1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сексот е сè уште срамна тема

Дискусија во 'Секс' започната од baba Rada, 22 јуни 2018.

  1. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.681
    Допаѓања:
    97.907
    Пол:
    Женски
    Фала богу чичко гугл е тука ;)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Па и чичко Гугл мугл не знае понекогаш некој одговор...ете на пр.како да му одговориш на детето кога ќе го затекнеш дека мастурбира, како да се однесуваш кога гледаш дека тоа "тоне во земја од срам" а и ти со него???

    Како да му кажеш ма партнерот дека потешко доаѓаш до оргазам, дека ти е потребно повеќе време а гледаш дека него му пртставува веќе заморно да те загрева и прегрева без ефект и ти сакаш да употребите вибратор, и за него и за тебе брзо решение??
     
    На honest girl, saren_petel, WildMk и 4 други им се допаѓа ова.
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ние сме заосранат град за вакви продавници. Ама гледам има линк ваљда и онлајн работат
     
    На Lolo5, WildMk и baba Rada им се допаѓа ова.
  4. jasbi

    jasbi Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2016
    Пораки:
    917
    Допаѓања:
    7.571
    Пол:
    Женски
    Имаш и карго да си подигнеш ако нарачаш ,а и доставадо врата.
    Само ти одбери:D
     
    На Lolo5, marchi-cool, fina erika и 2 други им се допаѓа ова.
  5. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Sramna tema samo kaj nas zato sto sme zaostanat narod,ako pocnes da razgovaras na taa tema sleduvaat pogrdni zborovi i osudi,ne me ni cudi sto so prst pokazuvaat na nekoja sto se sunca bez gradnik
     
    На КикиМаус, marchi-cool, SummerGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Продавницава е во Скопје, супер опремена е, кај Градски Парк на многу пристапна локација. А, има и друга, позбутана малку, али таа ти е андерграунд, со еротични масажи и не толку family friendly работи. ;)
     
    На КикиМаус, Lolo5, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Не само што е срамна тема, туку сè уште се третира како табу. Дома кај мене никогаш не се зборело за секс. Сметам дека треба и да се воведе сексуално образование по училиштата. Наместо тој класен час што го имаат учениците и губат време цели 45 минути, за тоа време ќе се едуцираат. Кога би имал деца би зборел за нив за сексот и сите пропратни работи. За мене тоа е нормална работа. Кога родителите би разговарале со своите деца за вакви работи нема да се случуваат глупости како на пример 13 годишното девојче што абортираше пред некоја недела. За жал, нема да биде ни прва ни последна.
     
    На SummerGirl, honest girl, cresa-jagoda и 12 други им се допаѓа ова.
  8. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.587
    Допаѓања:
    34.109
    Како прво, како и секогаш на тема од Бабево, шо мајка има врска насловот со воведот, а па да не правам муабет шо имаат врска сликичкиве од лубриканти и коцки мраз ко ку*чиња со сето предходно спомнато?!

    Друго, во врска со насловов на темава, сексот е суште срамна тема оти ако си се е*ела еднаш си курва, а ако не си се е*ела ниеднаш си фригидна. И плус особи шо родиле на 16 продаваат му*а за бубрези која била ку*ва, а која не.

    Трето, во врска со воведов на темава, и да имам играчки , сигурно нема да ги оставам кај стигнам, за да ми собираат бактерии, па да си ги брцам после, ниту па некој е должен да ми ги пипа моите бактерии.
    Ма да од друга страна, никој не ти брани да си ги редиш на сред трпеза, или па пред порти, цела чаршија да цркне .
    Шо, полција ќе ти викнат? Прај си шо сакаш. Твој живот.

    П.С. Само да знаеш дека ку*ва ќе те викаат, и мужи ќе си дозволуваат да те понижуваат и да те пипкаат и пари да ти нудат , оти нели сама си го бараш , нимфоманка си , и такви ми ти си ствари, оти кај нас нели сексот е табу тема, али само ако си жена.

    Фмп.
     
    На crimson, marchi-cool, Harper и 10 други им се допаѓа ова.
  9. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.729
    Пол:
    Женски
    Мислењата погоре ме поттикнаа на ова мислење. Сексот, за жал, е срамна тема. Јас одговарам на прашања на брат ми дома поврзани со ова, зошто моите му викаат "ќути срамота" (да не е чудно ова, десет години сме разлика). За разлика од него мене ми се имаа погодено два одлични наставници во животот. Прво одделенската наставничка од основно, во четврто со првата менструација грубо ни објасна, на начин кој ќе го разбериме се што треба да знаеме. И уште еднаш на биологија во 7мо/ 8мо имав наставник на замена, кој седна и вика "денес збораме за секс, сексуалност, поставувајте ми прашања". Никогаш не сум била поблагодарна за нешто на некој и мислам дека многу недостига тоа. Ова не беше во програма туку беше лична желба на наставникот.
    Мислам дека сите нејаснотии и табуа околу ова ќе бидат расчистени ако работите се објаснуваат и вметнат во образование. Не мора да има цел предмет со час неделно. Нека биди во склоп на некој друг предмет, место да се спие на класен - нека се објаснува за ова. Кога се има потреба. Нека му се дај до знаење на детето дека не е ништо срамно и дека можи да праша за било каква нејаснотија или проблем.
     
    На cresa-jagoda, Lolo5, Luminary и 8 други им се допаѓа ова.
  10. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Kaј мене во средно, наставникот по социологија, постепено час по час пробуваше да допре до нас, не се држеше како слеп за стап за книгата и она напишано во неа, отварајќи некои сензибилни секојдневни теми за дискусија, за кои никој не се осмелуваше да зборува од тип на сексуална заштита, сексуално вознемирување, полова рамноправност, еднополови бракови и сл..
    Наиде на ненормален отпор проследен со исмејување, понижување, навредување и оговарање.
    Муабети дека бил педофил,манијак, загорењак еден куп. Од жив грев беше, како да се угаси нешто во човекот. Јас се чувстував лошо и посрамено од постапките и зборовите на моите врсници.
    Многу многу далеку сме од ова за жал
     
    На SummerGirl, cresa-jagoda, Lolo5 и 9 други им се допаѓа ова.
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.579
    Допаѓања:
    155.729
    Пол:
    Женски
    Сепак ова мислам дека е зошто бешд во средно. Средно веќе децата општат сексуално макар и на грешки да научиле тоа шо треба и постои таа одбивност.
    По мене ова треба уште од основно да се среди.
     
    На cresa-jagoda, Lolo5, КикиМаус и 2 други им се допаѓа ова.
  12. GabyTranceॐ

    GabyTranceॐ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2015
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    1.108
    Пол:
    Женски
    Сеуште срамно е бидејќи колку се кажува искрено толку се шираат муабетите како плус нешто научно да дознал во животот па споделува што научил уствари што слушнал за да пренесе.
    Сите го сакаат сексот на сите им вријат хормони ама жалосно што жената е етикетирана како курва а пак мажите се фалат колку изебале а уствари немаат две чисти во птичниот мозок тоа нема никогаш да исчезне.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    И дома треба да се разговара со децата за секс.
     
    На crimson, theowndemon, Nausicaa и 9 други им се допаѓа ова.
  14. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Треба, ама некако тешко ни иде таа работа..туц муц:):?:
     
    На SummerGirl и Lolo5 им се допаѓа ова.
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Епа затоа ќе има вакви проблеми.
    Ја со ќерка ми зборувам. Ако ме праша, нема приказни за штркови.
     
    На Tan4ence, theowndemon, Nausicaa и 7 други им се допаѓа ова.
  16. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Колку е на возраст девојчето?
    Правилно постапуваш и секогаш е подобро ти како мајка да си и отворена за разговор за сите можни теми, отколку другарките пример.
    Јас и мајка ми сме биле многу блиски , но темата за секс како под клуч да била, секогаш.
     
    На theowndemon, baba Rada, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    12 има. Но за секс сме зборувале пред тоа.
    Ќе чуе на пример нешто од другарчиња или ќе види на интернет и ако не и' е јасно, си прашува.
     
    На baba Rada, cresa-jagoda, Lolo5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. HardSex

    HardSex Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.422
    Пол:
    Машки
    Сексот е срамна тема затоа што односот на луѓето во врска со таа тема е таков.

    Притисокот од околината(средината) е силен.Девојка која ужива во сексот и имала повеќе сексуални партнери,во најголем број случаеви ќе добие епитети не само од машки туку и од девојки.Девојка која сака да посети секс шоп најверојатно нема тоа да го направи затоа што како и погоре нејзиниот личен интегритет и репутација се на линија.

    Поради истите причини, и во врска,девојките генерално ќе ги потиснуваат своите реални сексуални потреби или во најмала мера нема да бидат иницијатори на нови сексуални авантури затоа што истите прашања ќе висат во воздух:”Дали оваа моја идеја е премногу нападна?”,”Што ќе помисли партнерот?” ,”Дали ќе помисли дека сум лесна или малце забегана?”.

    Притисокот е голем врз жените неоправдано во однос на мажите.

    На прв поглед изгледа дека мажите добиваат green light:D(во најголем број на случаеви),но во одредени случаеви и нивниот интегритет и репутација се на линија.

    Создаваме слики,конструкции и калапи на луѓе.За рок или панк-рок ѕвезда сексуалната активност и сексуалните забави се нешто нормално и прифатливо.

    За Бил Клинтон како Претседател и татко на нацијата изневерувањето и сексот имаат друга цена.

    Не толку поради тоа што го прекршил кодексот на етика и професионално однесување,туку ја скршил возвишената слика која е создадена за институцијата Претседател.Кој да го сфати сериозно како врховен командант на вооружените сили кога oval office е oral office...:Dнаместо слика за интегритет, сериозност, надоаѓаат слики како се бркаат по канцеларии:D...
    И никој нема да му верува дека Моника ја викнал за да ја запознае со американската историја и сликите од Вашингтон и Линколн...:D

    Затоа сметам дека машките генерално треба да одат во шопинг за работите поврзани со сексот.:D
    Јас лично не се срамам,и посетувам секс шопови.Има на нет,девојката ќе избере тоа што сака,јас ќе купам.И во врска,генерално мажите треба да иницираат нови сексуални авантури и експериментирања ...ќе покренеш тема,она ќе се надоврзе...:D

    Потесното семејство,образовните и останатите институции треба да бидат активно вклучени во темите поврзани со сексот,сексуалното здравје,ризикот од несакана бременост итн.Пуштање на документарен филм во школо е добар потег но недоволен,затоа што има многу млади кои знаат за STD и ризик од несакана бременост па продолжуваат да практикуваат секс без презерватив, исто како и оние кои знаат за штетните ефекти од цигарите,алкохолот и дрогата и уво не ги боли.
     
    На Joi, Rabbit, jasbi и 7 други им се допаѓа ова.
  19. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Jas kako sto se sekavam vo osnovno doagjaa nekoi od edna organizacija sto se vikase Sakam da znam pa ni odrzuvaa lekcii za seks. Iako toa bese ednas mesecno ama sepak kolku tolku da se znae nesto. Ni odrzuvaa lekcii i za prva menstruacija, ni pokazuvaa kako treba da ja mestime vloskata:rofl:.
    A vo sedmo ili osmo odd (ne se sekavam) duri ni pokazaa kako se koristi kondomot, preku eksperiment so banana:rofl:
     
    На SummerGirl и Lolo5 им се допаѓа ова.
  20. RoseRain

    RoseRain Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    1.678
    Пол:
    Женски
    Сексот е интима. Не, не е срамота да се зборува ама најчесто е непотребно.

    Целосно сум за едукација особено на децата и сметам дека секој родител треба отворено да зборува на таа тема со своето дете и секако едукација во училиштата.
    Непристојни прашања, коментари и чепкање во туѓа интима страшно ме нервираат, особено ако се од луѓе што не ми се блиски. Деталите за тоа што се случува помеѓу партнерите според мене треба и да останат меѓу нив.

    Никако не можам да разберам зошто некој би користел секс играчки како украси за декорација ама, ако ви е убаво, слободно.
     
    Последна измена: 27 јуни 2018
    На SummerGirl, Amellie13, Scott Weiland и 4 други им се допаѓа ова.