Секти

Дискусија во 'Религија' започната од Wild.Child, 7 март 2010.

 1. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.028
  religija/islam-vs-hristijanstvo-t1093/130.html

  И вакви глупости како Исус не бил Бог а Алах бил следен пат да не пишуваш и да шириш дезинформации по форумов ти девојко! И тука ќе кажам, исламот е најмлада монотеистичка религија девојко! Христијанството е постара религија од исламот! Па оди после кажувај како Исус не е Бог а Алах е. За тебе нека е твојот, за мене мојот, ама не го навредувај ти мојот Бог како што не го навредувам јас твојот. Супер што си завршила исламска наука само не знаев дека се пропагираат такви глупости таму и не знаев дека го навредувате нашиот Бог, кога тука Мухамед никој не го навредува, баш се почитува како туѓ Бог!
   
  На Ella.313 и miss.ella им се допаѓа ова.
 2. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  54.295
  Пол:
  Женски
  Слабо те научиле,инаку немало да има потреба да ти се објаснува ;)
  А куранот јас колку што знам треба да се чита само оригинал односно на арапски,така да ако незнаеш арапски не ни можеш да го изучуваш куранот,a со тоа ниту исламски науки
   
 3. Aisha

  Aisha Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  36
  Kuranot jas go znam na pamet i so prevod sega go izucuvam i na arabski i znam da go citam i na arabski da prevedam sto znacenje ima.
   
 4. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.028
  Затоа не ја знаеш Библијата и немој многу многу паралели да ми праиш на 2 различни религии.Прај си паралела на сектите зошто пола од повеќе религија ти е секташка па ти околу тоа подзаврти се.Не ти е религијата така сјајна како што ја мислиш и не сите се следбеници на Куранот туку имате мноооооогу кои си одат по нивно видоизменето учење и се отцепуваат од Исламот а тоа ви се сектите за кои не сакаш да веруваш дека постојат.
   
 5. Aisha

  Aisha Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  36
  Jas veruvam vo toa sto mie objaveno od mojot Gospodar i od mojot poslanik, a ne veruvam vo sekti koj se nevernici prokleti
   
 6. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.028
  Епа ти можеби си муслиман верник ама затоа имаш многу во твојата вера што се декларираат муслимани а повеќе од пола се секти.
   
 7. Aisha

  Aisha Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  36
  DA TUKA SI VO PRAVO. IMA TAKVI MNOGU, PRIMER DERVISITE VELAT NIE SME MUSLIMANI, A NE KLANJAT NAMAZ NITU POSTAT RAMAZAN A NIE POSTIME I SE KLANJAME .SE VRAT VO KRUG KAKO NENORMALNI, ALI VI ISLAMOT KAJ NAS GO NEMA TOA TIE NEMAAT ISLAM
   
 8. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.028
  Епа гледаш? Значи штом се декларираат како такви тие се муслимани веруваат во Алах, само не ги прават ритуалите и обредите.
   
 9. Aisha

  Aisha Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  36
  da veruvaat vo Allah. i siijte veruvaat vo Allah ali gi kolnat Allahovite poslanici.a nie toa ne go pravime i tie za nas se neverncii ne se muslimani,
   
 10. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.028
  Вашата религија налага да верувате во АЛАХ тие веруваат што значи муслимани се. Тие не веруваат дека неговите следбеници ја напраиле вистинската работа и затоа се муслиманска секта.
   
 11. Aisha

  Aisha Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  36
  vaka plavusa zborot musliman znaci: Pokornos na Allah obozavanje samo Allah da ne mu se prepisuva zdruzenik na Allah deka toj ima nekoj pokraj nego, samo na nego da mu se molime i samo od nego oprost da barame, i samo nemu da mu sluzime, zborot islam znaci: Mir spokojnost veruvanje i cista vera vistinita koja ne e izmislena koja bog ja sozdal, taka da tie sto gi narekuvas musimani pak ke ti recam ne se zasto ti objasniv zborot musliman sto znaci a tie dervisi sektasi ne se muslimani nego kafiriii( nevernici) koj obozavaat drugi pokraj Allah idolokoplonci mnogubosci,
   
 12. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.028
  Па и вие ги обожавате неговите следбеници покрај него, што значи и вие не сте вистинските муслимани. Значи чист муслиман не се наоѓа!
   
 13. Aisha

  Aisha Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  36
  Abe denes ima mnogu sto velat ( jas sum musliman ) a pije Alkohol jade svinsko pravi preljubi krade laze ne klanja ne posti, a zivee vo islamska familija primer moze tatko mu majka mu se hadzij bile na adzila klanjaat postaat i sve ok ,a sinot negov e katastrofa sekako deka takviot e neverniik moze samo so usta da se narece musliman a so dela ne e musliman. da mnogu retki se cistite muslimani, mislam vo makedonia govoram,
   
 14. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  54.295
  Пол:
  Женски
  Ти ги смести и шиите во секта а тие ги праваат сите горенаведени работи и многу повеќе од суните,што по твоја логика ќе излези дека суните се секта а шиите се правите муслимани..
   
 15. Elmedina

  Elmedina Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  14
  И јас сум муслиманка и упатена сум во верата толку колку што мислам дека треба и воопшто не се согласувам со Aisha, Муслиманството се состои од шиити и сунити нешто слично како христијанството што се дели на православни и католици, значи тоа не се секти. Секти кои што се изведени од муслиманската вера се како на пример во последно време се повеке пропагирани вехабистите, тие имаат некои свои извртени верувања и за да станат членови на сектата луѓето се привлекуваат со огромни износи на пари кои ги примаат како месечен надомест меѓутоа за возврат се на повик, доколку од нив се бара да го жртвуваат животот за нешто (бомбаши самоубијци) не смеат да одбијат а доколку одбијат се убиваат. Карактеристично за членовите на оваа секта е нивната облека, Во муслиманската религија е забрането покривање на лицето и носење на црно фереџе а овие го носат, сигурно имате сретнато целосно покриени жени што дури и на очите имаат црн тул, а за мажите карактеристична е долгата брада. Муслиманската религија дозволува мажите да носат мала средена брада меѓутоа не многу долга затоа што се смета за валкана доколку е многу долга а машките членови на оваа секта имаат долги бради. Расправииве малку ја преминаа границата овде сме за да размениме мислења и пред се да се дружиме а не да се навредуваме. Пред се сите сме господови деца и веруваме во господ без разлика со кое име го нарекуваме.
   
  На lore**dana, MarchelineAmaru и PinaCapano им се допаѓа ова.
 16. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  54.295
  Пол:
  Женски
  ^Расправиите не се убави ама кога си нападнат на така безобразен начин човечки е да се одбраниш.
  А за овие целосно што се покриени,ги гледам доста во градот од кај што сум и колку што знам повеќето се од Авганистан,скроз до доле покриени дури и очите,а и мажите сите со долги бради им се,значи тие се секта?
   
 17. Elmedina

  Elmedina Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 април 2011
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  14
  Да тие се секти
   
  На bittersweet му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Aisha

  Aisha Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  36
  Slusaj ti sestro!! ako si muslimanka kako sto vikas ama izlgeda ti ni 1% ne si muslimaka prvo ti ne ja poznavas islamskata istrorija,dali ti znaes deka Allah vo kuranot ti naveduva ajet deka treba da se pokrije liceto otvori kuran sura nur 31 ajet sura azab 59 ajet, drugo ti dali vo opsto znaes poslanikot muhammed neka e bozjiot mir nad nego,imal brada do pod gradite nosel kratki panaloni nad gluzdi,drugo dali znaes deka aisa radijallanhu anha i kerkata na muhammed alejhi selam fatima rr,a i kerkata na ebu bekar esma sestrata na aisa r,a, noselaferedze plasite od ALLAH I NIE NE SME BOZJI DECA NIE SME ALLAHOVI ROBOVI KOJ STO MU ROBUVAME SO INADET I OBOZAVANJE,NE PRAVI SIRK NA ALLAH KOJ MOZE DA TE IZVADI OD VERA I DA BIDES KAFIRKA CEL ZIVOT OVA E SAMO SOVET OD MENE NISTO POVEKE,I NEMOJ DA VREGAS NEKOGO STO NE ZNAES,DRUGO ZBOROT VEHABIJ STO GO NAREKUVAS NAS NE VIKAAT VEHABISTI ZASTO NIE IMAME CITANO KNIGI OD ABDULLAH VEHAB I ZATOA NE NAREKLE TAKA VEHAB E EDNO OD ALLAHOVITE ZBOROVI ITEKILLAH PLASISE OD ALLAH PRED DA TI DOJDE MELEKI MEWT MELEKOT NA SMRTA OK SELAM ALEJKUM I POKAJ SE KAJ ALLAH ZASTO NAVISITNA NE SI UPATENA A ZBORIS BEZ ARGUMENTI,A DOBRO ZNAES DEKA JAZIKOT KE GOVORI ZA TEBE I TVOJATA KOSA I TVOJTE PRSTI
   
 19. Sunshine555

  Sunshine555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  66
  Аиша едно прашање до тебе бидејќи ние секта сме биле Христијаните.
  Која е најбројна религија во светот? Се надевам ќе одговориш ако не знаеш- Христијанството и ако некоај секта е толку голема таа не е веќе секта таа е религија. А за Исламот најмногу терористи и убијци се муслимани и велат дека тоа го прават за Бог. Колку убаво... И не проповедај тука верувај во што веруваш,а мислењето задржи си го за себе или ако се бара мислење во врска со тоа ти еднаш кажи си ако не се согласуваат со тебе нека не се согласуваат со тебе другите не мора да ни кажуваш дека Алах ќе ни судел. :hai:
   
  На Liebe и Elmedina им се допаѓа ова.
 20. Aisha

  Aisha Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  36
  Allah svjedoči da nema drugog boga osim Njega - a i meleki i učeni - i da On postupa pravedno. - Nema boga osim Njega, Silnog i Mudrog!


  Allahu je prava vjera jedino - islam. A podvojili su se oni kojima je data Knjiga baš onda kada im je došlo saznanje, i to iz međusobne zavisti. A sa onima koji u Allahove riječi ne budu vjerovali Allah će se brzo obračunati.


  Ako se oni budu prepirali s tobom, reci: "Ja se samo Allahu pokoravam, a i oni koji me slijede." I reci onima kojima je data Knjiga i neukima: "Primite islam!" Ako prime islam, onda su na Pravome putu. A ako odbiju, tvoje je jedino da pozivaš. - A Allah dobro vidi robove Svoje.


  eve poveli ako sakas da znaes koja e naj dobra vera kaj nas vo islamot nema obozavanje kipovi i vo islam nema idolokoplonstvo zatoa sekoja vera koja ima idolokoplonstvo i se molat na kipovi i se mnogubosci tie versi se sektaski koga mu ja dal knigata bog na isus (isa) toj obozaval samo eden bog potoa se razdeli grupi i na svoe veruvanje vo vremeto na isa a.s(isus) nikoj ne obozaval kipovi a znaes zasto ? zasto vo evangelijeto pise kako isus rekol: obozavajte go samo boga i pokraj nego nemojte da obozavate drugi ako bi sakale da vlezete vo bozjoto carstvo,a vie vo denesno vreme kolku svetci gi obozavate?? milijoni praviot vernik i prava vera koj ima ne obozava kipovi ,i kako drugo nikogas isus ne ste go videle a i nie ne sme go videle a go crtate dali nekogas imate videno,nie da go imame nacrtano poslanikot,nikogas nie ne znaeme ni kako lici osven kuranot sto ni go opisuva nekoviot karakter i nekoj negovi raboti, mozes da vidis zasto se razdelija nekoj vernici koj bile a sega stanale nevernici i sektasi poveli vidi na mojot potpis toa e kuranski ajet kuranot nikogas ne bil smenet ikogas nema da se smeni zato bog vo kuranot veli, ova e kniga socuvana koj ne moze nikoj da ja izmeni zasto bog znael deka ke dojde vreme ke se izmeni torata i biblijata koji mu se dadni na mojsej i isus