1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секс после породување?

Дискусија во 'Секс' започната од KiT, 2 октомври 2012.

  1. makedon81

    makedon81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2019
    Пораки:
    290
    Допаѓања:
    430
    Пол:
    Машки
    И што бидна се ли е ок :$ :D
     
  2. Ana-lib

    Ana-lib Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2015
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    242
    Пол:
    Женски
    Ги прочитав сите коментари но не наидов на ситуација слична на мојата. Се породив природно пред скоро два месеци. Во текот на бременоста имав голема желба за секс како никогаш претходно. Мм не сакаше баш да имаме од замене непознати причини. Неколку пати буквално го молев и бев многу очајна. Сега по породувањето желбата за секс ми е чиста нула и среќна сум што е така, бидејќи не би сакала повторно да молам за секс. Мм и понатака не покажува било каква желба.
    Шиена сум доле и при мокрење осеќам како притисок. Какви се вашите искуства со тоа?
    Инаку за секс не ни сакам повеќе да го имам се додека не се одлучам за второ дете.
     
    На Kakao2, Снегулк@23 и Majka987 им се допаѓа ова.
  3. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.232
    Пол:
    Женски
    Желбата ќе ти се врати ич не се грижи, сеуште е рано, хормонален дисбаланс, траума од породувањето. И јас мислев дека никогаш нема да имам пак односи после првиот, после породувањето. Инаку за партнерот треба да се разговара отворено.
     
    На Снегулк@23 и Ana-lib им се допаѓа ова.
  4. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.334
    Не е ништо ново партнерот да одбива секс за време на бременоста. Не е прв...психолошка ментална блокада имаат некои.
    И јас бев шиена првиот пораѓај. Тогаш чекав отприлика 1.5 месец, прегледот на гинеколог да мине и да ми потврди дека е се ок па имавме односи. Немав притисок при мокрење или било какви болки/потешкотии.
     
    На Снегулк@23 и Ana-lib им се допаѓа ова.
  5. AnnaPe

    AnnaPe Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2019
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    Колку време после породувањето имавте секс? Чекавте да паднат конци/прекине крварењето или мора 6 недели? :)
     
    На TeonaZ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. NEA

    NEA Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    522
    Пол:
    Женски
    Јас имав 3.5 месеци после породување. Мн голема рана имав - мн шиена и долг беше процесот на зараснување. Плус имав хемороиди, па и тие додека се средија. А и искрено немав некоја желба, а мм не притискаше - изгледа беше научен да "пости". Зависи до начинот на кој си се породила - ако си кмала лесен пораѓај без многу шиење и сл не мора ни да чекаш 40 дена. Најсигурбо тожи е сепак да идеш на лекар да те провери откако ќе ти заврши крварењето па после терај работа :)
    Бтв мислењево одамна било :lol: сигурно веќе биднала работата 8)
     
    На AnnaPe и SummerGirl им се допаѓа ова.
  7. Kakao2

    Kakao2 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Мајки се породив природно, пукнав до анусот е сега не знам кој степен се рачуна но кога ќе се видам на огледало гледам линија од крајчето до анусот права линија кај што зараснало шиена бев со конци што се распаѓаат сами, имавме секс на 26тиот ден, мажот навали и јас попуштив, иако сакав да чекам 3 месеци но бидна, болки при односот немав никакви но неможам да се опуштам се си мислам да не се отвори пак доле тоа шиеното затоа што се гледа линија кај што зараснало, некој вака рано да имал однос како мене со толку голем степен на пукната вагина да сподели искуство, и дали може да се отворам или да не се секирам.
     
    На TanyaM. му/ѝ се допаѓа ова.
  8. t.a.m

    t.a.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2020
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    398
    Немој да се обидуваш повторно..Маж ти нека му мава чакија или пак ти прај го тоа место него...Не е крај на светот нека почека 2 месеци :D
     
    На Снегулк@23 и Kakao2 им се допаѓа ова.
  9. Kakao2

    Kakao2 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Ха ха, да деф ќе си почекам се погледнав вчера во огледало нема некоја штета но сепак ќе си почекам до пролет да зацврсти доле.
     
    На t.a.m му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ех де, почекајте и до лето :D
    Се шалам, секако.

    Штом веќе сте имале и ништо не се случило, дури ни болка си немала, не гледам причина да одложуваш. Значи ткивото си зараснало и сѐ е во ред. Само полека, ништо брзо и на сила :)
     
    На Kakao2 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Kakao2

    Kakao2 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Држи вода до некаде ама шо знам сепак со страв...
     
    На Kitten и t.a.m им се допаѓа ова.
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Неможе да пукне штом првиот пат не пукнало. Башка, знаеш ли која ненормална болка би ја имала да не било сеуште зараснато? Јас еве во моментов имам исечен палец од невнимание, и сега ко саката ништо неможам да фатам и притиснам малку повеќе зашто едноставно боли.

    Опушти се, може следниот пат ќе ти биде убаво.
     
    На Снегулк@23, cresa-jagoda и Kakao2 им се допаѓа ова.
  13. Вишиус

    Вишиус Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Дали е нормално да крвари долу после првиот сексуален однос? Јас имав прв пат односи два месеци откако се породив природно, но бев сечена и со 17 конци. Мислев ќе престане крварењето, но продолжува втор ден, не е силно, но не знам дали е нормално.
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.998
    Пол:
    Женски
    Не би требало да има крварење, освен ако не е дочистено од породувањето, за што веројатноста е мала. Можеби е менструација?
     
  15. Вишиус

    Вишиус Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Ама нели додека дојам не треба да добијам? Бидејќи кога имавме однос имаше малку крв на презервативот и од тогаш почна крварењето. Прво помалку, а сега е повеќе како кога имам добиено. Денес е втор ден. Не знам дали некоја воопшто се соочила со вакво нешто.
     
  16. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Некои додека дојат имаат, некои немаат менструација. Нема правило :)
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.998
    Пол:
    Женски
    Нема врска. И јас со првото доев, добив точно еден месец после породување. А доев до година и имав скоро редовен циклус. Различно е кај сите. Најарно да се провериш на гинеколог за секој случај, ама најверојатно имаш добиено.
     
  18. Вишиус

    Вишиус Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2017
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Се јавивме на гинеколог и ми кажа дека е нормално, се работи за месечен циклус, доколку тече повеќе од 7 дена да одам на проверка. Денес веќе скоро воопшто немам, ми запира крварењето, значи се работело за циклус.
     
    На t.a.m и Annath им се допаѓа ова.
  19. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Леле колку се плашев:tmi: :sweat:... Па одложував до 3.5 месеци од породувањето. Па не било страшно. Не болеше дури убаво беше :rofl:. Ама последниот пат толку суво... Читав нормално било :). Не претеруваме сега ,зошто од сувоста и него го боли сигурно:doh:.
     
    На t.a.m му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас мислев дека затоа што сум царски рез породена исто ќе си биде се. Ама не беше. Докторката што ме прегледуваше ја прашав, рече не си отворена многу, два прста. После пораѓај ми рече ќе се среди мускулот сам, ее некои 10 прста се отвараат па пак се враќа. Имав односи некои 6-7 месеци после породувањето, па да ви кажам дури и потесно беше. Или сум го заборавила како беше, ама болеше исто како првиот пат. Не знам зошто, можеби многу кегелови вежби правев па затоа. Не беше страшна болка, опуштена бев, уживав, ама сепак болеше.
     
    На t.a.m му/ѝ се допаѓа ова.