1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секс за работно место или унапредување

Дискусија во 'На работното место' започната од rossonerka, 13 октомври 2010.

  1. i...ja

    i...ja Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2012
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    177
    Не е убаво вака да оговараш. Можеби семејството ја издржува, ти од каде си толку сигурна? Ова ти го велам зашто во постот подолу си напишала дека уште имаш и убав муабет со неа, преиспитај се и ти навистина, зошто си во добар однос со некој што го озборуваш дури и јавно на форум?
     
    На unforgettable.u му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.084
    Допаѓања:
    11.232
    Со моето образование постигнав успех , колку толку, не ми требаат купишта гардероба на подраок од лигави старци, смрдливи. Таа што ја спомнав со такви спие . А од кај знае дека нема да ја однесе во странство и да ја осатви таму?Како ќе се врати назад, со давање на сексуални услуги?Тоа го прават од очај и на крај и да се омажи, ќе земе старец со пари. Или некој грд како коњ. Така да не ми е проблем, скромна сум ,и да немам пари можат со постара облека да шетам, ама не да ме е??? дедовци.
     
  3. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.084
    Допаѓања:
    11.232
    Не е дека сум многу блиска, и ја знам приказната. Кое семејство, кога иам само татко кој живее сам. Кај татко и не отишла година и повеќе. Мајка и е цел живот по кафани во Тетово. Не сум во добар однос, само ја знам и откако дојде во СК, сфаќам со што се занимава за да преживее.
     
  4. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.084
    Допаѓања:
    11.232

    Дошла во Скопје за да заработи пари, а не бидејќи има пари па од дома ја издржуваат. И видела дека Скопје е поубаво од нејзиното село и бидејќи не може чесно да заработи се фрлила на работа, и мисли дека никој не конта. Па таа сама ми иамше кажувано дека колешките нејзини спиеле со газдата, а што таа била поштедена. Зборувам за девојка која работела по ќафиќи, кафани, казина, секакви шупи, таму тешко дека пристојно се заработува. Да ги видиш девојките кој имиџ го имаат одма ќе сфатиш за што станува збор. ЕДнаш ме обрука дојде кај мене во фирма, стегната, разбрацана, демек ќе барала работа. Абе кај нас се бара знаење, диплома, и им се заврте на мажите, мисли господ се. Леле од тогаш си викам со неа ни збор на фб. И се смееја мажите, ништо не и ветија, нити работник се бара, плус она ништо не знае, и доаѓаше неколку дена и си замина. Сите рекоа абе оваа плитка со мозок. После го средната мојот претпосатвен на работа, се направил дека не ја гледа, човек во години, женет со две деца, му пришла и го замарала. И што да помислам?
     
  5. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Тања, додека таа девојка прави што прави на свој начин, претпоставувам единствен што го знае, и не се замара со никој, ти наназад во неколку мислења веќе ја опишуваш и анализираш, а не ти е ни блиска. Се окупираш со нејзиниот живот. Секој треба да си гледа за себе. Не велам јас дека исправно прави, чувај Боже, но ако почнеме сите да ги оговараме личностите што ги среќаваме низ животов, а реално вистински не ги познаваме, нит знаеме што им се случува, ама ете, сме слушнале...турли тава муабетов. Би било во ред, секој да си одговори за себе.

    Јас никогаш не би се одлучила на ваков чекор, газење на сопственото достоинство. Ќе неможам повеќе во огледало да се погледнам. Ја знаете онаа сцената со Џим Кери кога ќе сфати дека се бакнувал со маж, па ќе се трља како ненормален под туш? Јас би се трљала така со бодликава жица за да го откорнам срамот од себе, и пак џабе ќе биде, кога совеста ја имаш. Претпоставувам зависи од карактерот на човекот. Некој едноставно може и му е гајле. Па дури и да е некој секси млад газда, и да се сфиѓаме, пак не би, поради недоразбирањата кои можат да произлезат од тоа.
    Немам некое посебно мислење за девојките кои го прават ова, ама знам дека не е обезбедување за цел живот. Наместо да вложуваат во ум, полесно им е да го користат телото. Добриот работодавец кој се грижи за својата фирма, нема да дозволи малоумно меѓуножје да му води битен сегмент од работата.
     
    На DarkStormm, unforgettable.u, kallias и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.084
    Допаѓања:
    11.232
    Се сложувам. Ваков начин на заработување трае додека трае младоста и убавината?Што потоа?Подбив од сите познати. Луѓето во денешно време сфаќаат што и како се случува, не се паднати од Марс. Не е дека сум опседната со неа, далеку од тоа, само има многу такви девојки, не знам можеби системот, општеството е криво што многу тешко се доаѓа до работа и пари, па секој се снаоѓа како знае...
     
  7. Sherryl

    Sherryl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2012
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    147
    значи далеку од тоа дека им се восхитувам или дека сакам да бидам таква или слично.....

    но зарем да се лажеме.......свесни сме кои лиѓе и како просперираат......

    поентата ми беше дека сите оние што сакаат на поштен ( и исправен ) начин да дојдат до работа или унапредување во тоа не успеваат.......

    значи не се сметам за хендикепирана, туку напротив горда сум на моето образование,исреност и чесност,,,,,,бидејќи до сега ништо убаво нема излезено од тоа- баш затоа што додека ние се потиме и трудиме да станеме подобри личности, некои ќе рашири нозе полаа саат и ја добива работата...додека ние губиме години и години во инвестирање во нас, и нашето образование----тоа сакав да кажам.....

    да горда сум на својката чесност.........но освен тоа ништо друго немам.........за разлика од ку*вите и сличните подлизурковци кои имаат убави работи, среќни семејства (плус среќни љубовници :!: итн итн......

    и ајде некој нека ме убеди дека таквата чесност на денешно време не е хендикеп (ЗА ЖАЛ) :x
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  8. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Абе ајде, секоја втора е таква, и којзнае колку ги има такви и на форумов ама уште не се свесни.
     
    На srcekrsacka, Saki15 и Sweetheart87 им се допаѓа ова.
  9. mia005

    mia005 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    7
    Според ова Tanjamm убавите девојки не можат да успеат со знаење и добро однесување? Лошо е што така класифицираш. На многу места се бара физичка убавина, на пример во продажен салон на Т-Мобиле, Вип и сл, многу често изгледот е битен бидејќи тие лица се на директен судир со корисниците и треба да изгледаат пријатно.
    Без разлика што сега збориш за друга работна позиција на девојката, но може да преживее, зашто не. Може дома готви, дели кирија со цимерки и купува на попуст :)
    Се е можно ако се сака.
     
  10. unforgettable.u

    unforgettable.u Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    11
    Имав таква можност. и НЕ НИ РАЗМИСЛИВ! МИ СЕ ЗГАДИ! Веднаш одбив. А за убава работа стануваше збор.
    Тоа ми е рамно на проституција. Ако решам со некого да легнам, ќе биде затоа што ЈАС сакам, а не само он и под услови! Тоа му е како вицот:

    Дедо и вика на некоја згодна цура: Би спиела со мене за 100.000 евра?
    Цурава (се мисли демек): паааа....може
    Дедото: А за 1000 денари?
    Цурата: Што ти е бе, јас на ку*ва ли ти личам?
    Дедото: Тоа го установивме, сега ја одредуваме цената!
     
    На Lepotajce му/ѝ се допаѓа ова.
  11. homealone

    homealone Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    1.286
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Никогаш во ниедна ситуација не би прифатила секс за работа или повисока функција подобро ќе работам како продавачка за 6000ден ткоолку да спијам со некој гад за да зимам плата од 30000 не фала чесно заработените пари се секогаш добродојдени
     
  12. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.084
    Допаѓања:
    11.232
    ЗА споменатите места за бара убавина плус мозок, знаење јазик, компјутер, претходно работно искуство, ама некој што има само убавина, а не знае ниту еден јазик, има ссамо средно од тие најслабите струку, девојката со плата од 8000- 9000 оди на одмор, се дотерува, шета, се прехранува, плаќа кирија. Имав колешки што со 20.000 крпеа бидејќи киријата со цимерки делат стан плаќаат 70-80 евра. ПЛус 3000 дена за сметки, плус храна, а работат интелектуална работа, земаат плата редовно. Не може некој со 20000 да се стиска , а некој без никаква едукација нон стоп да наоѓа работа и со наводно 8000 да опстане во СК. Дошле од провинција за да работат во кафиќи, кафани, казина, секој ги чекпа кај ќе стигне, и далеку од тоа дека чесно заработуваат. А дали готви и како зимно време се грее не знам. КОга ќе и речам кај работиш, ми менува тема и ме прашува јас каде работам иако добро знае, сто пати сум кажала. Значи не сака да каже во какви шупи и кокошарници работи за да опстане.
     
    На korcula1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Јас мислев ова само на филм го има :D не ми се јасни таквите девојки немам сретнато таква нејкам ни да сретнам ....
     
  14. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    ЗА споменатите места за бара убавина плус мозок, знаење јазик, компјутер, претходно работно искуство, ама некој што има само убавина, а не знае ниту еден јазик, има ссамо средно од тие најслабите струку, девојката со плата од 8000- 9000 оди на одмор, се дотерува, шета, се прехранува, плаќа кирија. Имав колешки што со 20.000 крпеа бидејќи киријата со цимерки делат стан плаќаат 70-80 евра. ПЛус 3000 дена за сметки, плус храна, а работат интелектуална работа, земаат плата редовно. Не може некој со 20000 да се стиска , а некој без никаква едукација нон стоп да наоѓа работа и со наводно 8000 да опстане во СК. Дошле од провинција за да работат во кафиќи, кафани, казина, секој ги чекпа кај ќе стигне, и далеку од тоа дека чесно заработуваат. А дали готви и како зимно време се грее не знам. КОга ќе и речам кај работиш, ми менува тема и ме прашува јас каде работам иако добро знае, сто пати сум кажала. Значи не сака да каже во какви шупи и кокошарници работи за да опстане.[/quote]

    Ова се однесува за Танјамммм

    Добро, ако ја знаеш ти лично девојката и нејзината фамилија и нивниот живот како живеат тогаш ок, ама ако не ја познаваш, тогаш од каде знаеш со какви материјални средства располага таа, т.е. нејзините родители? М? |( Тоа што е од провинција значи дека е сиромашна и нема пари??? Од каде таа логика можеш да ми кажеш??? Па можеби нејзините родители имаат брдо пари и секој месец и даваат по 500 евра, а таа работи за да има за џепарац, којзнае. Најлесно е на туѓ човек да водеш сметка и што е најтрагично, па што те интересира тебе како опстојува таа и дали и стигнуваат парите од платата за нејзиниот живот,за сметките,за дотерувањата итн. итн.,... :x
     
    На Traveler91, srcekrsacka, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Sherryl

    Sherryl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2012
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    147
    па тоа е во нашава мила земјичка....што секој за секого гледа, секој за секого знае (ако не го ни познава лично човекот) секој ќе чуе- нема да дочуе , па си раскажува негова верзија од трачевите....па додека искружи трачот или приказната таа е целосно издеформирана во однос на вистинската....

    овде секој се дрзнува за секого да зборува.........а не си се погледне самиот себеси.....
     
    На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.084
    Допаѓања:
    11.232
    Ова се однесува за Танјамммм

    Добро, ако ја знаеш ти лично девојката и нејзината фамилија и нивниот живот како живеат тогаш ок, ама ако не ја познаваш, тогаш од каде знаеш со какви материјални средства располага таа, т.е. нејзините родители? М? |( Тоа што е од провинција значи дека е сиромашна и нема пари??? Од каде таа логика можеш да ми кажеш??? Па можеби нејзините родители имаат брдо пари и секој месец и даваат по 500 евра, а таа работи за да има за џепарац, којзнае. Најлесно е на туѓ човек да водеш сметка и што е најтрагично, па што те интересира тебе како опстојува таа и дали и стигнуваат парите од платата за нејзиниот живот,за сметките,за дотерувањата итн. итн.,... :x[/quote]

    Абе колку пати да кажам дека во средно ја знаев, и ја знам сестра и татко и, каде живее , што како. Не дека ми е гајле, не сум јас професор по етика, нема да и проповедам за морал само кажувам пример. Па нели темата е таква и еве ви кажувам. Контактирав со неа 4 год, знам дека еднаш се мажеше па нешто не и се погоди човекот и го осатви за 25 дена, и 7 год не ја видов, ја сретнувам во ск и таа во филм дека може тука да просперира, само не кажува со какви средства. Кој обичен физички работник има 500 евра да издржува ќерка од 27 год за да живее во ск чисто заради енкој имиџ. Тоа не е чудно, ги има еден куп такви, и не знам што се сомневате дека нема вистиан во такви приказни.
     
  17. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.084
    Допаѓања:
    11.232
    Па јас сигурно ен оцрнувам девојка со магистратури и докторати, со културно однесување. ЈАс ти кажувам дека се дрзна на работа да ми дојде и да сае пушта на мажи. Дури не ни знае на кој да му се пушта, не знае кој каква функција врши. Чула фирма бредн и мсили пари даваат џабе, за убави нозе...И не ми држи предавања да се погледам себе, јас заработувам скромно жиеам скромно. Колку имам толку трошам, немам амбиции старци да ме шетаат на одмор и да плаќам во натура.
     
    На Anon му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    По мислењата твои, гледам дека си преокупирана со девојката и нејзиниот живот, а и општо со таквите како неа... :x јас не знам шо се замараш уопште со такви работи, кој,која каков бил,шо правел.како издржувал во Ск.со толку малку пари,со кој излегува,со старци,со млади.....значи стварно :swear:
    Гледај си го твојот живот најарно и не се замарај со животите на другите, секој за себе си е своја приказна, кој како си ја наредил, таков е животот, не само во Мк туку во цел свет, такви девојки имало и ќе има, тоа е факт, само за мене нај долната работа е кога некој се замара со животот на друг, да не речам простачка работа :fubar:
    Поздрав и enjoy in your life , нема поубаво од тоа :hai:
     
    На unforgettable.u му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sherryl

    Sherryl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2012
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    147
    Па јас сигурно ен оцрнувам девојка со магистратури и докторати, со културно однесување. ЈАс ти кажувам дека се дрзна на работа да ми дојде и да сае пушта на мажи. Дури не ни знае на кој да му се пушта, не знае кој каква функција врши. Чула фирма бредн и мсили пари даваат џабе, за убави нозе...И не ми држи предавања да се погледам себе, јас заработувам скромно жиеам скромно. Колку имам толку трошам, немам амбиции старци да ме шетаат на одмор и да плаќам во натура.[/quote]

    златна не ми се нервирај......не беше наменето за тебе туку општо......или кој си ја има мувата сам си ја ишка :lol: мала шала- без навреда
    абе луѓе така.....кој како сака така нека живее...се дур не ве засега вас, не ви штети на вас што се замарате...
     
  20. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.084
    Допаѓања:
    11.232
    Па не знам кој си ја ишка мувата, вие се дрзнавте да браните некој што не го ни познавате и да ме напаѓате. Темите за тоа се отвараат за да дискутираме. Ако не ви се допаѓа темата и не сте засегнати, и не ве интересира што коментирате?Не дека јас нечии навики ќе сменам со постот, аман ама ете кажувам какви има...