1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секогаш доцните или...?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од 2468, 18 мај 2010.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.668
    Пол:
    Женски
    Работава - сите сакаат да доцнат, а мразат да чекаат други.
    Па сигурно и тие кои на некој начин се принудени да ве чекаат не обожаваат да дремат минути и минути, ама тоа е - double standards насекаде, па и тука. :)

    Општо кажано, мразам доцнење. Се трудам секогаш да бидам на време и ми успева. Во ретки случаи кога гледам дека голема е веројатноста да задоцнам, известувам минимум четириесетина минути пред договореното затоа што многу непријатно ми е кога некој ме чека.
    Секој си го цени своето слободно време, поготово пак во моменти кога решава да посвети некому неколку часа од истото и мене ми е многу неодговорно да оставам луѓе да чекаат макар на кратко.

    Луѓе кои доцнат поради банални причини ме вадат од такт; другарки што не знаеле што да облечат, па наместо да пишат една порака за да се разбереме како луѓе, одлучуваат да доцнат затоа што нели, што се 15, па и 20 минути чекање. Абе, милина! Не значи дека ако ми годи нечие друштво, треба да толерирам лигавештини.
    Или пак дечко ми, се заборавил по дома од Х причини, па иако живее на буквално пет минути од договореното место за чекање, пак доцни 10-15 минути. Ми дојде преку глава еднаш, си отидов и не се потрудив да се јавам за да го известам. Мислам дека тогаш конечно му стана кристално јасен муабетот од погоре, од кој претходно устата пена ми фати од повторување едно те исто и доволно му дадов до знаење за да не му се повтори тоа никогаш.

    Доцнењето е многу лоша навика, го сметам за една од најлошите човечки особини и најчесто многу зборува за нечиј карактер.
     
    На alica keys, vitamina, kjukli и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    Јас па скоро никогаш не успевам да стигнам во точно време.
    Или каснам или стигам 15 мин пред договореното :^)
     
  3. exoticgirl

    exoticgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2014
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Порано стандард си каснев едно 10тина минути.Ама кога другарка ми задоцни еднаш сфатив дека не е убаво да чекаш.:D Па сега гледам на време да сум.
     
  4. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Мразам да чекам подеднакво колку што мразам да ме чекаат.Поготово на работа ако задоцнам макар и 5 минути ми е непријатно и се извинувам едно 2-3 пати.Како јас со душа што чекам да си отидам дома на пример така и тој што е пред мене на работа.Или на улица или кафуле мн е непријатно сама да дремиш како утка пола саат,а притоа да не те известат(ми се има случено безброј пати) и затоа не доцнам никогаш скоро освен некои ситни минути и тоа оправдано што ради превоз и сл
     
    На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Slatkarka94

    Slatkarka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    795
    Пол:
    Женски
    Јас селад каснам хахах у школо кога идев па дури и на секој час...
     
  6. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Или сум пред време или сум на време.
     
  7. mila1111

    mila1111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Sekogas sum na vreme tocna, retko koga docnam ili ako zadocnam toa e pet minuti, najmnogu mrazam koga docnat i toa ne deka nemale prevoz tuku si dremat so saati pred ogledalo...
     
  8. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Во принцип не сум пишманаџија, ниту пак човек кој не разбира од збор и договор.
    Секогаш гледам да се спремам на време и евентуално така да сработам по нешто и чекаајки, но никогаш не ги оставам работите во 5 до 12 за да некој дреми да ме чека.
    Таков карактер сум што секогаш сакам да ми е скоцкано и подредено низ животот во било какво време и на било кое место со било што.
    Крај краева ниту сме должни да го губиме времето чекаајки некого ниту пак тој ни е должен нам.
     
  9. LadyKaneswaran

    LadyKaneswaran Активен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2015
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Јас никогаш не успевам да се спремам на време и затоа секогаш доцнам. Без разлика каде одам никогаш ама баш никогаш не успевам да се средам на време, сите ми замеруваат ама тоа некако несвесно ми се случува. :rofl:
     
    На alica keys и crimson им се допаѓа ова.
  10. jelena.rozga

    jelena.rozga Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    205
    Или сум премногу рано или доцнам никогаш на време... Всушност и не сум баш добра во организирање на сопственото време. Сепак и убаво е да знаеш дека некој те чека.. Шала, шала. Инаку обично оние кои ме „чекаат“ се трпеливи, а и јас. :)8);)
     
  11. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    НИКОГАШ не доцнам.
    Секогаш сум 5 мин пред договореното.
    Го ценам нечие време и сакам да го ценат моето.

    Доцнењето според мене е крајно непочитување.
     
  12. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    19.066
    Пол:
    Женски
    Јас сум секогаш таа што чека :( Знам дека навременоста е доблест, ама у пм кога стоиш ко дрво 15-20 мин и ги чекаш другаркиве за на кафе.
     
  13. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Па така-така. У неделата 2-3 пати. :$
    Газдата не знае. Не му кажувајте, зошто ќе ме избрка. :(
     
  14. Tinushka

    Tinushka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 мај 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    4.895
    Пол:
    Женски
    Секогаш сум на време , боље ќе те чекам од колку да ми бучиш после :D
     
  15. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Никогаш не доцнам.

    Уф, се сетив, излажав :D
    Имам задоцнето неколку пати на работа, ама добар работник бев па ми се опрашташе :angel:

    И сега, со деца и обврски околу нив, додека ги средам, пак стигнувам секогаш на време 8)
     
  16. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.329
    Пол:
    Женски
    Секогаш доцнам никогаш не сум спремна на време:D а мразам да чекам :lol: некој друг
     
  17. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    Nikogas ne sum docnela,mrazam da me cekaat,ama zatoa mene mi docnele:(
     
  18. cloud

    cloud Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    1.867
    Пол:
    Женски
    Во принцип, никогаш не доцнам.

    Доколку ме спречи нешто да се подготвам на време, задолжително известувам дека ќе задоцнам. Но тоа се случува многу ретко. И мразам кога некој доцни, па да се тоа и само 5 минути, па уште и да не ме извести за тоа. Како што јас го ценам нивното време и сум точна, така сакам да го ценат и моето.

    Не сакам ниту да чекам ниту да ме чекаат.
     
    На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
  19. papillonP

    papillonP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2013
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    4.544
    Пол:
    Женски
    Еве сега чекам братучедка да дојде на кафе и откако се слушнавме и договоривме да дојде ја чекам веќе 1 час, а живее на 5мин од мене.
    Значи најмногу што мразам е доцнење, јас ретко доцнам да не кажам речиси никогаш, а доколку ми се случи да закаснам веднаш звонам за да го информирам тој што треба да ме почека.
    Многу лоша навика е каснењето која што за жал многу луѓе ја поседуваат без притоа да ја сметаат за лоша и да се обидат да ја искоренат од самите себе.
     
  20. SweetHeart12

    SweetHeart12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Ако јас доцнам, една минута по закажаното време ми ѕвонат да видат каде сум, а ако тие доцнат, чекам 10 минути без јавување.