1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секс после породување?

Дискусија во 'Секс' започната од KiT, 2 октомври 2012.

  1. saramila09

    saramila09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2017
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Епа џабе ќе си чекаш да одговори некоја ако сакаат ќе одговараат ако не нема ни да приметат дека си пишала :?: Иначе јас уште не сум родила па незнам нека ти каже некоја поискусна |(
     
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.998
    Пол:
    Женски
    Прави вежби за да се ојачаат мускулите, не би требало да има промени. Немам лично искуство, бидејќи двете деца ми се родени со царски рез.
    Сепак мислам дека Кегеловите вежби би требало да помогнат. Побарај ги на Гугл баш под тоа име, ќе ти ги даде. Мускулатурата е олабавена, и вежбањето е начин да се врати во нормала.
     
  3. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.333
    Не би можела да помогнам. После второто немаше разлика. И мм го имам прашано, исто било.
     
  4. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Не знам како ќе биде после породувањето... Зашто не знам што да очекувам од процесот.... :worried:Мене ме плаши помислата дека сопругот нема да сака после породувањето иако сега вели дека тогаш ќе сум му била по атрактивна|(засега сум "фит" имам само меше, немам стрии.... Ноо. .. Според се што исчитав, ме фаќа страв и паника .... (facepalm)а го практикуваме доста,:$:$ уште од кога сме во врска. .
     
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ич не размишљај, све ќе си се врати во нормала ;)
     
  6. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Оффф... Ептен си се мислам.... :x
     
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Искрено, не сум чула жена да се пожалила од сексот после породување. Дури кај некои бил подобар :)
    Кај мене е ист, со тоа што обврските си прават да не биде тотално ист. Мора све на брзање :rofl:

    Во врска со изгледот, ако сега си фит, ќе бидеш фит и за неколку месеци после породување.
     
    На Bozica1980 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  8. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Очекувам да не е толку често како до сега, зашто ќе имам душа плус, меѓутоа ме мачи фактот дека во очите на мм нема да бидам тоа што бев... Не знам како да го објаснам тоа од што се плашам.... Да нѐ ме гледа само како мајка на бебето, не како негова партнерка :^):worried:
     
  9. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Нема да биде така, опушти се. Ќе ви треба некој месец да се навикнете на "новиот" живот, па сѐ ќе се стабилизира и врати во нормала.
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  10. DenizzzErika

    DenizzzErika Нов член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Aj i jas da si ja kazam makata site komentari so gi procitav se 5-6 meseci bez zelba so bolka so suvost,a nekoj so godina dena so takov problem? So carski sum porodena i nemozam da se vratam vo normala vo vrska so toa, bev i na pregled (na dve mesta)se e ok a nemozev da izdrzam za bris ja krenav ordinacijata vo vis od bolka so imav...
     
  11. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.103
    Пол:
    Женски
    Обично на жените не им е до секс после пораѓај, не на мажите :)
    се е индивидуално, чим си у фаза на фит меше имаш уште многу така да олабави си се.
    Мене лично сексот ми беше многу убав до 6 месец, од 7ми ич не ни сакав а после пораѓај бетер упрпана :D знам дека многу ме болеше ама после 3-4 редовни, се вратив у нормала
     
    На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.998
    Пол:
    Женски
    Хормоните провери си ги. Не знам колку време поминало откако си породена, ама сметај дека бременоста трае девет месеци, исто толку време му треба на организмот да се врати во нормала. Нормално е ова што ти се случува, ама ако е поминато повеќе од година после породувањето, тогаш провери хормони. За сувоста има решение, лубриканти, ама намаленото либидо и тоа како е резултат на хормоните, а понекогаш и перцепцијата за себе што си ја имаме во главата. Оти после породување телото на жената се менува. Можеби не килажата, ама изгледот, ако не вежбаш, не е баш ист.

    @Ygritte нема причина маж ти да те гледа поинаку, ти секако си негова партнерка и мајка на неговото дете. Сексот е подобар после. Барем моето искуство е такво.
     
    На NarCis@, Majjja и Ygritte им се допаѓа ова.
  13. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    @Annath ти благодарам за охрабрувањето :*... Ќе пишам по некој месец пак:$:$ хахахахахахаха :lol::lol::lol:
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Majjja

    Majjja Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2018
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    78
    Пол:
    Женски
    Од мое искуство - сексот беше подобар од претходно :inlove: така да само опуштено ;)
     
    На Jessnow и Ygritte им се допаѓа ова.
  15. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Ќе видиме....до сега не се жалам :D8)
     
  16. Ladyyyy567*

    Ladyyyy567* Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2018
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    1.377
    Пол:
    Женски
    Не е толку пресуден физичкиот изглед после пораѓај,туку и психички да се вратиш во нормала,да се опуштиш и се ќе биде во ред.Јас од искуство со првото,цела бременост си имавме секс,опуштено,супер..а после пораѓај дека природно и шиена ми беше малце страв додека се опуштам..и првите неколку пати ми беше некако чудно и круто ,повеќе стегнато се осеќаш отколку болка..Значи се е до психа,треба време,но сепак мислам дека нема рок-секој индивидуално си знае кога се чувствува спремен:nod::)
     
    На joy1 и Ygritte им се допаѓа ова.
  17. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    21.752
    Пол:
    Женски
    Јас многу се плашам дека ќе ме боли. Се породив природно пред 2 месеци, шиена сум. Немав никаков проблем со раната, веднаш ми зарасна. Бев на гинеколог после пораѓај, се е во ред. Само јас немам никаква желба за секс, нула. Либидото ми го снема скроз. Сакавме да пробаме со мм оваа вечер, ама јас барут сува, нема шанси. Како да си ја повратам желбата?
    И додека бев бремена немавме често односи, некако ми ја снема желбата после 3/4 месец. Не е дека телото ми се смени многу, дури сега сум послаба и позгодна од пред да останам бремена. Значи немам некој комплекс ради тоа...
     
    На makedon81 и Jessnow им се допаѓа ова.
  18. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.830
    Пол:
    Женски
    Не мора да имате секс. Може само да си имате вечер за вас, галење, бакнување, малку предигра. Нормално е после пораѓај да опадне либидото, само да не оставаш така и да чекаш да помине.
     
    На makedon81 и happygirl им се допаѓа ова.
  19. Мецаа91

    Мецаа91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2018
    Пораки:
    981
    Допаѓања:
    2.196
    Пол:
    Женски
    Здраво еве ние договоривме средба за вечерва :D, породена сум пред 2ипол месеци се нормално помина ама оти неможев да се движам нормално ни беше страв да имаме секс, беба се роди голема и некој мускул сум истегнала бев на гиниколог се е ок и пап тес ми зема и мензис за прв пат добив вчера заврши и она, па ќе видиме што ќе биде :D:D
     
    На makedon81 и Ygritte им се допаѓа ова.
  20. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Еве пишам по 6.5 месеци.... :$ слушајте ја @Annath :inlove:
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.