1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секс со бившиот или не?

Дискусија во 'Секс' започната од monikaa, 28 ноември 2009.

  1. mon4ence17

    mon4ence17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    9
    toj saka samo da te isproba so mislis i ako te sakase nemase da ti veli da bidite drugari hahhahahahaha ne te zasluzva pisi so mislis za moite odgovori
     
  2. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Секс со бившиот- НИКАКО
    Колку и да ти е мил и да ти недостига НЕМОЈ. Со тоа си му секогаш на пасполагање, така ќе манипулира со тебе бидејќи он ке те доживува како девојка за секс а ти ќе се надеваш на нешто повеќе бидејќи ние жените кога имаме секс целосно се внесуваме и со срце и со тело а особено кога се работи за некој што ни бил близок. Ќе си направиш само проблем бидејќи нема да можеш да продолжиш понатаму, нема да можеш да си фатиш друг дечко.
    Знам дека е тешко да се каже НЕ ама верувај ми по некое време ќе сватиш дека си била изманипулирана. Затоа секс со бившиот НИКАКО.
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Би имала секс со бивши, ама само ако тој нема женска, тогаш ќе испадне искористување. Може да биде и искористивање и ако нема женска, ама пак така ептен се забележува :lol:
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. littleone

    littleone Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    Jas ja napraviv istata greska i ja pravev dolgo vreme. imav sex so bifsiot so pomisla deka taka ke go vratam, no ne ispadna taka. Taka da nemoj zasto posle toa samo ke bides povredena koa ke vidis deka utredenta nema da ti se javi.... najdi si drug samo za tebe! Jas go napraviv toa i sega mi e super! :D
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. dpejovska

    dpejovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    7
    Секс со бившиот? Да или не?

    Ajde da ve vidam dami kakvo iskustvo imate na ovaa tema?
     
  6. Sandra-Di

    Sandra-Di Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2009
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    70
    hmmmmm....

    si mislam, si mislam i se mislam sto da kazam...
    Nekako ne mi se desilo, ali nekako pa nemam protiv :) :)
     
  7. doll

    doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    115
    nema nisto loso vo toa,samo ako ima seuste emocii se razbira. ;)
     
  8. dpejovska

    dpejovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    7
    Losoto bi bilo ako imas decko i odis eden kup godini i naednas se pojavuva toj i se zaboravas ko nisto da ne bilo a potsvesno znaejs deka ne e toj covekot so koj so treba da bidis no sepak posakuvas da uste ednas da se sluci toa makar da te odnesi vo pekolot toa e losoto sto voopsto toj covek se pojavil vo tvojot zivot so pisuvas za nego dnevnik makar sto nikogas ne cital knigi,sto potajno mu go gedas profilot na FB , so ponekogas pominuvas po negovata ulica so skriena nadez deka ke go vidis sosema slucajno so toj ti bil covekot so kogo zaedno ste si ja odzemale nevinosta toa e losoto .... go gledas a srceto ti cuka 200 na saat,race ti se ladat ti faka grc vo stomakot se prepotuvas.....i koga se ke pomini zneas deka toj bil i ke bidi tvojata najgolema ljubov no nikogas za tebe ....
     
  9. nica

    nica Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    56
    Jas licno smetam deka toa ne e dobro. Sepak posle se ako bilo dobro so nego nemalo da bide bivs. So nego znaes kako zavrsilo i nema smisla da se navrakjas pak na istoto. Ova e samo moe mislenje, sekoj si ima pravo na svoe. A ako nekoja saka, zosto da ne.
     
  10. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Па лично јас немам противв ништо на тоа. . . А девојки да ве прашам нешто ? :!: Има еден мнннн богат цечко па и не е мн лош сака секс за една вечер ако сакам и да ми плати ако јас се согласам на тоа... јас мислев да речам дека сакам за 10 000 ама ми е страв затоа што тоа ке ми биде прв пат а и невина сум сеуште а не го сакам дечкото.... но сепам ми требат парите :?:

    Помошшшшшш

    поздравввввв :)
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. nanuska

    nanuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    12
    Barbie - mwa zarem taka nema da se custvuas mn lesno da ne recam kako pstitutka. A inevredi da si ja prodades nevinosta za pari. Ako zapocnes ednas ke prodolzis i ponatamu a toa ne ti go preporacuvam. Vidi tvoe e da odlucis ali sepak nemoj da si go upropastuvas zivotot.
     
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Jas licno te sovetuvam protiv toa i spored moeto mislenje e mnooogu pogresno i ne mi e jasno kako i mozes da ramisluvas na taa tema. Toa e prvo kako prvo prostitucija i e zabraneto so zakon. Ama ti si znaes najubavo neli?pozdravce i pamet vo glava
     
  13. dpejovska

    dpejovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    7
    Allllllllllllllo dalo si svesna so zboruvas da si ja prodades nevinosta ni samata ne si svesna kolku golema greska pravis sakas cel zivot da se potsetuvas na toa deka za pari si go napravila,a da ne zboruvam kolku ke ti se odrazi na psihickot zivot i ponatamu na seksualniot zivot makar i kolku da ti trebaat parite nevinosta e besceneta rabota prvata odluka sto zenata ja donesuva sama za sebe pak razmisli sto ke napravis
     
    На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Dark-Rose

    Dark-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    76
    Barbie немој тоа никако да го направиш. Некогаш повторно ќе треба да се погледнеш во огледало, знаеш? Позз и се надевам ќе постапиш правилно.
     
  15. bluberry

    bluberry Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    341
    bravo,kako odlicno ja opisa taa situacija,i jas go mislam istovo.
     
  16. Silvija.S

    Silvija.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    5
    jas sum imala seks so bivsi decko -seuste mi znacel se razbira i zatoa se slucilo.Ne go opravduvam toa no moram da ti kazam deka bilo podobro nego koga bevme vo vrska :D ,od togas ne se slucilo takvo nesto,ne go opravduvam se razbira no bese i ostana edno dobro iskustvo :D
     
    На Cecko85 и ginecolog2 им се допаѓа ова.
  17. milk.honney

    milk.honney Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2010
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    23
    Колку ви е паметно да се сексате со бившиот?

    Еве ги околностите: петок вечер е, вие сте пред телевизор, надвор врне дожд. Серијата што ја пратите и не е толку лоша и се чувствувате ама баш ок. Сето тоа...



    ...функционира вака се додека не ви зоврие крвта и не добиете желба за секс – и тоа интезивна, особено кога ќе се потсетите на неодамна прочитаната книга “Дневникот на Бриџит Џонс” и одеднаш добивате предизивикувачка идеа со помислата дека тоа ќе биде незаборавно искуство.

    Се сетивте на бившиот и наместо да се присетите на сите оние причини заради кои прекинавте со него, моментално размислувате само на него и тоа во кревет – терен каде што стварно не се покажал лошо. Уште подобро кажано – бил одличен! Го грабате телефонот, вртите на својот последен бивши дечко и тој е кај вас “на пијачка”.
    Понатака, сите знаеме како продолжува приказната – вие се секасате со бившиот!
    Се е ова убаво, но...колку ви е ова паметен чекор?
    Секс со бившиот не мора да значи дека е страшно лоша идеа. Како што секое раскинување е различно, така е различно впуштањето во повремени сексуални доживувања со него.
    Прво мора да разберете дека не сте ни луди ни психолошки растроени само поради тоа што сакате секс со личноста со која сте поминале долго време. Тоа е до некаде и очекувано, ако сте имале добар секс за време на врската, а по прекинот сте и двајцата слободни, тогаш не се казнувајте! Тој е човекот кој добро го познавате и затоа тој секс толку добро ви прилега.
    Ајде сега да се осврнеме на една друга верзија на приказната. Немојте да се залажувате дека во прашање е секс и ништо друго. Сексуалниот чин е експлозивна бомба и е прашање на време кога ќе се активира.
    Ако неодамна сте прекинале, вашите чувства без разлика на тоа дали се позитивни или негативни, се уште ќе бидат силни.
    Но, доклоку раскинувањето било поодамна, шансите за враќање на старите емоции се многу поголеми. Пламен кој сте се обидувале да го гасите, се распламнал..


    Во тие збунувачки моменти пробајте да сватите дека зад тој нагон на задоволување на сексуалните желби, се кријат и емоционални потреби. Ако новиот секс е добар, на маса пак ќе се отвори прашањето зашто сте раскинале, па ќе продолжите со статус на 'casual seks' и повремено гледање.
    Важно е да останете свесни на последиците, затоа што таквиот секс не ја менува вашата ситуација. Голема е веројатноста дека ќе се осекате празно и неисполнето после сета таа еуфорија, како личност без партнер што и практично сте. Кога тој ќе замине, останувате вие....и телевизорот.
    Запрашајте се колку може тој однос да потрае, има ли иднина тој начин на гледање, што кога тој ќе најде девојка со која ќе си започне сериозна врска, ќе се чувствувате ли повредени, предадени и искористени..?
    Ако искрено и потврдно одговоривте, вратете се на почетокот на приказната и наместо телефон, влезете во својата бања наполенте ја со топла вода и со многу пена, наточете си чаша вино, запалете миризливи свеки и пуштете си relax или chill музика!
    Опуштете се...на пат се некои убави нешта да ви се случуваат! ;)
     
    На anichka94 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Колку ви е паметно да се сексате со бившиот?

    Сум помислила на ова и тоа повеќе пати,ама искрено мислам дека не е многу паметен чекор.
    Кај што има искри,може пак да се развие стариот оган,а јас дефинитивно не сакам тоа да се случи.
    Така да-не.Не би имала пак секс со бившиот,ма колку и да бил добар. :)
     
  19. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Колку ви е паметно да се сексате со бившиот?

    Секс со бивши? Нот бед.
    Само ако поминало доста време и си сигурен дека немаш емоции спрема таа личност, не после да дојдe до компликации пак да се вљубиш и да ти е тешко, а машко ко машко кај нив поинаку функционираат овие работи, ама ние....
    Инаку, ако ми бил добар сексот и ако сме уште во добри односи, а моментално немам друг, зошто да не. Барем си знам на сигурно сум си, отколку да барам нов. :D
     
  20. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Колку ви е паметно да се сексате со бившиот?

    Сум имала секс само со еден бивши и тоа ми беше грешка, ми се вратија чувствата и многу ми беше тешко. Ми требаше година време да се соземам :worried: Ако се работи само за секс ок, ама со некој што не ви значел многу ни кога сте биле заедно, а не па сега .