1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секс пистолс (Sex pistols)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од simmone, 13 март 2012.

 1. simmone

  simmone Активен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  12
  Sid Vicious басистот на панк рок бендот сех пистолс

  Секс Пистолс, е англиски, панк-рок банд формиран во Лондон 1975та година.Тие се одговорни за воведувањето на панк-движењето во Велика Британија а подоцна и за инспирацијата на многу панк и рок-алтрнативни музичари. Како и да е нивната кариера траеше две и пол години,од која произлегоа само четири синглови и еден студиски албум “Never mind the (bollocks-вулгарен израз за тестиси)“,,Here’s the Sex Pistols“(Еве ги Секс Пистолси) се сметаат за еден од највлијателните чекори во историјата на популарната музика. Секс Пистолси го сочинуваат вокалистот Џони Ротен,гитаристот Стив Џонс,тапанарот Пол Кук и басистот Глен Метлок.Метлок го замени Сид Вишус во почетокот на 1977та година.Управуван од импресионистот Малком Мекларен,бендот создаде контроверзија која ја маѓепса Британија.Нивните концерти за брзо време наидоа на потешкотии со организаторите на властите и јавните настапи честопати завршуваа со безредие. Нивниот сингл од 1977та година,,God save the Queen“ ( Господе,чувај ја кралицата) ’’го нападна британското општоприфатено социјално однесување и почитта кон кралството, проследено со,последното и најголемото избувнување на основаниот поп-морален хаос. Во Јануари, 1978та година, на крајот на нивната брза турнеа во САД, Ротен замина и го најави своето раскинување со бендот. Во следните неколку месеци, другите три члена на бендот снимија песни за Меклареновата филмска верзија за приказната на Секс Пистолс,,The Graet Rock’n’Roll Swindle“(Големата рок-н-рол кражба)’’. Вишус почина од хероинско предозирање во Февруари 1979тата година. Во 1996та година, Ротен, Џонс, Кук и Метлок повторно се обединија за Гнасната Лукреанска турнеа, а од 2002-та година тие организираа понатамошни обединувачки настапи и турнеи. На 24-ти Февруари 2006та година, Секс Пистолс, четирите членови и Вишус, добија официјална покана да присуствуваат во Рок-н-Рол салата на славата но тие одбија да присуствуваат на церемонијата,нарекувајќи го музејот ,помочана флека’.

  Превземено од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0% ... 0%BB%D1%81
   

  Прикачени фајлови:

  • sidni.jpg
   sidni.jpg
   Големина на фајлот:
   15,8 KB
   Прегледи:
   317
  На icona.pop му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.495
  Допаѓања:
  4.992
  Пол:
  Женски
  Бравос за темата. :clap: Штета што нема одговори. Но се надевам ќе налета некој кој ќе се заинтересира да подискутираме околу нив.

  „Кога ги слушам Sex Pistols во 'Анархија во UK' и во 'Телата' и во некои слични ствари", рече во една пригода Пит Таусенд од Who, "она што веднаш го чувствуваш е дека тоа стварно се случува. пред тебе е тип кој има нешто во главата, кој отворено зборува за нешта за коишто тој искрено верува дека се случуваат во светот, и го вели тоа со вистинска огорченост и со вистинска страст. Тоа те потресува, и тоа те плаши - те исполнува со нелагода. “ - рече еднаш еден човек.

  http://www.youtube.com/watch?v=6RPvfJXh-n0
   
  На simmone му/ѝ се допаѓа ова.
 3. simmone

  simmone Активен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  12
 4. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.036
  Жално што темава има толку малку одговори а се работи за една таква револуционерна група.
  Многу ги сакам, едно време Сид rule model ми беше иако не треба, но тие сепак создадоа како група бум во светот на музичката индустрија оставајќи печат врз кој многумина ќе се огледуваат.
  Посебно ми е убава приказната за Сид и Ненси и за ланчето со катанец што му го подарила. И јас имам такво и си го носам. :)
  Само не ми е јасно ова: На 24-ти Февруари 2006та година, Секс Пистолс, четирите членови и Вишус, добија официјална покана да присуствуваат во Рок-н-Рол салата...
  Е како добил покана Сид кога умрен е од 79'? :^)
   
  На Sephora му/ѝ се допаѓа ова.
 5. simmone

  simmone Активен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  12
  еххх Сид и Ненси - лав дет невер дајс ....
  филмоттт 64557457 пати го иам глеано и уше толку пати да го глеам нема да ми здосади .
  LOVE KILLS
   
 6. simmone

  simmone Активен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  12
  You were my little baby girl,
  And I shared all your fears.
  Such joy to hold you in my arms
  and kiss away your tears.
  But now you're gone, there's only pain
  and nothing I can do.
  And I don't want to live this life,
  If I can't live for you.
  To my beautiful baby girl.
  Our love will never die...
   
  На Whatsername997 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  No fun ♥♥♥
   
 8. SweetChild

  SweetChild Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  1.597
  Допаѓања:
  2.987
  Пол:
  Женски
  Уф,ги обожавам.Баш прееска го глеав филмот за Сид и Ненси :D
  Луѓево се класика.Браво за нив и нивниот став и нивната музика. ! Панкот не е мртов !
   
 9. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Каков бенд.
  Почнав да слушам панк, мислам дека прва година и на тоа остана.
  Од време на време, секако дека знам да пуштам песни што порано сум ги слушала, но тој период бев исклучително активна.

  http://www.youtube.com/watch?v=KVEG4wrk ... re=related
   
 10. Whatsername997

  Whatsername997 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2012
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  21
  шо не кажавте бе порано дека има тема за sex pistols ?
  иначе ги ОБОЖАВАМ почнав да ги слушам по иницијатива од татко ми кога виде дека сум по таа музика :D
  и си го сакам сид премногу иако викаат дека бил идиот ( ама и онака јас само во идиоти се заљубувам)
  омилена песна: Schools are prisons зошто се сложувам со секој збор од песнава :lol:
   
 11. icona.pop

  icona.pop Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2013
  Пораки:
  84
  Допаѓања:
  27
 12. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.507
  Допаѓања:
  72.289
  Пол:
  Женски


  Еве една од омилените песни.