Семејно балансирање - зачнување на дете од одреден пол

Дискусија во 'Бременост' започната од Rozana, 11 март 2021.

 1. Rozana

  Rozana Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  60
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки.Под семејно балансирање или family balancing се смета зачнувањето на дете од одреден пол,чисто поради баланс во семејството.Ако во некое семејство има две девојчиња, со помош на семејното балансирање поголеми се шансите да се зачне момче.Притоа како методи се наведуваат сортирање на сперма-Spermsorting со инсеминација,како и класично вонтелесно Ин-витро оплодување со претходно генетско тестирање на ембрионот.Овој тренд веќе е доста застапен во Америка,а во повеќето европски држави е забранет поради етички причини.Што мислите вие на оваа тема и дали некој има некакво искуство околу оваа тема?
   
 2. Pacient srna

  Pacient srna Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2015
  Пораки:
  3.040
  Допаѓања:
  4.917
  Пол:
  Женски
  Vakvo nesto mislam deka seuste ne pravat kaj nas, barem mene vo remedika ne mi ja ponudile opcijata
   
  На Fatalnata, thelittle17 и Natashka1988 им се допаѓа ова.
 3. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.309
  Допаѓања:
  107.394
  Каква глупост.
   
  На bicycle, dunika, Guns N` Roses и 24 други им се допаѓа ова.
 4. Bella_Stella

  Bella_Stella Популарен член

  Се зачлени на:
  18 декември 2017
  Пораки:
  2.450
  Допаѓања:
  7.854
  Пол:
  Женски
  Семејството може да биде во дисбаланс од многу причини, зарем половиот баланс ќе направи некаква промена? (facepalm) За мене се глупости ова, дете си е дете, полот е најмалку битен..ама има се на светов. :^)
   
  На Nairobi88, bicycle, Guns N` Roses и 27 други им се допаѓа ова.
 5. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.213
  Допаѓања:
  56.800
  После кога ќе снемаат жени за мажење и деца рагање ќе има плачки.
   
  На bicycle, Alisa22, Fatalnata и 13 други им се допаѓа ова.
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  25.078
  Допаѓања:
  195.297
  Тамам... ќе се 'растерети' панетата од еволутивниот fluke
   
  На violetblue и Осе им се допаѓа ова.
 7. Nade-sunrise

  Nade-sunrise Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2012
  Пораки:
  1.122
  Допаѓања:
  3.476
  Пол:
  Женски
  Глупост! Толку.

  @Rozana @Pacient srna
  Инаку и кај нас со закон е забрането користење на инвитро постапка со цел бирање на пол на идното дете.
   
  Последна измена: 11 март 2021
  На Fatalnata, daylight, IRBBB и 3 други им се допаѓа ова.
 8. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.213
  Допаѓања:
  56.800
  Мислиш така ќе се растерети?
  Некогаш ме изненадуваш колку импулсивно размислуваш за некој што има мислења за се и сешто :D
  Се додека се произведува повеќе храна отколку шо има земјата популација, без разлика на распределување на храната, ќе има пораст на популацијата. Чиста биологија и екологија е, нема ништо со "вишок на жени".
  А од таквите практики пак жените ќе си го изедат подебелиот крај. Оти ќе биде борба да се дојде до жена. ЌЕ се бара жена на секој можен начин. Ти препорачувам да го погледнеш документарецов, тој зборува за Индија и Кина, кај што заради стерилизација на жените и праивилото на едно дете се останати непропорционален број на мажи и жени.
   
  На JuLleE и daylight им се допаѓа ова.
 9. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  25.078
  Допаѓања:
  195.297
  Се надоврзав на твојот коментар.
   
  На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.213
  Допаѓања:
  56.800
  Сеедно, препорачувам да го погледаш документарецот. Знам гледаш. Краток е и има доста информации.
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.759
  Допаѓања:
  160.527
  Пол:
  Женски
  Класична злоупотреба на медицински метод за „повисоки“ цели :)

  Исто како бирањето на боја на очи и слични глупости.
   
  На Bozica1980, dunika, Oneo и 18 други им се допаѓа ова.
 12. Natashka1988

  Natashka1988 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2020
  Пораки:
  1.059
  Допаѓања:
  4.418
  Пол:
  Женски
  Немам некое мислење...или е премногу глупо, или не сум до таа лекција ментално...
  Што ќе се случи ако "мажите" од Блиски Исток, а и во наша блиска околина бираат исклучиво машки потомци? Баланс во семејството, дисбаланс во природата.
  Оти нели наследникот, презимето, глупостите....
   
  На Guns N` Roses, Billy Idol, daylight и 9 други им се допаѓа ова.
 13. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.259
  Допаѓања:
  225.637
  Во идеални услови, зошто да не?
  Ама не постојат идеални услови, па...

  Иначе баш фино, зошто не сум фан на тоа дека "господ" ќе одлучи за потомство, еве пукната сум за ќерка, зар да раѓам дур не бидне девојче? :)

  Ама - не.
  Не би.
  Оти ќе се злоупотреби можноста и се согласувам со @DAngel
   
  На Lella, Осе, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
 14. Happyinlove

  Happyinlove Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  2.706
  Допаѓања:
  10.100
  Пол:
  Женски
  Седи мирна. Може вака девојче ке имам:rofl:
   
  На Fatalnata, kukla21 и thelittle17 им се допаѓа ова.
 15. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.675
  Допаѓања:
  4.224
  Пол:
  Женски
  Мене не ми е страшно толку,ако има можност зошто да не си одберам пол.Јас имам момче и второто сакам девојче:inlove::inlove::inlove:
   
 16. Andrejaaaaaa

  Andrejaaaaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2021
  Пораки:
  924
  Допаѓања:
  3.594
  Пол:
  Женски
  Единствената најприродна работа на свет, сакаат да ја извештачат.... Без речи сум
   
  На Bella_Stella, abc1234, daylight и 5 други им се допаѓа ова.
 17. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.259
  Допаѓања:
  225.637
  Па секако за вештачко оплодување станува збор.
  Ако знаеш дека имаш да речеме 3 машки и 2 женски ембриони, нема тука веќе "што природата ќе одлучи". Веќе ти се направени вештачки, а дали е ок да одбереш пол, е веќе друга, од општествен карактер работа.
   
  На violetblue му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  8.532
  Допаѓања:
  81.688
  Криси Тајген мислам вака си ги одбра децата.
  Не можам да разберам кому каква разлика прави полот ама ете:|
   
  На RainbowButterfly и Ava.84 им се допаѓа ова.
 19. Autumn Love

  Autumn Love Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2020
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  2.498
  И така и да си остане.

  Не знам зошто го носи името ‘семејно балансирање’, кога во истите тие држави кај што праксава е дозволена, во мода е секој да си избере и смени пол според сопствена воља и убедување, па ќерката што ‘балансира’ да стане син и обратно.
   
  На Ula, daylight, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  14.259
  Допаѓања:
  225.637
  Епа прави бе Биљо, јас бар за себе зборам, сериозно сакам ќерка.
  Е сега ако биде прво машко, второ машко, па бар да можам за трето да одберам :) :)