1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секс во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од soledad, 28 ноември 2009.

  1. Aleksandra789

    Aleksandra789 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2013
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    458
    devojki jas sum 27ma nedela.. zelbata za seks kako bremenosta raste ja imam se poveke... dali e dozvoleno razmisluvam bidejki sum ivf ama pa normalna bremenost imam...
     
  2. Miiaa

    Miiaa Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2018
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Девојки веќе 39 при крај сум со мм синоќа имавме односи после долго време демек за да ми помогне за грлото да омекне ама од коа завршивме работа ми текна дека мм пие антибиотик поради настинка од минатата недела ама мора да го допие. Малце се уплашив зш сврши у мене он на бебо нешо да не му наштети?? Ама веќе завршена работата беше мм вели дека нема врска вика не го пиеш ти ама мене ме фана паника шо мислите
     
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    мене матичниот и во првата бременост а и сега ми вели без свршување внатре. Ама јас не можам никако да се опуштам о бар малку да имам секс,шубе ми е
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Јас не се осмелувам, близначка или обична??
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Без свршување и пожелно со заштита ради инфекции до 9 ти, но откако ќе влезеш во 9ти може со свршување :)

    Ние во првата бременост бевме многу блесави, цела бременост свршуваше внатре :wasntme: Со втората за сѐ бев коркач.
     
    На marchi-cool и Miiaa им се допаѓа ова.
  6. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Од кога почнавте да имате односи и колку често практикувате? Мене многу ми е страв, не му давам да ме чепне кутриот.
    Пред месец некаден само еднаш ама се откажав шубе ми беше, ко напон да осекам... а друго ниш бе осекам, ко дрвена баба бев :D
     
  7. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Ма каков секс, шубе ми е и мене...седи си мирна има кога ќе удираме маратонски партии дур баби и дедовци чуваат деца :$ :dance: :smoke:
     
  8. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Хахаја јас ко од оса изедена сум кога ке ми рече де ма дај малку хахаха.. . Ај викам здавје од септември, ногу му се виде :D
     
  9. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    А не мојов не е таков, си трае, дури и него му е шубе, ми вика Бегај таму може некоја глава ќе погодам или две (facepalm) :doh: и стварно е језиво,не знам како можат да се сексаат труднициве..
     
    На ***Bony*** и Leo-nora им се допаѓа ова.
  10. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.129
    Допаѓања:
    16.338
    Пол:
    Женски
    А ја па се чудам како може да не се сексате :D:rofl:
     
    На Cleonika, Ygritte, honeyboney и 8 други им се допаѓа ова.
  11. FVP

    FVP Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2018
    Пораки:
    358
    Допаѓања:
    1.201
    Пол:
    Женски
    Нормално дека ништо не е бебето е заштитено во плацентата и плус имаш амниотска течност која го заштитува од тресење и слично.
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  12. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    998
    Допаѓања:
    2.271
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека може доколку имате нормална бременост. Е сега не се препорачува до 12-13 недела. Е после тоа јас добив зелено светло од гинекологот:D нормално на почетокот малку со страв па после си се опушташ. Е сега ако немате желба и потреба седете си мирни:lol: и да свршување не е пожелно до 9ти месец затоа што го омекнува грлото на матката ама веќе кога ќе влезете во 9ти може. Да се испровоцира бебчо побрзо да излезе:D Ма да кај нас тоа не играше никаква улога, јас се породив 41ва недела:rofl:
     
    На Turna му/ѝ се допаѓа ова.
  13. haruki

    haruki Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2018
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    3.574
    Пол:
    Женски
    Devojki iskustvo za seks vo rana bremenost?
     
  14. Eni.r

    Eni.r Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2018
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    2.006
    Пол:
    Женски
    Строго забрането до кај 14та гн
     
    На haruki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Освен ако лекар не рече дека мора да внимаваш, нема никаков проблем. Обично со ИВФ или близначна бременост им бранат секс, ама на нормална бременост, кога нема инфекции или ризични фактори нема никаква штета.

    Јас во првиот триместар имав периоди кога имав секс секој ден (фатив одмори :D ) без никакви проблеми.

    Нема врска, има ситуации кога гинеколог препорачува да се нема односи или забранува одреден период, ама не е точно дека општо е строго забрането.
    Хормоните кои се лачат за време на интимни односи релаксираат и даваат чувство на еуфорија, што позитивно делува на целиот организам, значи позитивно делува и на бременоста.
    Ако има крварење, болки, било какви проблеми и има потреба од мирување, нормално е да се воздржи и од секс, ама во повеќето случаеви нема зошто.
     
    Последна измена: 28 февруари 2019
  16. haruki

    haruki Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2018
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    3.574
    Пол:
    Женски
    Jas imam normalna bremenost sega za sega bez problem fala bogu.Doktorkata mi dozvoli ama koga i kazav deka mi e malce strav mi rece aj da vidime srceva reakcija pa da se oslobodis malce...poveke e stravot prisuten mozebi oti mi e prva bremenost ili uste me nemaat lupnato hormoni :D
     
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Јас бев на одмор кога дознав дека сум бремена и цела петта недела имав односи секој ден. Па супер ја истерав цела бременост со нормални односи до крај.
     
  18. haruki

    haruki Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2018
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    3.574
    Пол:
    Женски
    Fala ti :hug: da opustam dusa malce i da uzivam :)
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    25.561
    Пол:
    Женски
    А што ако на пример до 3ти месец не знаеш дека си бремена и имаш редовно секс?

    Првиот пат не можев да забременам скоро 4 години, кога разбрав дека сум бремена бев 6та недела, разговарав со докторката и ми рече почекај уште 4 недели и после уживај, ако е се во ред секс е дозволено низ цела бременост.
    Вториот пат од почеток до крај имавме односи редовно, па фала му на бога и двете се родија на време без проблеми.

    Смешно ми е и имам и друг пат пишано прашано зарем по 30 см. им се на мажите па да го удираат бебето :lol:
    Ако имате нормална бременост уживајте до максимум, сексот е посебен во овој период ;)
     
    На Jessnow и haruki им се допаѓа ова.
  20. Majcina dushicka

    Majcina dushicka Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2019
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    So dvete bremenosti imavmr odnosi uste od prv den pa fala bogu nikakvi problemi nemav se bese vo red..e Sega za svrsuvanje vnatre mu e mislam pa da prasam sho mislite? Merak go fatilo ama shube mi e.9ta sum