Секс со женско: да или не?

Дискусија во 'Секс' започната од malecka15, 29 ноември 2009.

?

Би имале ли секс со жена?

 1. Да, би сакала да пробам

  836 глас(а)
  42,7%
 2. Не, никако

  940 глас(а)
  48,0%
 3. Веќе сум имала

  182 глас(а)
  9,3%
 1. BoneMachine

  BoneMachine Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2014
  Пораки:
  857
  Допаѓања:
  3.367
  Овие се сите од античкиот период што е далеку од почетокот на човештвото чија свест почнува да се развива пред 80 000 години. Бидејќи не е возможно да имаме докази од тоа време никогаш нема да дознаеме дали тоа е така. Сепак ќе ти признаам дека датира барем од античкиот период.
   
 2. BoneMachine

  BoneMachine Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2014
  Пораки:
  857
  Допаѓања:
  3.367
  Ако токсичната машкост е реален проблем тогаш и токсичната женственост е реален проблем, освен ако жените ги сметаме за суштества кои не се способни да направат зло.
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 3. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.643
  Допаѓања:
  35.078
  Пол:
  Женски
  https://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/8433527/First-homosexual-caveman-found.html
  Прочитај, и истражувај уште. Ова е само мал дел.
  Значи,идеме уште малце поназад, во каменото доба.
   
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.862
  Допаѓања:
  46.158
  Што ти менува? Значи на крај пак се доаѓа до заклучокот дека хомосексуалноста е стара колку и човекот, т.е. колку и хетеросексуалноста.
  Што ти менува толку тој период кај што не била развиена свесноста? Во тоа време си останал да живееш? Ти менува нешто тоа што некое женско одлучило да не ја возбудуваат сексуално мажи (без разлика дали причината е биолошка или социолошка), освен фактот дека никогаш нема да ја имаш?
   
 5. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.862
  Допаѓања:
  46.158
  Што подразбираш под токсична женственост? Превисоки штикли, премногу шминка, прекратки сукњи, објектификација на женското тело? Затоа што тоа се одлики што се поврзуваат со женственоста.
  Се сложувам, и машкоста и женственоста се проблеми. Сите родови стереотипи се проблем.
  Што убаво се сложуваме :)
   
  На VoodooGirl и Nausicaa им се допаѓа ова.
 6. BoneMachine

  BoneMachine Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2014
  Пораки:
  857
  Допаѓања:
  3.367
  Moжеби тоа може да биде точно, не го негирам.

  Не се сеќирај, никогаш не би бил заинтересиран за тебе ако тоа ти е грижа. ;)
   
 7. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.862
  Допаѓања:
  46.158
  Уф, ми олесна.
   
  На Platysma, VoodooGirl и WildMk им се допаѓа ова.
 8. BoneMachine

  BoneMachine Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2014
  Пораки:
  857
  Допаѓања:
  3.367
  Баш сакам девојки кои носат штикли и сукњи иако би бил наречен шовинист баш поради тоа. Сепак некои девојки се убави на свој начин.

  Дури и да се ослободиме од сите стереотипи сепак постојат биолошки разлики помеѓу мажите и жените.
   
 9. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.862
  Допаѓања:
  46.158
  Никој не рече дека не си шовенист. Тоа што ти сакаш, женските носат, не го менува фактот дека се патрихална измишљотина и дека носат безброј здравствени проблеми, ама ги носиме.
  Не знам друго суштество што свесно се повредува за да биде убаво некому.
  Никој не ги негира биолошките разлики. Постојат кај сите животни, не само кај нас. Биолошките разлики се нешто што не може да го промениме, ама стереотипите се тоа што мораме да го отфрлиме.
   
  На VoodooGirl и Nausicaa им се допаѓа ова.
 10. BoneMachine

  BoneMachine Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2014
  Пораки:
  857
  Допаѓања:
  3.367
  Аkо е измишљотина зошто тогаш сеуште ги носат кога имаат слобода да не го прават тоа? Бидејќи со тоа ја изразуваат нивната женственост и изгледаат попривлечно за спротивниот пол. Исто така помеѓу жените секогаш постои натпревар за привлечност затоа е битно како изгледаат пред другите жени. Се согласувам дека ако тоа им прави здравствени проблеми дека не треба да го прават.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.862
  Допаѓања:
  46.158
  Гледаш што убаво сам си одговори.
  Не ги носат за себе, ги носат за да изгледаат поженствено (родов стереотип) и попривлечно за СПРОТИВНИОТ ПОЛ. Значи, ги носат за да ги задоволат мажите, а не самите себе.
  Апсолутно се согласувам. И сето тоа е производ на родовите стереотипи.
  5388171_orig.png

  Шубаво се сложуваме за сѐ :rofl:
   
  Последна измена: 12 април 2019
  На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
 12. BoneMachine

  BoneMachine Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2014
  Пораки:
  857
  Допаѓања:
  3.367
  Не е тоа заради патриархалното општество туку самата жена сака да го привлече вниманието на мажот и обратно. Дали мислиш дека ако престане да постои патриархалното општество дека наеднаш жените ќе ја изгубат желбата да бидат привлечни за мажите?


  Другарчиња станавме, уште да се заследиме. :rofl:
   
  Последна измена: 12 април 2019
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 13. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.721
  Допаѓања:
  135.902
  Нели ти убедуваше дека се дотеруваш/шминкаш/незнамшобеше, за свое задоволство, а не за да им се допаднеш на спротивниот пол?

  Или јас грешно го разбрав постов?
   
  На Disconnected, baba Rada и BoneMachine им се допаѓа ова.
 14. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.862
  Допаѓања:
  46.158
  Убаво го разбра постот.
  Многу пати сум рекла дека никој не се дотерува за себе. Де ма, и во 40ката истиот муабет ми го имаше "лајкнато".
  На страна муабетот што го имавме за шминката :rofl: тоа од чисти инает беше, еве признавам. Ти остро, јас уште поостро :$
  Јас се шминкам за да не познаат другите дека не сум спиела ни 5 часа :rofl: надвор од утринско шминкање (кое и онака е минимално), ретко се шминкам за други прилики, освен ако е некоја посебна прилика. На шминката гледам како експресија, а не како начин на маскирање и разубавување. Немам проблем било каде и било кога да излезам без шминка, ниту некогаш некој морало да ме чека со саати да се нашминкам. Си ја сакам природната убавина, ама некогаш се срамам од тоа што се познава дека пак не сум се наспала :rofl: Факт е дека постојат жени што не можат да си замислат да излезат без шминка, да ги види некој без шминка, па дури и нивните партнери. Истражувања покажале дека постојат жени што стануваат 10 минути до пола саат пред партнерите, за да бидат нашминкани кога господинот се разбуди, оти срамота женско без шминка.
  За облека, да, секогаш сум дотерана ама тежам кон и почитувам униформираност (hence муабетот зошто подржувам дрес кодови кои се еднакви и за двата пола).
  Не знам дали некој од машките колеги се шминка за да прикрие дека не спиел, ако се шминка, би знаела ли? Сигурно не.
  Не сум толкав шминкач ко што се направив тогаш :rofl:
   
  На christinnn и WildMk им се допаѓа ова.
 15. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.721
  Допаѓања:
  135.902
  Ау Ружо :drunk:

  Заборавам :D
   
 16. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  8.862
  Допаѓања:
  46.158
  Си остарела :rofl:
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.987
  Допаѓања:
  16.705
  Не ставив релевантни извори, ниту се потрудив да оставам простор за такви при репликата, од една едноставна причина - зошто точно од старт знаев дека ти ќе ме цитираш за истата, иако неповикан. Ги известив и членовите за метата. Знаев(ме) дека ќе наседнеш.
  Као, не те опоменував за изворот на статиите од твоето истражување пред три месеци за на крај...да ја направам истата грешка. Но, драго ми е што го потцени мојот увид за критички суд.
  Ова нека ти биде ,,простувам, ама не заборавам лекција". Sorry, but not sorry you dirty..ra*ed penguin. :)

  За останатите постови и реплики на темава слободно можеш да ме демантираш, и посочиш некаква противречност. До тогаш останувам на првобитниот став дека и покрај обидите во 2018-2019 година, научно да се поткрепи генетската (сексуална ориентираност/предодреденост на макробиолошко ниво нема успех). Иако, е во процес на утврдување ама не со полиамери како другар ни Реј-Мен што тврдеше. Дотогаш, остануваат психолозите, феноменолозите и биологичарите на ставот дека не можaт да утврдат дали хомосексуалноста е сo сигурност вродена или стекната.

  You don't say?
  Oкеј, ова ти е legit забелешка, мора да признаам. :handshake: 8)


  Aj мајката. Демек се најде навреден. Ти можеш другите со свилени рукавици да ги вреѓаш на дипломатски начин преку вршење психолошка опсервација и давање коментари од типот ,,премногу си нарцисоиднa" а ние не смееме?
  Арапски Емирати - двојни аршини ту мач?

  Оди барај жени со здолништа и штикли. Не ми се троши веќе време, ми беше досадно тој ден.
  Ако имаш нешто паметно да реплицираш, а сметаш дека е важечко, ќе бидам тука да продискутираме.
   
  Последна измена: 13 април 2019
 18. VoodooGirl

  VoodooGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2014
  Пораки:
  510
  Допаѓања:
  4.105
  Пол:
  Женски
 19. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  13.721
  Допаѓања:
  135.902
  На VoodooGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. BoneMachine

  BoneMachine Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2014
  Пораки:
  857
  Допаѓања:
  3.367
  WOW!!! Навистина не очекував ваков пресврт. :headbang: Како што примети, откако го прочитав ова ми требаше неколку дена да се опоравам за да можам да ти одговорам. Овој plot twist ќе се памети во историјата на фемина.

  Биолозите. Еднина е биолог, ако беше биологичар тогаш би било како што напиша.

  You're welcome.

  Jас никого не нападнав се додека не бев нападнат.

  Очиглено е дека ти си мотивирана од лична одмазда. Спротивно од тоа што го напиша дека не се замараш со мене, приметливо е дека верно ми ги читаш сите мислења и го споделуваш твоето мислење за мене со други пријателки на форумот за потоа да ме нападнете. Бидејќи тие обвинувања се лажни никогаш нема да ви успее.

  Не разбирам зошто сеуште си вознемирана за нешто што сум ти напишал пред 4 години на форумов. Get over it. Зарем немаш живот надвор од фемина?

  Јас не можам да ти го трошам времето ако ти самата си одлучила да пишуваш.

  Сметам дека мислењата ми беа толку важечки што ти самата се откажа од изворите кои ги сподели на темава.

  Нека им е со среќа, следно на твоја глава.