Сексуално образование (Sex Education) [2019]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Someonespecial, 19 февруари 2020.

1. Someonespecial

Someonespecial Free-minded aesthete

Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    11.960
    Допаѓања:
    159.684
    unnamed.jpg

Sex Education е британска комична драма во чиј фокус се наоѓа Отис, socially awkward средношколец кој очајно посакува обичен и нормален тинејџерски живот покрај мајка му Џин, која работи како секс терапевт и приватно во секој аспект е сосема отворена и директна на таа тема. Иако по искуство е late bloomer, Отис поради професијата на мајка си и без да сака стекнува теоретско знаење во областа на сексот, па со мистериозната, интелигентна и навидум edgy соученичка Мејв започнуваат бизнис со „секс клиника“ во нивното училиште Moordale, во која тој им дава совети на соучениците за нивните проблеми.

Минатиот месец излезе и втора сезона, која навлегува уште подлабоко и ги опфаќа сите можни *табу* теми.
    Иако фокусирана на адолесценти, Sex Education е многу повеќе од површна тинејџерска серија, забавна е и корисна во секој поглед и мислам дека заслужува посебна тема :D

Најемотивен момент од втората сезона ми беше со девојките кога сите ја придружуваа Ејми во автобусот по траумата, it's just a stupid bus :l:
    Можда сум една од малкуте што навива за Ерик и Рахим, крајот на сезонава за нив ич не ми беше фер :u: Иако Ерик со Адам имаа историја и колку и да се искупи Адам, сепак тој некогаш му беше bully и му го загорчуваше животот, додека со Рахим имаа здрав однос и е толку пресовршен лик, начитан, мистериозен, реален и искрен :inlove:
    Отис на моменти оплеска ептен и со Ола и со Мејв, но последнана сцена со бришењето на пораката болеше, Ајзак најголем douchebag испадна на крај дефинитивно... :envy:
    Прилично bitter беше крајот и полн со cliffhangers, кој ќе ја чека третата :sweat: :D

На Bozica1980, Scott Weiland, boomsleng и 9 други им се допаѓа ова.
  2. IvanaJenner

IvanaJenner Истакнат член

Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    512
    Серијава ми е дефинитивно омилена :l: Со душа ја чекав втората сезона. Сега исто и за третата :tmi: Навистина многу интересна серија, иако е тинејџерска, high school и цел тој фазон.

* Инаку втората сезона ми беше врв. Уште повеќе се навлегува во самата тема. Оваа сезона за жал, не беше посветена за Мејв и Отив туку за Ерик и Адам :inlove:(y) Навивав за да бидат заедно и реално Ерик е посреќен со Адам и покрај се. Многу ми е мило што и Ола си најде некого за себе - Лили ;) Многу ми се интересни како пар. Во оваа сезона видовме дека и Руби имала грам совест, што ми беше многу чудно. Најубавата сцена од оваа сезона, дефинитивно кога Адам му изјавуба љубов на Ерик сред претставата. Се надевам наредната сезона Мејв и Отис конечно ќе бидат заедно. А да, и да напоменам многу многу ми се допаѓа стилот на Оливија (црнката девојка, другарка на Руби, секогаш облечена во шаренки, впечатливи бои :l:). btw не знам како се става во спојлер извинете. Ако сака некој да помогне LP :D

На Scott Weiland му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lella

Lella a blasphemous bitch Член на тимот

Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    4.609
    Допаѓања:
    24.686
    Убедливо најдобрата нетоксична и непроблематична тинејџерска серија што постои. Досега единствено нешто што ме натерало да бидам ко eeh, беше моментот кога Рахим во фаца му кажа на свештеникот дека не верува во Исус, сметам дека атеистите не се избацуваат така, ама беше ко plot point повеќе и не беше нешто проблематично.

Што се однесува до приказната, очигледно е дека Мејв и Отис на крај ќе бидат заедно, па затоа и не збеснав многу на крајот на втора сезона. Сепак е will they won't they ситуација, литературно има смисла да го држат неизвесно до крај, ама ги разбирам сите што беа исфрустрирани од крајот. :D

Омилен лик целосно ми е Ерик, ама во втора сезона убедливо Адам. Да не беа овие двајца, можеби и немаше да ја гледам серијава. По првата сезона имаше многу беклеш што Ерик завршил со неговиот були, ама во втора сезона тоа се среди на најдобар можен начин, не знам што повеќе сакаат луѓето. А и ваквите случаи се многу реалистична претстава на вистинските геј луѓе кои поради репресија стануваат булис. Серијава не го романтизира тоа како што сите онлајн сакаат да нè убедат, туку покажува начин да се излезе од тоа: да се сфати грешката, да му се даде до знаење на повредениот, и да се стане подобра личност.

Рахим беше само plot device во љубовниот триаголник, покажан како буквално совршен (дури нереално совршен), ама поентата е што совршена личност не значи совршена врска. Ликов служеше само за да покаже дека не си одговара со Ерик, а тоа е толку очигледно, што стварно не разбирам зошто еден куп луѓе се разочарани што не успеало. It was never bound to happen.

Други ликови што се вистинско освежување се Вив и Пол (мислам така се викаше дечкото на Ејми). Не сум сретнала други слични ликови во ниедна серија или филм.

Затоа ја сметам серијава за одлична. Прави присуство на лик што е истовремено билдер а и љубител на алгерба, да не е чудно, туку нормално. Повеќедимензионалност. :inlove:

А Ерик ми е омилен лик генерално во цела кинематографија, не само во серијава, можеби затоа сум толку приврзана за неговата приказна. :D

На Bozica1980, dunika, Scott Weiland и 2 други им се допаѓа ова.