Св. Трифун или Св. Валентин?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lacrymosa, 20 јануари 2010.

?

Кој празник го празнувате?

 1. Св. Трифун

  55 глас(а)
  37,9%
 2. Св. Валентин

  26 глас(а)
  17,9%
 3. И двата

  64 глас(а)
  44,1%
 1. La.Reina.Del.Sur

  La.Reina.Del.Sur Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2011
  Пораки:
  1.508
  Допаѓања:
  3.872
  Св. Трифун :)

  Искрено пренафурано ми е сето во врска со Св Валентајн...
  и ако веќе ние православните, сакаме да го славиме денот на вљубените тука е 30-ти септември Вера Нада и Љубов....

  Наздравје за сите што го слават Св Трифун :d: :d: :d:
   
 2. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.137
  Допаѓања:
  2.420
  Ни едно ни друго. Љубовта не се покажува само еден ден и тоа преку плишани мечиња. А за вино, вино можеш било кој ден да се напиеш за било кој повод :)
   
 3. HeelsLover

  HeelsLover Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2011
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  654
  Пол:
  Женски
  Двете ги славам и Св Трифун и Св Валентин
  многу љубов :inlove: :inlove: :d: :d: :d:
   
 4. Ammy.Lee

  Ammy.Lee Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  1.996
  Допаѓања:
  2.276
  Пол:
  Женски
  св.Валентнин!! :inlove:
   
 5. Princess.S

  Princess.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  651
  И двете.
  Св. Трифун како наш, православен, христијански празник, а Валентин онака да се порадувам на некоја чоколада од мама и тато. *форевералоунсмајли* :) Па како и да е, и Св. Валентин бил маченик.
  Ја славел љубовта и бракот на територија каде што тоа не било дозволено од императорот, кој мажите ги земал само за војување. Венчавал во строга тајност и кога бил откриен бил и убиен. Денот на неговата смрт се слави како денот на љубовта скоро во целиот свет.
   
 6. Tinushka

  Tinushka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  1.216
  Допаѓања:
  4.752
  Пол:
  Женски
  Св. Трифун
   
 7. Steff.Unique

  Steff.Unique Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  563
  Допаѓања:
  270
  Пол:
  Женски
  Св. Валентнин! :) :inlove:
   
 8. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.253
  Допаѓања:
  14.970
  Пол:
  Женски
  Св.Валентин е католички, јас сум Христијанка за мене денот на зањубените е Љубов,Вера и Нада
  а Св.Трифум уште помалку не го слава, не сум љубител на алкохолот
   
 9. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.959
  Пол:
  Женски
  Св. Валентин никогаш не сум славела, иако од католички празник полека прераснува во светски ден на љубовта. А како голем љубител на вино, Св. Трифун не го испуштам :wasntme:
   
 10. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.021
  Роденденот. :wasntme:
   
 11. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.192
  Допаѓања:
  2.853
  Трифун, затоа што не дискриминира :!:
  Ај прославувај Валентајн сингл :wasntme: нече мочи.
  Виното е секогаш добро друштво, а до непочитувачите на црвени мечки и клишеа, кои подаруваат љубов без повод, поздрав...
  [​IMG]
   
  На Chocolate.me, baguf4e, Lady97 и 2 други им се допаѓа ова.
 12. Angel.girl

  Angel.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  659
  Св. Трифун :lol:
   
 13. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.704
  Допаѓања:
  4.753
  Пол:
  Женски
  Св.Трифун го почитувам затоа што е православен христијански празник.А не го славам ни едниот,ни другиот.Прва работа не пијам затоа што сум сеуште мала за алхохол,а за Валентин ќе кажам само дека еден ден во годината не се дарува љубов,јас љубов дарувам 365 дена. :D :D
   
  На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.
 14. stylishh

  stylishh Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2011
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  613
  Пол:
  Женски
  СВ.Трифун (православен)е и убаво е да се испие чаша добро вино,а подароци многу сакам за СВ.Валентин оваа година на мојот сопруг му нарачав еден пар чевли во кој се вљубив на прв поглед :$
   
  На ljubam му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Blondy.92

  Blondy.92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2012
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  63
  Јас ги славам и Св.Трифун и Св. Валентин, само не знам оваа година што да му подарам на дечко ми.. Претходниот пат му купив ламба со срце, а пред тоа рамка со наша слика.. И сега се мислам, да купам едно убаво плико и внатре да ставам празен лист и кога ќе ме праша зашто е празен листот ќе му кажам дека е така затоа што не постојат зборови со кои можам да ги опишам чувствата кон него и чувството на среќа кое ми го пружи.. :) Што мислите вие? Јас мислам дека сепак ќе биде подарок од срце. :)
   
 16. bubili61

  bubili61 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2011
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  68
  Пол:
  Женски
  Повеќе го сакам св.Валентин (се надевам на подароче) :)
  Маж ми си го слави Св.Трифун (иако јас му го одржавам лозјето) :lol:
   
 17. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.788
  Допаѓања:
  2.544
  Пол:
  Женски
  И двата празника се посебни на свој начин, али повеќе го почитувам јас Св. Трифун сепак православен празник е. Инаку бидејќи на мене ми е куќна слава денот после Трифун, јас дома сум цел ден со гости, на некој начин си славам и Трифун со винцето :lol: А љубов секој ден се подарува, така да за мене Св. Валентин и нема некое големо значење...
   
 18. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.023
  Ги почитувам двата, сепак христијани сме тие што сме. Е сега за нас православните е Св. Трифун, за католиците пак Св. Валентин. Св. Трифун од причина што е православен, и затоа што пијаниците можат да се сплотат повеќе од било кога на овој ден и заедно да се опијат до максимум и да биде што биде макар и да не се познаваат, смешки :lol: А и поради уште една причина ми е драг празник. Св. Валентин пак, денот на вљубените. На овој ден заљубените можат да се радуваат и тоа како, поклончиња ова-она, а оние кои се сингл и слично така да го прослават Св. Трифун и на сметка на вториов :lol: Не им придавам баш значење на овие два празници, ама сепак ќе добијам подарок нели, па треба и да купам нешто ете така, за да се дарува, интересно е. Не сметам дека е потребно потресување околу ова, интересно е и вака и така, јас двата ќе ги прославам на некој начин :lol:
   
 19. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  985
  Јас ќе си пијам винце со љубовта :D
  Не го славам св.Валентин, ете лани со дечко ми се договоривме да не го славиме и да не купуваме ништо. Се собравме со друштво и преубаво си поминавме. А поклончиња и такви работи ми се подраги кога се дадени на некој обичен ден.
  Така да, по се изгледа годинава пак св. Трифун ќе си го славам :D
   
 20. bumbuleya

  bumbuleya Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2012
  Пораки:
  259
  Допаѓања:
  105
  Јас ќе го славам Валентајн со убаво црвено вино :)