Секс и нередовен менструален циклус ? Да или не?

Дискусија во 'Секс' започната од Elenaaa, 26 ноември 2009.

 1. unhappyy

  unhappyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2011
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  145
  И мене ми е нередовна два месеци немав што малку се подзамислив..потоа ми дојде на 30 крајот од месецот до кај 7 некаде,исто така и другиот месец а сега немам добиено..мислам дека е од стрес,нервози и слични работи
  сакам да идам на гинеколог да се проверам..ако знае некоја феминка добар гинеколог во охрид,нека пише лп :*
   
 2. malata1992

  malata1992 Активен член

  Се зачлени на:
  6 април 2012
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  абе и јас имам секс и нередовен менструален циклус и нз што се дешава со мене ми касни цел месец а сега ме чеша десната града и пупката... на лекар не сакам да идам глупо ми е а купив 3 теста во рок од еден месец и негативни се... не знам што да правам...
   
 3. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.834
  Допаѓања:
  11.091
  Пол:
  Женски
  Како може да ти биде глупаво да одиш на лекар? Како не ти е глупаво кога ќе качиш температура да одиш кај матичен?
  Оди провери си се, штом не си бремена има друга причина зошто ти касни.
  И не ми е јасно зошто имате секс, а не ја прифаќате целата одговорност што истиот ја носи?
   
 4. love.butterflies

  love.butterflies Активен член

  Се зачлени на:
  4 април 2012
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  23
  И јас имав нередовна менструација , и за истово се секирав, но од кога почнав да имам односи се смени и почна редовно да ми доаѓа :)
   
 5. dance0000

  dance0000 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  0
  Здраво феминки...Сакам да прашам некоја дали има исклуство со следниот проблем...Имав односи ама сега не сум сексуално активна....Никогаш немав некоја редовна меструација ама ми идеше речиси секој месец на различен датум.И откако престанав да бидам сексуално активна повторно исто ми идеше со исклучок на некои месеци(поретко)Сега еве не ми има дојдено 3 месеци....:worried: нз што е работава дали некој можи да ми помогни??Плс пишете
   
 6. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.587
  Пол:
  Женски
  Јас како знам за себе имам нередовни циклуси. Тие не се продукт на сексуален однос, туку врз циклусот можат да влијаат многу други фактори. Оди на гинеколог и провери ги јајниците, можеби се полицистични или микроцистични, направи хормонален тест, можеби естерогенот е намален, па предизвикува нередовни циклуси, понекогаш и тироидната жлезда знае да прави проблеми, стрес, нервоза, прелада...
   
 7. dance0000

  dance0000 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2011
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  0
  Фала за советот а дали можи да дојде до нешто сериозно ако јајниците се полицистични или сл.Еднаш бев на ехо ми рекоа дека имам цистичка на едниот јајник ама не била опасна била менстуална па наредниот пат на контрола веќе беше пукната и немав.А бев на гинеколог пред 5-6 месеци ми рекоа дека јајниците ми биле супер па сега незнам :/
   
 8. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.587
  Пол:
  Женски
  Епа штом ти кажале дека јајниците ти се супер, тогаш прешкртај една можност од листата и провери ги овие други работи.
  Инаку со редовна контрола ништо не е страшно. Јас имам микроцистични јајници, па и дете родив и жива здрава сум.
   
 9. malata1992

  malata1992 Активен член

  Се зачлени на:
  6 април 2012
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2


  ние си ја прифаќаме одговорноста и да сум бремена јас нема да абортирам или нешто слично а да идам јас таму да се чепатам пред било кој нема,али ок е секој си има различно мислење,а секс имаме зашто ни е убаво :)
   
 10. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.937
  Допаѓања:
  7.747
  Имав некаде слушнато дека редовниот секс го нормализира нередовниот циклус
   
  На Arjanit2021 му/ѝ се допаѓа ова.