1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секојдневни влошки

Дискусија во 'Тело' започната од mace10, 30 август 2010.

?

Користите ли секојдневни влошки?

  1. Да, постојано

    189 глас(а)
    30,2%
  2. Да, но само по потреба

    323 глас(а)
    51,6%
  3. Не

    114 глас(а)
    18,2%
  1. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    И јас ги користам тие :)
     
  2. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Порано ги користев ама стварно секој ден... И пред 2-3 години незнам точно стално бело прање и лекарката ми вика користиш ти секојдневни влошки?? Епа од утре никако штетни се, ако треба менувај гаќи 2 пати на ден ама влошки не.. И јас сум си принципиелна девојка и одма советот го применувам.
     
    На Aniche му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Последниве 2 години често бев на гинеколог (и тоа на повеќе места) и најчесто тоа го слушав од гинеколозите-НИКАКО секојдневни влошки. На Клиника една лекарка ја искара трудницата кога виде дека носи секојдневни влошки! И вика „Ти баш сакаш некоја инфекција да закачиш сега додека си бремена“. Ако баш мора, тогаш ми препорачаа од оние најобичните влошки памук со мрежичка и тоа и тие да се менуваат што почесто. Јас престанав да користам (ставам понекогаш ако излегувам деновите пред да добијам, чисто превентивно) и верувале или не, ми се намалија проблемите. Престанав да користам и од специјалните интимни шампони (демек за поарно ги користев, ама не било така).
     
    На ana-banana му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Јас користам една недела пред да ми дојде и неколку дена после тоа .
    Во Кам маркет има попуст на секојдневните влошки Up to date (45 влошки за 58 денари ).
    Не се ни многу дебели ни многу танки , ни големи ни мали ,средни -тамам :)
    [​IMG]
     
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Носам само на последен ден од менструација кога цел ден само една капка капне, а секојдневно НЕ.
     
  6. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Јас неможам да се замислам вез вакви. Знам дека не е убаво, ми кажуваат и мене постојано ама коа немам влошка на мене се осеќам многу неудобно...ако сум на пример на факултет подолго од 3 саати се осеќам некако гадно без нив. Ептен ми е нехигиенски онака од белото прање
     
  7. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    [​IMG] Ги користам овие и сум задоволна не ги ни чувствувам. Секојдневни користам некаде околу 5 години и досега фала богу не сум имала проблем неможам да си замислам без нив. Знам дека зборуваат дека се штетни но јас на моја кожа не сум осетила. СИ ги менувам во денот по два три пата и така да супер ми е
     
  8. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935
    Порано користеф од Always и после од овие Up to date(пошто повеќе има ме мрзеше на секое нови да купувам xD) ама тоа беше пред да добијам бидејќи многу белопрање имаф едно 2 години пред прва менструација-секојдневно. А сега не толку така да, не користам:)
     
  9. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    користев многу одамна,сега откажав.не е убаво да се носат,така ми има гинеколог кажано
     
  10. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.685
    Допаѓања:
    97.992
    Пол:
    Женски
    Секојдневни влошки користам само последните денови на циклусот..инаку не ..зашто едноставно не ги трпам ,и не ја разбирам потребата од нив..доколку има секрет тој треба да се лечи а не да се камуфлира со влошки... :!:
     
  11. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Не користам постојано секојдневни влошки. Само во последниот ден од менструацијата, два-три дена по завршувањето или кога имам многу бело прање. Слушам дека се штетни, па затоа избегнувам да ги користам секој ден.
     
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Ги користам многу ретко од проста причина - одвај издржувам кога морам да ги носам овие обичните, а не пак да се мрцварам и со секојдневни :fubar:
     
  13. SoNi55

    SoNi55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Носев доста често,посебно кога сум излезена на подолго време,веќе тоа го сведов на минимум само во денови пред да ми дојде менструација.
     
  14. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    обично носам, не секогаш но носам...едноставно се осеќам посигурно :)
     
  15. i.am.me

    i.am.me Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    145
    Допаѓања:
    127
    Користам да, секој ден! :D
     
  16. Lilian

    Lilian Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2011
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    13
    Користев секој ден,ми беше непријатно без нив,но гинекологот ми кажа дека на нив најлесно се развиваат бактерии и може многу лесно да се добие инфекција,па престанав да ги користам. Ставам некогаш,после месечен циклус или некогаш кога ептен имам секрет.
     
  17. Sunday-Rose

    Sunday-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Абе јас последните денови од менс. кога имам, ставам секојдневни влошки, оти овие другите едвај ги трпам...
     
  18. unlucky

    unlucky Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    79
    не користам.. ептен ретко.. 1 годишно.. ај кај шо се нервирам ко ќе имам добиано со тие големите пак уште секој ден да носам, па макар и мали ми се чини ќе побудалам.. а и мислам дека не е мн хигиенски така ми имаат кажано колку е точно незнам...
     
  19. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Јас користам и тоа секој ден,и баш е хигиенски...како може да не е хигиенски кога и самите се нарекуваат хигиенски влошки???лелееееее...можеш кога сакас да се освежиш со нова и со влажни марамици посебно кога сме мн активни во текот на денот.Користам Део,и супер ми се...неможам без нив! ;)
     
  20. lattie

    lattie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2011
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    Се навикнав на нив и сега немозам да ги оставам ги користам оние миришливите на every day и на dessceret презадоволна сум и по поријатно с ечуствувам со нив но ми имаат кажувано дек ане било убаво нон стоп да се носат ко демек биле штетни ако се употребувале нон стоп