1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Селско месо

Дискусија во 'Рецепти' започната од belieber, 26 јули 2011.

 1. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  640
  Ако знаете рецепт и подготовка за селско месо ве замолувам да ми го кажете.
  Благодарам однапред! :)
   
 2. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.095
  Не знам дали ова е типичен рецепт за селско месо но јас си го правам вака:
  Сецкаш кромид (еден тон), се става многу али ти по вкус можеш колку сакаш, го ставаш на тивок оган да се пржи, да омекне, додаваш ситно сецкан морков, можеш и пиперки, домати,печурки, не е грешка но и без нив се може...На крај го ставаш месото, се пржи малку па се додава вода-колку да се налее сето, затвараш со капак и го оставаш скрос на тих оган околу 2 саати...Да не заборавиш зачини :!:
  На 15 мин. пред да го извадиш од оган му додаваш брашно кое претходно го разматуваш во топла вода (1 или 2 лаж. брашно во мала чаша топла вода)...На крај излегува ммммм...кај ме потсети ми се пријаде...поздрав!
   
  На belieber му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.553
  Абе секој си го прави на како што си знае :)
  Јас го правам вака: прво сецкам кромид и запржувам, го додавам месото исецкано на коцки и вода колку да облие и го оставам така да си крчка. Кога водата ќе изврие додавам свежи печрки, моркови сецкани на кругчиња и додавам томатео сос, зачинувам и оставам да крчка. Понекогаш ставам и брокула. Абе месото и печурките ти се главни намирници за селско месо и се друго по вкус можеш да си додадеш!
   
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.326
  Да не повторувам едно те исто ама освен печурки и свинско месо јас си ставам и телешко месо -исецкано на коцки и/или мали ќувтиња - плескавички. Зачини по желба, и не ставам запршка туку сето тоа се крчка и на крај пропржува или втора варијанта која ми е полесна - сето тоа го крчкам во крем супа од печурки за да на крај ставам во релна да се потпече малку. Одозгора обавезно ситно сецкан магданос и луто пиперче (сакам луто)
   
  На belieber му/ѝ се допаѓа ова.
 5. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  574
  Дефинитивно мое омилено јадење!
  Знам дека мама вака го прави, еднаш ја гледав: прво сецка кромид и го става да се пропржи, додава сецкан морков и сецкан патлиџан и се тоа заедно се пржи. Во друг сад го пржи месото, потоа го додава кромидот, додава сенф малку, зачини, вода така повеќе и става печурки ( јас го сакам со повеќепечурки поубаво ми е) и сето тоа така се прави околу 2-2ипол саати :)
   
 6. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.513
  Леле, еднаш мајка и на цимерката ни пушти Селско месо и не можевме да се донајадеме колку само вкусно ни беше! Преубаво јадење! :inlove:
   
 7. guardian

  guardian Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  не сум пробала но, дали ќе биде вкусно ако покрај споменатите состојки и покрај кечапот (или томателото) на крај ставиме павлака? Ако некој пробал нека каже сакам да пробам ама не и да утнам :D
   
 8. Grunge

  Grunge Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  625
  Леле го обожавам ! Татичко мој го прави со винце и кисели краставички.. уф уф мераци :x
   
 9. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.599
  Пол:
  Женски
  Мојот рецепт за селско месо е без кромид, но дефинитивно највкусен рецепт што некогаш го имам пробано.
  На ситно се сецка свинското месо и се става во тава за пржење. Откако ќе почне да се пропржува, се додаваат шампињоните и повторно заедно се впржуваат. Откако месото ќе ја промени бојата, се додава малку вода, а потоа зачините, вегета, бибер и една лажица сол-буковец. Штом водата почне да врие, се додава 1 голема лажица мајонез, 1 лажица црвен пипер и 2 лажици брашно, а кога ќе почне да се згуснува, се додава уште малку вода и смесата се истура во земјена тава или тавче за печење, се става во рерна и се крчка додека не фати коричка одозгора.
   
  На joy1 и dushiche им се допаѓа ова.
 10. stetoskop

  stetoskop Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  5.282
  Допаѓања:
  169.118
  Јас вака го правам-свинско месо се сече на помали парчиња,а по желба се додава и пилешко-стек.Го посолувам месото,а потоа сите парчиња ги провалкувам во брашно,а потоа ги ставам во врел зејтин -не се пржат целосно туку онака 5-7 мин.Потоа додавам печурки,сенф,вегета ,бело вино,оригано,бибер и малку водичка.Го оставам да прокрчка 15-20 мин,му додавам една чаша кисела павлака,а потоа го префрлувам во земјена тава и оди во рерна. 5 мин.пред крајот,додавам одозгора рендан посен кашкавал(не горчи кога е посен ,другите даваат горчлив вкус).Супер е ,овој рецепт со години е на маса кај мене за разни собирања со друштвото и досега е само фален. ;)
   
  На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Buterfly2576

  Buterfly2576 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 септември 2013
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  16
  Јас го правам така што прво сечам кромид ( повеќе) ама многуу ситно сечкан дури како рендан,тоа го пропржувам и потоа додавам ситно сецкани моркови и печурки ама печурките не баш ситно тоа се пржи и по некое време малце да омекне го додавам предходно маалце поварено свинско месо на коцкички и на коцкички саламурен стек...тоа се пропржува ставам и вегета бибер и ловоров лист и кога убаво ќе се запржи го делам во земјени тавички мали и го ставам да се пече.Пред да биде готово околу 5 мин му ставам парчиња кашкавал(колку да се стопи) ии ее прекрасно прсти да излижеш....Кој и да го има пробано се има воодушевено. :D :D :D
   
 12. jagoda1979

  jagoda1979 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  333
  Допаѓања:
  227
  Пол:
  Женски
  Гледам сите прво сецкаат кромид па после се друго... Јас НИКАКО не ставам кромид во селско месо, ми дава вкус на манџа, затоа пржам само месо на коцки, свинско пилешко телешко (мешавина) и печурки и нешто сувомеснато за шмек (на пример врат, печеница или сланина на коцки). Се се пропржува заедно и на крај се префрла во земјена тава со една кесичка супа од печурки растворена во една чаша вода, тоа му доаѓа како сос. ВНИМАНИЕ: Бидејќи супата е концентрирана само во една чаша вода, немојте да го солите месото, може минимално да го посолите, во спротивно јадењето ке биде пресолено.
  Добар апетит!
   
  На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.267
  Еве јас како го подготвувам.

  Свинското го сечам на мали парчиња и го маринирам со малку зејтин сенф бибер и сол. Потоа го пропржувам со малку кромид лук и печурки, додавам малку бело вино, специјална ќесичка за гулаш, една до две мали чаши вода, и го префрлувам во slow cooker минимум 7-8 часа. Но, кога немам време, ставам на најјако, и оставам да се крчка 5 часа. Преубаво е, и ви препорачувам да пробате. Само немојте да претерувате со зејтинот и солта, бидејќи и онака свинското месо е тешко за варење.
   
  На Winter Lady му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Winter Lady

  Winter Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  3.414
  Допаѓања:
  26.045
  Пол:
  Женски
  Како бре Ваље 7-8 часа, на електричен шпорет или на дрва ?
  Многу е штознам.На рингла го правиш или во релна .. што е многу, многу е сигурно е поубаво ама не ми е јасно толку многу време па нема ли да се превари, не е телешко ама и тоа побрзо се вари.
  Еве јас како го правам http://moirecepti.mk/post/селско-месо-4 , мислам дека за селско се важи и онаа свинско пржено со праз и зелени кисели доматки. CAM01571.jpg
   
  На DVAANGELA и Valerin им се допаѓа ова.
 15. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.267
  @Winter Lady

  Како што пишав и погоре, готвам во slow cooker (Coral). Тоа е електрично тенџере со керамичка облога, слично на експрес лонец. Бавното готвење кое трае неколку часа овозможува задржување на сите хранливи состојки, а храната ја прави повкусна. Преварување нема. Еве, ќе прикачам и фотографија за да биде
  појасно. :)

  [​IMG]
   
  Последна измена: 11 декември 2015
  На Winter Lady му/ѝ се допаѓа ова.