1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секс во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од soledad, 28 ноември 2009.

  1. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    И јас си апстинирам, и мм неќе,а веќе 8ма недела сум. Решивме да почекаме до 12 та кога ќе одам на контрола, па после да почнеме, ама на мене веќе почнаа да ми доаѓаат валкани соништа навечер :$
     
    На snegulka21 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Ух колешке знам како е :lol:
     
  3. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Издржувавме и неиздржавме, полека претпазливо како тинејџери, ама беше убаво :$
     
  4. Plavuska.inaci

    Plavuska.inaci Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    1
    секс пози во бременот

    Бремена сум 15 недела и многу ме интересира кои секс пози се најдобри за време на бременоста во овој период па натаму.Каков да биде сексот , дали краток , дали обичен ,, пензионерски ,, хахаха
    Дали е дозволена мисионерска поза .... некаде прочитав дека не смее жената да лежи на грб за време на бременоста а некаде по форуми читам дека таа поза е дозволена во сексот.Ние имаме секс тотално различен од оној што сме го имале до сега нормално но и премногу обичен затоа што се плашиме пошто читав на форуми дека не смее ова не смее она а и јас пред некое време малце прокрварев па мислевме да не е од сексот и некое време паузиравме немавме ништо.Сега сексот ни трае кратко ,, пензионерски ,, верувајте дури незнаеме која поза да ја направиме, а да не се повредам јас ,па пак да не се случи нешто недај Боже.Порано уживав во мисионерска поза сега незнам дали смеам да легнам на грб , незнам дали смеам да ,, мрдам ,, за време на сексот или да чекам Он да направи нешто , незнам колку време да ни трае сексот дали 10 минути или подолго.Кога ке помислам на сето ова понекогаш и незнам дали воопшто да почнеме.Јас веке одамна имам раничка на каналот и мислам дека и од неа понекогаш се случува да ми е белопрањето кафено а и можеби сум во период кога бебето расте па се шират мускулите итн...Ве молам ако има некој искусен нека ми помогне .......околу секс позите ....

    Поздрав
     
  5. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    секс пози во бременот

    Ох за една недела ми бегаш со бременоста хахахах
    инаку еве превземана содржина од еден сајт



    Seks tokom trudnoće
    Da li se tokom trudnoće menja želja za seksom?
    Da li odnosi mogu da naškode bebi?
    Kada treba da izbegavamo odnose?
    Koje su poze tokom trudnoće najprihvatljivije?
    Da li se tokom trudnoće menja želja za seksom?
    O svojim seksualnim potrebama morate razgovarati sa partnerom.
    Tokom trudnoće različiti parovi imaju različite želje za intimnim odnosima, ali nije retkost da žene imaju povećanu želju i još više uživaju u seksu nego što je to bio slučaj pre trudnoće. Uglavnom u prvom trimestru želja za seksom nije naročito izražena, jer su trudnice umorne i iscrpene mukom i povraćanjem. Grudi su osetljive, nekada imaju osećaj težine u donjem delu stomaka, kao ni tokom kasnog trećeg trimestra, kada je beba već jako velika, bol u donjem delu leđa je sve jači i nije uvek jednostavno imati odnos. Ali tokom drugog i trećeg trimestra moguće da će se, pod uticajem veće cirkulacije do koje dolazi i u genitalnim organima, želja za seksom povećati više nego ranije.

    O svojim potrebama za seksom morate razgovarati i sa partnerom, koji nekada može vaš nedostatak interesa smatrati za odbijanje njega lično, a s druge strane nekada može imati strah od odnosa pa vašu pojačanu želju ne razumeti, što vi možete shvatiti kao odbijanje. Razgovarajte o strahovima i željama, o različitim mogućnostima i pozama kao i alternativnim metodama zadovoljavanja, oralnom seksu ili masturbaciji.
    Da li odnosi mogu da naškode bebi?
    Problemi sa seksom u trudnoći mogu proizilaziti iz straha kako trudnice tako i njenog partnera da odnosima mogu da naškode bebi, da je povrede, da pokrenu prevremeni porođaj ili izazovu krvarenje. Potrebno je mnogo ljubavi i razumevanja među partnerima i razgovora da bi se ovakvi problemi prevazišli, a osnovno je da oboje razumeju da, ako je trudnoća niskog rizika i nema nikakvih problema koji mogu da je komplikuju, seks nije zabranjen u trudnoći, i da predstavlja normalnu aktivnost u kojoj oboje partnera može nesmetano uživati, poštujući ograničenja koja donosi rast stomaka i bebe. Penis ne može da povredi bebu, jer je ona dobro zaštićena matericom i plodovom vodom, a sluz koja se nalazi u grliću sprečava bakterije i spermu da uđu u matericu. Treba izbegavati duboke penetracije koje bole, jer one mogu biti problem i mogu naneti povrede, kao i penetracije stranim predmetima.
    Kada treba da izbegavamo odnose?
    Ako trudnoća nije rizična, možete voditi ljubav sve do kraja trećeg trimestra.
    Seks treba izbegavati ako postoji rizik od prevremenog porođaja, nekompetentan grlić materice ili problemi sa posteljicom kao što su nisko usadjena posteljica ili prethodno krvarenje u trudnoći. Tu se spisak otprilike i završava, i ako Vaša trudnoća ne spada u ovakve visoko rizične, možete voditi ljubav sve do kraja trećeg trimestra.

    Tokom orgazma, bilo da je do njega došlo tokom odnosa ili bez njega, može doći do blažih kontrakcija materice i to je normalno, ne treba odmah da se uplašite, ali ako se kontrakcije nastave ili ih prati krvarenje, treba da se javite lekaru i o tome ga obavestite.
    Koje su poze tokom trudnoće najprihvatljivije?
    Sve što vam oboma prija, dozvoljeno je. Na početku trudnoće još uvek vam ne smeta da vodite ljubav i na klasičan način, da je partner od gore, ali to postaje sve teže kako trudnoća odmiče, kada treba pokušati sa alternativama.

    Poza sa ženom od gore

    Ova poza uglavnom odgovara oboma tokom cele trudnoće, ali će vam verovatno biti lakše da, u trećem trimestru, klečite iznad partnera, nego da ležite na njemu.

    Poza kod koje partner leži na strani

    Vaš partner leži na strani, a vi ste na leđima, sa nogama prebačenim preko njega. Ova poza vam omogućava da se gledate, bez pritiska na stomak, a dozvoljava i dobru predigru.

    Adaptirana «klasična» poza

    U ovoj pozi, partner je od gore, ali ne leži na vama, nego se oslanja na ruke. Ova poza će vam verovatno odgovarati sve dok vam stomak ne bude jako velik.

    «Sedeća» poza

    Sednete partneru u krilo, okrenuti licem ka njemu. Ova poza je odlična jer pruža dobru penetraciju, ali je verovatno nećete moći primenjivati kada vam stomak bude jako velik.

    Penetracija «od nazad»

    Kleknete i oslonite se na kolena i laktove, dok vaš partner klekne iza vas i uđe u vas otpozadi. Na ovaj način, nema nikakvog pritiska na vaš stomak, a partner istovremeno može da vam miluje grudi i klitoris.
     
  6. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    Mојата тема :wasntme: во првите месеци немавме многу секс,можеби воопшто,а после на маратон бевме :rofl: и спермата одеше во мене :$ :tmi: и немав никакви контракции предвремени,покасно се породив :)
     
    На Marija 1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    194
    На мене гиникологот не ми препорача секс ,јас и така немам од кога сум останата бремена,ми рече дека го носам плодот ниско и дека може да прокрварам и маж ми го слушна тоа,нејке ни да помисли сега на секс,секој има различни искуства и сега ми е страв а сум 13 недела бременост
     
  8. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Мене ме водеа како патолшка бременост, лежев 3-4 месеци, воопшто немавме односи цела бременост по совет од гинеколог.Тешко се издржува, хормоните ти вриштат, а за здравје на плодот мора да се издржи.
     
    На snegulka21 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    194
    И јас сум исти слушај како тебе,ми рекоа да не седам многу,да лежам ,да не кревам ништо тешко,некни кога се разодив малце и неможев да се соберам цел дена,мора да издржиме без секс ,што да се прави се за ти малецки слатки бебчиња
     
  10. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Ееее мили мои феминки заборавив што беше тоа секс :sweat: Откако ми открија уреаплазма не ни помислувам и немам желба, жал ми е за мажулето мое, ама му викам да си земеме кондоми па така за негов кеиф.Во првото тромесечје пак имав желба и си имавме бар еднаш неделно, сега ни за лек.
     
  11. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Ех откако вчера добивме добри резултати од малово и дека е подигнато горе, нема опасност од крварење и слични глупости, можеби ќе го натерам моево мажуле на една-две-три партии :lol: ]:)
     
  12. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    И јас ќе чекам да го поминам прегледот па после ќе видиме ќе подобриме ситуација :lol:
     
  13. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Во принцип првите 3 месеца са најопасни и најмногу треба да се внимава. Кога појдеш на доктор обевезно му кажи за таа раничка. Прашај го за совет, относно сексот - каков, кога и колку. Дали бременоста ти е опасна или не. Прашај го се што ти е во глава. Неќам да навреда никој, ама совет за такви проблеми не се зема от форуми. Секој си е индивидуален, секој организм си е посебен и ако на една жена и помогнало нешто, на теб може да ти навреди...
    Сум читала многу од почетокот на бременоста, а и се уште. Ако се е во ред со мајката и плодот, може да се прави колкото, когато и по каковто начин си сакате секс. Само да не е груб! А од позите, кои што не се препорачува е тази, во која што си отгоре. Така пенисот прониква премногу - цел и може да почувствуваш болка, аз поне имав.
    Сега се ограничаваме от секс, користиме други методи за сексуално задоволување [​IMG]
    Ти посакувам убава бременост и здраво бебе![​IMG]
     
  14. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    До осмиот месец од бременоста имав редовно сексуални односи и тоа по 2-3 партии.Веке кога влегов во 8 мсец ептен ми се изгуби желбата за секс,ми беше тешко да лежам и да се завртам од една страна на друга,а камо ли пак и да имам секс.Мислам дека ако е нормална бременоста нема што да се плашите и кога сакате имајте секс ви кажувам од искуство.Поздрав
     
  15. eli12

    eli12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    8
    Мојот гинеколог ми рече дека можеме да имаме односи со моето мажуле,само без свршување внатре,бидејки спермата во својот состав има простагландини-кои може да предизвикаат контракции,па го слушаме докторот,така да која од вас има нормална бременост нема причина да апстинира-се разбира ако имате желба
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.658
    Пол:
    Женски
    Не си ја мачете душичката, уживајте во сексот, ако немате никакви проблеми со бременоста. Ова ви го кажува една тазе мамичка :D
     
    На blond му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    и ние имавме нормално секс константно во текот на целата бременост.Последната недела немав секс,ми помина терминот и кога отидов на преглед на докторот му кажав дека цела недела сум немала сексуални односи и тој почна да се смее ми вика муж ти под рака и право у кревет на секс :D ќе видиш дека до утре ќе ми дојдеш со болки и отворена 4 см :D и така бидна :D утредента се породив.Така да доколку имате нормална бременост и немате забрана од доктор фурајте до крај :D
     
    На ireta му/ѝ се допаѓа ова.
  18. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ако е се во ред со бременоста тогаш ок е. Единствено што во последниот месец веќе тежината ти смета и малку е незгодно али со јака воља се се може ;)
     
  19. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    феминки моето мажуле несака да имаме секс се плаши бидејќи еднаш имав спонтан ама не верувам од тоа да беше а сега е се во ред со бременоста
     
  20. izaaaaa

    izaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    46


    Да ти кажам иако не сум била трудна а сакам да останам али нонстоп ве читам па ке ти кажам издржете малку нека биднат 3 ,4 месеци нели до 3 месец мн мн не се секса :) па за тоа време можеш со друго да го задоволиш вака да си немаш мака на душичката :lol:поззззззз :*