Секојдневни влошки

Дискусија во 'Тело' започната од mace10, 30 август 2010.

?

Користите ли секојдневни влошки?

 1. Да, постојано

  175 глас(а)
  30,0%
 2. Да, но само по потреба

  304 глас(а)
  52,1%
 3. Не

  105 глас(а)
  18,0%
 1. mace10

  mace10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  3
  што мислите за секојдневните влошки ја ги користев и се чуствувам многу по пријатно со нив, но ми казаа дека не било убаво да се користат нон-стоп бидејќи ја впивале влагата што треба да ја содрзи тој дел.. сега штетно е или бабини нагаѓања??
   
 2. kalinaka

  kalinaka Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  287
  Пол:
  Женски
  секојдневни влошки... ДА или НЕ?

  Јас еден период ги користев секој ден и тоа тие миризливите, ама после некое време ми се појави инфекција кандида, е сега дали било од тоа или од нешто друго стварно незнам, ама престанав да ги користам секојдневно, само последните денови од менструацијата и толку
   
 3. srculka

  srculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2010
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  166
  И мене ми кажаја за секојдневните влошки дека било штетно и јас престанав да користам такви.позз
   
 4. Kala001

  Kala001 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  9
  користев многу одамна,сега скроз се откажав и ми е многу поубаво.не е убаво да се носат,така ми има гинеколог кажано.
   
 5. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.464
  Порано до пред 3 год. многу користев секојдневни, пред да добијам и откако ќе ми помине менструацијата, секогаш ставав секојдневни, ама еднаш аптекарката ми кажа дека биле штетни да се користат и од тогаш прекинав.
   
 6. katka-slatka

  katka-slatka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  42
  Користам секој ден влошка,имам многу бело прање. Патем гинекологот мој,рече белото прање не се лечи до крај,миризбата и непријатното чуство ќе го спречуваш со влошки... :^)
   
  На fighter му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  12.486
  Допаѓања:
  84.608
  Пол:
  Женски
  Ако се претерува, не се добри затоа што спречуваат кожата на интимите делови да дише. Ниеден гинеколог не ги препорачува, ама понекогаш едноставно мораш да ставиш. Јас користам непарфимирани влошки и тоа кога знам дека цел ден нема да бидам дома, кога имам засилен исцедок (овулација, пред менструација) и во последните денови од менструацијата. Досега сум немала проблем. Повеќе проблем имам од влошки за менструација, посебно Always, од кои добив алергија и кандидијаза што ја лекував два месеци.
   
  На Sahlene и LivingGlam им се допаѓа ова.
 8. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.465
  Би го потврдила истово. Внимавајте какви влошки користите, најнепосакуван ефект можете да добиете од парфемираните влошки.
   
 9. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  480
  Јас ги користам Everyday влошките. Имам читано дека не се добри за здравјето, особено парфемираните, ама некогаш стварно имам потреба од секојдневна влошка, особено ако цел ден сум излезена.
   
 10. magnolia

  magnolia Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  6
  Не користам,едвај се справувам со влошките за време на менструацијата а не пак секој ден.Со исцедоци речиси и немам проблеми,но тоа се само ден два,кога е овулацијата,и нормално ставам тенка памучна влошка. Останатите 20на и кусур дена од месецот,уживам во памучната гаќа :D
   
 11. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.899
  Допаѓања:
  9.141
  Пол:
  Женски
  Не користам секојдневни влошки,освен за време на циклус,бидејки немам потреба,имам чуено и од фемина и другарки дека не биле добри да се користат,дека се штетни тие секојдневни влошки.Сепак треба да се внимава посебно за тие работи,секакви инфекции можат да се појават.
   
 12. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  682
  Допаѓања:
  1.722
  Користам миризливи ама по потреба а не секој ден, последниот ден од циклусот или кога патувам значи неколку дена само во месецот до сега не сум забележала ништо негативно од нив за среќа
   
 13. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.648
  Допаѓања:
  9.667
  Пол:
  Женски
  Да и јас знам дека секојденвните влошки не се баш препорачливи зошто не и дозволуваат на кожата да дише слободно. Особено за миризливите влошки се однесува тоа.
  Јас ретко ги употребувам, во последните денови од циклусот или кога имам исцедок.
   
 14. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.082
  Ретко ставам(..кога имам потреба..),но никогаш парфимирани..Едвај чекам да се ослободам од влошката кога имам менструација и неможам да замислам и после тоа да носам секојдневна..Тоа е едната причина..Другата се инфекциите кои веќе ги спомнавте..
   
 15. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  7.592
  Не користам. Неможам да трпам влошка на мене.
   
 16. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.872
  имам користено едно време,па ми станаа досадни и ги откажав,само за циклус носам :)
   
 17. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  227
  Користам,но не секој ден,бидејќи пред година дена од секојдневната употреба ми се појавија како брумки,кои среќа ми поминаа со кантарион.Од тогаш па наваму само кога навистина имам потреба,и не од миризливите.
   
 18. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.548
  Допаѓања:
  19.941
  Цело време користам..И немам никакви проблеми со нив...не можам без секојдневна .
   
 19. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  389
  Не носам, гинеколозите не препорачуваат. Кожата не може нормално да дише.
   
 20. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.174
  Допаѓања:
  1.177
  Не користам.Неудобно ми е кога морам за време на циклус да носам влошка,не па така.