1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секс и ПАП тест

Дискусија во 'Секс' започната од newring86, 17 март 2010.

  1. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    kolku vreme pred PAP testot ne se preporacuva seks :?:
     
  2. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    5.432
    Јас мислам дека тоа е ирелевантно, не се прави за време на мензис. А дали ке имаш секс предходно мислам дека нема врска
     
  3. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Мислам дека за да биде веродостоен резултатот треба барем 24 саати да сте немале сексуални односи, исто многу е битно да не се миете пред самиот тест со некои агресивни купки, гелови и сапуни, само со благо средство и тоа не длабоко, туку само површински. Никако со јак млаз вода да се испирате длабоко. Така имам прочитано. Најсигурно е да си се консултирате со гинеколог :)
     
    На Kolumbo му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Maja85

    Maja85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    22
    најдобро е 2 до 3 дена да се биде чист да се нема односи мислам.и нормално пред тестот без никаков гел помада слично нешто доле.како што е напишано погоре
     
  5. ivance5

    ivance5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    196
    Јас најискрено-прв пат слушам дека постои некакво ограничување. Имам правено ПАП тест, а минатата вечер имав секс, бидејќи навистина нема слушнато нешто вакво Ч(
     
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Па и јас исто. Јас отидов на гинеколог поради инфекција и тогаш ми направија и пап. А не ме праша ни дали сум имала секс, ништо. Дали тоа може да има некакво влијание на резултатите?
     
  7. ivance5

    ivance5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    196
    Па и јас сега се замислив за тоа...Мислам дека не би требало да има, бидејќи ако е така, навистина, како што и ти напомена, би не прашале пред тестот нешто...
     
  8. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    Ja napraviv pap test pred nekoj den, go prasav ginekologot ima li vrska , mi rece preporaclivo e barem eden den da nemas, da ne se mies so kupki i jak mlaz voda za da moze da zeme poubav briz ;)
     
    На Kolumbo му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    Да и јас бев на гинеколог и ми направи пап тест но не ме праса ништо во врска со тоа дали сум имала сексуални односи


    А девојки да ве прашам што се всушност открива со тој тест и за што служи?
     
  10. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339

    ПАП тестот открива промени на клетките од грлото на матката. Тоа превенира појава на рак на матка. Со пап тестот се откриваат рани промени доколку ги има (според некои статистики кај 10-15 % од жените има), и во зависност од степенот на тие промени - може да биде лесен, среден и тежок, се третира, се лекува и на тој начин се спречува создавање на рак. Најчеста причина за позитивен пап тест, односно за промени во клетките е присуството на ХПВ вирусот, а тоа понатаму си бара дополнително третирање, најмногу во однос на јакнеење на имунитетот на жената, бидејќи за вирус не постои лекарство конкретно, туку се поттикнува имунолошкиот систем да го победи. Сега се зазборев овде малку повеќе и може оф-топик, но мислев дека те интересираше :)
    Има доста по интернетов, побарај на гугл, ќе ти излезат еден куп информации...
     
  11. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    ПАП тестот се прави веднаш откако ќе ти заврши менструацијата, или 3 дена од завршувањето? :?:
     
  12. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    Кога треба да се направи тестот?

    Најдобро е Папаниколау тестот да се направи во втората половина на менструалниот циклус, или во периодот од 14 дена по добивање на менструација, па се до пред почетокот на следната менструација.
    Потребно е пациентката да се воздржи од сексуален однос во периодот од 24 часа пред земање на тестот и да не користи никакви вагинални средства.

    Ова мислам дека е така бидејќи грлото на матката во текот на овулацијата и потоа, до следниот циклус, е спуштена пониско долу, а веднаш по циклусот е погоре :) Претпоставувам дека е затоа.
     
  13. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Малку застарена е темава ама јас да си прашам нешто..Одам на гинеколог само заради рутински проверки, 2 пап теста имам до сега правено и немало никакви проблеми, наоди нормални. Јас од страв стално можда и си умислувам дека имам некоја инфекција, бактерија, вирус и сакам се убаво да се испита, ама не сум баш многу искусна и упатена колку што гледам.
    Ме интересира ако може тие што имаат повеќе искуство со гинеколошкиве прегледи, дали освен присуство на хпв - цин1,2,3 со пап тест се испитува и присуство на сите други бактерии и вируси што може да се пренесат? Или за тоа се прават посебни тестови?
     
  14. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Со ПАП-тестот може да се утврди и можно присуство на бактерии и вагинални инфекции, заради кои понатаму се упатува на дополнителни испитувања.
     
  15. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Има бактерии што се испитауваат само со микробиолошки брис, јас имав исто 2 ПАП теста направено, а кога направив сега микробиологија открив дека имам уреаплазма. Исто ако недај боже станува збор за кламидија, не се открива на ПАП.
     
  16. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Читам некои велат прават и пап тест и микробиолошки испитувања одеднаш, а ако претходно преку пап може да се утврди присуство на секакви инфекции зошто да се прават и двете без потребно..(освен ако не е заради сигурност). Мене гинекологот никогаш не ми препорачал да правам други испитувања освен пап, па ми падна чудно, а бидејќи немам искуство што се може да се направи не сакам безпотребно да го распрашувам.
    Edit: Значи сепак не се гледа се преку пап. Ќе си побарам и микробиолошки нареден пат кога ќе одам.
     
  17. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Наодот од ПАП-тестот од цитолошка лабораторија, да го земеш пред себе и ке видиш што се опфаќа.
    Тука постои описна дијагноза и за инфекции (кандида пример), за што понатаму се прават микробиолошки испитувања.
     
  18. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Бидејќи наодите не покажаа никакви инфекции, јас не ги имам, туку гинекологот ме извести телефонски дека нема ништо и да не се секирам. Затоа појма немам што се точно опфаќа папот ама зошто си имам некоја мака сега, ќе барам и микробиолошки тестови. Ептен страв ме фаќа од болести, посебно овие сексуално пренослививе се гњаваторски.
     
  19. bekii

    bekii Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    52
    Прв пат слушам дека не треба да се има одреден период односи пред тестот... јас кога го правев не се сеќавам дали предходниот ден сум имала или пред колку време воопшто :^)
     
  20. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    24 часа пред ПАП тестот е препорачливо да се нема сексуални односи. :)