Секојдневни влошки

Дискусија во 'Тело' започната од mace10, 30 август 2010.

?

Користите ли секојдневни влошки?

 1. Да, постојано

  184 глас(а)
  30,5%
 2. Да, но само по потреба

  311 глас(а)
  51,6%
 3. Не

  108 глас(а)
  17,9%
 1. mace10

  mace10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  3
  што мислите за секојдневните влошки ја ги користев и се чуствувам многу по пријатно со нив, но ми казаа дека не било убаво да се користат нон-стоп бидејќи ја впивале влагата што треба да ја содрзи тој дел.. сега штетно е или бабини нагаѓања??
   
 2. kalinaka

  kalinaka Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  303
  Допаѓања:
  1.105
  Пол:
  Женски
  секојдневни влошки... ДА или НЕ?

  Јас еден период ги користев секој ден и тоа тие миризливите, ама после некое време ми се појави инфекција кандида, е сега дали било од тоа или од нешто друго стварно незнам, ама престанав да ги користам секојдневно, само последните денови од менструацијата и толку
   
 3. srculka

  srculka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2010
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  169
  И мене ми кажаја за секојдневните влошки дека било штетно и јас престанав да користам такви.позз
   
 4. Kala001

  Kala001 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  9
  користев многу одамна,сега скроз се откажав и ми е многу поубаво.не е убаво да се носат,така ми има гинеколог кажано.
   
 5. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.470
  Порано до пред 3 год. многу користев секојдневни, пред да добијам и откако ќе ми помине менструацијата, секогаш ставав секојдневни, ама еднаш аптекарката ми кажа дека биле штетни да се користат и од тогаш прекинав.
   
 6. katka-slatka

  katka-slatka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  43
  Користам секој ден влошка,имам многу бело прање. Патем гинекологот мој,рече белото прање не се лечи до крај,миризбата и непријатното чуство ќе го спречуваш со влошки... :^)
   
  На fighter му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.769
  Допаѓања:
  160.698
  Пол:
  Женски
  Ако се претерува, не се добри затоа што спречуваат кожата на интимите делови да дише. Ниеден гинеколог не ги препорачува, ама понекогаш едноставно мораш да ставиш. Јас користам непарфимирани влошки и тоа кога знам дека цел ден нема да бидам дома, кога имам засилен исцедок (овулација, пред менструација) и во последните денови од менструацијата. Досега сум немала проблем. Повеќе проблем имам од влошки за менструација, посебно Always, од кои добив алергија и кандидијаза што ја лекував два месеци.
   
  На Sahlene и LivingGlam им се допаѓа ова.
 8. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.500
  Би го потврдила истово. Внимавајте какви влошки користите, најнепосакуван ефект можете да добиете од парфемираните влошки.
   
 9. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  491
  Јас ги користам Everyday влошките. Имам читано дека не се добри за здравјето, особено парфемираните, ама некогаш стварно имам потреба од секојдневна влошка, особено ако цел ден сум излезена.
   
 10. magnolia

  magnolia Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2010
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  7
  Не користам,едвај се справувам со влошките за време на менструацијата а не пак секој ден.Со исцедоци речиси и немам проблеми,но тоа се само ден два,кога е овулацијата,и нормално ставам тенка памучна влошка. Останатите 20на и кусур дена од месецот,уживам во памучната гаќа :D
   
 11. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.178
  Пол:
  Женски
  Не користам секојдневни влошки,освен за време на циклус,бидејки немам потреба,имам чуено и од фемина и другарки дека не биле добри да се користат,дека се штетни тие секојдневни влошки.Сепак треба да се внимава посебно за тие работи,секакви инфекции можат да се појават.
   
 12. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.263
  Допаѓања:
  3.830
  Користам миризливи ама по потреба а не секој ден, последниот ден од циклусот или кога патувам значи неколку дена само во месецот до сега не сум забележала ништо негативно од нив за среќа
   
 13. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.741
  Допаѓања:
  10.025
  Пол:
  Женски
  Да и јас знам дека секојденвните влошки не се баш препорачливи зошто не и дозволуваат на кожата да дише слободно. Особено за миризливите влошки се однесува тоа.
  Јас ретко ги употребувам, во последните денови од циклусот или кога имам исцедок.
   
 14. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.084
  Ретко ставам(..кога имам потреба..),но никогаш парфимирани..Едвај чекам да се ослободам од влошката кога имам менструација и неможам да замислам и после тоа да носам секојдневна..Тоа е едната причина..Другата се инфекциите кои веќе ги спомнавте..
   
 15. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.626
  Не користам. Неможам да трпам влошка на мене.
   
 16. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.887
  имам користено едно време,па ми станаа досадни и ги откажав,само за циклус носам :)
   
 17. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  231
  Користам,но не секој ден,бидејќи пред година дена од секојдневната употреба ми се појавија како брумки,кои среќа ми поминаа со кантарион.Од тогаш па наваму само кога навистина имам потреба,и не од миризливите.
   
 18. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.994
  Цело време користам..И немам никакви проблеми со нив...не можам без секојдневна .
   
 19. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  391
  Не носам, гинеколозите не препорачуваат. Кожата не може нормално да дише.
   
 20. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.470
  Допаѓања:
  4.537
  Пол:
  Женски
  Не користам.Неудобно ми е кога морам за време на циклус да носам влошка,не па така.