1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секс во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од soledad, 28 ноември 2009.

 1. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  јас немам деца не сум била бремена ама одсекогаш ме интересирало дали може да имаш секс во текот на бременоста.Имам читано дека може ми имаат кажувано дека последните 6 недели не е препорачливо па кажете ми кај вас како беше?
   
  На katerina12345678 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Mistique

  Mistique Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  63
  Mojot ginekolog mi rece deka nesmees imas seks vo bremenost
   
 3. geri

  geri Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  36
  Te izlazal,mene mojt ginikolog mi rece deka mozam da inam odnosi do 36 nedela,a posle 36 nedela toa ne se preporacuva!
  No sekako treba da se vnimava,da se izbere vistinska poza i zstita od infekcii so odrzuvanje na higienata!
   
  На Prolett и Dushi0102 им се допаѓа ова.
 4. sanja83

  sanja83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Секс во нормална бременост е дозволено, но кај мене беше проблем што плодот го носев ниско и докторот ни забрани односи во бременоста!
   
  На Detelinka029 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. zorica.bl

  zorica.bl Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  10
  Mene mi e prva bremenost i doktorot i kaza deka ne e preporaclivo do 15 nedela znaci poretko 1-2nedelno a posle ako bremenosta ti e normalna i se e vo red nema nikakov problem.Rabotata e toa sto jas nema nikakva potreba do 3 mes a sega nekako mislam deka se sreduvam....:)Sepak i maz mi nekako me razbra pa se bese super
   
  На Bebce162015 и Troi им се допаѓа ова.
 6. biljana27

  biljana27 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  jas imav odnosi od pocetok nekade do 8 mesec ne deka ne smeev tuku ne mi bese udobno so golem stomak ne mozis da uzivas ne e to to poz ;)
   
  На ladyiff и Anacid им се допаѓа ова.
 7. majka

  majka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  jas sum 18 nedela i doktorot ni rece do 15 nedela po ednas nedelno ,a i iskreno voopsto nemav zelba sega mi e ok ama nekako pak ne mi e vratena zelbata nekako mi e cudno custvoto deka znam deka nosam covece vo stomaceto.Taka da maz mi nekogas se luti nekogas me razbira ama mene vo momentov najbitno mi e deteto kako se osekam taka pravam....sekoj organizam e razlicit:)
   
  На Mi-el и La-Dy им се допаѓа ова.
 8. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.866
  Допаѓања:
  133.026
  Јас имав првиот пат до крај, а вториот во седми месец баш од тоа некој крвен сад повредив, па крварења, лежење, предвремено породување.... ако сум пак бремена не сакам да чујам за секс! :D
   
 9. silkandsatin

  silkandsatin Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Postoi i oralen sex,analen drugi formi na zadovolstvo.. Ne mora da e vaginalen sex neli ;) Bitno e da se uziva ..
   
  На dacysh му/ѝ се допаѓа ова.
 10. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  671
  Kako ke kaze doktorot....
  Pa mene ne mi kaza nisto ,p ajas imav posleden pat za vikend,a se porodiv sledniot cetvrto...znaci do posledniot den...
  Inace treba sekako da se konsultira lekar.
  Mazite bas i ne se oduseveni da go pravat toa koga ke ti vidat stomak(od strav da ne go povredat plodot),ama pak se slozuvaat :lol: :lol:
   
  На elence01 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  Да се сложуваат демек ај да не те скрсам да не те одбијам, а нив ушите им плескаат за секс :lol: :lol: :mrgreen:
   
  На Cold.E и Anacid им се допаѓа ова.
 12. bibitri

  bibitri Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2010
  Пораки:
  40
  Допаѓања:
  19
  Jas imav seks vo tekot na celata bremenost. Koga mi puka vodenjakot ne znaev sto mi se slucilo mislev deka mi istekla spermata. Sekako treba da se izbere soodvetna poza.
   
  На Vera1002 и IvanaJenner им се допаѓа ова.
 13. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.098
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  Прочитав еден виц и морав да го пишам во темева

  Жена оди со сопругот на гинеколог и дознаваат дека жената е бремена.
  Мажот го прашува гинекологот:
  Докторе, каков ќе ни биде сексуалниот живот овие 9 месеци?
  Докторот: Првите три месеци ќе правите се што сте правеле до сега, следните три месеци само кучешка поза а последните три месеци волчја поза.
  Мажот: А каква е таа волчја пшоза?
  Докторот: Е па тоа ти е кога ќе застанеш покрај дупката и само ќе завиваш .
  :D :D :D
   
  На P@|€, Cold.E, asdht и 20 други им се допаѓа ова.
 14. milicka83

  milicka83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  12
  hahahaha dobar e vicov :lol: mada maz mi ako se orientirame vaka od vtoriot mesec pa do kraj na bremenosta omilena poza mu bese volcjata poza :D :clap:
   
  На ladyiff, kolovoz и okcenzi им се допаѓа ова.
 15. Morkov4e

  Morkov4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  5
  Jas sum vo 6 nedela bremenost i me interesira dali ima nekakva opasnost za plodot dokolku imam seks dodeka sum trudna?....
  ja i mojot partner imame skoro sekoja vecer odnosi i se plasime i dvajcata da ne preteruvame i sekoja vecer kazuvame od utre ke namalime ali nikako da namalime:)
  Dokolku imate prasano ginekolog a ste bremeni i vi odgovoril na ova prashanje bi ve zamolila da mi kazete....

  pozdravcinja do site
   
 16. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.096
  Допаѓања:
  199.416
  Пол:
  Женски
  Прво, честитки за бременоста Морковче, знам дека многу посакуваше да бидеш бремена, и мило ми е што ти се оствари желбата! И со лесно нека ти биде во бременоста!

  Како второ, не би требало да се откажеш од сексот ако си бремена, нема потреба, освен ако не се работи за патолошка бременост, ама пак и не треба да се претерува, нели?
  Гинеколозите различно советуваат секого по ова прашање, ама искрено, различни е и од случај до случај. Најдобро ќе биде да го прашаш својот матичен гинеколог, односно гинекологот кој ќе ти ја води бременоста, тој може најубаво да ти каже. Ама во секој случај, нема некоја посебна опасност за плодот.
   
  На hunny20, Ivv123 и d.Darla им се допаѓа ова.
 17. AleksandraNajdova

  AleksandraNajdova Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Jas sum bremena 27 nedeli i mojot doktor mi nema nisto kazano vo vrska so seksot ali jas redovno go praktikuvam.Bitno e da se izbere vistinksa poza za da ne mu steti na bebeto! Samo napred!!
   
 18. Sexycat

  Sexycat Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  3
  26 nedela sum i imame redovni odnosi durio d moite skoknati hormoni nekogash go brkam mazot mi po doma :D :rofl: ama sto da pravam hormonite ne jas :P inaku spored doktorite vo normalna bremenost vo red e sexot zatoa individualna konsultacija ne e na odmet kako i pozata sto spomnaa nekoi e bitna mnogu da ne se pritiska na plodot. Inaku morkv4e cestito na bremenosta a te rabiram so mazot mi sekogash velime od utre druga pesna i nikako da go napravime toa. Samo vonormalna bremenost nezno i so ljubov se e dozvoleno. Vprocem taka i nastanalodeteto neli :) Ali kako sto rekovme so usul ;)
   
 19. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  646
  а јас имам едно глупо прашање за тука ама никогаш не сум се осудила да прашам некој па еве вас ако може некоја да ми одговори ама да не ми се смеете:
  -доколку сте бремени може ли партнерот да свршува вантре во текот на целата брменост,или само во почетните месеци,или воопшто не.... :wasntme:
   
 20. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.192
  Пол:
  Женски
  Нема ништо смешно, прашањето ти е на место :) ...Јас ќе ти кажам од биолошка гледна точка што знам, но во секој случај кога ќе решам да правам дете обавезно ќе си го рапсрашам докторот да ми објасни подетално. Спермата содржи простагландини (хемиска супстанца која предизвикува контракција и опуштање на мазната мускулатура) така да кога доаѓа во контакт со матката може да предизвика неконтролирани нејзини контракции, а со тоа и прерано породување. Е сега незнам до кој степен е ова можно, сепак треба доктор гинеколог да каже, единствено што знам од медицински аспект е дека помага во породувањето (кога ќе дојде терминот) или пак жените кои го поминале предвидениот термин за раѓање, на некои клиники ги враќале дома и им кажувале на паровите да се сексаат во наредните денови :D
   
  На okcenzi и Anacid им се допаѓа ова.