1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Седмодневна диета со грав - 3 до 5кг

Дискусија во 'Диети' започната од TheEkaterina, 17 декември 2013.

 1. TheEkaterina

  TheEkaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  337
  Гравот е богат со протеини, со витамини Б, Ц, Е и ПП, потоа со минерали: калциум, фосфор, бакар, цинк, железо, како и со аминокиселини: триптофан, лизин, аргинин, тирозин и метионин.

  Гравот ја спречува благата авитаминоза, карактеристична за поладниот дел од годината. Помага подобро да функционираат јетрата и жолчното кесе и претставува вистински „чистач“ на организмот. Гравот исто така го зајакнува кардиоваскуларниот систем и го подобрува изгледот на кожата.

  Се препорачува по завршувањето на диетата уште неколку дена да се јаде грав како главно јадење и да се намали конзумирањето на леб и благо. За време на диетата треба да се пијат многу течности, најдобро вода, и целосно да се исклучат шеќерот и солта. Секоја вечер, пред спиење, треба да се испие 1 чаша јогурт со ниска масленост или кефир!

  Со диетата со грав може лесно и едноставно да се изгубат 3 - 5 килограми за 7 дена. Резултатите ќе почнат да се забележуваат уште по првите 3 дена.

  Треба доследно да се придржувате до пропишаната храна. Гравот се вари густ, со многу малку масло, и пожелно без запршка, со зачини по вкус.  Ден 1

  Појадок: 1 чаша немасен јогурт, 1 парче интегрален леб и 50 g тврд кашкавал
  Ужина: 100 g овошје (кое било)
  Ручек: 100 g варен грав, варен зеленчук по избор или голема салата од зеленчук, топла лимонада или чај без шеќер
  Вечера: исто како и ручекот

  Ден 2

  Појадок: 100 g младо сирење, кафе или чај без шеќер
  Ужина: 100 g овошје (кое било)
  Ручек: 100 g варен грав, варен зеленчук по избор или голема салата од зеленчук, 100 g свеж сок од јаболка или чај без шеќер
  Вечера: исто како и за ручек + 100 g која било варена или печена риба

  Ден 3

  Појадок: 1 чаша немасен јогурт или кефир, 1 парче интегрален леб и 50 g тврд кашкавал
  Ужина: 100 g овошје (кое било)
  Ручек: 100 g варен грав, варен зеленчук по избор или голема салата од зеленчук, 100 g свеж сок од јаболка или чај без шеќер
  Вечера: исто како и за ручек + 1 чаша сок од домати

  Ден 4

  Појадок: 100 g младо сирење, кафе или чај без шеќер
  Ужина: 100 g овошје (кое било)
  Ручек: 100 g варен грав, салата од моркови и јаболка со 1 лажичка мед
  Вечера: 100 g варени или печени пилешки гради, 50 g варен ориз, кафе или чај без шеќер

  Ден 5

  Појадок: 100 g младо сирење или 100 ml јогурт, кафе или чај без шеќер
  Ужина: 100 g овошје (кое било)
  Ручек: 100 g варен грав, варен зеленчук по избор или голема салата од зеленчук, 100 g свеж сок од јаболка или чај без шеќер
  Вечера: исто како и за ручек + 2 варени или печени компири и 1 чаша сок од домати

  Ден 6

  Појадок: 50 g тврд кашкавал, 1 парче интегрален леб
  Ужина: 1 чаша кефир или немасен јогурт
  Ручек: 100 g младо сирење, салата од мешан зеленчук, лимонада или чај без шеќер
  Вечера: 200 g варен грав, 150 g овошје по избор

  Ден 7

  Појадок: 100 g младо сирење или 100 ml јогурт, кафе или чај без шеќер
  Ужина: 100 g овошје (кое било)
  Ручек: 100 g варен грав, варен зеленчук по избор или голема салата од зеленчук, 100 gr свеж сок од јаболка или чај без шеќер
  Вечера: супа од зеленчук, 100 g варен грав, 1 чаша топла лимонада
   
 2. lepa.milena

  lepa.milena Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  161
  Имаш ли искуство со оваа диета?
   
 3. crazy1.C

  crazy1.C Нов член

  Се зачлени на:
  8 декември 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  7 дена грав па и не ми изгледа баш најдобро
   
 4. TheEkaterina

  TheEkaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  337
  Зошто да не 7 дена грав? Јас само што ја прочитав диетава си помислив на оние што постат доооолго време.. и тие секој ден јадат едно те исто... во оваа диета е застапено се.. од млечни производи, овошје, зеленчук, леб, риба само главното јадење треба да ти е грав кој ти е ограничен со грамажа и не ми изгледа толку лошо. Денес варев грав од утре ќе ја почнам ме интересираат резултатите чисто онака...
   
 5. crazy1.C

  crazy1.C Нов член

  Се зачлени на:
  8 декември 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  Оки па пиши резултати
   
 6. sarafimova

  sarafimova Активен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2013
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  0
  Zdravo. Ne sum na soodveten forum, no sakam da prasam dokolku znae nekoj da mi odgovori.. Utrovo izedov 1 portokal, 1 kiva, 1 jabolko, pola citron i pola japonsko jabolko. Dali e toa mnogu golema kolicina za naednas, dali taka moze da se zdebelam?
   
 7. crazy1.C

  crazy1.C Нов член

  Се зачлени на:
  8 декември 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  од овошје не се дебелиш немај гајле јади колку сакаш, башка и е многу здраво
   
 8. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  1.005
  Допаѓања:
  770
  Пол:
  Женски
  Има некој да кажи резултати од диетава, од овие празниците се поправив.Сакам да ја држам!