1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сексот е најбитен?

Дискусија во 'Секс' започната од anima, 20 декември 2009.

  1. CrazyStupidLove

    CrazyStupidLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    586
    Зависи од годините пред се. Ама во една зрела врска во која и момчето и девојката се веќе возрасни нормално дека е битен, природен. Ама најбитен па не би рекла, премногу клише више ми е тоа. Мислам една банална ситуација, сексот бомбона али ете типот лажго, досаден, два збора не знае да сврзе, мајка му не ве сака, татко ви го мрзи итн итн итн... Значи за да функцуонира една врска си треба некоја целина од неколку работи меѓу кои и секс, ама дека само он е битен и најбитен од се јас лично велам едно големо НЕ.
     
    На TheIdealMe му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Е не, ја сум најбитна.
    |(

    Важна била љубовта?! |( Кога ќе забележи дека нешто му фали и ќе го бара на друго место, ќе се откорните од љубење.
    И цура од млади години нека се мачи со слаба ерекција на партнерот, ќе ја видиш љубовта на дело по итна постапка.
    Недостигот на желба е резултат на нејасност на меѓусебните односи, нормално е физичка оддалеченост да се чувствува кога истото е и на психичка база.
     
    На kate21, ludoto19, crazylady и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Мислам дека во денешно време кај повеќето машки но и кај повеќето женски сексот е најбитен во врската и тоа е она што ја одржува.Ретки се оние(не велам дека ги нема) што сексот го ставаат во заден план а во преден план ги ставаат љубовта, разбирањето и сл...
     
  4. Antonija123

    Antonija123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    73
    Кога ќе го прочиташ насловот добиваш впечаток како прашањето да се однесува на тоа дали е општо сексот најбитен.
    Најбитен во животот? За неурамнотежени личности.
    А за врска помеѓу млади луѓе, е еден од побитните сегменти, без кои таа тешко може да се одржи. Сепак и дали ќе ти се допадне сексот со некого, според мене и тоа е до психата. Човекот може и да не е нешто посебно а девојката да го доживува како WOW.
    Но, се има на светот, така да, ништо чудно млади примери кои опстојуваат без секс да постојат. :^)
     
    На Oxymoron му/ѝ се допаѓа ова.
  5. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    Според мене сексот не е најважен :$
    мое мислење :hai:
     
    На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Acerola

    Acerola Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    537
    Допаѓања:
    630
    Битен е,ама не е најбитен.Всушност мислам дека е преценет.
    Сексот е само една алка во низата,заедно со љубовта,почитувањето,довербата,поддршката и тн. без кои една врска тешко опстанува.
    Сам по себе сексот е задоволство,природна потреба,ама тешко дека некоја сериозна врска ќе се заснова само на секс.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  7. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    сексот секако дека е битен но не и најбитен немора да значи дека ако во една врска нема секс или ретко се практикува дека таа ќе се распадне без љубов џабе е секс
     
  8. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Оу, да. Баш тоа значи.
    Недостиг од секс во врска, или немање воопшто секс, укажува и на немање врска до некаде.
    Пошто, сексот во врска, не е само потребата нели, туку е поврзан и со други чувства, поврзаност, па емоции, па самата близина што алудира и на степен на доверба, итн. Кај секој различно, ама горе-долу тоа е, ме разбирате.

    За тие што велат дека не е најбитен, имам чувство дека не се баш задоволни од сексуалниот живот, па некако си наоѓаат утеха. Just saying...
     
    На kate21, ludoto19, Neytiri и 5 други им се допаѓа ова.
  9. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    искрено кажано не сум незадоволна од сексот бидејќи имам 4 годишна врска сватив дека има милион други работи што може да ги правием освен секс па немора секој ден и секоја ноќ да заврши со секс
     
  10. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Никој не рече дека секој ден и секоја вечер мора да се има секс. Таман работа. Кој како ќе си ја нареди. :lol:
    Не е до кванитетот, до квалитетот е.
    Патем, и јас имам 3 годишна врска и покрај сите други работи што ги правиме и може да ги правиме, сексот ми е најубавата работа. :D
     
    На kate21 и homealone им се допаѓа ова.
  11. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    3.211
    Пол:
    Женски
    Епа сега, може зборот "најбитен" е премногу силен збор.. Со сигурност кажувам за мене, дека и тоа како игра улога каков е сексот со тој што сум.. Ако не чини, нема да фејкирам оргазми цел живот нели? :) Зборот ми беше, многу битна ствар у една врска е сексот.. За некои можеби и не толку, ама мислам дека за повеќето игра улога.. Барем за мене.. ;)
     
  12. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    sekoja cest eve jas za mene ne go pravime cesto se treba molenje i na kraj koga ke se nalutam pomisluvam i na nekoj drugggg
     
  13. lindalove

    lindalove Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2012
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    25
    Сексот.. ако не е најбитен, тогаш е една од најбитните работи во една врска. Ако сексот е добар и се практикува секако во границите на нормалата (иако јас многу сакам кога ги преминуваме границите :lol: ) тогаш тоа делува многу позитивно на една врска, односно јас сметам дека една врска не може да опстои доколку се заборава на сексот или воопшто не е присутен. :)
     
  14. Acerola

    Acerola Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    537
    Допаѓања:
    630
    Ако ви е само сексот на прво место би ве прашала дали ќе останете во врска со сегашниот партнер ако се случи да му ги снема чувствата за вас,да не ве третира како до сега,да чувствувате дека му е досадно со вас,ама поради одличниот секс ќе се жртвувате и ќе терате натаму со него?
    Претпоставувам дека не.Секоја една работа си е поврзана со некоја друга.Тука спаѓа и сексот.Нормално дека нема да функционира врската без секс,ама нема ниту без љубов.
     
  15. gjul

    gjul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    ok mozi mu e zdosadeno mozi saka neso novo kako da go osvojam za da imame pak dobar srx mislam da se povrati strasta zas deluva nekako nezainteresirano
     
  16. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Од машка страна


    Јас до сега не сум сретнал машко а да не му е сексот најбитен или барем у топ 3 во една врска....


    Така да ...


    YES IT IS !!!!
     
  17. aleks26

    aleks26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2012
    Пораки:
    309
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Женски
    За една врска секако дека сексот е доста битен фактор,еден од побитните,али дека е најбитен не би се сложила,секако дека пред него стои љубовта и меѓусебното разбирање.
     
  18. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Kога и со кого жените најмногу сакаат секс?
    Жените се робови на сопствените хормони повеќе отколку што самите се свесни. Истражувањата на канадски научници за женската плодност, откриле дека жените за време на овулација, особено оние кои се немажени, постојано размислуваат за секс.
    Во тој период жените постојано имаат сексуални фантазии. Како што самите откриле, во текот на денот замислуваат одреден маж и различни сексуални активности со него. Секако, под влијание на ваквите фантазии жените стануваат уште повеќе сексуално возбудени. Стручњаците сметаат дека станува збор за исконската потреба која ја поттикнува желбата кај жената да најде маж за ширење на потомството.
    "Сакавме да ги истражуваме фантазиите бидејќи тие не зависат од тоа дали жената има или нема партнер. Сакавме да дознаеме за што жените фантазираат за време на овулација и колку се возбудени во текот на тие денови, и колку им расте желбата за секс", објаснила Саманта Досон, водич на истражувањето.
    Во истражувањето учествувале 27 хетеросексуални жени на старост од 18 до 30 години. Испитаничките не биле во врска, ниту земале контрацептивни пилули. Секоја жена во дневник ги бележела своите сексуални фантазии секој ден во текот на месец дена.

    Воочено е дека жените за време на овулација, се поотворени за секс и многу често фантазираат за него. Таквото однесување не е проценето во останатите денови на женскиот менструален циклус. "Во тој период жените сакаат мажи кои имаат добри гени бидејќи токму таквите се главни ликови - мажествени и снажни", истакнува Саманта Досон.
     
  19. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    битен е но не и најбитен има и мн други важни фактори во врската,посебно во долгите врски,не треба сексот да стане навика каде што во мн.врски тоа така е сакам да имам секс кога имам желба во моментот за не дека се видов со дечкоми сега мора да имаме секс значи тоа не го сакам и несакам да го практикувам ако веќе имам во моментот сакам да уживам иако дечкоми е поголем поттикнувач а односи но сепак правам како што ми налага телото несакам ништо со сила да правам од што мора...некои имаат повеќе потреба некои помалку сите сме различни....
     
    На baby-star му/ѝ се допаѓа ова.
  20. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    Па ти земиси кучка и ебавај ја цел ден,не ти треба девојка кога сексот ти е најбитен.Не ти требаат чувства,само вади клавај е значи кај тебе работата.??
    Типично неизживеано машко. :x :x :x
     
    На bubuce му/ѝ се допаѓа ова.