1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сексуално образование (Sex Education) [2019]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Someonespecial, 19 февруари 2020.

 1. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.056
  Допаѓања:
  163.288
  Пол:
  Женски
  unnamed.jpg

  Sex Education е британска комична драма во чиј фокус се наоѓа Отис, socially awkward средношколец кој очајно посакува обичен и нормален тинејџерски живот покрај мајка му Џин, која работи како секс терапевт и приватно во секој аспект е сосема отворена и директна на таа тема. Иако по искуство е late bloomer, Отис поради професијата на мајка си и без да сака стекнува теоретско знаење во областа на сексот, па со мистериозната, интелигентна и навидум edgy соученичка Мејв започнуваат бизнис со „секс клиника“ во нивното училиште Moordale, во која тој им дава совети на соучениците за нивните проблеми.

  Минатиот месец излезе и втора сезона, која навлегува уште подлабоко и ги опфаќа сите можни *табу* теми.
  Иако фокусирана на адолесценти, Sex Education е многу повеќе од површна тинејџерска серија, забавна е и корисна во секој поглед и мислам дека заслужува посебна тема :D

  ***
  Најемотивен момент од втората сезона ми беше со девојките кога сите ја придружуваа Ејми во автобусот по траумата, it's just a stupid bus :l:
  Можда сум една од малкуте што навива за Ерик и Рахим, крајот на сезонава за нив ич не ми беше фер :u: Иако Ерик со Адам имаа историја и колку и да се искупи Адам, сепак тој некогаш му беше bully и му го загорчуваше животот, додека со Рахим имаа здрав однос и е толку пресовршен лик, начитан, мистериозен, реален и искрен :inlove:
  Отис на моменти оплеска ептен и со Ола и со Мејв, но последнана сцена со бришењето на пораката болеше, Ајзак најголем douchebag испадна на крај дефинитивно... :envy:
  Прилично bitter беше крајот и полн со cliffhangers, кој ќе ја чека третата :sweat: :D
   
  На senjorita-v, inna.22, Bozica1980 и 11 други им се допаѓа ова.
 2. IvanaJenner

  IvanaJenner Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2017
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  551
  Пол:
  Женски
  Серијава ми е дефинитивно омилена :l: Со душа ја чекав втората сезона. Сега исто и за третата :tmi: Навистина многу интересна серија, иако е тинејџерска, high school и цел тој фазон.

  * Инаку втората сезона ми беше врв. Уште повеќе се навлегува во самата тема. Оваа сезона за жал, не беше посветена за Мејв и Отив туку за Ерик и Адам :inlove:(y) Навивав за да бидат заедно и реално Ерик е посреќен со Адам и покрај се. Многу ми е мило што и Ола си најде некого за себе - Лили ;) Многу ми се интересни како пар. Во оваа сезона видовме дека и Руби имала грам совест, што ми беше многу чудно. Најубавата сцена од оваа сезона, дефинитивно кога Адам му изјавуба љубов на Ерик сред претставата. Се надевам наредната сезона Мејв и Отис конечно ќе бидат заедно. А да, и да напоменам многу многу ми се допаѓа стилот на Оливија (црнката девојка, другарка на Руби, секогаш облечена во шаренки, впечатливи бои :l:). btw не знам како се става во спојлер извинете. Ако сака некој да помогне LP :D
   
  На lolitaspurgatory и Scott Weiland им се допаѓа ова.
 3. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.093
  Допаѓања:
  28.082
  Пол:
  Женски
  Убедливо најдобрата нетоксична и непроблематична тинејџерска серија што постои. Досега единствено нешто што ме натерало да бидам ко eeh, беше моментот кога Рахим во фаца му кажа на свештеникот дека не верува во Исус, сметам дека атеистите не се избацуваат така, ама беше ко plot point повеќе и не беше нешто проблематично.

  Што се однесува до приказната, очигледно е дека Мејв и Отис на крај ќе бидат заедно, па затоа и не збеснав многу на крајот на втора сезона. Сепак е will they won't they ситуација, литературно има смисла да го држат неизвесно до крај, ама ги разбирам сите што беа исфрустрирани од крајот. :D

  Омилен лик целосно ми е Ерик, ама во втора сезона убедливо Адам. Да не беа овие двајца, можеби и немаше да ја гледам серијава. По првата сезона имаше многу беклеш што Ерик завршил со неговиот були, ама во втора сезона тоа се среди на најдобар можен начин, не знам што повеќе сакаат луѓето. А и ваквите случаи се многу реалистична претстава на вистинските геј луѓе кои поради репресија стануваат булис. Серијава не го романтизира тоа како што сите онлајн сакаат да нè убедат, туку покажува начин да се излезе од тоа: да се сфати грешката, да му се даде до знаење на повредениот, и да се стане подобра личност.

  Рахим беше само plot device во љубовниот триаголник, покажан како буквално совршен (дури нереално совршен), ама поентата е што совршена личност не значи совршена врска. Ликов служеше само за да покаже дека не си одговара со Ерик, а тоа е толку очигледно, што стварно не разбирам зошто еден куп луѓе се разочарани што не успеало. It was never bound to happen.

  Други ликови што се вистинско освежување се Вив и Пол (мислам така се викаше дечкото на Ејми). Не сум сретнала други слични ликови во ниедна серија или филм.

  Затоа ја сметам серијава за одлична. Прави присуство на лик што е истовремено билдер а и љубител на алгерба, да не е чудно, туку нормално. Повеќедимензионалност. :inlove:

  А Ерик ми е омилен лик генерално во цела кинематографија, не само во серијава, можеби затоа сум толку приврзана за неговата приказна. :D
   
  На senjorita-v, Bozica1980, dunika и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Billy Idol

  Billy Idol Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  3.801
  Допаѓања:
  32.871
  Пол:
  Машки
  Одличен почеток на 3-тата сезона. Серијава уште не го изгубила дражот и динамиката. Почна со полна пареа уште од почеток и добро е што се враќа делот со решавање на проблемите. Фалеше малку во 2ра сезона.
  Повеќе едукација, помалку трач. :D
   
  На f.girl, senjorita-v и minne992 им се допаѓа ова.
 5. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.094
  Допаѓања:
  61.987
  Пол:
  Женски
  Мене почетокот ми беше така малку... Cringe.
  Ама добро, се оправа. Последна ќе е сезонава или нешто грешно имам разбрано?
   
 6. Billy Idol

  Billy Idol Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2018
  Пораки:
  3.801
  Допаѓања:
  32.871
  Пол:
  Машки
  На RainBow му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  4.139
  Допаѓања:
  18.213
  Пол:
  Женски
  Многу е добра серијава, не разочарува. Си ја сакам. Сезонава имаше силни Harry Potter and the Order of Phoenix вајбс.

  Прво, многу ми е смешно, што случајно направија подобар пар од Мејв и Отис (кои инаку имаат 0 хемија од почеток) и ги уништија за џабе. Руби и Отис прекрасна хемија имаат, интересни се и се подобри особи индивидуално кога се заедно. Руби заслужуваше подобро. Непреболени ќе ми останат Руби и Отис изгледа...

  Многу ми се допаѓа character development на Адам. Посакувам да се подобри во школото, да почнува да победува на тие натпревари за кучиња :D за да се почувствува дека вреди. Се надевам ќе биде среќен наредна сезона. Сосема разбирам зошто Ерик му раскина, иако не беше убаво што го изневери.

  Не ми се баш допаѓа како беа претставени небинарните ликови. Мислам, океј ги преставија и океј се напишани, ама имаше некои кринџ и непотребни реченици.

  Инаку, јас претходна сезона скроз навивав за Вив и Џексон, а оваа сезона тотално се разочарав од ликот на Вив и општо нивното пријателство. А многу ми беа слатки на крајот на 2-ра сезона. Пу!!

  То је то.
   
  На Hellobeautiful, GirlRose, f.girl и 3 други им се допаѓа ова.
 8. f.girl

  f.girl Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 октомври 2015
  Пораки:
  2.153
  Допаѓања:
  32.375
  Пол:
  Женски
  Ја обожавам серијава :inlove: И во оваа сезона беа опфатени табу теми за сексот и сексуалната ориентација, но не беа изоставени и комичните елементи.

  Ќе почнам со мојот омилен пар Ерик и Адам. Мислев дека Адам ќе биде тој што ќе стави крај, не очекував Ерик да го изневери и да му раскине. И жал ми беше, баш ми беа слатки, но очигледно беше дека ќе се разделат. Во новата сезона мислам дека Адам и Рахим ќе се заедно, почнаа да се зближуваат и немам ништо против тоа. Но, нема ги преболам Ерик и Адам :u:

  Мора да го споменам и татко му на Адам. Полн погодок направија што прикажаа какво детство имал и дека бил навредуван од татко му и брат му. Тогаш сфатив зошто се однесува лошо кон Адам. И во реалноста е така, поголеми се шансите оној кој живеел во дисфункционално семејство и кој бил bullied да се однесува така со своите деца. Се надевам дека ќе ги поправи односите со Адам во следната сезона.

  Од другите парови немаше ништо посебно. Знаев дека Отис и Мејв ќе се заедно, но не ми се допадна што на крајот Исак беше повреден.

  Скроз. И јас сакав да бидат заедно но ништо :| Џексон заедно со Адам ми се омилени ликови.
   
  На Hellobeautiful, staycalm, Ketchup и 4 други им се допаѓа ова.
 9. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.420
  Допаѓања:
  50.595
  Пол:
  Женски
  Морам да признаам дека сезонава ми беше прееедобра, бидејќи чув мислења од други дека се разочарале. :D
  Најмногу се израдував што Отис и Мејв сепак станаа пар, навивав за нив уште од прва сезона. Гледам некои луѓе ги сакаат Отис и Руби, ама искрено воопшто не ми одговараат за пар во сериозна романтична врска, за кежуал секс можда беа океј, ама Отис не е тип што би терал кежуал со некој. Никогаш не ја сакаше Руби, дури и токсична ми беше нивната врска, плус не можеше да биди свој. Отис и Мејв се ОТП, и то е то. :D
  Се изненадив од раскинувањето на Ерик и Адам, мислев ќе бидат заедно. Ама по сѐ изгледа Адам ќе биди со Рахим во новата сезона.
  Исто така за момент мислев дека Џин ќе умри после пораѓајот, тоа ќе беше јак пресврт. Реакцијата на писмото од днк тестот кажуваше ко да не е Јакоб таткото туку нејзиниот бивш маж. Но мислам дека ќе живеат како фамилија сите.
  Хоуп покрај тоа што испадна негативен лик за училиштето, таа крие во себе голема болка и сите фрустрации ги пренесува на децата, длабоко во себе знае дека тие се во право.

  Инаку, стварно би сакала да добијам совет од Џин и јас. :wasntme:
   
  На f.girl, Flower27, GirlRose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. GirlRose

  GirlRose Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  4.877
  Допаѓања:
  25.468
  O la la, сте се распишале :wasntme:
  Серијава не разочарува. Ми стана една од омилените. Мене пак ниеден дел не ми беше кринџ. Супер што оваа сезона беше повеќе накај Адам, татко му, мајка му и Ерик.
  А, малку во заден план беа Отис и Мејв што беше вистинска одлука. И јас сум во клубот Отис и Руби. Непребол ;(.
  Ми идеше некогаш на Хоуп еден шамар да и залепам од што беше иритантна. Најзанемарени ликови ми беа Џин, Јакоб и Ола во оваа сезона. Ептен ретко ги имаше.
  Навивав за Мејв и Исак. И пресрце ми е новата мајка на Елси- Ана.
  Би се сложила со @Srckata28 дека имаше многу делови што даваа ХП вајб. Посебно униформите :D
  @f.girl ДА за Адам и Рахим!!
  Мене ми се допадна и делот што е вметнат со Ејми и за оној што ја вознемируваше во бусот. Како се тоа има позадина. Беше убаво разработен тој дел
  За новата сезона се надевам повеќе внимание да обрнат на Џин, девојката што пишуваше за Гленокси и на новата девојка од Мисисипи.
  Преубави теми се опфанати во новата сезона и толку природно се претставени. Се надевам вака и ќе продолжат :nod:
   
  На Hellobeautiful, staycalm и f.girl им се допаѓа ова.
 11. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  5.093
  Допаѓања:
  28.082
  Пол:
  Женски
  Дај кажете како да си ги соберам парчињата од срцево. ;(

  Не знам што попрво да жалам, за фактот што Адам не може да кечне брејк, или за тоа што Ерик од омилен лик ми стана дно. :( И мене ми беа омилен пар, ги шипав уште од почеток, зошто мораше да им ја расипаат врската вака. Нема многу логика искрено. Адам ги имаше тие проблеми со репресија минатата сезона, и поради истата причина Ерик реши да не биде со него, ама тоа се смени во моментот кога Адам реши пред сите (вклучувајќи го и татко му) да го направи гестот на претставата. И сега во оваа сезона пак иста песна демек. :^) Друг плот требаше да им измислат и на двајцата, независни приказни да имаат, а паралелно на тоа да се во врска. А не вака.

  Ако во втора сезона Ајзак беше идиотот над идиотите, во оваа е Ерик. Можеби е феил на писателите, ама многу ужасно постапи. Не се согласувам дека имал причина да раскине. Апсолутно немаше, тој беше 110% во криво. Ако сакаш да го истражуваш геј светот in its full glory раскини со дечкото пред да се впуштиш во тоа, имај самоконтрола и почит малку. Вака ем го изневери, ем тој му раскина на Адам, ем не покажа дека воопшто му е гајле за него, иако претходно му кажа дека го сака. Нема смисла.

  И уште не сакам да верувам дека нема да се ендгејм. Не го прифаќам тоа. Адам и Рахим не верувам да бидат повеќе од другари. Рахим не успеа ни Ерик да го задржи со тој интелекшуал мајндсет, Адам уште помалку.

  Океј, кога го тргнавме тоа од пат, сезонава во генерала ми се допадна. Она што не ми се допадна е Отис (очигледно решиле во пакет со Ерик да се понашаат како најголеми идиоти). Ја откачи Руби баш кога таа му се отвори за најранливите работи. Не е дека можеш целосно да го обвиниш што не ја сака, ама навистина ми беше жал за Руби. За Мејв и Отис не знам што да кажам, досадни ми се, очигледно е дека ќе завршат заедно па не ми се ни коментира. :D

  Оваа сезона ми одеа на нерви Вив и Лили. Многу себично се однесуваа. Не знам зошто требаше да се осеќаме лошо за Лили при крајот, кога најголемиот нејзин проблем е што луѓето не се into her stuff. Многу лошо изгледаше кога не ни проба да ја слушне Ола кога сакаше да збори за мајка и'. А Вив на почеток ептен го искористуваше Џексон и тоа ми беше невкусно. Потоа се поправи ај гес, така што не беше тоа некој голем проблем. Јас не навивав за нив, дури анти шипер бев. :D Не знам, едноставно од почеток ги претставија како пријатели и мислев дека ќе биде многу кул ако останат на тоа, за да има убава репрезентација за силно машко-женско другарство без романични моменти.

  Мене Кал ми се допадна како лик, иако сите викаат дека биле еднодимензионални. Со Џексон ми беа баш интересни и природни, ама ете и тој шип ми пропадна. :drunk: Убаво е да се видат небинарни ликови во секој случај. Освежувачки е. Исто така ми се допадна што Џексон си ја обнови конекцијата со мајка му.

  За Ејми и Стив ми е исто така жал. Не знам зошто ги разделија, според мене немаше потреба. Стив беше многу фин уште од почеток, еден од најсимпатичните ликови.

  Антачаблс ми беа хит сезонава, фантастични се во внесувањето на комичните елементи во серијата. Исто и двајцата учители. Од таа страна мислам серијава сè подобра станува. Има многу силни supporting ликови.

  All in all, она што го приметив како тема оваа сезона, е колку лесно можат да се разнишаат врските. Нешто што до вчера си го гледал како перфектно кај партнерот, одеднаш станува причина за раскинување. Пример, Ола и Лили со вонземјанските фетиши, а исто и Џин и Јакоб со нивната on and off динамика. Во тој аспект можам да кажам дека серијата е многу реалистична и сурова (raw). Бидејќи такви се врските во реалниот свет, особено тинејџерските. Брзо се губи halo ефектот. И фино е тоа да се види така убаво склопено на екран.

  Сепак, крајот ми беше незадоволителен и ме остави anxious, бидејќи стварно единственото нешто на што се надевав е да не ми ги чепкаат Адам и Ерик, и на крај токму тоа се случи, без да ни специфицираат писателите дали се ендгејм или не. Како и да е, одам да ја слушам повторно поемата на Адам и да осеќам како ми се рони душата парче по парче.;(
   
  На Hellobeautiful, staycalm, crimson и 3 други им се допаѓа ова.
 12. Amellie13

  Amellie13 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  3.420
  Допаѓања:
  50.595
  Пол:
  Женски
  Знаете што не ми беше воопшто јасно во серијава?
  Изгледаше како дејството да се случува во 70тите/80тите по технологијата (грамофонски плочи, стари радија) а и стилот на облекување им беше таков, ама сите имаа современи смартфони и се допишуваа преку пораки. :?:
   
  На Hellobeautiful, Guns N` Roses, babybubu и 2 други им се допаѓа ова.
 13. f.girl

  f.girl Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 октомври 2015
  Пораки:
  2.153
  Допаѓања:
  32.375
  Пол:
  Женски
  Е ова е она што најмногу ме изненади. Толку лесно му раскина како воопшто да не беа заедно. Ни малку не беше тажен Ерик, па дури и истата облека ја облече и беше среќен (facepalm)... Не знам, не ми е замисливо ни барем малку грижа на совест да немаш кога ќе му раскинеш на некого по твоја вина. Ах, Адам ;(:u:
   
  На Hellobeautiful, Ketchup, staycalm и 3 други им се допаѓа ова.
 14. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.094
  Допаѓања:
  61.987
  Пол:
  Женски
  Супер беше сезонава, ме изненади малку, ама ептен ми легна.

  За Ерик се согласувам, око не му трепна значи. Се надеваше дека Адам ќе му раскине кога ќе слушне за неверството, ама не се случи тоа, па и покрај неверството мораше сам да му раскине. Иако ми е јасно што се случи, едноставно нивната различност дојде ремногу до израз. тоа го сфати Ерик во Нигерија, дека Адам не му одговара и тоа е тоа. Ама можеа со повеќе чувства да го направат раскинот, а не вака безвезно.

  И со Руби многу лошо испадна, ама и некако нелогично ми беше што толку брзо му кажа дека го сака. Пребрзо беше, ам во нејзината самобендисаност очигледно тоа не го размисли. Ми се допадна како се открија подлабоки слоеви од нејзиниот карактер, ама сепак, самобендисаност си е самобендисаност.

  Баш ме интересира како ќе делува Америка на Мејв и како ќе ја промени.
  Ништо посебно немаше со нејзе и никаква приказна баш.

  Џин ми е еден од омилените ликови, фала богу не ја умреа, ќе се налутев ептен. И толку беше сигурна дека бебето е на Јакоб што сега има добра ситуација. :D
   
  На Hellobeautiful, Ketchup, Srckata28 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. staycalm

  staycalm Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  3.523
  Допаѓања:
  20.178
  Пол:
  Машки
  Предобра серија, предобра сезона. Aдам и Руби имаа најдобар развој на карактер сезонава and I'm living for it
   
  На Ketchup, f.girl и Srckata28 им се допаѓа ова.
 16. 90's Lolitaa

  90's Lolitaa Активен член

  Се зачлени на:
  23 август 2021
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Само што ја изгледав и последната епизода од 3тава сезона и искрено мислам дека сум една од ретките, но оваа сезона во споредба со претходните две баш и не ме воодушеви

  Освен Отис и Мејв кои што finally се заедно, ги чекав буквално уште од прва сезона
   
 17. staycalm

  staycalm Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  3.523
  Допаѓања:
  20.178
  Пол:
  Машки
   
  На senjorita-v му/ѝ се допаѓа ова.
 18. senjorita-v

  senjorita-v Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  1.486
  Допаѓања:
  8.215
  Пол:
  Женски
   
  На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
 19. senjorita-v

  senjorita-v Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  1.486
  Допаѓања:
  8.215
  Пол:
  Женски
   
  На staycalm му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Guns N` Roses

  Guns N` Roses Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  3.638
  Допаѓања:
  15.961
  Пол:
  Женски
  Серијава ја видов од форумов, ми се виде интересна па почнав да ја гледам. Интересна тематика за млади, мислам дека нема нешто што не е опфатено во серијата а ги засега младите тоа многу ми се допадна. Додека ја гледаш задржува внимание, не е досадна. Имаме моменти што не ми се допаѓаат, на пример не ми се допаѓа што има многу "сцени за возрасни" така да ги наречам, знам дека тоа и е поентата на серијата, но мене лично не ми се допаѓа. Најпозитивен лик во серијата ми е дефинитивно Ерик, ми се допаѓа начинот на кој е прикажано пријателството помеѓу Ерик и Отис. Имаше погоре една членка исто спомнато, не ми е јасно дејството на филмот кога се одвива затоа што користат смарт телефни, ама не се спомнуваат социјални мрежи како ФБ, Инста а од друга страна облеката им е како од 70тите, многу лошо се облекуваат.