1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секс без кондом

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 21 ноември 2009.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    За жал, не можам да се сложам со тебе во делот дека сите знаат како да се заштитат. Не знаат сите, не се сите доволно едуцирани ни информирани. Никој не разговара со родителите (чест на исклучоци), ниту пак со гинеколог околу сексот. Недостига сексуално образование во училиштата. А на нет има многу непроверени информации на сомнителни веб страници, така што е лесно да си дезинформиран. А СПБ мора да се спомнуваат, оти мажите, а некогаш и жените (многу ретко) немаат никакви симптоми и мислат дека се здрави.
     
    На Biljarkata, buba4e89, DAngel и 8 други им се допаѓа ова.
  2. GirlVolley

    GirlVolley Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2020
    Пораки:
    1.026
    Допаѓања:
    1.657
    Пол:
    Женски

    Ама мислам дека ми ја сфаќаш целта на мојот разговор :)
    А за симптоми, недај боже да ги дочекаме... заради тоа се редовните прегледи на гинеколог и секогаш двајцата партнери имаат улога за СПБ, кога веќе сакаш толку да дебатираш за тоа во секоја тема :)
     
  3. Maroko

    Maroko Активен член

    Се зачлени на:
    8 август 2020
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    42
    Пол:
    Машки
    Голема разлика е со кондом и без. Али сепак кога би бирал без мислење би одбрал без кондом.
     
    На GirlVolley, ficooo_01, didisi и 2 други им се допаѓа ова.
  4. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Добро разбирам секс со кондом да се заштитите од бременост ова она од спб ама кога ќе дојде време за деца што ќе правите баш ме интересира. Инаку дека има разлика има огромна, од инает само може да се каже дека е исто.
     
    На jasbi, GirlVolley, didisi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Ќе се испитаат на лекар двајцата партнери пред да прават дете и мирна глава :)
     
    На Waverly Raven, didisi, Elf и 4 други им се допаѓа ова.
  6. Ambrosia

    Ambrosia Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2020
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    1.799
    Пол:
    Женски
    Ко ќе дојде време за деца валда ќе сум омажена, и нема да ми е страв дали ќе забременам (?!)
     
    На didisi и Hurikanke20 им се допаѓа ова.
  7. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Аха значи така прават овие деца што имаат. Одат на доктор вака и вака сакаме дете да праиме дај испитајте да не имаме некоја болест? Јас досега не сум слушнала некој така да прави.
    Муабетот ми беше за сексуално преносливи болести, пошто се плашат од болести, а утре ден кога ќе дојде време за бебе незнам како ќе го прават. Штрк нема да им го донесе сигурно.
    За да спречат болести не би трбало да менуваат партнери како чорапи, тоа е целата поента во овој муабет а не кондомите и докторите.
    А и баш ме интересира кој е тој пар што се земале па отпосле за бебе се одлучиле? Многу се ретки.. Јас скоро сите што ги знам се земале бидејќи девојката забременила.. Не велам дека нема исклучоци ама најчесто вака се случува во денешницата.
     
    На Принцезичка1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    @SugarHoney како да планираш бременост без да се испиташ претходно?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  9. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Што има да се испитам кога 4 години сум со еден и единствен дечко. Ниту тој по курви иде ниту ја по други мажи ниту менуваме партнери поради искуство како што повеќето велат овде. Тоа ти е исто како да собираш искуство за дишење воздух. Искуство бе, за секс за менување партнери..
    А и баш ме интересира кој се испитува денес бе луѓе ај битете реални. 99% од паровите се земале бидејќи девојката забременила најчесто несакајќи... Бидете реални кој иде да се испита пред да праи дете.
     
    На Feminka22 и Sejfullai им се допаѓа ова.
  10. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Фала богу дека не си слушнала.. Сега јас ќе решам да имам дете и ќе одам ќе зборам по луѓе дека со сопругот бевме на испитувања.
     
    На Waverly Raven, Biljarkata, buba4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
  11. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.574
    Луѓе со претходни болести и луѓе со проблеми, луѓе кои сакаат да се раат во тек на бременоста и прво сакаат да се усигураат дека прво они се во ред па после да прават деца.
     
    На Waverly Raven, Biljarkata, buba4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Отвори ја темата за проблеми со забременување и ќе видиш дека се испитуваат. Затоа што ако твојата бактерија се пренесе на детето, после тоа има проблеми.

    А баш дека е супер сексот без кондом, често читаме постови за апчиња за ден потоа.
     
    На Biljarkata, buba4e89, didisi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Да де да, ако е за нешто друго може да се слушне ама за ова не. Испитувања бе, а 90% пред брак забременуваат.
    Па доколку и самите не знаат колку партнери смениле добро би било испитувања да направат не велам не.
     
  14. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Па да ама обично испитувања прават пошто не можат да останат бремени подолго време а не пред да планираат бебе да прават.
    А иначе да супер е, има и друг начин на контрацепција, немора тоа да е апче за ден потоа.
     
  15. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Јас на маж не му верувам. :lol:

    И контрацептивните средства не се сигурни. Ако си малер :drunk:
     
    На Biljarkata, buba4e89, Elf и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Не збориме за малолетници, збориме за возрасни,зрели луѓе.

    А не знам дали знаеш дека инфекции не се добиваат само со промена на партнери?
     
    На buba4e89, cresa-jagoda и Celltica им се допаѓа ова.
  17. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.790
    Тоа што ти мислиш дека спб се присутни само кај промискуитетни покажува колку си неинформирана на темата. Знаеш дека голем дел спб се или асимптоматски или долго неактивни пред да се активираат?

    И не, не прават сите испитувања, во право си за тоа, зошто во 19 век сме уште заглавени кај што срамота е да се збори за секс.
     
    На Waverly Raven, Biljarkata, Nausicaa и 6 други им се допаѓа ова.
  18. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.574
    Знаеш дека луѓе се раѓаат со сексуално преносливи болести, нели? :)
    Ако си користел кондом, а си бил и со 10 луѓе не гледам причина зошто да не.
    А, проблеми мислев секакви. Се испитуваат луѓето оти некои имаат генетски проблеми што се пренесуваат од генерација на генерација.
     
  19. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Се зависи од човек до човек на крајот. Јас му верувам, долго време сме заедно и секс без кондом имаме од самиот почеток, а контрацептивни таблети од скоро почнав да користам, пред тоа си свршуваше надвор. Најголе дел од времето сме заедно така да му верувам а и искрено се приметува ако шврља на страна некој.
    Инаку ништо не е сигурно 100%, ниту кондоми ниту табленити јасно ми е тоа.
    Секако дека знам, се добива се и од не водења на хигиена и слично.
    Секако дека знам дека се раѓаат така, поради нивните родители.
    Јас не гледам причина да се биде со 10 луѓе. И кондомот не дава 100% сигурност.
     
  20. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.574
    @SugarHoney бројот на партнери има врска, да. Ама пример СИДА може да е неактивна, а да ја поседува некој.
    И да си му прва може да ти ја пренесе доколку не користете кондом.
    Подобро со кондом отколу без.
     
    На cresa-jagoda, Elf и SummerGirl им се допаѓа ова.