1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Секти

Дискусија во 'Религија' започната од Wild.Child, 7 март 2010.

  1. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
     
  2. lorijana

    lorijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    35
    значи како прво
    1.Што има врска семејството? не треба да се караме? треба да си оформиме сами свои личности и да си го браниме својот став а со покоруанје не знам што се постигнува?
    2.Сите лажеме Да! ;) има и добронамерни лаги
    3.НЕ
    4:Никогас не го спомувај името господово напразно, камоли да колниш! |(
    5.Девица у брак? не сум албанка :^) како да го земам а не сум го пробала?но веј
    6.НЕ
    7.Многу нормално, самите хормони те спобудалуваат , тешко е да се воздрзис, некогас го правам тоа у добро творни цели :rofl: (мора да се зажини бракот некако)
    И Што ке кажеш млада дамо?
    Традиција и корени? абе тебе мзокот ти е испран дефинитивно :swear:
     
  3. lorijana

    lorijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    35
    Тука е темата за секти а не кој колку е верник ашлинг драга!
    толку ќе казам секое кометирање за твоите постови е............... |(
     
    На Almin и bootie им се допаѓа ова.
  4. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Лоријанче душо, значи во темава сектите беа опишани секако само не како затворени религиски организации.
    Што мислиш?
    На почетокот христијанството не било само една обична секта?
    Или исламот?

    Секташите убавале луѓе, пиеле од нивната крв и се хранеле со нивното месо.
    Колку добро звучи нели?
    Зошто?
    Затоа што нема милиони поддржувачи, туку бројката е сведена на скромен минимум.
     
    На lore**dana му/ѝ се допаѓа ова.
  5. aerodrom

    aerodrom Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    85
    За мене „секта“ се организации кои се спротивни на Вистинското (Христијанско) учење!
    Кај нас има повеке секти и тоа законски одобрени а никој не ни приметува! И навистина таму прво се пере мозокот со разни ветувања па после се манипулира ...
     
  6. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Обично секој што ќе влезе во секта на крај или се самоубива или убива некој свој близок.
     
  7. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    И јас мислам дека сектите се распространети во Македонија , за жал. Многу ми се лоши тие работи , многу делуваат врз психата на човекот и после не може да се откаже од нив , те тераат да правиш работи кои можеби не ги сакаш ... еден човек што живееше кај баба ми во зграда, беше член на една секта и тој како да си живеше во некој свој свет , доаѓаше облечен во чудна облека и сл. и на крај се самоуби. страшно :worried:
     
    На AnaKlarc му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Мене многу ме интересира дали некој знае нешто за секташите што се собирале по планињето накај ПМФ? Кај тој црниот камен каде што редовно наоѓавме крв и растопени свеќи кога одевме на предавања?

    Инаку, првиот муабет што се пушта кога некој ќе се самоубие е дека бил зачленет во секта. Ко тетки на чешитвење, срамота е. Немам проблем со некој кој поинаку ја сфаќа религијата, се` додека во тоа не е вклучено било какво сакатење на тело или уште пострашно, принесување жртви. Далеку од тоа дека сите секти се сочинети од пореметени фаци.

    Сепак, постојат секти што привлекуваат лабилни млади личности, и многу лесно си поигруваат со нивната психа, што најчесто резултира со самоубиство. Ама да се плашам од луѓе што ми нудат пропаганден материјал е смешно и патетично, не сум мало дете, тие имаат право да ми понудат, јас имам право да ги одбијам. Отворете ги малку очите, единствено поглупо нешто од помодарски атеисти ми се слепи верници.
     
    На lore**dana, MarchelineAmaru и Shtanglica им се допаѓа ова.
  9. Shtanglica

    Shtanglica Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Во никој случај не припаѓам на секта,верувам во Господ, во Исус и во другите светци.Верувам и во парапсихолошки работи,во антиматерија и дека постои душа т.е. дека не сме само од крв и месо ( како и да е мое мислење и сваќање :) ) Значи муабетов ми беше дека немора да припаѓаш на секта за да веруваш во парапсихологија и такви работи.А ти веруваш ли дека не сме само од крв и месо? Чисто онака твое мислење, може малку забегав од темава,извинете :$
     
  10. Shtanglica

    Shtanglica Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Колку само се сложувам со ова :)
     
  11. ehrgeizig123

    ehrgeizig123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    157
    Мислам дека овие луѓе точно знаат кај кого да отидат,а за жал тоа се најчесто млади деца коишто немаат изградено своја личност и потпаѓаат под влијание. Многу е нормално дека дете на 14-15 години кога ќе се искара со неговите дома мисли дека кузнае што се случило,а овие луѓе токму тогаш му се појавуваат и му нудат некое си решение.
    Страшно, јас би им убила некој нивни близок а потоа и нив.
     
    На mila85 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    во Аеродром има Јеховини сведоци-леле секогаш кога ке ги видев лугето како влегуваат или излегуваат од таму(одржуваа состаноци)морници ме лазеа :sweat: :!: :puke:
     
  13. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    многу се застапени и познабам многу луѓе што се дел од нив и се има десено и мене да ме викаат да бидам дел ама не сакам сега за сега
     
  14. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    А кај точно во Аеродром?
    Пуу бе, сега страв ме фати :sweat: .
     
  15. aerodrom

    aerodrom Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    85
    Како што кажа некој погоре „НЕМА ПОЛОШО ОД СЛЕПИ ВЕРНИЦИ!“, нема потреба да се плашите од некои кои говорат за Господ јавно како што се Јеховините сведоци, кои се настанати заради слепото верување на многу таканаречени „Христијани“, а дали се тие секта, прво прочитајте ја Библијата, сватете што сака Бог да каже па потоа пресудете.
     
    На manasija му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.240
    Допаѓања:
    5.685
    Пол:
    Женски
    Мислам дека се спроти Американ Колеџ, ако не се лажам. :worried:
    Идат и по улица, даваат каталози за Христијанство, и викаат на состаноци ..
     
  17. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    И кај нас во бт имало не знам точно каде знам нешто професорката по социологија кажуваше и дека влегла таму за да види како е, ама мене по нормала дремка ме фаќа на социологија :yawn: :wasntme:
     
  18. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Аманте бе, не боцкаат со заразени игли по улица. Не ви ги сфаќам ирационалниве стравови, до толку немате свое јас за да одбиете да ви се приближат на улица?
     
    На lore**dana, manasija и mila85 им се допаѓа ова.
  19. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Добро е не идам натаму :whew:
    Лесно ти е да кажеш, имаш 21 година, ама да си на моја возраст и да ти искочи некој на улица и да ти збори за состаноци и 300 глупости?Нема да се извадиш од памет?
     
  20. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Имаш право, не видов колку години имаш. Извини, моја грешка. :$