1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секс пистолс (Sex pistols)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од simmone, 13 март 2012.

  1. simmone

    simmone Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12
    Sid Vicious басистот на панк рок бендот сех пистолс

    Секс Пистолс, е англиски, панк-рок банд формиран во Лондон 1975та година.Тие се одговорни за воведувањето на панк-движењето во Велика Британија а подоцна и за инспирацијата на многу панк и рок-алтрнативни музичари. Како и да е нивната кариера траеше две и пол години,од која произлегоа само четири синглови и еден студиски албум “Never mind the (bollocks-вулгарен израз за тестиси)“,,Here’s the Sex Pistols“(Еве ги Секс Пистолси) се сметаат за еден од највлијателните чекори во историјата на популарната музика. Секс Пистолси го сочинуваат вокалистот Џони Ротен,гитаристот Стив Џонс,тапанарот Пол Кук и басистот Глен Метлок.Метлок го замени Сид Вишус во почетокот на 1977та година.Управуван од импресионистот Малком Мекларен,бендот создаде контроверзија која ја маѓепса Британија.Нивните концерти за брзо време наидоа на потешкотии со организаторите на властите и јавните настапи честопати завршуваа со безредие. Нивниот сингл од 1977та година,,God save the Queen“ ( Господе,чувај ја кралицата) ’’го нападна британското општоприфатено социјално однесување и почитта кон кралството, проследено со,последното и најголемото избувнување на основаниот поп-морален хаос. Во Јануари, 1978та година, на крајот на нивната брза турнеа во САД, Ротен замина и го најави своето раскинување со бендот. Во следните неколку месеци, другите три члена на бендот снимија песни за Меклареновата филмска верзија за приказната на Секс Пистолс,,The Graet Rock’n’Roll Swindle“(Големата рок-н-рол кражба)’’. Вишус почина од хероинско предозирање во Февруари 1979тата година. Во 1996та година, Ротен, Џонс, Кук и Метлок повторно се обединија за Гнасната Лукреанска турнеа, а од 2002-та година тие организираа понатамошни обединувачки настапи и турнеи. На 24-ти Февруари 2006та година, Секс Пистолс, четирите членови и Вишус, добија официјална покана да присуствуваат во Рок-н-Рол салата на славата но тие одбија да присуствуваат на церемонијата,нарекувајќи го музејот ,помочана флека’.

    Превземено од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0% ... 0%BB%D1%81
     

    Прикачени фајлови:

    • sidni.jpg
      sidni.jpg
      Големина на фајлот:
      15,8 KB
      Прегледи:
      317
    На icona.pop му/ѝ се допаѓа ова.
  2. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Бравос за темата. :clap: Штета што нема одговори. Но се надевам ќе налета некој кој ќе се заинтересира да подискутираме околу нив.

    „Кога ги слушам Sex Pistols во 'Анархија во UK' и во 'Телата' и во некои слични ствари", рече во една пригода Пит Таусенд од Who, "она што веднаш го чувствуваш е дека тоа стварно се случува. пред тебе е тип кој има нешто во главата, кој отворено зборува за нешта за коишто тој искрено верува дека се случуваат во светот, и го вели тоа со вистинска огорченост и со вистинска страст. Тоа те потресува, и тоа те плаши - те исполнува со нелагода. “ - рече еднаш еден човек.

    http://www.youtube.com/watch?v=6RPvfJXh-n0
     
    На simmone му/ѝ се допаѓа ова.
  3. simmone

    simmone Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12
  4. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Жално што темава има толку малку одговори а се работи за една таква револуционерна група.
    Многу ги сакам, едно време Сид rule model ми беше иако не треба, но тие сепак создадоа како група бум во светот на музичката индустрија оставајќи печат врз кој многумина ќе се огледуваат.
    Посебно ми е убава приказната за Сид и Ненси и за ланчето со катанец што му го подарила. И јас имам такво и си го носам. :)
    Само не ми е јасно ова: На 24-ти Февруари 2006та година, Секс Пистолс, четирите членови и Вишус, добија официјална покана да присуствуваат во Рок-н-Рол салата...
    Е како добил покана Сид кога умрен е од 79'? :^)
     
    На Sephora му/ѝ се допаѓа ова.
  5. simmone

    simmone Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12
    еххх Сид и Ненси - лав дет невер дајс ....
    филмоттт 64557457 пати го иам глеано и уше толку пати да го глеам нема да ми здосади .
    LOVE KILLS
     
  6. simmone

    simmone Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12
    You were my little baby girl,
    And I shared all your fears.
    Such joy to hold you in my arms
    and kiss away your tears.
    But now you're gone, there's only pain
    and nothing I can do.
    And I don't want to live this life,
    If I can't live for you.
    To my beautiful baby girl.
    Our love will never die...
     
    На Whatsername997 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. simona-i

    simona-i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    30
    No fun ♥♥♥
     
  8. SweetChild

    SweetChild Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.987
    Пол:
    Женски
    Уф,ги обожавам.Баш прееска го глеав филмот за Сид и Ненси :D
    Луѓево се класика.Браво за нив и нивниот став и нивната музика. ! Панкот не е мртов !
     
  9. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Каков бенд.
    Почнав да слушам панк, мислам дека прва година и на тоа остана.
    Од време на време, секако дека знам да пуштам песни што порано сум ги слушала, но тој период бев исклучително активна.

    http://www.youtube.com/watch?v=KVEG4wrk ... re=related
     
  10. Whatsername997

    Whatsername997 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    21
    шо не кажавте бе порано дека има тема за sex pistols ?
    иначе ги ОБОЖАВАМ почнав да ги слушам по иницијатива од татко ми кога виде дека сум по таа музика :D
    и си го сакам сид премногу иако викаат дека бил идиот ( ама и онака јас само во идиоти се заљубувам)
    омилена песна: Schools are prisons зошто се сложувам со секој збор од песнава :lol:
     
  11. icona.pop

    icona.pop Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2013
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    27
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски


    Еве една од омилените песни.