1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секс и нередовен менструален циклус ? Да или не?

Дискусија во 'Секс' започната од Elenaaa, 26 ноември 2009.

 1. Elenaaa

  Elenaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  5
  Со оглед на тоа што имам 18 години и сум во стабилна 10месечна врска навистина се чувствувам спремна за прв секс.Имам доверба во дечко ми, се сакаме и сите овци ми се на број освен една :D :D Проблемот е во тоа што имам нередовен циклус.Се случува и со месеци да не ми доаѓа воопшто и навистина не знам што да правам едноставно немам ориентација и сум во тотална конфузија.Ве молам девојки ако имате искуства кажувајте, ќе ви бидам премногу благодарна :)
   
 2. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  е па оди прво на гинеколог да види што е причината за нередовноста консултирај се со него и обавезно користете кондом при односот
   
 3. Marge

  Marge Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  739
  Допаѓања:
  2.747
  Go imav istiot problem,cel zivot imav neredovna menstruacija,se do mojot prv seksualen odnos.Od togas pocna da mi doaga redovno i nemam nikakvi problemi.Sepak mozes da posetis ginekolog i da se konsultiras (iako mene ne mi pomogna mnogu),ali za sekoj slucaj.pozz
   
 4. malecka15

  malecka15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  166
  konsultiraj se so ginekolog moj sovet kako medicinsko lice ne e ok da ne ti doaga so meseci ,,,na kolku dobi prv pat ?
   
 5. juci

  juci Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  ne se sekiraj i jas cel zivot imav neredoven menzis i mislev deka nema da mozam,da imam deca ama se bidna ok
   
 6. strawberry18

  strawberry18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  25
  so ogled na tvoite 18 godini, ne e vo red toa sto imas tolku neredoven ciklus. konsultiraj se so ginekolog ili kazi i na majka ti taa neka te odnese ako se sramis sama, sepak na 18 godini treba da se napravi ginekoloski pregled. mislam deka ima nekoi apcinja koi se pijat za taa cel, da se sredi ciklusot, ama sepak najtocno ke ti kaze ginekologot.
  inaku vo vrska so sexot, i ne gledam pricina zosto ne bi imala ako se stvarno cuvstvuvas spremna za toa. faktot sto imas neredoven ciklus ne ti preci voopsto, samo obavezno koristete kondom i ke bide vo red.
  kissss
   
  На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Elenaaa

  Elenaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  5
  Фала ви на сите за советите дефинитивно ќе отидам на гинеколог за да видам што ќе ми каже иако не го преферирам начинот со апчиња затоа што и од нив може да дојде до некои хормонски компликации како на пр проблем со телесната тежина ама ако е тоа крајното решение ќе морам да ги користам.Инаку првпат добив кога имав 15 год.
   
 8. Mistique

  Mistique Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  63
  Na vodnjanska se naoga centar za maldi. Tamu mozes da otides na besplaten pregled vo ponedelnik ili sreda. Doktorot e super i poznat e-Aleksandar Blazevski. Mozes da zakazes na 02/3176-950. Informaciite se strogo dorelvivi i ti preporacuvam sto pobrzo da otides.
  Devojki sto nemale seks treba da idat na ginekolog 1 godisno, a devojki koi imaat seks da odat na 6 meseci.
   
 9. Elenaaa

  Elenaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  5
  Фала многу :)
   
 10. Elenaaa

  Elenaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  5
  Инаку денес бев кај еден познат гинеколог и се запишав кај него да ми биде матичен направив ехо и ми кажа дека доколку не добијам наредните 2 недели треба повторно да се обратам кај него за да ми даде соодветна терапија. Инаку се е во ред нема никакви компликации и многу сум среќна поради тоа, ми падна камен од срцето :)
   
 11. Elisa

  Elisa Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  7
  Jas nikogas nemav redovna menstruacija, ni pred ni potoa :). Bev na ginekolog i mi preporaca da zemam Kanesten vaginalis i mi se podobri.
   
 12. Lizalka

  Lizalka Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  93
  И јас имам нередовен менструален циклус се случува да не ми дојде и по 3 месеца на пример сега немам добиено од октомври... И бев на гениколог ама ми рекоа ми правеа ехо анализи на крвта и се испадна ок... така да не се секирај нормална појава е се уште ни работат хормоните затоа е тоа така.. иначе познавам постара жена со две деца која што има 40 години и има нередовен менструален циклус цел живот така да нема место за паника
   
 13. doktorka-an

  doktorka-an Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  344
  исто и јас имам нередовен циклус и секс редовен но секогаш имам резерва страв па затоа максимално се заштитуваме и двајцата,кондом,свршување надвор,и немање секс на отприлика средина од месецот само пред и после менструација
   
 14. anngelique

  anngelique Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  2.508
  Допаѓања:
  5.989
  Пол:
  Женски
  Нема потреба за паника. Јас прв пат добив на 12 години и веќе 5 години имам нередоца мнструација, се случува по 5-6 месеци да не добијам.. бев на лекар и ми рекоа дека сум имала пасивни јајници и ништо не било страшно. Затоа при сексот користи заштита да не се стресуваш секој месец коа нема да добиеш.
   
 15. Vodolijata

  Vodolijata Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2010
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  683
  Како прво здраво на сите :) Ја читав темава зашто ме интересираше оти и јас до некаде имам сличен проблем....Не се е случило да не ми дојде на пример 3 или 4 месеци ама никогаш не ми се знае точен датум.Значи може 3, 5 дена порано или покасно па дури и до една недела некогаш дури ке се погоди и по два пати во еден месец....Прочитав на оваа тема дека природен регулатор на месечниот циклус е чајот од ајдучка трева и дека помагал. Тотално природно без никакви лекарства едноставно си направиш чајче и секој ден по една шолја и така еден месец и после се било окс.Од денес почнав да го пијам чајов па ке ве известам дали има резултати...А и онака нема што да изгубам зашто чајов го прочистува организмот ги штити јајниците добра заштита е за од хемороиди така да :P Поздрав па нека пише некој дали има пробано.
   
 16. baby-by

  baby-by Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  3
  Никогаш не ми каснел месечен циклус...најредеовно ми иде.. сум немала сексуални односи досега.Неможам да помогнам :) позззз...
   
 17. love-20

  love-20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  9
  Секс и нередовен менструален циклус ? Да или не ??

  леле луѓе ногу ми олесна оваа тема истото ми се случува и на мене ева сега последен пат имав добиено во декември потоа јануари немав ,фебруари некаде 17 многуу малку ми течеше 5 дена, март немав еве сега и април ке помине а јас уште немам добиено многу ми е срам да одам на гинеколог до сега немам одено и не знам што како иде работава кога седенеш на таа столица а знам свесна сум колку комплицирани работи можат да ми се случат, но немам храброс и подршка бидејки живеам само со еден родител (татко ) а не сум толку слободна со него и така нешто од темава ми направи некој работи што ми тежат на срцево да ми паднат :) :)
   
 18. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Јас пред да станам сексуално активна имав нередовен менструален циклус. Некогаш се случуваше да добијам еднаш во 2-3 месеци, а некогаш и двапати во месецот, но бидејќи немав секс не кревав паника и кога ми каснеше. Откако станав сексуално активна почнав да си добивам редовно, најчесто на 28 или 29 дена. Сега и да ми закасни 2-3 дена одма паничам. :|
   
 19. anngelique

  anngelique Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  2.508
  Допаѓања:
  5.989
  Пол:
  Женски
  Јас 5 години немав редовна менструација но некако 1 месец пред првиот однос и нареднивме месеци ми е точно ко швајцарски саат
   
 20. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.668
  Пол:
  Женски
  После првиот сексуален однос менстуацијата ми е редовна како никогаш до сега точно на 24от ден си доаѓа ...