1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Семеен проблем

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од MyMar, 5 јануари 2010.

  1. I.want.to.live

    I.want.to.live Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Мојот семеен проблем го создадов јас :((
    Тоа е причината поради која денес сакам да умрам!! Мојот живот отсекогаш бил пекол, 300 глупости видов во овие 20 години... одамна посакав да ме снема, секој ден ист, секој ден тажен.
    Сега имам долг од 2000 евра што не знам како ќе го вратам.. а најболното е што мајка ми ја разочарав и повредив со тоа. Таа не може да ми помогне сега и поттиштена е поради мене :'(
    Се мразам себеси...
     
  2. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Пиши ни нешто повеќе,за да можеме да ти помогнеме.Најбитно е да не се разочаруваш ,за се има решение,верувај....
     
  3. princessdiana

    princessdiana Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Проблем со родители

    Најнапред се извинувам ако темава е дупла,се надевам надлежните ќе ја преместат ако веќе постои. :$
    Се надевам дека ќе ме ислушате иако ќе бидам малку подолга и ќе ми дадете совет.
    Веќе неколку дена татко ми се однесува чудно со мене.Никогаш досега не ме контролирал и не ме прашувал со кој и каде сум била,не ме терал да му полагам сметки и слично,а деновиве го прави ова.Го прашав што е проблемот што така се однесува и ми одговори дека слушнал многу неубави муабети за една од моите другарки,што всушност мене ми е најдобра другарка што ми има премногу помогнато во животот,другарка која знам дека животот би го дала за мене бидејќи секогаш била покрај мене кога ми треба,а кога ми беше најтешко се врати овде од друга држава каде беше на гости за да биде покрај мене.
    Истава другарка пред една година имаше домашни проблеми,излегуваше во друг град преку викендите,а бидејќи сум од мал град каде преовладува малограѓанштво и прост народ веднаш почнаа да никнуваат муабети како идела со многу машки и слични глупости што знам дека нема врска...Тато ме присилува да се оддалечам од неа затоа што не и одело многу школото и плус дознал дека пиела алкохол преку викендите.Па фала богу,млади сме и јас пијам алкохол меѓутоа не можам да го кажам тоа дома зашто премногу старовремски размислуваат |( Ми рече да се оддалечам затоа што не сакал да слуша покрај неа и за мене муабети низ градот како сум пиела алкохол и слични безвезни глупости.
    Проблемот е што стварно не сакам да се оддалечам од другарка ми и глупо ми е да го правам тоа заради застарените мислења на татко ми.Веќе неколку дена не му правам муабет и пробувам да не се замарам ама не можам,криво ми е... :( Му кажав дека ме потсетува на оние луѓе што само седат по единствените три кафичи што ги има кај нас и оговараат,срамота.Што да направам да му докажам дека другарка ми вреди и покрај тие грдости што ги слушнал.
     
  4. Mimche.B

    Mimche.B Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    13
    Проблем со родители

    оф... и ја иам проблеми со моите.. увек хах
    алии ова..незнам
    немој да ја откачуваш другарка ти..тоа никако. аа почекај да се смири татко ти па разговарајте..објасни му дека таа многу ти помогнала..дека е добра девојка..едноставно иста како и другите млади. кажи му дека треба тебе да ти верува а не на муабетите што кружат. дека ти си му ќерка која никогаш не би го лажела ... :) Поздрав! :*
     
    На princessdiana му/ѝ се допаѓа ова.
  5. I.want.to.live

    I.want.to.live Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Komplicirano e ://
    Donesov mnogu pogreshni odluki i rezultatot od toa e, gubenje dve godini fakultet, dolg od 2000 evra, razocarana majka i razocarana od sama sebe, povekje sum umorna odkolku razocarana, vo toa e i problemot sto ne mozam vekje da se spravam so site raboti sto mi se slucija. Se prasuvam kako moze da sum tolkav baksuz?! I gotovo vekje bidna se.. jas mislam deka ostarev 20 godini za ove 2 meseca, ama toa e dzabe.
    Sega sakam da izbegam vo stranstvo, na rabota.. samo ne znam i toa dali e izvodlivo ako ne si student.
     
  6. Irida

    Irida Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    963
    Имаш само 20 години, за повеќето тоа се години на погрешни одлуки. Гледам дека прилично си свесна за ситуацијата во која се наоѓаш(каква и да е), битно си ја увидела грешката, а сега соочи се со неа...нема бегање, се се средува. Многу си млада, од грешки се учи. Сигурно ова ќе те направи подобар човек. И не се секирај за парите, ќе се вратат. Само храбро!
     
  7. I.want.to.live

    I.want.to.live Активен член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Фала на поддршката.. не спијам по цели ноќи размислувајќи за позитивните работи што ќе можам да ги извлечам од оваа ситуација, или да направам нешто за да ги ублажам последиците. Надеж... надеж, ама надежта знае да биде лоша некогаш.. уфф.
     
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Што не ти се учи не ти се учи, туку најди работа, работи и врати го долгот.
    Туѓи пари се лесно трошат ама оди заработи ги сега ;)
     
    На srcekrsacka и enca.69 им се допаѓа ова.
  9. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Мене не ми е јасно кој ти даде заем од 2000 евра ако си немала со што да го гарантираш, ама ајде бидело. Си ги добила си ги потрошила, не е крај на светот. Пари се заработуваат. Опцијата за странство бриши ја уште сега ако планираш да бараш виза за работа ако тој долг е во банка. Доколку можеш да го сокриеш долгот, може изводливо е, доколку најдеш некој да те побара за работа па на тој основ да бараш работна виза, и да можеш да си го платиш патот или престојот, зависи од што нуди работодавецот. Ама побарувачката во странство на нешколувани или тренирани е....ќе ја речам непостоечка. Ти кажувам оти не е така, стани-крени, оти ако така мислиш и за тоа ќе се разочараш покасно отколку да согледаш реалност порано.
    Наместо да седиш и да се тепаш по глава за што бидело, гледај најди било што за работа. Колку малку да е, ќе те барем истера од собата, да има на нешто друго да мислиш, и да работиш полека кон враќање на тој долг. И ти ќе почнеш да се осеќаш подобро и ќе и покажеш на мајка ти дека се трудиш, оти од оф леле нема аир.
     
  10. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.093
    Допаѓања:
    6.831
    Пол:
    Женски
    Имам огромен проблем. :(
    Татко ми не знам на кој начин дознал за некои мои ситни глупости што сум ги правела при излегување и ненормално ми е лут.Дознал дека сум се имала опиено еднаш малку повеќе отколку што треба и дека сум паднала,ми вели како алкохолот ми е забранет и како не сум смеела да пијам,сум го брукала...Му се извинив 100 пати,стварно ми е криво ама млада сум...Му реков дека нема да се повтори и ми рече дека дознал многу други работи што не сакал да ги слушне...Моите се ептен застарени во тој поглед,за нив алкохолот е најголем порок.Ниту пушам ниту правам слични глупости.
    Млада сум,сум се напила алкохол па што...Сега ми е криво,ама ете се случи.И ми забрани да се дружам со најдобрата другарка,како сега јас тоа нејзе ќе и го кажам? :( И ми забрани да излегувам...Што да правам?
    Не сакам ниту да помислам што ќе биде кога мајка ми ќе дојде... :( Ве молам за помош...
     
  11. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.251
    Допаѓања:
    21.759
    Пол:
    Женски
    Оф Баге, те разбирам убаво како ти е во моментов. Имам другарка чии родители се однесуваат кон неа на истито начин кога станува збор за алкохолот. Мислам дека ова ќе трае додека да му помине лутината на татко ти, затоа што тој убаво знае дека ти си добра и примерна девојка која не прави глупости, и сега е изненаден, не очекувал такво нешто од тебе. За него ова е нешто многу големо, иако секој викенд на секого може да му се случи. Нормално, млади сме, сакаме да се забавуваме, па тоа некогаш значи и да испиеме некоја чашка повеќе. Пробај да му објасниш дека се случило само тогаш, дека нема да се повтори во иднина. Разговарај на само со мајка ти, можеби таа ќе те ислуша и ќе те сфати, сепак женско е :) А за другарка ти, сега за сега не и кажувај ништо, дека ти забрниле да се дружиш со неа. Ќе помине се, и пак ќе бидеш со неа. ;)
     
    На baguf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  12. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886

    Мојот татко е исто така строг, или барем беше построг на времето. Смета/ше дека строгоста е предуслов за добар родител, но не е секогаш така.
    Не знам како твојот татко дознал за пијанството, дали некој му поткажал те виделе, ако живееш во помало населено место не би требало така лежерно да се опушташ пошто знаеш људи причају, и како така некогаш ќе се дознае. Бар јас така не пушам цигари у маало пред секого освен пред некои мои врсници зошто ете така се се збори наоколу.
    Да не кружам, ќе ја трпиш сега казната зошто родител си е родител, и башка ако тоа најмногу му смета ќе треба време за да помине. А уствари колку години имаш? Бар една чашка секој си дозволил да се напие, не?
    Види добро ситуација, па справи се најдобро што знаеш, но глеј да не го лутиш уште толку. Нека му спадне.
     
    На baguf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  13. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.093
    Допаѓања:
    6.831
    Пол:
    Женски
    Мајка ми е уште понеразбрана од татко ми.Тоа е проблемот...Тато ми вели дека е сигурен дека не се случило само еднаш и ми вели дека не сака да ми ги изложе фактите што го докажале тоа затоа што ќе сум се чувствувала засрамена пред него.
    Моментално имаме гости но откако ќе заминат знам дека ќе бидам мета на препукувања.Тато ми рече уште еднаш не сакал да ја види кај нас дома другарка ми,како да и го кажам тоа? :( Како да им кажам на сите зошто ми е забрането одењето на местото каде што секогаш се збираме? :(
    Инаку,да,од мало место сум.17 години имам.Нема да го лутам уште толку но барам да ме сфати барем малку од малку.Ете заостанат е,живее според туѓите мислења....
     
  14. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    оф багуфче, незнам што да ти казам да ти помогнам, ама те свакам, моите се исти ко твоите премногу се конзервативни, само што мајка ми е ко татко ти, а татко ми е ко мајка ти

    не прузај отпор, и вети дека НЕМА да се повтори таа грешка со алкохолот и малите глупости
    и кази и отворено на другарка ти, подобро да знае
     
  15. Nika666

    Nika666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    217
    Те рабирам како ти е пошто сум била во таква ситуација... Направив глупост, моите не ми збореа можеби месец и од дома не излегов,по разнишан однос со нив од тогаш сум немала. Али си научив од мојата грешка и сега што и да се случи моите први дознаваат. Битно е во моментов да им покажеш колку ти е жал шти така испаднала ситуацијата, но објасни им дека ти не си алкохоличарка дека едноставно со друштво си се поднапила малку поише него што требало али дека тоа не ти е навика. Пробај малку да ги омекнеш и да им објасниш какви се твоите сваќања и дека мора да направите некој компромис во односот. А за другарка ти незнам што да ти кажам, можеби е најубаво да не ја викаш кај тебе некое одредено време додека не се смири ситуацијата, и ако живееш во мало место пробај да не се напиваш или да правиш други глупости пред луѓе што знаеш дека можат да му кажат...
     
    На baguf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.119
    Пол:
    Женски
    Сега кога веќе знае нема многу што можеш да направиш.
    Не можеш да негираш некако, да се извлечеш? Лош совет да лажеш знам, но кога си во каша, негирање знае да те спаси.. Да кажеш дека не било баш така како што дознал, да ублажиш малце? Или касно е за тоа? :worried:
     
  17. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.093
    Допаѓања:
    6.831
    Пол:
    Женски
    Трагично е што на смеа го напишав пијанството овде на фемина и сестра ми зела целото им го исчитала.По се изгледа така дознале..
    Не сакам веќе да ја смислам,ниту пак планирам муабет да и направам некогаш.Ненормална една. :(
     
  18. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Можеш на другарка ти да и кажеш дека си имала конфликт дома и дека тие забрането да искачаш и да примаш гости дома, без потенцирање дека ти е забрането да се дружиш. Остави ги периодов и прави како што ќе ти речат. И јас го имав тој проблем кога бев мала, ама знаеш многу ги примам работите со ладна глава, пробај и ти така. Нека помине овој викенд не им споменувај за искачање, кога ќе омекнат тактички почнувај да ја испитуваш целата ситуација. Немој да гледаш толку драматично дека си се напила еднаш, а кој не .. Давај им за одговор она што тие сакаат да чујат, макар и прифати ја вината ама не им одвраќај. Биди смирена кога ќе дојде мајка ти, кажи им - знам згрешив извинете, ако можеш да им објасниш дека не се случувало повеќе пати, и дека се однесуваш како и се кој тинејџер.. Ах тие родители..
     
    На sesilija, eli25 и baguf4e им се допаѓа ова.
  19. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.119
    Пол:
    Женски
    Уф..
    Епа жал ми е навистина ама ако е така.. се што ти останува е да се извиниш и да им кажеш дека не си горда на тоа, може да се случи на секого, ама гледај да бидеш смирена, да не се дигне повеќе тензија..
    Сепак мислам дека што и да речеш, исто ќе биде, кога веќе знаат, што е тука е. По некое време ќе им помине.
    А што се однесува на другарка ти, мислам искрено и отворено да и кажеш каква е ситуацијата и што ти рекле, би требало да разбере затоа што ти си сепак во тесно..
     
    На baguf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    А, бе, Багуфче, јас мислам дека треба да играш со две карти.

    Прво, сите го прават тоа.

    Второ, какви се има, тебе нашле да ти замерат.

    Имаш право да се лутиш на сестра ти оти им го прочитала, ама тука и ти си делумно виновна зашто си и кажала дека пишуваш, а и зашто ти го знае никот. Знаеш, кога си на форум, или ќе пишуваш се и ќе ќутиш околу тоа која си, или ќе кажуваш која си, ама мислењата ќе ти бидат за времето надвор и како е тоа досадно. :D

    Јас мислам дека е моментална лутината, па сигурно знаеле дека потпивнуваш нешто навечер. Мислам, сите пивкаме кога ќе испаднеме... И сестра ти пиела, ако е постара од тебе, или ќе пие некој ден, ако е помала. За тебе имам некое мислење дека си многу добро девојче, мирно, тивко, одлична ученичка. Не гледам проблем што си се опила некогаш, тоа е тоа, годините се такви.

    А да, треба да им објасниш дека другарка ти не те терала да пиеш сосила. Не знам каква е таа, но твоја е секоја одлука дали ќе пиеш, пушиш, се дрогираш... :)
     
    На imelda, eli25 и baguf4e им се допаѓа ова.