1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Семеен проблем

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од MyMar, 5 јануари 2010.

  1. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    Aбе можеби ке поминам полесно не викам ништо ама не е тоа што го сакам јас.Мислам глуппо е да ти наредуваат да одиш некаде против своја желба што ако започнам да кажувам какви се не се запишале нема да има крај...некои кои не знаат да читаат,некои кои не знаат да пишуваат или да изговараат едно просто зборче кое и дете од 7 години кое одело на курс ке знае да го каже правилно.И утре јас ке сакам да бидам професор кое ке предава на деца или преведувач или толкувач-ако еднаш или двапати погрешам предавајки на децата тие ништо нема да научат а ако згрешам во преведувањето неколку пати ке изгубам муштерии а и пари и што сум направила на крај?Не сакам јас мене да ми предава еден кој не знае да каже одговор на едно прашање и да го бара од крајот на книгата а притоа дошол да биде професор и да ми соли памет како да учам а самиот не знае да реши едно прашање. :^) Океј би завршила таму но што ако ништо не ме научат тие професори?џабе труд време и пари фрлање
    За шетање ох драга па јас не смеам ни да им побарам ни да отидам до соседниот град а не пак да отидам до Скопје-па жити се имало таму наркомани и секакви луге.И мене ми е мило за брат ми,сум се радувала и ке се радувам на неговите успеси тоа воопшто не се сомневај.АМа млада сум,сакам предизвици,сакам нешто ново да искусам а не цел живот со нив.Епа срам ми е и од другите.

    Анели се во ред и тоа ама моите знаат дека не би можела да стапнам по дрога или цигари,мои другарки и другарки многу искусиле а јас некогаш мора да го ислушам татко ми да отидам со нив на викендица на нивните пријатели и да си играм со дечињата. :puke:
     
  2. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Мацо, твојава ситуација навистина ме потресе! Најискрено го велам ова! И не знам што да ти речам: ти не можеш да ги иствиш студиите и да бидеш со неа, таа подобро е да работи, за да не се затвора дома, но оди колку што можеш почесто и гледај ја. Јавувај и се по телефон, ако не работи за викенди викај ја Скопје кај тебе. Шетај ја малку, жената е навистина силна според твојот пост, но мислам дека има внатрешни борби со себе и со душата. Само таа знае како и е и не дозволува ни ти ни никој да дознае!
    Разговарај и со сестра ти, нека и се јавува и таа или барем нека и праќа по една СМС еднаш во денот!
    Разведрувајте ја, сама кажуваш дека сторила многу за вас, затоа направете и вие нешто повеќе за неа! Ти и сестра ти најдобро знаете со што можете да ја израдувате навистина...
    Со среќа! :)
     
  3. mima83

    mima83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    57
    Maca,немој да мислиш како прво дека мајка ти е единствена што е така...читам дека е интелектуалка а и жена на нозе ,цврста и борбена...секако дека не е лесно-имам и ја споминато низ све тоа,но ни тебе не ти е лесно нели-си изгубила родител....но види ја посветлата страна-таа ете се навикнала и го прифатила тоа,сигурно сега смислата на животот нормално ја гледа во вас....браво за тебе што си прекрасна ќерка и што мислиш на неа...имало случаи кога децата уопште не се замарале во такви ситуации т.е. не ја сфаќале озбилноста на ситуацијата...нејзе и е битна вашата подршка-си дипломирала и врабоотила-таа е среќна сигурно....во животот постојат и поголеми трагедии-незнам дали ви текнива лани летото кога цели фамилии загинаа во0 сообраќајка....велам дека од лошо има полошо,да не ме сфатиш погрешно...
    а знаеш ли што е пак пострашно-да имаш маж а како да го немаш...бидејќи има и такви-кај мене во комшии маж пијаница,неработник ќе ги натепа жената и децата а тие го издржаваат...верувам дека мајак ти и ти сте имале среќа што сте имале прекрасен родител и татко-како што можев да заклучам...некои деца пак воопшто не го имаат запознаено родителот а ти биди среќна што во твоето тело тече крв од таков прекрасен човек со кого си живеела...нели е така?
    Ете тетка ми пак никогаш се нема мажено ,најстара е од сите деца и кога сите се омажиле таа останала да ја чува баба ми -демек и било жал да не останела сама оти дедо ми оддаман бил починат....таа не работи-има инвалидска пензија и не си свесна колку е и е досадно-само ние внуците сме и,и клку толку гледаш да ја посетуваш....ете сега доби рак ;( беше во болница,мајка ми рече демек се излечила но не верувам,мислам дека крие :( затоа ти велам -а знам не е лесно,мајка ти барем има среќа што има прекрасна ќерка ,ете тетка ми е сама,ја жалам премногу,незнае како е да имаш дете нити маж,фамилија...ете сега што ја снајде и ајде кажи животов бил фер...ама тоа е ;(
     
  4. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Лош однос со мајка ми

    Значи ги анализирам годиниве наназад и не можам да сфатам зошто со мајка ми не сме воспоставиле добри односи. Значи, јас единствено си замерувам за тоа што чекам да дојде јацето на г***т па да и кажам што ми фали, а и тогаш не наидувам на разбирање од нејзина страна.
    Ако се работи за пари, ми вика многу ти се, или пак редовно нема, или пак таа треба да одлучи дали ми требаат или не. (инаку последнива 3 месеци ми нема дадено ни денар :!: )
    Ако е за дечко, секогаш е на негова страна и никогаш не ми дала совет како да внимавам во односите со машките.
    За одмор(немам појдено последниве 4 год) поголем шопинг или парфеми....да не почнувам. Тоа е луксуз. :devil:
    Кога се спремам за излегување не ме ни прашува дали имам пари, ниту со кого ќе одам ниту пак каде. А ако ми даде пари, ми дава 100 ден и ми вика овие ти се цел викенд :@
    Кога треба да купам основни работи како гаќи, чорапи, фармерки...се препотувам 3 пати додека и речам. Не е како другите мајки па да рече види ќерко ти купив ова или она онака за да си имаш. Никогаш. :emo: A, кога и го кажувам сето ова се пали како бензин, и се ваѓа со тоа дека ми овозможила факултет. И ОК. А зарем не треба да излезам и да се облечам? Зарем не треба да с дружам. Постарата сестра успеа да ја вработи и сега се како гас и гаќи, а башка што знам дека сеуште и дава пари. Нас ни вика...што да правам..не знам...снаоѓајте се...
    И то е ОК...сакам сама да се снаоѓам. Ама барем да ме потпомогне. Да не ме остава така.
    И сега Вие ќе речете дека жената може нема толку пари...А ако ви кажам дека е директорка, и дека дома сме со 2 плати, кој ќе ме разбере???
    И ајде сега кажете како понатаму???
     
    На Angel-Wings му/ѝ се допаѓа ова.
  5. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Драга Праско,
    останав запрепастена. Искрено. Можеби е време за мал пријателски разговор со мајка ти. Или...смена на тактика. Си пробала да ја седнеш, свари и кафенце, викнија на разговор, прашај ја што би можела да направиш за да сте пријателки? Кажи и дека ја сакаш и би сакал убаво да се сложувате, дека сепак животот е еден. Ако ова не оди, и се однесува спрема тебе со ароганција, тетка Ноел има иљач и за тоа.
    Како рекле старите, иљачот е пет пари ама кој да го знае. Пробај, па исконтактирај ме за понатамошни мерки. :D
    Секогаш е подобро од се срце да си се искажеш и нависта да поскаш да си во подобар однос, а најважно е да ја откриеш суштината на проблемот. Откриј зошто е сето тоа наелектризирано однесување спрема тебе, и пробај да ублажиш ситоација. А ако и тоа не помага...има и друг подрастичен начин, само сепак пробај со убаво, сепак ти е мајка
     
    На Angel-Wings му/ѝ се допаѓа ова.
  6. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Не е само спрема мене така. И со другите сестри е иста. Хумана личност е...за други на месечина ќе се качи. А ние треба војни дома да водиме за да добиеме нешто. :emo: :swear: ;(
     
  7. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    PeachGirl јас потполно те сваќам, бидејќи сум во иста ситуација, иако претходно го немам напишано тоа. Те сваќам ама незнам како да ти помогнам пошо незнам ни на самата себе како да си помогнам. :tmi:
    И моите се такви во врска со парите, земаат големи плати, а јас пак страдам за пари. Татко ми неговите пари сам си ги троши, пред луѓето не е стиснат дури и се расфрла, а кога јас и брат ми ќе му побараме почнува да вика, да се дере како ние сме сакале да го соголиме и дека нема пари (а има зема плата од 26000 денари :o ).
    Мајка ми пак ако даде тоа ни го вади на нос и гледа со што помалку да помине и стално само вика дека мора да се заштедат пари дека понатаму во животот ќе ни затребаат. Ајде да речам дека е во право но сепак јас сега сакам да живеам сега кога имам 23 години.
    ЕДури студирав ми праќаа по 8000 денари секој месец за нова година 9000 :tmi: , а јас се трудев колку што можам да заштедам, за кога си одам дома за викенди да имам за излегување или ако ми се допадне некое парталче да си го купам.
    Сега ситуацијава ми е катастрофална дипломирана, без работа и принудена сум да барам од нив, а секој ден слушам изговори дека немаат пари или нешто слично, што човек би рекол дека ептен сиромаштија не фатила. А напоменав и двајцата имаат добри примања.
    Со татко ми неможе да се разговара, право избувнува и се дере-вика ако му бараш пари. Ни вика дека ние сакаме да живееме премногу на широко, а реално не е така.
    Со мајка ми кога збориме ни кажува дека мора да заштеди, бидејќи татко ми освен што ги плаќа сметките за струја,вода,телефон ништо не придонесува за дома. А пред луѓето е „шта да ти причам“ :devil: Пред луѓе се расфрла со пари, а дома за нас нема. Сум имала многу обиди но залудно е и веќе не се трудам, така да помири се со тоа, пробај колку што можеш да не се нервираш и чекај да дојдат подобри моменти, кога ти би се вработила. Јас кренав раце и само чекам и чекам да се вработам, за да не бидам зависна.

    Едит: Не кажав и дека со мајка ми имам добар однос, се дур не се спомнат парите, знам дека е донекаде во право дека мора да имаме и црн фонд, ама некогаш и таа треба да свати дека сакам да живеам дека сакам да се дотерам, да излезам.
     
  8. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Оф леле, значи не сум само јас :x Не знам како навистина...Туку да си барам работа подалеку некаде и да не ги гледам...макар ќе треба да раскинам долга врска..ама што е тука е..... :envy:
     
  9. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Сепак ни останува борбата и надежта-Додека живеам,се надевам ;)
    Ве прочитав,иако многу малку активна е темава,со оглед на тоа што не постои фамилија без проблем.Никаде не е совршено.Некаде помалку,некаде повеќе.
    Кога ќе направам ретроспектива на мојот живот,застанувам и не сакам да мислам :doh: Како кула карти кога се руши,така се сруши еден ден се кај мене-одеднаш!Се сеќавам дека единствено ми беше јасно-дека ме чека тешка борба.Го изгубив тато-а тој ми беше најголемата подршка.Го имав и за ништо не се секирав.Си велев-тато е тука немам гајле! Тоа беше најтешкиот момент,неговото вечно испраќање,со кое вечно замина и дел од мене ;( Собираш некако сили и се тешиш-од лошо има полошо! Но тежок пат беше и на моменти сеуште е.Собирање сили за дипломирање,учење,наоѓање животни средства,многу тешки животни искушенија....Си велам денес-како сум поминувала низ се!Како сум издржала?Ме одржувала љубовта кон најблиските,знам.И нивната подршка.И мислата дека тој ,сепак се гордее.Од некаде,но тука е.
    И кога би било се совршено-без него не би било.
     
    На Mayyya и PeachGirl им се допаѓа ова.
  10. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    И јас сум во долга врска но дечко ми максимално ме поддржува, тој ме одржува во живот за да не полудам од ситуацијава. Се навикнав веќе да се задоволам со малку или евентуално со ИЧ. Незнам каква ти е ситуацијава зашто да ја раскинеш долгата врска, која причината и колку е долга таа врска. Извини ако ти изгледа грубо она што ќе кажам ама проблемот дома не треба да биде препрека во врската, љубовта и взаемното разбирање со партнерот не треба да згаснат поради твоите домашни проблеми, за кои ти не си виновна.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Да..имам таква врска полна со разбирање и фала му на Бога за тоа, но сепак независноста нема цена. Од каде да знам дека утре нема да ми пререче за тоа дека само тој се грижел за мене. И што ако поинаку ги гледа моите родители? Како утре ќе седиме на иста маса заедно? Со глумење?
    Ајде ако мора и тоа ќе го правиме,ама не е решението тоа.
    Инаку сега баш зборев со мајка ми и некако како пак да си спие на истото уво....Си поќуте само, кажа како и неа и фалеле пари и толку. Не ми вети дека се ќе биде подобро.
    Тоа е. Не мислам дека ќе се смени. Карактер е во прашање на жена која израснала на село и за жал никогаш нема да ги разбере денешните потреби на млади девојки. :emo:
     
  12. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Праскичке, не знам колку години имаш, ама ако си доволно голема можеби би можела да си најдеш некоја работа.Нешто што нема да биде многу тешко, нема да ти одзема многу време, а колку толку ќе ти носи некои пари.Претпоставувам дека кога мајка ти ќе види дека работиш некаде и се мачиш, ќе се сожали и ќе почне да ти дава пари... :^)
     
    На MSkorpionka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Јас веќе работам нешто хонорарно ама парите не стигнуваат секогаш на време, и тогаш кога ми требаат таа не ми дава. И тоа и викам дека ќе и ги вратам-замислете :x
    Се надевав дека ќе почнам со една работа, но ете не ми успеа затоа што човекот сакаше нешто друго од мене,а не работа :@
    Јас се трудам и барам работа онака хонорарно, ама од друга страна не сакам да заглавам со студиите. После ќе треба неа пак да ја слушам како не сум учела и сл. Тоа е девојки.
    Фала што имате разбирање и што делите совети :*
     
  14. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Па добро, супер што имаш дури и некој мал приход, да не мораш целосно да зависиш од неа.Освен работава, немам некој друг совет.Претпоставувам дека веќе милијарда пати си разговарала со мајка ти и ниеден од тие разговори не дал никаков резултат... :^) Единствено што можам да ти кажам е да продолжиш да го правиш тоа што си го правела до сега.Фокусирај се на студиите, што побрзо ги завршиш, толку побрзо ќе можеш да си најдеш добра, стабилна работа која ќе ти носи сигурна плата, и секако продолжи и по нешто малку да подработуваш за да колку толку имаш и свои пари... :)
     
    На PeachGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ве прочитав и двете и ќе ви кажам мислење од родителска гледна точка. Денес е луксуз да имаш и еден студент во семејство. Платата едвај стигнува до 1-ви. Бидете среќни што ви овозможиле да студирате - сигурно било и ваша желба. Заклучив дека потекнувате од некои семејства со средни примања, да, можеби 26 000 или 28 000ден звучат фантастично многу ама еве појдете на пазар и ќе видите дека со 3 000ден. одвај ќе наполните 2 кеси намирници кои едвај ќе ви стигнат до крајот на неделата, а да не спомнуваме за куќни сметки. Исто така мајката е таа која се грижи за храната и домаќинството во куќата а таткото за сметките и др. давачки (гориво, огрев...)
    Во секое семејство е така (претпоставувам) прво одат пари за она што мора и храна а за облека ако остане и колку остане. Знам дека сте млади и дека ви се шета и облекува. Само дајте им до знаење дека некои работи ви се неопходни и што се однесува до излегување кажете им дека ви е незгодно секогаш да ве чести момчето.
    Трпение, спасение додека не дипломирате и не си најдете работа. Ангажирајте се било што да им ставите до знаење дека се залагате со барање работа и сакате да работите.
    Секој родител е свесен дека ќе треба пари еве на пр. за свадба или за недај боже. Бидете среќни што бар штедат, и тогаш кога највеќе ќе ви требаат пари ќе ви се најдат вашите родители. Сватете ги како дека не ве разгалуваат, а за било која др. неправда доколку мислите дека постои имате право на глас :) па дури и да се расправате за да се изборите за тоа што ви следува.
     
  16. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Во право си донекаде. :!: А како ќе ми ја оправдаш следнава ситуација? И кажувам на мајка ми дека имам разбирање и затоа не и барам луксузи како што на пример мојата мажена братучедка од тетка ми уште дрпа пари и тоа не за неопходни работи туку за да се шета по одмори. И и викам на мајка ми дека јас не би постапила така, дека не е во ред по секоја цена да се оди на одмор, особено не со туѓи пари. И исто така и викам „јас не можев да ти ги соберам сите пари и да заминам некаде? ама имам разбирање и затоа не ни побарав.“А таа ми вика „па да имав, јас ќе си заминев на одмор, не тебе да ти давам....“
    И сега ќе ми кажеш дека сме ззбеснати, а тие пожртвувани? Тоа што ми го рече ми звучи на себичност. На ништо друго.
    А секако не планирам да зависам од никого. Мене ми требаше разбирање само во овој период додека не застанам на свои нозе. А после, и да ми дава - не земам.
     
  17. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ти кажав ако увидиш некоја неправда тогаш И следува расправија. Стварно незнам како можела така да ти каже, сепак ти си нејзина ќерка. А од родителска гледна точка попрво за децата би дала а би ускратила свое задоволство. Искрено мајка ти си има некој свој проблем (дали со татко ти или нешто друго), незнам што е, освен што е себична и алчна (извини вака ама не ме сваќај погрешно).
    Ако таа сега нема разбирање за тебе, кога ќе се осамосталиш можеби ќе биде доцна - само потсети ја.
     
  18. mk1988

    mk1988 Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    I Sto Mozi da se napravi?

    Zdravo na site, e sega vaka.

    Majka mi i tatko mi se zedoa pred 20tina godini, i imam 3 braka i sestra koi se pomali od mene. Majka mi ne raboti, a doma cistese, gotvese, metese, perese sve. Tatko mi rabotese teska rabota vo fabrika pa ne mu bese bas lesno.

    Vo brakot imaa dosta kavgi vo brakot, inaeti i nerazbiranja.
    Edniot roditel:
    - Ne sakase da izleguva na gosti kaj rodninive sto se ovde vo blizina vo Avstralija, Oti toa jas neznam ne se losi lugjeto.
    - Roditelot nesakase da pomogni po nesto vo vrska so domasnive raboti osven trevata da se potstrigne.
    - Roditelot mnogu stedliv. Duri palto za zima ne mi kupuvase koga bev pomal bez drugiot roditel da napraj kavga.
    - Roditelot ne se odnesuvase kako sto treba prema svojot sin, i megu parot za ednostavno da ima harmonisticka atmosfera doma bez kavgi i problemi.

    Sega drugiot roditel saka da podizleguva, da kupuva alista, da odi na frizer da se mesa so lugje, i doma gi vrsese domasnite raboti.

    Sega doma imase kavgi i inaeti oti edniot praj vaka drugiot taka, i edniot sakase da zabranuva na drugiot da ne praj ova/ona oti na nego ne mu pasira.

    Vaka odese so godini, i posebno duri spiea. Zaedno sedea zaradi nas decata a sepak imase kavgi, inaeti, nerazbiranja.

    Sega ima 4 godini od koga se razdelija. Sum bil stramezliv, i lesno mislite moj vlieat na nekoj drug, i mislam tie okolu mene go ima seteno a nisto ne mi ima receno. Nemam ni rodnini i bratucedu vamu so koj da razgovaram za vakvi raboti.

    So brakava i sestrava ne komunicirame doma. So tatko mi nikogas ne bev blizok kako sto bev so majka mi. Sve ostava kako sto e, ako masata ne e iscistena ja ostava taka. Pari koga mu treba za smetki edno drugo me pumpa vezden (sega ne, ama praese), a nejkev da go pomognam oti takov se ponasal i so cel dali ke svati. Ne velam deka ne e lesen zivotot, ama nemozi da ne manupulira oti ne sme kukli ili decinja i da ne tretira ramnopravno. Jas si imam golovi vo zivotot, za zavrsam fakultet, da najdam poubava rabota i da gledam ponataka, a ne ako nema harmonija doma i ziveeme vestacki. Ako nesto ne e napraeno kako sto treba, praj problemi, duri zad grb zboruva na eden od drugite sinoj. Kako mozam da pobaram pomos ako so srce nejki da ti objasni. Stalno ima negativni misli i duri na sto gleda na televizorot. Praj problemi oti sestra mi izleguva stalno. I taa ne sedi doma, oti nema sto muabet da praj. Praj problemi oti od vreme na vreme sum odel da ja posetam malka mi. (Sega svakam nemozam ni muabet so nea da pram) i do den denes sum stramezliv i nemozam da najdam novi prijateli oti harmonija nema doma bez problemi i raspravii.

    Odkolku sto znam sega Majka mi se druzi so losi osobi (i tie se ostaeni i mislime deka od niv mozi se storija dodatnive problemi) ni imaat dojdeno policajci doma ednas nekni deka tatko mi kandisal da ja ubea edna od prijatelkite, od toa sto kazuvase mi se cini namerno prijavija policija za da napravat problemi, i imaa dosti drugi lazni raboti.

    Nikoj od brakava i sestrat ne odat da ja posestat majka mi (odat naskolo site) mnogu ja mrazat, ne plaka izdrska za decata (ovde taka se praj ako se ostajat roditelite). Sega praj problemi oti nikoj ne odi da ja posetuva, i frla pari za nisto po sudojte a ne i teknuva deka ima deca i ne se ostavaat na patot.

    Sega problemot mi e neznam kako ponatamu ke bide vo zivotot, ke ima svadbi, krstevki, treba roditelite i brakava i sestrava da se prvi tuka. Sekoj si gleda za sebe. Neznam dali da zaboravam sto ima tatko mi ima napraeno, tesko e oti ne sum bil blizok kako pomal a dali e loso da pokusam pa da vidime sto ke bide. Se nadevam deka zenska ke najdam i sakam doma da ja donesam i da saka da ima odejne idejnje.

    Dali ima sovet da mi kazi nekoj? nikoj od brakava ni sestra mi se krivi, fala sto ja procitavte temava i ocekuvam da gi procitam vasite mislenja na temava.

    :)
     
  19. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    I Sto Mozi da se napravi?

    Како за почеток дај бре земи пишувај кирилица и почитко, требаше 2 пати да прочитам за да сватам што сакаш да кажеш :$ .
    Како што разбрав имаш 3 браќа и 1 сестра. Епа друже да се исчуваат 4 деца каде што само еден родител работи не е лесна работа. Си се запрашал ли дали татко ти имал пари да ти купи зимска јакна во тој момент. Не сваќај погрешно ама човекот сакал да ве прехрани и школува. Не дека не сакал, туку финансиите биле проблем. Тоа не треба во никој случај да му замериш, човекот се трудел колку што можел. Со финансиски проблеми и несложување со жена му нормално дека постојано бил под нервоза и не му било ни до гости ни до ништо. Е тоа е негова грешка, што проблемите не ги решавал со мајка ти туку индирекно сте биле и вие инволвирани.
    Мајка ти, жена како жена по цел ден седење по дома и немање со кого кафе да се напие нормално и пуца филм. Гледа околу себе како госпоѓите шетаат со нови флизури, облека и како несозреана личност пада во лошо искушение. Наместо да си ги гледа децата, мажот па ако може и некоја работа да најде (во најмала рака чистачка) т.е да ја направи жртвата за децата, таа сваќа дека е несреќна во бракот и си оди по свој пат. Е тој нејзин пат нема далеку да ја одведе - претпоставувам штом почнале полиции на врата да ви тропаат. Таа не е мајка штом децата ги така оставила, своите чеда па дури ни издршка не плаќа (еве јас како мајка не ни можам да замислам да го оставам син ми). Јас, лично, би и завртила грб и никогаш нема да ја погледнам а верувај која и да ти биде жена нема да и биде од значење која и е свекрва. Ќе гледате да си создадете свој круг на пријатели а тоа идими дојди ми верувам дека го нема во Австралија како што е кај нас, па потоа зошто свекрвата ставила сол во јадењето кога веќе е солено.
    Не дека ја наклеветувам мајка ти ама така ми изгледа од ова што ти го пиша (знам дека синовите се повеќе вржани со мајките а ќерките со татковците), ама погледни и види дека татко ти веќе поднесува жртва за сите вас. А тоа дека позади грб зборува на браќата за тебе и обратно на тебе за нив, свати го како состојба на афект. Родител, кој гледа како да си ги прибере децата на масата.
    Незнам колку години има сестра ти и што прави во живот, ама и таа треба да создаде свој живот и еден ден да се мажи. Ајде тогаш затворете ја по дома па мажете ја со намирници.
    И што може да се направи, гледај си да си завршиш школа ако учиш или најдеш работа и да се осамосталиш да му симнеш малку финансиски терет на татко ти. Тој нема да ти бара да му дадеш туку доволно е што нема ти да бараш од него.
    А за свадби, крштевки,,,,, кој колку те поштува толку и ти него, па свети мајка и татко нека се. Лесно е да се направат деца ама оди исчувај ги и изведи ги на прав пат, е тоа е успех и гордост на секој родител и тоа е родител (нека е и очув или маќеа во крајна линија) оној вистинскиот.
     
    На MSkorpionka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    I Sto Mozi da se napravi?

    mk1988 ти имаш 23 години, и имаш секое право да се иселиш ако не ти се допаѓа атмосферата дома.

    Државјанин си на Австралија, така? Па аплицирај за Public housing и во исто време можеш да видиш кои други benefits ти се на дофат, ако моменталната работа не е доволна да покрие секојдневен трошок. Нема да е кој знае што ама за почеток е доста. Нема да си ниту прв ниту последен студент што се издржува сам. Како и секој друг што нема богати родители за да чека на готово, така и ти. Или ќе се вработиш без факултет ако не можеш да си го тоа дозволиш, работоспособен си, а и за без факултет има работни места и во нив место за подобрување и изградување. Еден ден здравје, може ќе дојдеш до подобра работа и ќе си дозволиш повеќе. Па ќе си ставиш депозит на свое место, без атмосфери, и слободно да знаеш нема да има кавги при иди ми дојди ми. Ќе си плаќаш ќирија или отплаќаш mortgage, сметки за вода, за струја, кумунално, телефон...
    та не овамо некој да те чува и уште да те пумпа за сметки. |(

    Тоа што се случило се случило, пред 4 години се разделиле мајка ти и татко ти. Колку ти да бараш причина за твојата ситуација во оставените пријателки на мајка ти, сам знаеш дека не е така. Сонуваш за свадби и крштевки и среќната фамилија заедно, ама човек, дај биди реален.

    Не е тоа што сакаш да слушнеш, ама си го изгубив јас магичното стапче во претовар кога се иселив од дома, 4 години помала од што си ти сега, и со помалку можности на маса. Така да на прашањето што можеш да направиш? Да бидеш маж, оти не си дете, и да застанеш на своја нога.
     
    На MSkorpionka му/ѝ се допаѓа ова.