме ? :D Нема потреба да дојде Валентај за да идеме со дечко ми на романтична вечера или нешто слично...
    Дефинитивно попрво би го одбележила св.Трифун како христијански празник :)