Секс после породување?

Дискусија во 'Секс' започната од KiT, 2 октомври 2012.

 1. saramila09

  saramila09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2017
  Пораки:
  1.008
  Допаѓања:
  3.632
  Пол:
  Женски
  Епа џабе ќе си чекаш да одговори некоја ако сакаат ќе одговараат ако не нема ни да приметат дека си пишала :?: Иначе јас уште не сум родила па незнам нека ти каже некоја поискусна |(
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.913
  Допаѓања:
  118.333
  Пол:
  Женски
  Прави вежби за да се ојачаат мускулите, не би требало да има промени. Немам лично искуство, бидејќи двете деца ми се родени со царски рез.
  Сепак мислам дека Кегеловите вежби би требало да помогнат. Побарај ги на Гугл баш под тоа име, ќе ти ги даде. Мускулатурата е олабавена, и вежбањето е начин да се врати во нормала.
   
 3. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.158
  Допаѓања:
  228.253
  Не би можела да помогнам. После второто немаше разлика. И мм го имам прашано, исто било.
   
 4. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  11.027
  Пол:
  Женски
  Не знам како ќе биде после породувањето... Зашто не знам што да очекувам од процесот.... :worried:Мене ме плаши помислата дека сопругот нема да сака после породувањето иако сега вели дека тогаш ќе сум му била по атрактивна|(засега сум "фит" имам само меше, немам стрии.... Ноо. .. Според се што исчитав, ме фаќа страв и паника .... (facepalm)а го практикуваме доста,:$:$ уште од кога сме во врска. .
   
 5. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.767
  Допаѓања:
  36.397
  Пол:
  Женски
  Ич не размишљај, све ќе си се врати во нормала ;)
   
 6. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  11.027
  Пол:
  Женски
  Оффф... Ептен си се мислам.... :x
   
 7. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.767
  Допаѓања:
  36.397
  Пол:
  Женски
  Искрено, не сум чула жена да се пожалила од сексот после породување. Дури кај некои бил подобар :)
  Кај мене е ист, со тоа што обврските си прават да не биде тотално ист. Мора све на брзање :rofl:

  Во врска со изгледот, ако сега си фит, ќе бидеш фит и за неколку месеци после породување.
   
  На Bozica1980 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 8. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  11.027
  Пол:
  Женски
  Очекувам да не е толку често како до сега, зашто ќе имам душа плус, меѓутоа ме мачи фактот дека во очите на мм нема да бидам тоа што бев... Не знам како да го објаснам тоа од што се плашам.... Да нѐ ме гледа само како мајка на бебето, не како негова партнерка :^):worried:
   
 9. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.767
  Допаѓања:
  36.397
  Пол:
  Женски
  Нема да биде така, опушти се. Ќе ви треба некој месец да се навикнете на "новиот" живот, па сѐ ќе се стабилизира и врати во нормала.
   
  На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DenizzzErika

  DenizzzErika Нов член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Aj i jas da si ja kazam makata site komentari so gi procitav se 5-6 meseci bez zelba so bolka so suvost,a nekoj so godina dena so takov problem? So carski sum porodena i nemozam da se vratam vo normala vo vrska so toa, bev i na pregled (na dve mesta)se e ok a nemozev da izdrzam za bris ja krenav ordinacijata vo vis od bolka so imav...
   
 11. Girly90

  Girly90 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 септември 2013
  Пораки:
  541
  Допаѓања:
  1.001
  Пол:
  Женски
  Обично на жените не им е до секс после пораѓај, не на мажите :)
  се е индивидуално, чим си у фаза на фит меше имаш уште многу така да олабави си се.
  Мене лично сексот ми беше многу убав до 6 месец, од 7ми ич не ни сакав а после пораѓај бетер упрпана :D знам дека многу ме болеше ама после 3-4 редовни, се вратив у нормала
   
  На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.913
  Допаѓања:
  118.333
  Пол:
  Женски
  Хормоните провери си ги. Не знам колку време поминало откако си породена, ама сметај дека бременоста трае девет месеци, исто толку време му треба на организмот да се врати во нормала. Нормално е ова што ти се случува, ама ако е поминато повеќе од година после породувањето, тогаш провери хормони. За сувоста има решение, лубриканти, ама намаленото либидо и тоа како е резултат на хормоните, а понекогаш и перцепцијата за себе што си ја имаме во главата. Оти после породување телото на жената се менува. Можеби не килажата, ама изгледот, ако не вежбаш, не е баш ист.

  @Ygritte нема причина маж ти да те гледа поинаку, ти секако си негова партнерка и мајка на неговото дете. Сексот е подобар после. Барем моето искуство е такво.
   
  На NarCis@, Majjja и Ygritte им се допаѓа ова.
 13. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  11.027
  Пол:
  Женски
  @Annath ти благодарам за охрабрувањето :*... Ќе пишам по некој месец пак:$:$ хахахахахахаха :lol::lol::lol:
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Majjja

  Majjja Активен член

  Се зачлени на:
  13 март 2018
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Женски
  Од мое искуство - сексот беше подобар од претходно :inlove: така да само опуштено ;)
   
  На Jessnow и Ygritte им се допаѓа ова.
 15. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  11.027
  Пол:
  Женски
  Ќе видиме....до сега не се жалам :D8)
   
 16. Ladyyyy567*

  Ladyyyy567* Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2018
  Пораки:
  412
  Допаѓања:
  1.351
  Пол:
  Женски
  Не е толку пресуден физичкиот изглед после пораѓај,туку и психички да се вратиш во нормала,да се опуштиш и се ќе биде во ред.Јас од искуство со првото,цела бременост си имавме секс,опуштено,супер..а после пораѓај дека природно и шиена ми беше малце страв додека се опуштам..и првите неколку пати ми беше некако чудно и круто ,повеќе стегнато се осеќаш отколку болка..Значи се е до психа,треба време,но сепак мислам дека нема рок-секој индивидуално си знае кога се чувствува спремен:nod::)
   
  На joy1 и Ygritte им се допаѓа ова.
 17. happygirl

  happygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  3.247
  Допаѓања:
  14.482
  Пол:
  Женски
  Јас многу се плашам дека ќе ме боли. Се породив природно пред 2 месеци, шиена сум. Немав никаков проблем со раната, веднаш ми зарасна. Бев на гинеколог после пораѓај, се е во ред. Само јас немам никаква желба за секс, нула. Либидото ми го снема скроз. Сакавме да пробаме со мм оваа вечер, ама јас барут сува, нема шанси. Како да си ја повратам желбата?
  И додека бев бремена немавме често односи, некако ми ја снема желбата после 3/4 месец. Не е дека телото ми се смени многу, дури сега сум послаба и позгодна од пред да останам бремена. Значи немам некој комплекс ради тоа...
   
  На makedon81 и Jessnow им се допаѓа ова.
 18. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.030
  Допаѓања:
  50.436
  Пол:
  Женски
  Не мора да имате секс. Може само да си имате вечер за вас, галење, бакнување, малку предигра. Нормално е после пораѓај да опадне либидото, само да не оставаш така и да чекаш да помине.
   
  На makedon81 и happygirl им се допаѓа ова.
 19. Мецаа91

  Мецаа91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2018
  Пораки:
  420
  Допаѓања:
  910
  Пол:
  Женски
  Здраво еве ние договоривме средба за вечерва :D, породена сум пред 2ипол месеци се нормално помина ама оти неможев да се движам нормално ни беше страв да имаме секс, беба се роди голема и некој мускул сум истегнала бев на гиниколог се е ок и пап тес ми зема и мензис за прв пат добив вчера заврши и она, па ќе видиме што ќе биде :D:D
   
  На makedon81 и Ygritte им се допаѓа ова.
 20. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  11.027
  Пол:
  Женски
  Еве пишам по 6.5 месеци.... :$ слушајте ја @Annath :inlove:
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.