1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Севиља - Андалузија-Шпанија

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од alf, 9 август 2019.

 1. alf

  alf Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Машки
  За мене Севиља е 3 град по убавина, после Мадрид и Валенција. Градот е сместен во јужната покраина Андалузија.Архитектурата е измешана, шпанска- маорска-африканска. Улиците се тесни не многу широки со стара архитектура. Има едно цела населба Триана каде што живеат циганите и каде се свири шпанска музика и се игра далеку познатото Фламенко кое е типично за Андалузија.
  Споменикот на Кристифор Колумбо.
  20190719_091229.jpg
  Плаза Еспаља
  20190719_094054.jpg
  Плаза Америка.
  20190719_101828.jpg

  20190719_112623.jpg
  20190719_113233.jpg
  Катедралата во Севиља
  20190719_115003.jpg

  20190719_120130.jpg
  Las Setas De Sevilla во оригинално пишување- современ споменик.
  20190719_141234.jpg
  20190719_141438.jpg
  20190719_142049.jpg
  Има градови кои мора да ги доживеете,да ги видите со свои очи и тие не можат со зборови да се објаснат. Е такква е и Севиља.
   
  На Dentina, Peperutce1115, Jas! и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. alf

  alf Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Машки
  Би надополнил уште некоја слика од уличќите на Севиља.
  20190719_222238.jpg

  20190719_221758.jpg
  20190719_214720.jpg

  20190719_215414.jpg

  20190718_225132.jpg
  20190718_223040.jpg
  И неизбежното и познато Фламенко шоу.
  20190719_212941.jpg
   
  На mira.mira, Dentina, Peperutce1115 и 2 други им се допаѓа ова.
 3. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.183
  Пол:
  Женски
  Многу е убав овој град, некои делови се како од бајка, тоа го нема на фотографииве и треба да се доживее.
   
 4. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.365
  Допаѓања:
  35.736
  Одлично изгледа. Се надевам следна дестинација ќе ни биде заедно со Кордоба и Марбеља.
   
 5. alf

  alf Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Машки
  Cordoba:
  20190718_144707.jpg
  20190718_152540.jpg
  Ulica na cvekinjata-Cordoba.
  20190718_165309.jpg
  Marbella:
  IMG_20190720_151301_BURST001_COVER.jpg
   
  На Dentina му/ѝ се допаѓа ова.