1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секс без кондом

Дискусија во 'Секс' започната од strawberry18, 21 ноември 2009.

  1. hristin4e

    hristin4e Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    ivan4e milo fala mn.i mene ke mi bidi mn milo ako mi kazis deka testot ke ti bidi negativen.ne se nerviraj napravi go testot ako bidi po nekoja slucajnost pozitiven mozis da abortiras ,drugo nema.nz sto da ti kazam :( :( :( se nadevam ke bidi negativen :( :( :( :(
     
  2. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    deckomi veli deka e sto posto sogurend eka pazel deka nesum trudna

    Aman sto vi stana, site trudni i na site vi dojde. Ako ne svrsil u tebe ne si trudna garantiram, koj ve laze deka ke ostanete trudni od predsemenata tecnost. Znaci jas do sega kolku deca trebase da imam??? aj opusti se, ke ti dojde.pozdrav
    A sto se odnesuva do abortiranje jas sum protiv :!: :!: :!:
     
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.747
    Допаѓања:
    65.194
    Пол:
    Женски
    Lele ne mi se veruva kolku ja naduvavte rabotata, Se znae deka ako nejkes da mu ja mislis sekoj mesec ke si imas seks so kondom(ako ne se koristi drugo kontraceptivno sredstvo)inaku sekogas postoi sansa,bez razlika kolku i da e mala deka ke se sluci nesto. Site sakaat da probaat bez kondom i posle placenje, E pa normalno. A sto se odnesuva do abortusot toa si e individualno. Ne sekoj saka da glea dete na 17 god
     
  4. nanuska

    nanuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    12
    devojki znam deka ovde ima nekoi so poveke iskustvo ke mozi nekoja da mi kazi koi denovi se plodni?
     
  5. confused

    confused Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    326
    zdravo devojki.
    imam edno prasanje..pred dve nedeli imav odnos so decko (so koj sto ne sum vo vrska)..-bez kondom..toj ne svrsi vo mene megutoa jas sekogas imam redovna menstruacija a ovoj pat mi docni eden den(nikogas porano ne mi se desilo)-denes bese 15tiot den otkako imavme odnos i jas napraviv test za bremenost koj bese negativen megutoa se plasam da ne e seuste prerano za testot i da ne dobiv pogresen rezultat..(iako na testot pisuvase deka moze da se koristi prviot den posle denot koga ste ocekuvale menstruacija i ima 99% sigurnost)..inaku moram da naglasam deka ova mi bese premnogu stresen period..Bi sakala da znam dali ste imale slicno iskustvo i kako se zavrsilo...inaku sum studentka i sum premlada za majka..a abortus tesko bi podnela..help please
     
  6. hristin4e

    hristin4e Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    od licno iskustvo testot za bremenost e najtocen,dokolku ti pokazal negativen zanci negativen e.a mozi da ti kasni poradi stresot i toa sto se nerviras :(
     
  7. hristin4e

    hristin4e Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    nanu6 pojna neam ni jas koi se plodni denovi :( :( :( :( ama sigurna sum deka nekoja od srcu6kite koi znaat ke ti kazat.
     
  8. confused

    confused Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    326
    fala Hristince
    Nanuska plodni denovi se racunaat 14den od pocetokot na menstruacijata megutoa bidejki cesto se slucuva menstruacijata odnosno ciklusot da ima varijacii( da ti dojde na 26, 27 ili 28 den) najdobro e da se vrakas nanazad od denot na ocekuvanata menstruacija...znaci ako imas ciklus koj trae 26 dena go presmetuvas 26 den od pocetokot na menstruacijata i potoa vrakas 14 dena nazad...megutoa ova vazi samo ako ciklusot sekogas ti e na 26 dena..(26 go zedov za primer zatoa sto mene mi e tolku moze da ti bide od 22 do 31).dokolku imas promenliv ciklus odnosno neredovna menstruacija ova ne vazi..druga rabota sto treba da ja znaes e deka postojat cesto i isklucoci od ova pravilo odnosno zeni kaj koi ovulacijata nastanuva porano ili pokasno od 14 den..zatoa moj sovet nemoj premnogu da veruvas na ova racunanje...
    a da i treba da znaes deka zenskata jajce kletka moze da bide oplodena i 12 saati posle ovulacijata dodeka maskiot sprematozoid moze da ima sposobnost za oploduvanje i 1 do 2 dena..zatoa treba da se vnimava bidejki moze da imas odnos 2 dena pred ovulacija ili den posle toa a jajce kletkata sepak da bide oplodena...pozdrav
     
  9. krembananka

    krembananka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    nema potreba od panika i jas imam seks so deckoto redovno bez kondomi nadvor go svrsuva i do sega eve 2god ne daj boze se nema nisto deseno samo treba vnimatelnost
     
  10. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Па мислам дека никогаш не би ризикувала иако викат дека секс без кондом е подобар.
     
  11. hristin4e

    hristin4e Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    i jas poveke nikogas vo zovotot nema da imam bez kondom ama bas nikogas se duri ne se mazam......
     
  12. nanuska

    nanuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    12
    fala confused mada mene ne mi ida sta tocno taka da pojma nemam kako ke izracunam ali sepak fala
     
  13. confused

    confused Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    326
    devojki jas pak da pobaram vase mislenje.denes go procitav sostavot na tabletite sto gi pijam(prepisani od doktor zaradi krvarenjata od nos) i vidov deka toa e carbazochrome..ince procitav deka deluvaat taka sto go sprecuvaat krvarenjeto odnosno antihemoragicen efekt..jas uste nemam dobieno a testot bese negativen taka da mislite deka e mozno od tabletite da mi docni menstruacijata?
     
  14. nanuska

    nanuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    12
    mozno e mozi i ne mozi ednostavno samo da docni mene mn cesto mi docni bez pricina nema veze za apcinjata so gi pies mada mene za toa mi rekoa mn vitamin c da zemam niso dr
     
  15. confused

    confused Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    326
    devojki fala mnogu za poddrskata i sovetite..denes dobiv :))) i prv pat sum srekna zaradi menstrualnite bolki :D :D
    inace moj sovet...NEMOJTE NIKOGAS BEZ KONDOM...taka ke se zastitite od bremenost polovo prenoslivi bolesti i dopolnitelni stresovi..:*
     
  16. ivan4eto

    ivan4eto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    9
    decki i mene mi dojde fala vi mn na podrskata na site i milo mie na site so vi dojde i se nadevam na site so ja imaat ovaa dilema deka kje vi dojdi no mislam deka hristin4e ni donese srekja na site na nea ni dojde i ni dade blagoslov da ni dojde fala ti hristince i na site so bea so mene mn sum srekjna :P
     
  17. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    nikad nemoj da imate sex bez kondom zaso jas uste trpam posledici od toa imav abortus pred nekoe vreme i mozam da vi kazam deka e uzasno.Jas sum mislela deka toa se slucuva samo na nekoj drug a koga mi se desi mene najuzasno iskustvo.Ne si igrajte so zivotot
     
  18. hristin4e

    hristin4e Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    ivan4e mn mi e milo sto ti dojde i na site drugi znam kakvo e toa custvo ja mislev ke umram,ama sea e se vo red.i na site koi se vo dilema a uste mu nema dojdeno se nadevam ke mu dojdi,i i tie ke bidat sreknji kako nas.ve sakam srcinja najmnogu :)
     
  19. confused

    confused Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    326
    Shiningstar moze li da ni objasnis kako izgleda abortusot..kako bese samata postapka a i potoa kako se cuvstvuvase-dali imase bolki-krvarenje i slicno? inace bidi jaka ne e lesno da se abortira no sto e tuka e-zivotot prodolzuva.moras da si slina.pozdrav
     
  20. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Mene mi bese prva bremenost ,inaku ne e voopsto preporaclivo prvata bremenost da se prekinuva.Abortusot e kratka postapka koja trae 3-5 min.go aspiriraat plodot i posle toa se vrsi grebenje na matkata so kireta . Ima dve opcii so lokalna anestezija kade so si svesna i bolnoto trae otprilika 30 sekundi,jas bev so celosna anestezija so koja ne cuvstvuvas nisto,te uspivaat i posle samo se budis vo soba.Posle toa ili vednas, ili posle nekolku dena boli stomak kako koga dobivas i se krvari normalno zaso ti davaat kapki da se namali krvarenjeto i antibiotici koi gi pies 5 dena.Megutoa ima i fizicki i psihicki posledici koi doagaat tek posle .....